Προς το περιεχόμενο

Μετρητα τελος;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω τόσο μεγάλο προβλημα με την προώθηση

Με την υποχρέωση εχω

Ποσο μαλλον και χωρίς εκπαίδευση

Εσείς στην Εσθονια γιατι το κάνατε ?

Για πάταξη φόρο διαφυγης η για ευκολία

Επίσης ποσο καιρό σας πήρε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 921
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Τι εκπαιδευση θες να σου κανει το κρατος? Να βαλει ενα υπαλληλλο σε καθε ταμειο να εξηγει? Τι να σου εξηγησει δηλαδη? Βαζεις καρτα πατας κωδικο βγζεις καρτα φευγεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιησς αναπασα στιγμη μπορεις να ακυρωσεις πληρωμη που δεν εχεις κανει. 

 

ΥΓ: σε τετοιες περιπτωσεις ειναι προβλημα της τραπεζας να αποδειξει το αν εκανες ή οχι τη συναλλαγη και οχι δικο σου να αποδειξεις οτι δεν την εκανες

Αυτό πως θα το καταλάβεις;

Γιατί ειδοποίηση με SMS υπάρχει μόνο για πιστωτική ενώ στο internet banking δεν εμφανίζει τι συναλλαγή έκανες παρά μόνο αν περάσουν 2-3 εργάσιμες. Απλά διαφέρει το διαθέσιμο ποσό απο το υπόλοιπο.

Άρα; Θα τους πάρω τηλ μετά από 3 μέρες να τους πω ότι την συναλλαγή 5.46 ευρώ δεν την έκανα εγώ;

 

ΥΓ: Προσωπικά δεν φοβάμαι τις ανέπαφες, μου κάνουν εντύπωση όμως αυτά που διαβάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα στην Σουηδία που έζησα παίζαν διαφημίσεις στην τβ

Μου αρκεί και ενημερωτικό φυλλάδιο απο την τράπεζα μου με τους κινδύνους και τρόπους προφύλαξης, μαζι με τις οδηγίες χρήσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό πως θα το καταλάβεις;

Γιατί ειδοποίηση με SMS υπάρχει μόνο για πιστωτική ενώ στο internet banking δεν εμφανίζει τι συναλλαγή έκανες παρά μόνο αν περάσουν 2-3 εργάσιμες. Απλά διαφέρει το διαθέσιμο ποσό απο το υπόλοιπο.

Άρα; Θα τους πάρω τηλ μετά από 3 μέρες να τους πω ότι την συναλλαγή 5.46 ευρώ δεν την έκανα εγώ;

 

ΥΓ: Προσωπικά δεν φοβάμαι τις ανέπαφες, μου κάνουν εντύπωση όμως αυτά που διαβάζω

Ναι οταν εις την συναλλαγη θα κανεις οτι ειναι να κανεις. Επισης η κινηση φαινεται μερικες μερες μετα αλλα η χρεωση γινεται αμεσως και το βλεπεις στο δεσμευμενο ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και να λέμε δεν είναι στο χέρι μας πάντως. Αν αποφασίσουν τα καταργήσουν τα μετρητά και να γίνονται όλες οι συναλλαγές με κάρτα απλά θα το κάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε δυο καρτες μαζι να χεις μπερδεύεται το μηχάνημα. Εχω την καρτα του λεωφορείου κ της τράπεζας μαζι κ μια μερα το δοκιμασα ούτε στο σούπερ ουτε στο λεωφορείο γινονταν να δουλέψει.

Τζίφος

Αγόρασα μολις τσιγάρα με δυο κάρτες στην ιδια ζελατίνα, χρέωσε την κατω την πιο κοντινή ας πουμε

Ό,τι και να λέμε δεν είναι στο χέρι μας πάντως. Αν αποφασίσουν τα καταργήσουν τα μετρητά και να γίνονται όλες οι συναλλαγές με κάρτα απλά θα το κάνουν.

Ο ορισμός της δημοκρατίας δλδ

Ά ρε Ευρώπη με τα καλα σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προστασία των γιαγιάδων από το κακό ηλεκτρονικό χρήμα (φαίνεται οι γιαγιάδες της Εσθονίας έχουν ντοκτορά), αναβλητικότητα-υποκρισία (να μάθουν τα σημερινά 8χρονα τις κάρτες, όχι οι 20άρηδες), κρατικιστική νοοτροπία πιο πίσω και από το 1996 (ιδιωτικοποίηση ΟΤΕ), μπλαζέ-ροζ-αριστερό υφάκι... αυτοί είμαστε. Μνημόνια forevah λοιπόν.

 

Θα προτιμούσα να μην χρειάζονται ούτε μνημόνια, ούτε μπαμπούλες-bad cops (Σόιμπλε) και να βγει ο λαός από μόνος του στους δρόμους να πει «ναι, θέλω να αλλάξω το ελληνικό κράτος σε ένα σύγχρονο, αποδοτικό μοντέλο ΓΙΑ ΜΕΝΑ και όχι για τον μαλάκα τον Σόιμπλε». Επειδή όμως αυτό είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας (καλό 3000 μΧ), ας φάμε μνημόνια μέχρι τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω τόσο μεγάλο προβλημα με την προώθηση

Με την υποχρέωση εχω

Ποσο μαλλον και χωρίς εκπαίδευση

Εσείς στην Εσθονια γιατι το κάνατε ?

Για πάταξη φόρο διαφυγης η για ευκολία

Επίσης ποσο καιρό σας πήρε ?

εδώ πάντως στο uk οι γιαγιάδες πληρώνουν με κάρτα τα πάντα. δεν ξέρω an τις εκπαίδευσαν οι σκέφτονται out of the box

Θα προτιμούσα να μην χρειάζονται ούτε μνημόνια, ούτε μπαμπούλες-bad cops (Σόιμπλε) και να βγει ο λαός από μόνος του στους δρόμους να πει «ναι, θέλω να αλλάξω το ελληνικό κράτος σε ένα σύγχρονο, αποδοτικό μοντέλο ΓΙΑ ΜΕΝΑ και όχι για τον μαλάκα τον Σόιμπλε». Επειδή όμως αυτό είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας (καλό 3000 μΧ), ας φάμε μνημόνια μέχρι τότε.

Πόσο μα πόσο σωστό έχουμε το κράτος που αξίζει τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ πάντως στο uk οι γιαγιάδες πληρώνουν με κάρτα τα πάντα. δεν ξέρω an τις εκπαίδευσαν οι σκέφτονται out of the box

Πόσο μα πόσο σωστό έχουμε το κράτος που αξίζει τέλος

Εγώ παρήγγειλα χθες σουβλάκια και ο ντελιβεράς δεν είχε POS.

Πάντως είναι ένα ότι είναι πιο βολικό, πιο ασφαλές πιο πιο πιο.

Και άλλο να πανηγυρίζεις επειδή κάποιος άλλος θα κρατάει τα λεφτά σου και θα σου δίνει όσα νομίζει,

Αυτό δεν είναι μηνμόνια φορεβα κ τέτοια, είναι κατάλοιπο από τα 400 χρόνια μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρήγγειλα χθες σουβλάκια και ο ντελιβεράς δεν είχε POS.

εδώ παραγγέλνουμε  ηλεκτρονικά (με επιλογή για τιπς στον ντελιβερά). αν κ υπάρχουν κ ασύρματα pos που λειτουργούν με κάρτα sim 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οταν εις την συναλλαγη θα κανεις οτι ειναι να κανεις. Επισης η κινηση φαινεται μερικες μερες μετα αλλα η χρεωση γινεται αμεσως και το βλεπεις στο δεσμευμενο ποσο

Αν με υποχρεώνει να χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ κάρτα θα πρέπει να στηθεί πρώτα ένα σωστό σύστημα. Το οποίο για μένα σημαίνει ότι θα πρέπει να ειδοποιούμαι άμεσα για το τι συναλλαγή έκανα και το ποσό, είτε με SMS είτε να φαίνεται στο internet banking.

Πολλές φορές μέχρι να εμφανιστούν οι αγορές μου δεν ξέρω που χάλασα τα λεφτά, πχ βλέπω δεσμευμένο 120 ευρώ και λέω ρε μαλάκα που τα χάλασα σε 2 μέρες αυτά; Κάτσε να τα βάλω κάτω,εε και δε θυμάμαι τπτ :P

εδώ παραγγέλνουμε  ηλεκτρονικά (με επιλογή για τιπς στον ντελιβερά). αν κ υπάρχουν κ ασύρματα pos που λειτουργούν με κάρτα sim 

Επαρχία.

Εκτός αν μιλάμε για χρήση κάρτας σε Αθήνα και μεγάλεις πόλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν με υποχρεώνει να χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ κάρτα θα πρέπει να στηθεί πρώτα ένα σωστό σύστημα. Το οποίο για μένα σημαίνει ότι θα πρέπει να ειδοποιούμαι άμεσα για το τι συναλλαγή έκανα και το ποσό, είτε με SMS είτε να φαίνεται στο internet banking.

Πολλές φορές μέχρι να εμφανιστούν οι αγορές μου δεν ξέρω που χάλασα τα λεφτά, πχ βλέπω δεσμευμένο 120 ευρώ και λέω ρε μαλάκα που τα χάλασα σε 2 μέρες αυτά; Κάτσε να τα βάλω κάτω,εε και δε θυμάμαι τπτ :P

 

Και μενα με εκνευριζει λιγο αυτο με την καθυστερημενη ενημερωση αλλα γινεται λγο ενος συστηματος που παιζει στις τραπεζικες συναλλαγες (οχι μονο στην Ελλαδα) το οποιο μου ειχε εξηγησει ενας ξαδερφος που δουλευε με αυτα αλλα δεν θυμαμαι τιποτα :P

 

Εγω παντως τα σημειωνω ολα σε εφαρμογη στο κινητο εδω και 4 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ πάντως στο uk οι γιαγιάδες πληρώνουν με κάρτα τα πάντα. δεν ξέρω an τις εκπαίδευσαν οι σκέφτονται out of the box

 

Πόσο μα πόσο σωστό έχουμε το κράτος που αξίζει τέλος

Στο U.K. Απ οταν ψηφίστηκε έγινε υποχρεωτικό σε τρεις μήνες ?

Η ακομα εχει δικαίωμα χρήσης μετρητών η γιαγιά στο u.k ;

Και νόμιζα οτι οι Βρετανοί ειναι κάπως πιο σκεπτόμενοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με υποχρεώνει να χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ κάρτα θα πρέπει να στηθεί πρώτα ένα σωστό σύστημα. Το οποίο για μένα σημαίνει ότι θα πρέπει να ειδοποιούμαι άμεσα για το τι συναλλαγή έκανα και το ποσό, είτε με SMS είτε να φαίνεται στο internet banking.

Πολλές φορές μέχρι να εμφανιστούν οι αγορές μου δεν ξέρω που χάλασα τα λεφτά, πχ βλέπω δεσμευμένο 120 ευρώ και λέω ρε μαλάκα που τα χάλασα σε 2 μέρες αυτά; Κάτσε να τα βάλω κάτω,εε και δε θυμάμαι τπτ :P

Επαρχία.

Εκτός αν μιλάμε για χρήση κάρτας σε Αθήνα και μεγάλεις πόλεις

 

εδώ πάντως στο uk οι γιαγιάδες πληρώνουν με κάρτα τα πάντα. δεν ξέρω an τις εκπαίδευσαν οι σκέφτονται out of the box

Πόσο μα πόσο σωστό έχουμε το κράτος που αξίζει τέλος

 

μιλάω για εξωτερικό αν κ νομίζω κάτι τετοιο ισχύει  κ με το efood

Στο U.K. Απ οταν ψηφίστηκε έγινε υποχρεωτικό σε τρεις μήνες ?

Η ακομα εχει δικαίωμα χρήσης μετρητών η γιαγιά στο u.k ;

Και νόμιζα οτι οι Βρετανοί ειναι κάπως πιο σκεπτόμενοι...

δεν πρέπει να μουν ιδέα από τότε που χρησιμοποιούν κάρτες εδώ οπότε δεν ξέρω. Μετρητά κανονικά χρησιμοποιούμαι αλλά όχι για every day αγορές πχ σουπερμαρκετ, φουρνους , ψώνια κτλπ. σε καμια παμπ (το κανουν πολλοί γιατί απλα ξοδεύουν το πατο τους στο θεμα ποτό), εστιατόρια κτλπ 

 

"οι Βρετανοί ειναι κάπως πιο σκεπτόμενοι."   οχι απλά έχουν περάσει τα κοινωνικοπολιτικά τους κομπλεξ 100 χρόνια πριν, εμπιστεύονταν πάντα το κράατος τους κ δεν έβλεπαν ποτέ μπαμπούλες κ θεωρίες. επίσης πολιτικά πάντα υπάρχει συνέχεια ασχετα ποιος κυβερνά σε αντίθεση με ελλάδα που ο ένας κοίταζα να βάζει τρικλοποδιές στον άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...