Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

αδεια απολυσεως δεν υπαρχει... ειναι η κανονικη σου αδεια απλα. οι τιμητικες δεν κολλανε με την κανονικη σου αδεια για να τις προσθεσεις

 

 

Τι εννοείς δεν κολλάνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε εμένα είχαν μείνει τιμητικές που δεν τις υπολόγιζα κιόλας, αλλά τις πήρα μαζί με την κανονική μου.

Άδεια απολύσεως ναι, δεν δίνουν. Όπως έδιναν παλαιότερα ξεκάρφωτα πριν απολυθείς.

 

Τώρα ό,τι καταφέρεις να κρατήσεις απο δικές σου.

 

Πάντως εμείς κολλούσαμε τιμητικές μαζί με τις κανονικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αδεια απολυσεως δεν υπαρχει... ειναι η κανονικη σου αδεια απλα. οι τιμητικες δεν κολλανε με την κανονικη σου αδεια για να τις προσθεσεις

 

Ισχυει πως η αδεια απολυσεως δεν υπαρχει επισημα πουθενα στα χαρτια σαν ορολογία.

 

Αλλα το δευτερο δεν ισχυει με τιποτα. Για μηνες ολα τα πρωινα ελιωνα πανω στα γραφεια και με αδειες ασχολιομουν, πιστεψε με!

Η αδεια ειτε ειναι τιμητικη, ειτε αιμοδοσιας, ειτε αναρωτικη, φοιτητικη, αγροτικη , δεν παυει να ειναι.. αδεια.

Αυτο που δε μπορεις να κανεις με τις τιμητικες αδειες και μονο με αυτες ,ειναι να παρεις κατασταση επιβιβασης.

 

 

Τωρα για την αδεια απολυσεως, αμα ειναι ενταξει ανθρωπος ο διοικητης και το στρατοπεδο δεν εχει προβληματα εμπλοκης, κανα 10ημερο θα στο δωσει για το καλο,αμα δει πως δεν σου εχει μεινει ουτε μια μερα αδειας ελευθερη. Αλλα ολα αυτα ποικιλουν απο μοναδα σε μοναδα. Σχεδον ολη μου η σειρα εφυγε με 15 ημερες τιμητικη , αλλα η επομενη σειρα που ηταν 1 μηνα μετα μολις, εφυγε με 3-4 μερες ο καθενας μονο.

 

Εμενα θυμαμαι με ειχε προειδοποιησει μολις εμαθε πως εκανα συλλογη απο αδειες, πως αμα συνεχιζα ετσι στο τελος δε θα μου εδινε καμια μερα τιμητικη που ηθελε να μου δωσει επειδη δεν ειναι δικαιο οι αλλοι να απολυονται με 10-15 μερες και εγω με 30. Περιττο να πω πως εκεινη την ημερα κιολας εφυγα αναγκαστικη αδεια 2 βδομαδων. δε με χαλασε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα πάντα με την μονάδα και ποιος είσαι είναι οι τιμητικές και η άδεια απολύσεως.

Προσωπικά έφαγα σκ@το από τα βύσματα και παραλίγω να μην πάρω την τιμητική(που την πήρα από αξιωματικό άλλης μονάδας για κάτι μεταφράσεις και αναλύσεις).

Ευτυχώς έφυγε το καθίκι ο υπόδικας με μετάθεση και έκανα φασαρία για να μου την δώσουν,ειδάλλως θα έπαιρνα τον πούλο και οι 7 μέρες τιμητική θα πήγαιναν στράφι ώστε να παν ξανά τα "καλά" παιδιά στο σπίτι τους και να φάω εγώ τα σκοπέτα. 

 

Άλλος αγαθούλης στην μονάδα έχασε τις 4 μέρες τιμητική που είχε γιατί τις κράτησε για το τέλος και τον έδωσαν άκυρο γιατί "δεν έβγαιναν οι υπηρεσίες".

 

Άδεια απολύσεως φυσικά δεν είδα ούτε με το κιάλι.

Δευτέρα απολυόμουν,το Σάββατο έκανα μαγειρεία υπηρεσία για να παν τα τρυφερά βυσματούχα αγόρια ένα μήνα στην θάλασσα(ήταν Αύγουστος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου δώσανε στους 2 μηνες που ήμουν φαντάρος 10-12 (δε θυμάμαι) μέρες τιμητική + 2 μέρες και καλά το πήγαινε-έλα στη Λήμνο (έπαιρνα μετάθεση) αλλα μου δώσανε ολα τα χαρτιά πριν φύγω με άδεια και δεν επέστρεψα ξανά 

αυτό^ γιατι μου εκαναν πουστιά και χεστήκανε μη φάνε καμια μήνυση 

και στο τέλος 2 αιμοδοτική που πήγα και έδωσα μόνος μου αίμα μια εβδομάδα πριν απολυθώ, όσες είχα κρατήσει απο τις δικές μου και 4-5-6-7 μέρες που μας κόλλησε ο λοχαγός στον καθένα όσες μας λίπανε για να επιστρέψουμε για το χαρτί. Μετά έφαγε κράξιμο απ τον ταξμαν 
νάνε καλά ο τύπος μας έσωσε απο ξενέρα τελευταίες μέρες .

πήρα 10ήμερη , γύρισα για 2 μέρες , πήρα 1ο group Πάσχα , ο ταξμαν 2ρο και έτσι δεν τον είδα καν . 

βύσμα zer0 αλλα θα μπορούσα να την πάθω αν διάλεγα λάθος group (σαν τους άλλους που δεν πήραν τίποτα γιατι τους τα έκοψε).


Καλησπερα παιδια...να κανω μια ερωτηση?μπορω να παρω φοιτητική αδεια και άδεια αγροτικη?οχι κολλημενες μαζι αλλα με διαστημα μηνων...

μπορείς να πάρεις και τα δύο νομίζω όμως
πχ έχεις 12 μέρες άδεια φοιτητική/αγροτική (δεν θυμάμαι μην ειναι και η αναρρωτική μαζι ) και δεν πρέπει να ξεπεράσεις το όριο γιατι μετά τις υπηρετείς τις υπόλοιπες  

ρώτα στρατολογία ή στο 1ο να σου πουν σίγουρα γιατι τα πράγματα αλλάζουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πχ έχεις 12 μέρες άδεια φοιτητική/αγροτική (δεν θυμάμαι μην ειναι και η αναρρωτική μαζι ) και δεν πρέπει να ξεπεράσεις το όριο γιατι μετά τις υπηρετείς τις υπόλοιπες

Ετσι ειναι, ειδικη αδεια λεγεται και μπορεις να την παρεις για 3 λογους (φοιτητικη, αναρωτικη ή αγροτικη). Μπορεις να παρεις πχ 4 μερες αγροτικη και 8 ημερες φοιτητικη, αλλα μετα αμα παθεις κατι και σε κρατησουν σε κανενα νοσοκομειο δεν θα εχεις αναρωτικη και την υπηρετεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειδικη αδεια, αντι απο την κανονικη σου, μπορεις να παρεις επισης και για λογους <επι προσωπικου θεματος>.
Αυτο ομως, σπανιοτατα αναφερεται-εξηγειται στον "κοινο φανταρο", γιατι βασικα εξυπηρετει...τις βυσματοχρησεις  :X 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειδική άδεια με εξαίρεση την αναρρωτική που την υπογράφει αξιωματικός γιατρός και δε σηκώνει κουβέντα στη δίνει ΑΝ θέλει ο διοικητής σου και αν βγαίνουν οι υπηρεσίες.

Δεν είναι σε καμία περίπτωση υποχρεωμένος να στη δώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σε καμία περίπτωση υποχρεωμένος να στη δώσει

Το αυτο, αλλα αμα βγαινουν οι υπηρεσιες και ειναι μαγκας ο διοικητης, οπως ο δικος μας στην Ξανθη, φροντιζει να την παρουν ολοι ή σχεδον ολοι την ειδικη. Ετσι αποφευγεται η πολυ γκρινια και τον σεβονται και παραπανω οι φανταροι.

Βεβαια εκει βλεπεις και μερικα κουλα πραγματα, φανταρος απο Θεσ/νικη μου ειχε αιτηθει ειδικη αγροτικη και την δικαιολογησε μετα με ενα χαρτι απο ενα χωριο που εγραφε "μαζεμα ελιων και αμπελου", μηνα φλεβαρη.......Ο διοικητης εκανε τα στραβα ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμείς μαζεύουμε αργά ελιές στο χωριό μου πάντως

Πέρισυ τέλη Γενάρη πήγαμε εμείς και θα μπορούσαμε να είχαμε πατήσει και Φλεβάρη.

 

Εγώ πάντως δεν μπήκα καν στο κόπο να ζητήσω αγροτική, γιατί αγροτική με μόνιμη κατοικία στη Γλυφάδα (αν και πάω για ελιές στο χωριό μου) δε θα περνούσε στη μονάδα που ήμουν

 

Εδώ δεν έδωσε ο αλήτης ο εικόνας επιλοχιας σε άλλο παιδί που κατάγεται και ζει σε διπλανό χωριό από το δικό μου (και τυχαία ήμασταν στην ίδια μονάδα) για μαζέψει μουσμουλα , ενώ ήξεραν ότι είναι ορφανός και ότι αυτό ήταν βασική πηγή εισοδήματος του και ενώ είχε συμφωνήσει να μη ζητήσει καν για ελιές επειδή έπεφταν στα γκρουπ.

 

Και τελικά δεν πήρα ούτε μια μέρα ειδική γενικά. Μονο για ορκωμοσία στη σχολή μου ήθελα να πάρω, αλλά όταν είδα ότι δε θα έπαιζε λόγω υπηρεσιών μιας και έπεφτε στα γκρουπακια του Πάσχα πήρα απλά το "κακό" γκρουπ παρά την παλαιότητα μου στη μονάδα για να είμαι βέβαιος ότι θα πάω

 

Βέβαια δε με χάλασε γιατί λόγω παλαιότητας και Κυριακή του Πάσχα ήμουν έξω και έκανα και τις πιο κορόιδα υπηρεσίες, επειδή ήμουν "συνεργάσιμος" και βγήκα από την κούρσα για το καλό γκρουπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς δεν κολλάνε?

 

 

οτι δε μπορεις να πεις εχω 15 μερες κανονικη και 10 μερες τιμητικη αρα εχω αδεια 25 μερες. θελει μεταξυ τους να υπαρχει ενα χρονικο διαστημα. δηλαδη θα παρεις τις 15 μερες κανονικη, και αφου γυρισεις πισω μετα παιρνεις τις 10 τιμητικες. δεν γυρνας μετα απο 25 μερες δηλαδη στη μοναδα. αυτη την ενημερωση εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τιμητικες", δεν ηταν κι εκεινες οι 4ημερες*, που εδινε ο (εκαστοτε) Υπουργουκος Αμυνας
@ ΧριστογεννοΠασχα, σε ολους? Σιγουρα, μπορουσαν να <κολλησουν> και με κανονικη.

[*Ισως να ηταν και 2ημερες, πραγματικα ειναι θολο πλεον, για να το θυμαμαι με σιγουρια]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...