Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από εθνική έχει στείλει κανείς εμβασμα? 

Αν ναι τι χρέωση έχει? Γιατί βλέπω τώρα ότι λέει 8€ αλλά είναι μάλλον από ταμείο. Απο e-banking πόσο είναι?

 

εντιτ. Μάλλον 1€ είναι τελικά αλλά αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει.

 

Nαι ένα, βάζεις την 1η επιλογή που λέει έξοδα παραλήπτη αν θυμάμαι καλά και βγάζει από δίπλα 1€. Βασικά δες στην 1η σελίδα τι επιλογές κάνεις για Εθνική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ήρθε σήμερα η κάρτα αλλά βρήκα ανοιχτή τη συσκευασία... Βέβαια δεν πειράχτηκε από μέσα η κάρτα αλλά δε ξέρω αν έκατσε κάποιος και έγραψε τα στοιχεία της. Λέτε να υπάρχει θέμα; Δεν την έχω φορτίσει ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα μια βοηθεια,

στελνω σε αυτους (revolut) εμβασμα απο Ελλαδα 100 ευρω.

Μπαινουν στον λογαριασμο μου 100ευρω?

Αγοραζω κατι απο ιντερνετ 90ευρω, θα χρεωθω 90ευρω ή 90+προμηθεια τους????

 

Συνδρομη δεν εχει.

Πως οικονομανε αυτοι?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα μια βοηθεια,

στελνω σε αυτους (revolut) εμβασμα απο Ελλαδα 100 ευρω.

Μπαινουν στον λογαριασμο μου 100ευρω?

Αγοραζω κατι απο ιντερνετ 90ευρω, θα χρεωθω 90ευρω ή 90+προμηθεια τους????

 

Συνδρομη δεν εχει.

Πως οικονομανε αυτοι?

 

Ευχαριστω.

 

Στέλνεις από Ελλάδα 100 ευρώ όπου θα μπούνε 99 καθώς το 1 ευρώ το κρατάει η τράπεζα. Στη συνέχεια η αγορά απευθείας με τη Revolut δεν έχει προμήθειες, εκτός εάν την έχεις συνδέσει στο paypal το οποίο θα κρατήσει την προμήθειά του.

 

Και από το FAQ της Revolut στην ερώτησή σου για το πως οικονομάνοι αυτοί:

How does Revolut make money?

We earn a nominal fee paid to us by merchants every time you use Revolut Card.

We reserve the right to review our pricing structure after the first 12 months of your use of the Revolut service. We do not anticipate any significant changes. Revolut was launched to offer a fair and transparent service. It has been designed to offer the best value and the best user experience. There are no hidden fees to our users.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παρ' ολα αυτα, δεν θα βαλω τη συζυγο να κανει αποπειρα συνδεσης διοτι αν καταλαβα καλα σε περιπτωση που στο επομενο κινητο της θελησει να βαλει την εφαρμογη, θα εχει νεο ccv και ημερομηνια ληξης, συνεπως η πλαστικη καρτα θα ειναι αχρηστη και θα πρεπει να πληρωσει για αντικατασταση. Σωστα;

 

 

αν εγκαταστήσεις σε διαφορετική συσκευή η εφαρμογή ζητάει τον αριθμό κινητού με το οποίο έγινε η εγγραφή και στέλνει σε εκείνο ένα onetime pin για να μπεις - θα βάλεις πρώτα αυτό και μετά το pin εισόδου στην εφαρμογή, όπως το είχες ρυθμίσει, και θα βρεις κανονικά την κάρτα σου και τις κινήσεις σου.

Έχω εγκαταστήσει την εφαρμογή σε 2 κινητά και 1 ταμπλέτα χωρίς πρόβλημα, κάτι παρόμοιο κάνει και το taxibeat ας πούμε, ως χρηστης υπάρχεις μέσω του αριθμού κινητού σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η μόνη πραγματική χρέωση με αυτόν τον τρόπο είναι το topup της τράπεζας?

 

Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς topup της τράπεζας, αλλά αν εννοείς η προμήθεια της, η απάντηση είναι ναι. Είτε στείλεις όλο το μηνιαίο 500άρικο, είτε στείλεις το min, η μόνη χρέωση που υπάρχει (το έκανα με ΕΤΕ e-banking) είναι to 1€ προμήθεια (επιλέγοντας shared έξοδα). Αν διαβάσεις τον οδηγό από την αρχή, φαίνεται ξεκάθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στέλνεις από Ελλάδα 100 ευρώ όπου θα μπούνε 99 καθώς το 1 ευρώ το κρατάει η τράπεζα. 

 

 

Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο.

Όταν στέλνεις έμβασμα πχ 100€, μέσω e-banking, με ένδειξη SHA, θα πιστωθεί το ίδιο ποσό στο λογαριασμό που τα στέλνεις και θα χρεωθείς στoν τραπεζικό λογαριασμό σου 101€, δηλαδή τα 100€ και την προμήθεια της τράπεζας 1€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς! Σωστός ο makfil.


 

Στη συνέχεια η αγορά απευθείας με τη Revolut δεν έχει προμήθειες, εκτός εάν την έχεις συνδέσει στο paypal το οποίο θα κρατήσει την προμήθειά του.

Το pp θα κρατήσει προμήθεια  μόνο αν έχουμε πειλέξει να κάνει αυτό τη μετατροπή. Αν όμως επιλέξουμε να κάνει τη μετατροπή η τράπεζα τότε δεν κρατιέται καμία προμήθεια. Δηλαδή αγοράζεις κάτι που έχει Χ ευρώ/δολάρια/οτιδήποτε και πληρώνεις μόνο αυτά τα Χ ευρώ/δολάρια/οτιδήποτε και τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...