Προς το περιεχόμενο

Capital controls στις ελληνικές τραπεζες


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>

Off topic<br />

 <br />

@Expertr αυτο με τα καγκελακια, τα br και τις κάθετες πω το κάνεις??<br />

<br />

Το εχω προσεξει και εγω οταν μπαινω απο pc μου τα δειχνει.<br />

Αυτο το κανει οταν κανω παραθεση και ειμαι απο την εφαρμογη στο κινητο για καποιο λογο..:Ρ</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικά χρόνια που "έκλεβα" τα μπόνους από τις στοιχηματικές έφτιαχνα λογαριασμους Paypal χωρις καμία ταυτοποίηση. Τραβούσα τα λεφτά από την στοιχηματική στο Paypal εκείνο, μετά τα έστελνα στο πραγματικό μου paypal και τα έκανα ανάληψη έτσι. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, λογικά θα μπορείς να δημιουργήσεις ένα νέο paypal, όπου δεν θα έχεις βάλει καμία κάρτα μέσα, ώστε να σου στείλουν χρήματα και να κάνεις αγορές.

 

Αραγε να παιζει ακομη αυτο το κολπο?

Κανεις εναν 'οτι να ναι' λογαριασμο στο paypal.

Καμια τραπεζα δεν συνδεεις, ουτε καρτα, τιποτε.

Απλα να δεχεται χρημα.

Μπορεις οντως μετα να κανεις transfer, απο τον συγκεκριμενο, σε αλλο λογαριασμο paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγε να παιζει ακομη αυτο το κολπο?

Κανεις εναν 'οτι να ναι' λογαριασμο στο paypal.

Καμια τραπεζα δεν συνδεεις, ουτε καρτα, τιποτε.

Απλα να δεχεται χρημα.

Μπορεις οντως μετα να κανεις transfer, απο τον συγκεκριμενο, σε αλλο λογαριασμο paypal?

Όχι αφού τα χρήματα πάνε στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αφού τα χρήματα πάνε στο εξωτερικό.

 

Τι θα πει, πανε στο εξωτερικο???

Καπου δεν επιασες τι λεω, νομιζω.

 

Σου βαζει καποιος χρηματα σε ενα pp account. Απαγορευεται; Οχι.

Και τα μεταφερεις μετα στο κύριο pp account. Απαγορευεται; Οχι.

 

Το προβλημα στην ελλαδα ειναι η 'εκροη'/εξοδος συναλλαγματος απο την Ελλαδα.

Το να γινονται λογιστικες εγγραφες, είτε μεσω ebanking εντος ελλαδας, είτε σε λογαριασμους Paypal στο υπερπεραν, ειναι εφικτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα πει, πανε στο εξωτερικο???

Καπου δεν επιασες τι λεω, νομιζω.

 

Σου βαζει καποιος χρηματα σε ενα pp account. Απαγορευεται; Οχι.

Και τα μεταφερεις μετα στο κύριο pp account. Απαγορευεται; Οχι.

 

Το προβλημα στην ελλαδα ειναι η 'εκροη'/εξοδος συναλλαγματος απο την Ελλαδα.

Το να γινονται λογιστικες εγγραφες, είτε μεσω ebanking εντος ελλαδας, είτε σε λογαριασμους Paypal στο υπερπεραν, ειναι εφικτο.

Έτσι ναι, αν στα στείλει άλλος αλλά γιατί να μην τα στείλει κατ'ευθείαν στο κύριο paypal;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ναι, αν στα στείλει άλλος αλλά γιατί να μην τα στείλει κατ'ευθείαν στο κύριο paypal;

 

Σωστο.

Απλα να ξερουμε οτι γινεται κι αυτο, ως επιλογη.

Γιατι κι εγω στο μυαλο μου ειχα ως αυτονοητο, paypal=συνδεση με τραπεζικο λογ/μο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα να ανοίξει κάποιος μια εταιρία που θα του βάζεις λεφτά στην Ελλάδα και θα σου τα βάζει στο paypal με προμήθεια να χεστεί στο τάληρο?

δε νομιζω να συμφερει οποιονδηποτε να το κανει νομιμα καθως θα πρεπει να σε χρεωνει +30% περιπου προμηθεια καθως θα πρεπει να βγαζει τον φορο που θα πρεπει να πληρωσει στο κρατος συν το κερδος του συν οτι τα λεφτα του θα δεσμευονται στον λογαριασμο που θα καταθετει ο πελατης λογω capital control και θα βγαζει 60 ευρω τη μερα ενω θα πληρωνει το φορο προκαταβολικα.

 

Επισης σε αλλο ενα σημειο δε στεκει η μπιζνα. Αν ειναι να δωσει καποιος 10 ευρω για να παρει 7 ευρω στην paypal να ψωνισει κατι φθηνοτερα απο το εξωτερικο ή κινα, ας δωσει τα 10 για να το παρει απο ελλαδα και με εγγυηση αντιπροσωπειας (εννιοτε)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/69605/me-capital-controls-tha-anoiksei-to-xrimatistirio-gia-tous-ellines

 

Με κάπιταλ κοντρόλ ανοίγει το χρηματιστήριο,άντε να παίρνει σειρά και το pp σιγά σιγά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πήγα να κάνω donate σε ένα site του εξωτερικού 10 € με την χρεωστική μου κάρτα και μου βγάζει:"Unable to charge the card"

Τι να κάνω?

υπάρχει κάποιο κόλπο με το paypal να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

Ρε παιδιά πήγα να κάνω donate σε ένα site του εξωτερικού 10 € με την χρεωστική μου κάρτα και μου βγάζει:"Unable to charge the card"<br />

Τι να κάνω?<br />

υπάρχει κάποιο κόλπο με το paypal να κάνω?<br />

<br />

Post 1#</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...