Προς το περιεχόμενο

Προσφορές σε φακούς (flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξαναψάχνω τώρα για protected & unprotected μπαταρίες.

 

Για φακούς πάω κατά bg μεριά, αλλά τον BLF A6 που μ' ενδιαφέρει ούτε αυτοί τον έχουν σε stock. Θα ξεπέσω μου φαίνεται κι εγώ στον Olight S15R & θα πάρω κανένα S30 που θα περιμένει πότε θα διαλέξω μπαταρία!  :P

Για να βάλω και εσένα και τους υπόλοιπους σε προβληματισμό, φαντάσου λέει ότι παίρνεις το xiaomi 10000mah στα 9,95€ με το κουπόνι "35E9A1" http://www.banggood.com/Original-XIAOMI-5_1V-2_1A-10000mAh-Power-Bank-For-Smartphone-p-977406.html

και όταν με το καλό σου έρθει το διαλύεις και βγάζεις απο μέσα 3 τέτοιες sanyo: http://www.banggood.com/SANYO-NCR18650BF-18650-3400mAh-3_7V-Li-Ion-Rechargeable-Battery-p-959317.html

Σου κάνει όμως καρδιά να το διαλύσεις;

Αν ξέρεις και τι διαφορές έχουν οι 2 παρακάτω...?

Nitecore MH20 CREE XM-L2 U2 1000LM

και

Olight S15R Baton CREE XM-L2 4Modes

- Ο S15R παίρνει μπαταρία 14500 ή ΑΑ ενώ ο MH20 παίρνει 18650

  (όπως έχουμε ξαναπεί μία 18650 έχει 2πλάσιο όγκο-βάρος απο την 14500, αλλά 4πλάσια χωρητικότητα Αρα αν τους βάλεις δίπλα-δίπλα σε modes με παρόμοια φωτεινότητα ο MH20 θα κρατήσει για 4πλάσιο χρόνο)

- Ο S15R είναι μικρότερος και ελαφρύτερος. Επίσης όπως είπαμε υπερτερεί στο ότι σε μιά ανάγκη παίρνει και απλές ΑΑ

- Ο MH20 έχει πάνω του θύρα USB για την φόρτιση, ενώ ο S15R βάση φόρτισης. Το καθένα έχει τα πλεονεκτήματά του.

- O S15R (και λόγω μεγέθους) μοιάζει πιό "γλυκούλης" και πιο πολύ "σαλονιού" σε σχέση με τον M20R που μοιάζει πιό "tactical" (αν και μάλλον δεν είναι). Στον S15R μου αρέσει που έχει ατσάλινο δακτυλίδι στην κεφαλή οπότε και να πέσει δεν ανησυχώ μη πάθει κάτι(φύγει χρώμα).

- Επίσης στον MH20 μου αρέσει ο διακόπτης του με τις δύο σκάλες και το ενσωματομένο βολτόμετρο.

- Ο S15R βέβαια μαζί και με μπαταρία κάνει τα μισά λεφτά απο τον MH20, οπότε μάλλον είναι καλύτερο VFM

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το b

 

Παντως, κι επειδη δεν ειχα δει οτι ηταν unprotected, εγω την εκανα cancel μεσω του live chat. Eιχα θρονιαστει και λεω ποιος ξερει ποσο θα περιμενω.....σε 30 δευτερολεπτα μου απαντησε operator και μεσα σε 1 λεπτο συνολικα ακυρωθηκε η παραγγελια, και επειτα παρηγγειλα την ιδια σε protected. 

Ταπεινη μου αποψη, αν δεν εχει φυγει ακυρωσε την και πηγαινε σε protected

 

Το banggood ειναι πολυ γρηγορο και τα εχει στειλει ηδη.Δεν ξερω αν ειναι τοσο σημαντικη η διαφορα σε protected / unprotected αλλα γενικα που το κοιταξα λιγο στο νετ δεν ειδα και κατι το φοβερο.Να ηταν σε σειρα 2-3 μπαταριες να πω οκ αλλα τωρα με μια μπαταρια στον φακο τι κακο να γινει.Δεν νομιζω να συμβει τιποτα.

Πηρα και κατι αλλα πραγματακια απο gearbest οπου ειναι και κατι λαμπακια για δεντρο led 3 ευρο αλλα βλεπω να ερχονται το καλοκαιρι απο εκει :) ακομα δεν τα εχουν στειλει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάλω και εσένα και τους υπόλοιπους σε προβληματισμό, φαντάσου λέει ότι παίρνεις το xiaomi 10000mah στα 9,95€ με το κουπόνι "35E9A1" http://www.banggood.com/Original-XIAOMI-5_1V-2_1A-10000mAh-Power-Bank-For-Smartphone-p-977406.html

και όταν με το καλό σου έρθει το διαλύεις και βγάζεις απο μέσα 3 τέτοιες sanyo: http://www.banggood.com/SANYO-NCR18650BF-18650-3400mAh-3_7V-Li-Ion-Rechargeable-Battery-p-959317.html

Σου κάνει όμως καρδιά να το διαλύσεις;

- Ο S15R παίρνει μπαταρία 14500 ή ΑΑ ενώ ο MH20 παίρνει 18650

  (όπως έχουμε ξαναπεί μία 18650 έχει 2πλάσιο όγκο-βάρος απο την 14500, αλλά 4πλάσια χωρητικότητα Αρα αν τους βάλεις δίπλα-δίπλα σε modes με παρόμοια φωτεινότητα ο MH20 θα κρατήσει για 4πλάσιο χρόνο)

- Ο S15R είναι μικρότερος και ελαφρύτερος. Επίσης όπως είπαμε υπερτερεί στο ότι σε μιά ανάγκη παίρνει και απλές ΑΑ

- Ο MH20 έχει πάνω του θύρα USB για την φόρτιση, ενώ ο S15R βάση φόρτισης. Το καθένα έχει τα πλεονεκτήματά του.

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

 

Και μια τελευταία ερώτηση (θα κόψω το ιντερνετ... όπως πάμε) η συγκεκριμένη μπαταρία 14500 είναι protected? Θέλω να τη χρησιμοποιήσω αλλού. Να την εμπιστευτώ?

Ρωτάω γιατί στο gearbest την αναφέρει σαν protected ενώ στο banggood όχι.

Στις φωτογραφίες βέβαια γράφει: "Built-in protective circuit board prevents over charging" που σημαίνει οτι είναι...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

 

Και μια τελευταία ερώτηση (θα κόψω το ιντερνετ... όπως πάμε) η συγκεκριμένη μπαταρία 14500 είναι protected? Θέλω να τη χρησιμοποιήσω αλλού. Να την εμπιστευτώ?

Αυτή είναι η μπαταρία που έρχεται με τον S15R. Εννοείται ότι είναι protected. Οι εταιρίες που πουλάνε φακούς (olight,nitecore,xtar,keeppower κλπ) πουλάνε μόνο protected. Παίρνουν ένα cell πχ της Panasonic/Sanyo,Samsung,LG,Sony του προσθέτουν ένα καλό κύκλωμα προστασίας, το ντύνουν όλο μαζί με την φίρμα τους και το πουλάνε.

(Σου θυμίζω ότι η 14500 έχει το ίδιο μέγεθος με την AA, αλλά τελείως διαφορετική τάση. Πρόσεχε που θέλεις να την χρησιμοποιήσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ειχα πρωτοδει το θεμα λεω "σιγα μωρε τωρα που θα ασχοληθω με φακους δεν μου αρεσουν"

τωρα καθε μερα λιωνω στο θεμα απλα :P

 

και μιας που οι γκουρου συγκρινουν:

s15r η s30r???

με τα συν και τα πλην τους περικαλω!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ειχα πρωτοδει το θεμα λεω "σιγα μωρε τωρα που θα ασχοληθω με φακους δεν μου αρεσουν"

τωρα καθε μερα λιωνω στο θεμα απλα :P

 

και μιας που οι γκουρου συγκρινουν:

s15r η s30r???

με τα συν και τα πλην τους περικαλω!!!

Δεν εχεις καει στο μεγιστο βαθμο.

Θα τους επαιρνες και τους 2 οπως εγω

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που πρεπει να περιμενω μεχρι 5/12 που ειναι η διορια για να μου ρθει ο nitecore,ΑΝ ερθει ..τι κανω?? (gearbest)

εμενα κανεις??ενα nitecore-ακι ειπα να παρω ο ερημοs :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ειχα πρωτοδει το θεμα λεω "σιγα μωρε τωρα που θα ασχοληθω με φακους δεν μου αρεσουν"

τωρα καθε μερα λιωνω στο θεμα απλα :P

 

και μιας που οι γκουρου συγκρινουν:

s15r η s30r???

με τα συν και τα πλην τους περικαλω!!!

Απλά για να μη γίνει μπέρδεμα (ήδη νομίζω ο pittas μπερδεύτηκε :P )

Στα λεφτά του s15είναι ο απλός s30 που δεν έχει μπαταρία και φορτιστή στη συσκευασία.Ο s30R που τα έχει παίζει σε άλλα λεφτά οπότε σιγουρέψου ότι κοιτάς τα σωστά μοντέλα πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για να μη γίνει μπέρδεμα (ήδη νομίζω ο pittas μπερδεύτηκε :P )

Στα λεφτά του s15είναι ο απλός s30 που δεν έχει μπαταρία και φορτιστή στη συσκευασία.Ο s30R που τα έχει παίζει σε άλλα λεφτά οπότε σιγουρέψου ότι κοιτάς τα σωστά μοντέλα πρώτα.

πολυ σωστη η παρατηρηση

 

s15r vs s30 λοιπον η συγκριση!

ειπαμε συν και πλην

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σωστη η παρατηρηση

 

s15r vs s30 λοιπον η συγκριση!

ειπαμε συν και πλην

Αφού λοιπόν λες για τον απλό s30,να σου πω σε τι υπερτερεί ο s15R

 

-Είναι επαναφορτιζόμενος

-είναι έτοιμος για χρήση αφού περιλαμβάνει μπαταρία και φορτιστή.Ο s30 χρειάζεται αγορά μπαταρίας (έξτρα έξοδα) και πρέπει να έχεις φορτιστή μπαταριών ή αλλιώς να αγοράσεις (κι άλλα έξτρα έξοδα).Οπότε είναι και φθηνότερος ο s15R κατά περίπτωση.

 

Το μέγεθος και βάρος είναι υποκειμενικό ανάλογα τη χρήση ή τα γούστα του καθένα.Ο s30 είναι μεγαλύτερος/βαρύτερος.

 

Βέβαια σαν απόδοση ο s30 είναι φυσικά καλύτερος σε όλα τα χαρακτηριστικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δεν το κλειδώνουμε το θέμα γιατί έχω αρρωστήσει να παραγγέλνω (είναι μέχρι να μπει το μικρόβιο). :ph34r:

αυτό το φόρουμ προσφορές μας έχει κάψει! :shock:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βάλω και εσένα και τους υπόλοιπους σε προβληματισμό, φαντάσου λέει ότι παίρνεις το xiaomi 10000mah στα 9,95€ με το κουπόνι "35E9A1" http://www.banggood.com/Original-XIAOMI-5_1V-2_1A-10000mAh-Power-Bank-For-Smartphone-p-977406.html

και όταν με το καλό σου έρθει το διαλύεις και βγάζεις απο μέσα 3 τέτοιες sanyo: http://www.banggood.com/SANYO-NCR18650BF-18650-3400mAh-3_7V-Li-Ion-Rechargeable-Battery-p-959317.html

Σου κάνει όμως καρδιά να το διαλύσεις;

 

Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!  :devil:  Όχι τίποτ' άλλο, αλλά πήρα & μερικούς μαζεμένους τελευταία, που κάθονται μέχρι να πάνε για δώρα τα Χριστούγεννα.  :ph34r:

 

οταν ειχα πρωτοδει το θεμα λεω "σιγα μωρε τωρα που θα ασχοληθω με φακους δεν μου αρεσουν"

τωρα καθε μερα λιωνω στο θεμα απλα :P

 

Κι εγώ το ίδιο είχα σκεφτεί, αλλά είπαμε... μας έχωσε για τα καλά ο taxtax!  :P

Φταίει βέβαια κι η gadgetομανία μας, αλλά άμα σου βάζουν φιτίλια...

 

@ taxtax:

 

edit: Όλο αυτό το post μου διαγράφηκε αρχικά, λόγω του περιεχομένου που είχε αυτό το spoiler. Προφανώς λοιπόν δεν ξαναγράφω το ίδιο δημοσίως  :X , ελπίζοντας ότι τα υπόλοιπα δεν ενοχλούν τους κανόνες του insomnia. Αν έχω να σου πω-προτείνω κάτι που -ακόμη & σε spoiler- αντίκειται στους κανόνες, υπάρχουν & τα pm.  B) Όσους πόντους πάντως κι αν έχω μαζέψει από αγορές-κάρτες-S/M-κλπ-κλπ, ποτέ δε βαριέμαι να μαζεύω κι άλλους. :mrgreen:  Συνέχισε λοιπόν να μας ενημερώνεις για τις προσφορές σε φακούς μπαταρίες, εδώ θα 'μαστε για να μαθαίνουμε-εκμεταλλευόμαστε ό,τι μας προσφέρεις αφιλοκερδώς.

 

 

Δεν εχεις καει στο μεγιστο βαθμο.

Θα τους επαιρνες και τους 2 οπως εγω

 

Ασυγκράτητος είσαι! Μη μου πεις ότι τους πήρες & τους 2 απ' το GB!  :mrgreen:

 

εμενα κανεις??ενα nitecore-ακι ειπα να παρω ο ερημοs :P

 

Για παραγγελίες στο GB μιλάς με τους ειδικούς... pittas & Questioner.  :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!  :devil:  Όχι τίποτ' άλλο, αλλά πήρα & μερικούς μαζεμένους τελευταία, που κάθονται μέχρι να πάνε για δώρα τα Χριστούγεννα.  :ph34r:

 

 

Πιστεύω να πρόσεξες ότι η τιμή Link.png Site: εδώ είναι για 1 τεμάχιο. Αν αγόραζες 3τεμ απο το Banggood, με το κουπόνι θα έβγαιναν 18,38€. Αλλού βέβαια τις βρίσκεις φθηνότερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω να πρόσεξες ότι η τιμή Link.png Site: εδώ είναι για 1 τεμάχιο. Αν αγόραζες 3τεμ απο το Banggood, με το κουπόνι θα έβγαιναν 18,38€. Αλλού βέβαια τις βρίσκεις φθηνότερα

 

Oh yes, I've noticed that!

Anyway, γι' αρχή δεν σκοπεύω ν' αγοράσω τίποτα ακριβές μπαταρίες. Ας καταλάβω πρώτα τι γίνεται με το sport των φακών/μπαταριών/φορτιστών & μετά θα κάνω πιο άνετα παιχνίδι.  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...