Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ μάλιστα έβγαλα και κέρδος, κάποιο μέρος των ευρώ που είχα καταθέσει το μετέτρεψα σε δολάρια με ισοτιμία 1,10.

Μετά από λίγες μέρες μετέτρεψα ξανά τα δολάρια σε ευρώ αλλά με ισοτιμία 1,07 , λόγω πτώσης του ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά έχει κάνει κάποιος από εσάς withdraw; Σε πόσες μέρες σας τα επέστρεψαν; Είχα κάτι ψιλά στη revolut και τα μαζεύω πίσω γιατί την πάτησα με την παραγγελία μου στο τελωνείο, σπάω κουμπαράδες κλπ  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορω να στειλω λεφτα (δηλαδη να πληρωσω) σε ενα τραπεζικο λογαριασμο μεσω της revolut?

εκανα μια αγορα και μου εδωσαν στοιχεια τραπεζας για να μεταφερω τα λεφτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο το νόημα να κάνεις μέσω της εφαρμογής μετατροπή πχ ευρώ σε λίρες? Ούτως ή άλλως ότι αγορά και να κάνεις σε οποιοδήποτε νόμισμα αυτόματα δε γίνεται η μετατροπή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι, στο αρχικο ποστ της Mary αναφερεται κατι για ΑΤΜ. Για να καταλαβω, δλδ αν εχω λεφτα μεσα στην καρτα revolut, μπορω να κανω κ αναληψη απο οποιοδηποτε ΑΤΜ ελληνικης τραπεζας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσά ευχαριστώ να πω... ποσα;;; @mary <3 

 

Έκανα ολα οσα έλεγε ο οδηγός στην 1η σελίδα την Κυριακή και με ΕΤΕ σήμερα ολοκληρώθηκε το έμβασμα και μπήκαν τα λεφτα στο revolut, έβαλα και το Paypal...

 

H μοναδική μου απορία ειναι γιατι σε χρεώνει 2 φόρες στο Paypal?

Μια μολις βάλεις την καρτα 0,94€ και μια οκ οταν την κάνεις confirm 1,43€ , αλλα το confirm το ξερω και το καταλαβαίνω εβαλα τον κωδικό και σε 1-2 μερες θα τα εχω πίσω, τα 0,94 τι ειναι???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο το νόημα να κάνεις μέσω της εφαρμογής μετατροπή πχ ευρώ σε λίρες? Ούτως ή άλλως ότι αγορά και να κάνεις σε οποιοδήποτε νόμισμα αυτόματα δε γίνεται η μετατροπή?

Δεν έχει κανένα νόημα να κάνεις μετατροπή εκτός αν θες να "παίξεις χρηματιστήριο" και να κάνεις αυτό που έκανε ο Giorgos40 στο #421. Μπορεί να κερδίσεις, μπορεί και να χάσεις.

 

Να ρωτησω κατι, στο αρχικο ποστ της Mary αναφερεται κατι για ΑΤΜ. Για να καταλαβω, δλδ αν εχω λεφτα μεσα στην καρτα revolut, μπορω να κανω κ αναληψη απο οποιοδηποτε ΑΤΜ ελληνικης τραπεζας??

Εννοείται. Σκέψου οι τουρίστες που έρχονται Ελλάδα και έχουν κάρτες ξένων τραπεζών, δεν κάνουν κανονικά ανάληψη? Το ίδιο πράγμα είναι. Υπόψην όμως ότι μπορεί η ελληνική τράπεζα να σου χρεώσει κάποια προμήθεια 1-2 ευρώ για την ανάληψη επειδή είναι κάρτα άλλης τράπεζας. Νομίζω στο myphone κάποιος ανέφερε ότι από Πειραιώς που έκανε ανάληψη δεν του κράτησε προμήθεια. Δενξέρω αν ισχύει το ίδιο και για τις άλλες τράπεζες.

 

H μοναδική μου απορία ειναι γιατι σε χρεώνει 2 φόρες στο Paypal?

Μια μολις βάλεις την καρτα 0,94€ και μια οκ οταν την κάνεις confirm 1,43€ , αλλα το confirm το ξερω και το καταλαβαίνω εβαλα τον κωδικό και σε 1-2 μερες θα τα εχω πίσω, τα 0,94 τι ειναι???

Το 1,43 είναι για το confirm και το 0,94 είναι για το add/edit card. Οποιαδήποτε προσθήκη/αλλαγή κάνεις σε προσωπικά στοιχεία (στοιχεία κάρτας, διεύθυνση σπιτιού κλπ) σου κρατάει $1. Εννοείται σου το επιστρέφει μετά από μέρες πάλι πίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ολα οσα έλεγε ο οδηγός στην 1η σελίδα την Κυριακή και με ΕΤΕ σήμερα ολοκληρώθηκε το έμβασμα και μπήκαν τα λεφτα στο revolut, έβαλα και το Paypal...

 

Μια από τα ίδια ακριβώς κι εγώ. Σε λίγα λεπτά μάλιστα είχα κάνει & την 1η πληρωμή μέσω PP με τη Revolut. Ξαφνικά αισθάνθηκα πάλι... πολιτισμένος!  :P

 

Ενημερωτικά:

  • Με το που πιστώθηκαν τα χρήματα που έστειλα με το έμβασμα, πιστώθηκαν ταυτόχρονα οι £5 reward στο account μου. Δεν είμαι βέβαιος αν οφείλονται στο promo code MSE που χρησιμοποίησα κατά την εγγραφή, ή έτσι κι αλλιώς θα έμπαιναν λόγω της 1ης φόρτισης >£10.
  • Η χρέωση του 4ψήφιου verification code του PP ήταν £1 & αφαιρέθηκε από αυτές τις £5 bonus.
  • Όλες οι προσωρινές χρεώσεις ελέγχου του PP (η £1 για verification & το $1=€0.94) αλλά & η πληρωμή για την παραγγελία που έκανα, εμφανίζονται ως Status Pending. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό, δεν το έψαξα, το PP account μου πάντως λέει Payment status Completed.
  • Η μετατροπή από $ σε € ήταν σε καλή ισοτιμία. Άλλαξε €1=$1.0666, όταν το http://themoneyconverter.com/ δίνει €1=$1.0663
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασε από αυτό το λινκ χειροκίνητα το Apk και κανε το εσυ install, και λογικα θα γινει εγκατασταση. https://apkpure.com/revolut-foreign-exchange/com.revolut.revolut

 

Με τα πολλα, κατεβασα την εφαρμογη αλλα δεν θα με αφησει να την εγκαταστησω ΠΟΤΕ στο κινητο (HTC Desire X). Το "εγκατασταση απο αγνωστες πηγες" ειναι τικαρισμενο κανονικα. Αντιθετα, στο ταμπλετ κατεβηκε κι εγκατασταθηκε η εφαρμογη.

 

Παρ' ολα αυτα, δεν θα βαλω τη συζυγο να κανει αποπειρα συνδεσης διοτι αν καταλαβα καλα σε περιπτωση που στο επομενο κινητο της θελησει να βαλει την εφαρμογη, θα εχει νεο ccv και ημερομηνια ληξης, συνεπως η πλαστικη καρτα θα ειναι αχρηστη και θα πρεπει να πληρωσει για αντικατασταση. Σωστα;

 

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια. Ισως ειναι θεμα κινητου, ισως ειναι θεμα καποιας ρυθμισης, ισως ατυχια. Αλλα στο εν λογω κινητο δεν δουλευει. Εστειλα μνμ στην εταιρεια, περιμενω απαντηση, αλλα δεν ελπιζω σε κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εθνική έχει στείλει κανείς εμβασμα? 

Αν ναι τι χρέωση έχει? Γιατί βλέπω τώρα ότι λέει 8€ αλλά είναι μάλλον από ταμείο. Απο e-banking πόσο είναι?

 

εντιτ. Μάλλον 1€ είναι τελικά αλλά αν μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...