Προς το περιεχόμενο

Μετρητα τελος;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι οπως ανεφερα στο quote "at best, a determined thief might be able to make a single purchase by recording and replicating the signal he picks up from a given card."

Eαν θες να αποφυγεις ακομα και αυτο, παρε. Και για να σταματησεις να γινεσαι τρομολαγνος με την αγνοια σου.

και σε ρωταω η γρια με τα 386 ευρω συνταξη και 180 ευρω λογαριασμο ενφια

θα της φανει η οχι το 20 25ρι που της εφαγε εστω για μια μονο χρηση?

Δεν ξερω καν πως θα υλοποιηθει συνεπως δεν μπορω να σου απαντησω ουτε και για τις αδυναμιες του που φανταζεσαι εσυ.

Αυτο που ξερω οτι οποιος θεωρει πως τα ΑΤΜ ή το να κουβαλας πανω σου μετρητα ειναι ασφαλες "επειδη δεν ετυχε να τον κλεψουν", ειναι απλα αστειος και η συζητηση σταματα εκει.

κουβαλαω πανω μου μεχρι 20 ευρω

και τις καρτες σπιτι ιδιως τις πιστωτικες

Φυσικα και δεν ειναι ασφαλες να κουβαλας ολο το μισθο σε cash η ολο το μποναμα σου...

τα τελευταια 200 300 χρονια...

αν και υπαρχουν αναφορες οτι στην ελλαδα του 1930 μεχρι 1970 αρχες 80

και να τα κουβαλαγες ησουν ασφαλεις, και χυμα στο τραπεζι του σπιτιου σου να τα ειχες και ανοιτα πορτοπαραθυρα το πολυ πολυ να στα επαιρνε ο αερας (υπηρχε πιο ουσιαστικη παιδεια βλεπεις)

 

Τωρα βεβαια εκπολιτιστικαμε και γιναμε ευρωπαιοι

 

 

 

Το αλλο που μου εκανε υποδειξη ενας τραπεζικος υπαλληλος την προηγουμενη παρασκευη που ανοιξα ενα καινουριο λογαριασμο σε μια τραπεζα

 

Μου λεει να μην βαζω τις νεες καρτες κοντα σε κινητα με bt nfc γιατι απομαγνιτιζονται...

να δω ποσος κοσμος σε μερικα χρονια θα περιμενει ουρα για να παρει νεα καρτα γιατι η νεα παλια του καρτα

απομαγνητιστικε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 921
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το αλλο που μου εκανε υποδειξη ενας τραπεζικος υπαλληλος την προηγουμενη παρασκευη που ανοιξα ενα καινουριο λογαριασμο σε μια τραπεζα

 

Μου λεει να μην βαζω τις νεες καρτες κοντα σε κινητα με bt nfc γιατι απομαγνιτιζονται...

να δω ποσος κοσμος σε μερικα χρονια θα περιμενει ουρα για να παρει νεα καρτα γιατι η νεα παλια του καρτα

απομαγνητιστικε

 

Ο λόγος ενός τραπεζικού υπαλλήλου είναι ευαγγέλιο, μάλιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο φιλε

αλλη φορα θα ρωταω το ινσομνια

θεσμικα θα μου δωσει σωστοτερες απαντησεις

Και οκ ούτε ξερω τεχνικά αν γινεται

Ούτε αν αλλο ειχε στο μυαλό του ο υπάλληλος και αλλο μου είπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

και σε ρωταω η γρια με τα 386 ευρω συνταξη και 180 ευρω λογαριασμο ενφια

θα της φανει η οχι το 20 25ρι που της εφαγε εστω για μια μονο χρηση?

κουβαλαω πανω μου μεχρι 20 ευρω

και τις καρτες σπιτι ιδιως τις πιστωτικες

Φυσικα και δεν ειναι ασφαλες να κουβαλας ολο το μισθο σε cash η ολο το μποναμα σου...

τα τελευταια 200 300 χρονια...

αν και υπαρχουν αναφορες οτι στην ελλαδα του 1930 μεχρι 1970 αρχες 80

και να τα κουβαλαγες ησουν ασφαλεις, και χυμα στο τραπεζι του σπιτιου σου να τα ειχες και ανοιτα πορτοπαραθυρα το πολυ πολυ να στα επαιρνε ο αερας (υπηρχε πιο ουσιαστικη παιδεια βλεπεις)

 

Τωρα βεβαια εκπολιτιστικαμε και γιναμε ευρωπαιοι

 

 

 

Το αλλο που μου εκανε υποδειξη ενας τραπεζικος υπαλληλος την προηγουμενη παρασκευη που ανοιξα ενα καινουριο λογαριασμο σε μια τραπεζα

 

Μου λεει να μην βαζω τις νεες καρτες κοντα σε κινητα με bt nfc γιατι απομαγνιτιζονται...

να δω ποσος κοσμος σε μερικα χρονια θα περιμενει ουρα για να παρει νεα καρτα γιατι η νεα παλια του καρτα

απομαγνητιστικε

 

Ελπιζω να σου λυθηκε η απορια για το αν ισχυει η οχι!

 

passive tag is an RFID tag that does not contain a battery; the power is supplied by the reader. When radio waves from the reader are encountered by a passive rfid tag, the coiled antenna within the tag forms a magnetic field. The tag draws power from it, energizing the circuits in the tag. The tag then sends the information encoded in the tag's memory.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι ενα passive tag 

τι σχεση εχει με το κινητο σου που εχει και πομπο και δεκτη nfc και μπαταρια...

 

http://image.ec21.com/image/cxjcards/OF0011317371_1/Sell_HF_Passive_RFID_Tag.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η καρτα σου ειναι Passive Οποτε αν πουμε οτι υπηρχε μια μικρη πιθανοτητα να γινει κατι τετοιο η λυση θα ηταν απλα να ειχες κλειστο Bt + nfc! Problem solved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ αρα απο το δικο μου κινητο ειμαι προστατευμενος

μενει να πεισω οσους ειναι γυρω (στο μετρο και το λεωφορειο πχ) μου να το κλεισουν και αυτοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εστω οτι ο Ελληνας ταριφας που ειναι και γνωστο οτι εχει τρελες γνωσεις εχει τα τα παντα για να σε καταστρεψει και οχι απλα σου απομαγνητιζει την καρτα αλλα παιρνει και δεδομενα. ΤΙ νομιζεις οτι θα διαβασει?

 

 Προφανως πορτοφολι (δικο μου) με 2 καρτες τραπεζας + 1 για την εισοδο + Ταυτοτητα + Διπλωμα ολες με τσιπ θα πρεπει να ταν ολες κατεστραμενες τετοια ωρα..


Και αυτο για να περασεις την ωρα σου

 

http://www.infoworld.com/article/3023422/security/why-you-dont-need-an-rfid-blocking-wallet.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συζητάμε σε τεχνολογικό φόρουμ; Μπορείς να αμφισβητήσεις οποιαδήποτε συναλλαγή δεν έχει γίνει από σένα και θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Εδώ μπορείς να το κάνεις σε συναλλαγές που έχεις πραγματοποιήσει αλλά δεν αγόρασες το προϊόν/υπηρεσία που περίμενες ότι θα αγοράσεις. Ακόμα και σε υποθέσεις μαζικών κλοπών από στοιχεία καρτών από server, οι εταιρίες έχασαν τα λεφτά στο τέλος γιατί αυτές κρίθηκαν υπεύθυνες και όχι οι καταναλωτές.

 

Οι τράπεζες γνωρίζουν ότι θα χάνουν λεφτά από κλοπές, ακόμα και από το τραβηγμένο σενάριο που κάποιος θα κλέψει με ένα φορητό pos. Τα χρήματα που θα χάνουν όμως είναι ψίχουλα μπροστά στα χρήματα που κερδίζουν από την αύξηση των ηλεκτρονικών συναλλαγών. Να δούμε πότε θα απαλλαγείτε κάποιοι από την ανάγκη να πιάνετε στα χέρια σας απαρχαιωμένα χαρτιά με νούμερα πάνω τους και να χάνετε χρόνο από τη ζωή σας με ρέστα, υπολογισμούς, κέρματα και ουρές στα ATM.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να θες ακομα τα μετρητα

ή εισαι >65 ετων

ή χρησιμοποιεις μαυρο χρημα με παρανομες συναλλαγες

ή κουβαλας τα μυαλα της Λουκα

Δυστυχως θα αργησει πολυ να εξαφανιστει το μετρητο στην Ελλαδα γιατι δεν βολευει πολλου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αρα η κλασική προπαγανδιστική ατάκα

Αφού δεν εχεις τιποτα να κρύψεις τι φοβάσαι ?

Δεν ειπα ποτε κατι τετοιο αλλα δεν απαντησες!  περιμενω να μου πεις τι νομιζεις οτι θα διαβασει καποιος απο την καρτα σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Να δούμε πότε θα απαλλαγείτε κάποιοι από την ανάγκη να πιάνετε στα χέρια σας απαρχαιωμένα χαρτιά με νούμερα πάνω τους και να χάνετε χρόνο από τη ζωή σας με ρέστα, υπολογισμούς, κέρματα και ουρές στα ATM.

 

Μην ανυσυχεις και χωρις το πλαστικο χρημα πολλοι ηδη εχουν απαλλαγει απο την αναγκη να πιανουν απαρχαιωμενα χαρτια με νουμερα και να χανουν χρονο απο την ζωη τους με ρεστα, υπολογισμους, κερματα, μονο που χανουν χρονο της ζωης τους εξω απο τα κοινωνικα παντοπωλεια και τα συσσιτια της Εκκλησιας.

Αυτο μια ευγενικη προσφορα των ιδιων ανθρωπων που κοπτονται για να φερουν το πλαστικο χρημα για να κανουν την περιουσια των αλλων δικη τους.

 

Για να θες ακομα τα μετρητα

ή εισαι >65 ετων

ή χρησιμοποιεις μαυρο χρημα με παρανομες συναλλαγες

ή κουβαλας τα μυαλα της Λουκα

Δυστυχως θα αργησει πολυ να εξαφανιστει το μετρητο στην Ελλαδα γιατι δεν βολευει πολλου

 

Γιατι απλα δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανεναν πολιτικο και τραπεζιτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...