Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα μετατροπή απο GBP (14.76) σε EUR (19.29). Δεν έχω συνδέσει την κάρτα πουθενά ακόμη. (Η διαδικασία που ακολούθησα είναι ακριβώς αυτή του topic)

 

Άρα έκανες το γνωστό λάθος και έστειλες 20€ στο GBP balance, και στη συνέχεια τα μετέτρεψες (τις 14,76 λίρες που πιστώθηκαν με την ισοτιμία που ίσχυε στη Revolut) σε Ευρώ, οπότε σου βγήκαν 19,29€. Απολύτως αναμενόμενο ήταν. Τι περίμενες; Τα Ευρώ σου πέρασαν από μετατροπή 2 φορές. Έπρεπε να στείλεις το έμβασμα στο σωστό ΙΒΑΝ για Ευρώ για να μπουν 20€. Τα ίδια και τα ίδια λέμε συνεχώς...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άλλα λες στο ένα μήνυμα και άλλα λες στο άλλο.

Τελικά έστειλες 20 ευρώ ή μετέτρεψες 15 λίρες?

Έστειλα 20€ και μου φτάσαν ώς λίρες. Τις έκανα μετατροπή και αντιστοιχούσαν σε 19.29 (Μη βιάζεσαι)

Άρα έκανες το γνωστό λάθος και έστειλες 20€ στο GBP balance, και στη συνέχεια τα μετέτρεψες (τις 14,76 λίρες που πιστώθηκαν με την ισοτιμία που ίσχυε στη Revolut) σε Ευρώ, οπότε σου βγήκαν 19,29€. Απολύτως αναμενόμενο ήταν. Τι περίμενες; Τα Ευρώ σου πέρασαν από μετατροπή 2 φορές. Έπρεπε να στείλεις το έμβασμα στο σωστό ΙΒΑΝ για Ευρώ για να μπουν 20€. Τα ίδια και τα ίδια λέμε συνεχώς...

Δεν το γνώριζα. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα να κανω μεταφορα χρηματων στην revolut μεσω e-banking (eurobank) βαζω τα στοιχεια ολα κανονικα και μετα παταω συνεχεια με εμφανιζει τα στοιχεια που θα γινει η μεταφορα και κατω μου βγαζει μονο την ακυρωση δεν με βγαζει κατι αλλο για να ολοκληρωσω την μεταφορα 

 

ξερει κανεις τη παιζει?

δεν γραφει γιατι δεν μπορει να συνεχίσει?

Μηπως δεν εχεις δηλωσει στη eurobank αριθμο κινητου να σου στελνει sms το extra pin για να γινει η συναλλαγή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ουγγαρια δεν εχει επισημο νομισμα το Ευρω, οποτε την καρτα να την χρησιμοποιησεις μονο σε καταστηματα που δεχονται ΚΑΙ ευρω. Αλλιως στην τιμη θα συμπεριληφθει και η ισοτιμια που σε καποια μαγαζια εκει (περα απο τις μεγαλες αλυσιδες) ειναι γελοια. 

 

Θα ταξιδέψω και εγώ στην Ουγγαρία το Πάσχα.Λογικά θα προτιμήσω τη revolut για τις συναλλαγές μου.

Ωστόσο δε κατάλαβα τι εννοείς να τη χρησιμοποιούμε μόνο εκεί που δέχονται ευρώ.

Είναι πολύ κακή η ισοτιμία στα άλλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ταξιδέψω και εγώ στην Ουγγαρία το Πάσχα.Λογικά θα προτιμήσω τη revolut για τις συναλλαγές μου.

Ωστόσο δε κατάλαβα τι εννοείς να τη χρησιμοποιούμε μόνο εκεί που δέχονται ευρώ.

Είναι πολύ κακή η ισοτιμία στα άλλα?

Ναι. Εκτος και αν εχεις φιορινια πανω σου, που απο τα εκει καταστηματα για συναλλαγμα δεν χανεις πολυ.

Για παραδειγμα, αν τωρα ειναι 1 ευρω = 311 φιορινια, τα εκει καταστηματα που βρισκεις στον δρομο θα σου δωσουν με 305-310 στο συναλλαγμα, καταστηματα οπως ZARA, Bershka, hard rock cafe κτλ με 300-305 και ολα τα αλλα με λιγοτερο απο 280. Και απο την ωρα που η revolut δεν εχει φιορινια, θα σου αφαιρεσει τοσα ευρω ωστε να συμπληρωσει και την διαφορα απο την αλλαγη του νομισματος σε φιορινια.

 

Καναμε το λαθος εμεις να πληρωσουμε μια φορα με ευρω σε εστιατοριο επειδη δεν ειχαμε φιορινια και μας βγηκε 20 ευρω περιπου παραπανω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panagiotis.k   Xρησιμοποίησε τη revolut για να παιρνεις ντοπιο συνάλλαγμα απο τραπεζικά ΑΤΜ και πλήσρωσε στα καταστήματα μόνο στο νομισμά τους.  Αν τους δώσεις ευρώ θα σε κλέψουν στα ρεστα.... Χρησιμοποίησε την κάρτα σου για αγορές με μηχανάκια pos μόνο στα duty free του αεροδρομίου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, για να πω την κακία μου, δεν θεωρώ ιδιαίτερα Revolutionary το να παίρνεις το έμβασμα Παρασκευή και να πρέπει να πάει Τετάρτη-Πέμπτη για να το βάλεις στον λογαριασμό του δικαιούχου. Έστειλα Πέμπτη βράδυ λεφτά, Παρασκευή εγκρίθηκε, από αυτά που διαβάζω εδώ μάλλον θα μπουν προς Τετάρτη - και βάλε - μεριά.

 

Ή το να ζητάς πιστοποίηση και να μην δέχεσαι επίσημο έγγραφο μιας χώρας στην οποία στέλνεις κάρτες/έχεις πελάτες, επειδή είναι χειρόγραφη (ευανάγνωστη όμως) έκδοση (οπότε είτε να πρέπει ο άλλος να αλλάξει τα έγγραφα του είτε να υπάρχει κίνδυνος να του μπλοκάρεις την κάρτα και τα λεφτά. Κάτι που δεν διάβασα πουθενά πριν στείλω το έμβασμα, παρά μόνο πως χρειάζεται verification πάνω από ένα ποσό που δεν θα περνούσα ποτέ. Έπρεπε να κάνω chat για να το ανακαλύψω).

 

Δεν κρίνω τις υπηρεσίες της κάρτας αυτές καθαυτές (μιας και είμαι σε αναμονή), αλλά όσα έχω δει μέχρι τώρα περισσότερο θυμίζουν γραφειοκρατία ελληνικής τράπεζας της δεκαετίας του 90 παρά κάτι επαναστατικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 όσα έχω δει μέχρι τώρα περισσότερο θυμίζουν γραφειοκρατία ελληνικής τράπεζας της δεκαετίας του 90 παρά κάτι επαναστατικό.

Διάλεξε τότε μία κάρτα ελληνικής τράπεζας  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάλεξε τότε μία κάρτα ελληνικής τράπεζας  :P

 

Δεν τίθεται τέτοια σύγκριση. Το ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω όπως θέλω την κάρτα που έχω στην Ελλάδα επειδή έχουν τεθεί capital controls (για τον έναν ή τον άλλο λόγο) δεν σημαίνει πως είναι καλύτερο ή χειρότερο ένα τραπεζικό προϊόν σε σύγκριση με κάποιο άλλο. Πάω στοίχημα πως οι περισσότεροι εδώ δεν θα έμπαιναν καν στον κόπο να στέλνουν εμβάσματα αν η κατάσταση στην Ελλάδα ήταν διαφορετική (αυτό φυσικά δεν κάνει τις ελληνικές τράπεζες, τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους "καλά". Σε καμία περίπτωση. Αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση).

 

Tespa, δεν θέλω να γκρινιάξω πολύ, απλώς τονίζω 1-2 πράγματα που για ένα τραπεζικό προϊόν αυτής της μορφής/επιπέδου είναι μη ικανοποιητικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προϊόντα αυτού του στυλ, είναι μια λύση ανάγκης για την ελληνική θλιβερή πραγματικότητα.

Γι αυτό το λόγο, δυστυχώς, αναγκαζόμαστε και παραβλέπουμε τις αδυναμίες τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κυριότερο είναι ότι, μετά την "ανακάλυψη" του κόλπου με το Request, κυκλοφόρησε η μέθοδος του Send, μετά η σύνδεση ΙΒΑΝ για αποστολή εμβασμάτων και κάπου ενδιάμεσα οι κάρτες εξωτερικού με τα συν και τα πλην η κάθε μια, οπότε έχουμε μια μεγάλη ποικιλία επιλογών για να διαλέξουμε τη λύση/εις και να ξεπεράσουμε τους περιορισμούς, που θα κρατήσουν για καιρό ακόμη όπως φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχω μία απορία. Αφού μπορώ και επιτρέπεται να στείλω έμβασμα στο εξωτερικό μέσω τραπεζικού λογαριασμού, για ποιό λόγο δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο πράγμα μέσω χρεωστικής κάρτας; Ποια η λογική δηλαδή του μπλοκαρίσματος της κάρτας, αφού μπορείς να κάνεις την ίδια ενέργεια μέσω του e-banking; Και οι αγορές πάλι με χρεωστική κάρτα από Ebay και Amazon, που στην ουσία είναι μεταφορά χρημάτων σε ξένο IBAN, πώς επιτρέπεται; Έχει δοκιμάσει κανείς να φορτίσει τη Revolut μέσω κάρτας και δεν έγινε η μεταφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό το λόγο, δυστυχώς, αναγκαζόμαστε και παραβλέπουμε τις αδυναμίες τους.

 

Χμμ, αυτό είναι κακό. Αν οι αδυναμίες τους δεν πρέπει να παραβλεφθούν και είναι σοβαρές, κακώς τις παραβλέπουμε (και ελπίζω να μην παραβλέπονται. Και δεν αναφέρομαι μόνο στην Revolut). Δεν μιλάμε για ένα app με wallpapers ή έναν Android launcher αλλά για τραπεζικά προϊόντα που διαχειρίζονται χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχω μία απορία. Αφού μπορώ και επιτρέπεται να στείλω έμβασμα στο εξωτερικό μέσω τραπεζικού λογαριασμού, για ποιό λόγο δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο πράγμα μέσω χρεωστικής κάρτας; Ποια η λογική δηλαδή του μπλοκαρίσματος της κάρτας, αφού μπορείς να κάνεις την ίδια ενέργεια μέσω του e-banking; Και οι αγορές πάλι με χρεωστική κάρτα από Ebay και Amazon, που στην ουσία είναι μεταφορά χρημάτων σε ξένο IBAN, πώς επιτρέπεται; Έχει δοκιμάσει κανείς να φορτίσει τη Revolut μέσω κάρτας και δεν έγινε η μεταφορά;

 

Εννοείται δοκιμάσαμε να τη φορτίσουμε μέσω ελληνικής κάρτας και δυστυχώς δεν πέρασε η μεταφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...