Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις εγκατεστησα την εφαρμογή στο κινητό μου και προσπαθησα να καταθεσω 10ευρω απο μια καρτα της Πειραιως αλλα δεν εγινε η συναλλαγη.Νομιζω οτι με τα cc μπορω να στειλω μεχρι 500 ευρω το μηνα σε εξωτερικο.Δεν εχω στειλει ξανα στο εξωτερικο απο τη καρτα της Πειραιως.Γιατι εβγαλε σφαλμα?

μα δεν μπορεις απο καρτα πειραιως να γεμισεις την revolut παρα μονο μεσω εμβασματος.αλλα η πειραιως εχει φτασει στο οριο το εμβασμα και δεν μπορουμε να κανουμε.στις 1 δεκεμβριου ξανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ευχαριστω για την ενημερωση παιδια.Οποτε αυτο με το 500 ευρω οριο για αγορες εξωτερικου για τον καθενα μας δε πολυστεκει....απ οτι καταλαβα οι τραπεζες εχουν ενα μηναιο οριο για εμβασματα και μολις ξεπεραστει κλειδωνει το πραγμα.

1η Δεκεμβριου να στειλω εμβασμα ή να δοκιμασω απο το revolut κατευθειαν καταθεση απο την καρτα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω 4.2 εχω . Μια χαρα δουλευει η εφαρμογη.

 

 

επιβεβαιωνω. με 4.2 λειτουργει.

 

τοπ απ with card δε γινεται?

 

Σας ευχαριστω και τους δυο. Παρ' ολα αυτα, εξακολουθει να μην ειναι δυνατο να κατεβει η εφαρμογη ειτε στο κινητο ή στο ταμπλετ. Παραξενο. Κι η συζυγος τη θελει την καρτουλα διοτι βολευει να εχει μια πριπειντ που να μην εχει ορια και ζοριλικια (εξωτερικου δλδ).

 

Ευχαριστω παντως και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω και τους δυο. Παρ' ολα αυτα, εξακολουθει να μην ειναι δυνατο να κατεβει η εφαρμογη ειτε στο κινητο ή στο ταμπλετ. Παραξενο. Κι η συζυγος τη θελει την καρτουλα διοτι βολευει να εχει μια πριπειντ που να μην εχει ορια και ζοριλικια (εξωτερικου δλδ).

 

Ευχαριστω παντως και παλι.

Κατεβασε από αυτό το λινκ χειροκίνητα το Apk και κανε το εσυ install, και λογικα θα γινει εγκατασταση. https://apkpure.com/revolut-foreign-exchange/com.revolut.revolut

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι νομισμα φορτωνεται τη καρτα?

Πχ αν η καρτα ειναι φορτωμενη μονο με ευρω και αγοραζεται απο ebay μεσω paypal προιον σε αυστραλιανα δολλαρια.

(σημειωση: το paypal ειναι ρυθμισμενο να κανει τη μετατροπη συναλλαγματος η τραπεζα/καρτα και οχι το paypal)

 

Τι γινεται στη περιπτωση αυτη?

Γιατι μετατρεπει το paypal τα αυστραλιανα $ σε λιρες (ξερω οτι ειναι αγγλικη καρτα) και μετα το revolut τις λιρες σε ευρω...? Δηλαδη 2 μετατροπες...

 

Τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις? Δε την χρησιμοποιουμε σε αλλα νομισματα? Επιλεγουμε πχ μονο το αγγλικο ebay που ειναι σε λιρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια και μπραβο για τον οδηγο για τη Revolut.Θα ηθελα να σας ρωτησω τι παιζει με το promo code? Μου εστειλε φιλος προσκληση με τη σελιδα της εφαρμογης τη κατεβασα το εγκατεστησα και εκανα εγγραφη.Ως εδω καλα ωσπου ειπα να χρισημοποιησω το promo code.Δεν υπαρχει επιλογη.Μιλαω με τη εξυπηρετηση οπου ηταν αμεση ομως ....μου τα λεγανε ομως πολυ μπερδεμενα.Αλλο ζητουσα αλλο μου λεγανε.Ρωταω που γραφω το κωδικο και απαντανε θελουμε το τηλ τη διευθηνση και τι συναλλαγη που κανατε ,εδωσα τα στοιχεια και ενημερωσα πως ειμα νεος πελατης.Ξναρωτω εγω και απαντανε πως πρεπει να εχω κωδικο με sms και να το βαλω στις ρυθμισεις τους απαντω πως εχω κωδικο αλλα δεν υπαρχει κατι στις ρυθμισεις και μου απαντανε πως θα επρεπε να υπαρχει.(διαγραφω τα παντα και φτου απο την αρχη μηπως εγινε κατι στην εγκατασταση αλλα τα ιδια).Ξαναρωτω και η απαντηση ηταν οτι δυστηχως δεν ειναι δυνατη αυτη η επιλογη.Τωρα τι γινεται ξερει κατι καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έγραψα χθες, έχουν περάσει σελίδες βέβαια λόγω του μεγάλου ενδιαφέροντος για το θέμα, 

εχθές το πρωί έγινε αγορά κανονικότατα με χρεωστική Πειραιώς απευθείας στο pp, χωρίς request money κλπ.

 

Και το έγραψα και γω γιατί είχα διαβάσει σε αυτό το θέμα ότι έχουν περάσει τα μηνιαία όρια τους Πειραιώς, Eurobank και ΕΤΕ.

Σήμερα έκανα και γω το πρώτο μου top up από eurobank web banking και το δέχτηκε κανονικά.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται γιατί πιστεύω τους συμφορουμίτες που λένε ότι τους βγάζει μήνυμα ότι το όριο της τράπεζας έχει ξεπεραστεί. Μήπως όμως είναι το ημερήσιο;

 

Και για να ρωτήσω κάτι κι εγώ :)

Σε ποια φάση κάνετε καθαρισμό δεδομένων και αλλάζουν τα στοιχεία της κάρτας; Έφτιαξα το revolut σήμερα, πότε να καθαρίσω τα δεδομένα της εφαρμογής για να δω την κανονική μου κάρτα, αυτή που θα μου έρθει αν παραγγείλω μία;

Αααα, και έχουμε νέα από πότε θα την κάνουν ανέπαφη την κάρτα;

Εσύ έκανες αγορά με την κάρτα της Πειραιώς. Άλλο αυτό και άλλο το έμβασμα. Το όριο που εξαντλήθηκε αφορά στα εμβάσματα.

Αν η κάρτα σου revolut δουλεύει κανονικά και κάνεις αγορές τότε δεν χρειάζεται να κάνεις καθαρισμό δεδομένων. Αυτό το κάνεις μόνο αν δεν μπορείς να κάνεις αγορές με τη revolut και δεν σου την ααναγνωρίζει το paypal ή σου βγάζει στο paypal μήνυμα payment denied by card issuer. Τότε κάνεις εκκαθάριση, αλλάζει το cvv, κάνεις edit στο paypal το καινούριο cvv και η κάρτα δουλεύει κανονικά.

Αν δουλεύει, δεν πειράζεις τίποτα.

 

 

ευχαριστω για την ενημερωση παιδια.Οποτε αυτο με το 500 ευρω οριο για αγορες εξωτερικου για τον καθενα μας δε πολυστεκει....απ οτι καταλαβα οι τραπεζες εχουν ενα μηναιο οριο για εμβασματα και μολις ξεπεραστει κλειδωνει το πραγμα.

1η Δεκεμβριου να στειλω εμβασμα ή να δοκιμασω απο το revolut κατευθειαν καταθεση απο την καρτα μου?

Το 500άρικο είναι ατομικό μηνιαίο όριο αλλά και οι τράπεζες έχουν δικό τους συνολικό μηνιαίο. Όταν τα ατομικά 500άρικα φτάσουν αθροιστικά το μηνιαίο συνολικό της τράπεζας τότε κλειδώνουν τα εμβάσματα μέχρι τον επόμενο μήνα.

1η Δεκεμβρίου στείλε έμβασμα, δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Κατάθεση δεν μπορείς να κάνεις από μια τράπεζα σε άλλη, γι' αυτό υπάρχουν τα εμβάσματα.

 

 

Σε τι νομισμα φορτωνεται τη καρτα?

Πχ αν η καρτα ειναι φορτωμενη μονο με ευρω και αγοραζεται απο ebay μεσω paypal προιον σε αυστραλιανα δολλαρια.

(σημειωση: το paypal ειναι ρυθμισμενο να κανει τη μετατροπη συναλλαγματος η τραπεζα/καρτα και οχι το paypal)

 

Τι γινεται στη περιπτωση αυτη?

Γιατι μετατρεπει το paypal τα αυστραλιανα $ σε λιρες (ξερω οτι ειναι αγγλικη καρτα) και μετα το revolut τις λιρες σε ευρω...? Δηλαδη 2 μετατροπες...

 

Τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις? Δε την χρησιμοποιουμε σε αλλα νομισματα? Επιλεγουμε πχ μονο το αγγλικο ebay που ειναι σε λιρες?

Αφού έχεις ρύθμιση να κάνει τη μεττραοπή η τράπεζα και όχι το παυπαλ, μην σε νοιάζουν οι μετατροπές. Αγόρασε σε όποιο νόμισμα θες και ας κάνει και 2 και 3 μετατροπές, δεν έχει προμήθεια μετατροπής η revolut, δεν θα πληρώσεις τίποτα εξτρά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασε από αυτό το λινκ χειροκίνητα το Apk και κανε το εσυ install, και λογικα θα γινει εγκατασταση. https://apkpure.com/revolut-foreign-exchange/com.revolut.revolut

 

Ευχαριστω πολυ. Ειναι αξιοπιστο το σαιτ; Εδω δεν μιλαμε για καποια εφαρμογη που θα διαβαζει τις επαφες μας ξερω γω, μιλαμε για κατι που διαχειριζεται χρηματα, κωδικους και σημαντικα προσωπικα δεδομενα. Ευχαριστω παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έγραψα χθες, έχουν περάσει σελίδες βέβαια λόγω του μεγάλου ενδιαφέροντος για το θέμα, 

εχθές το πρωί έγινε αγορά κανονικότατα με χρεωστική Πειραιώς απευθείας στο pp, χωρίς request money κλπ.

 

Και το έγραψα και γω γιατί είχα διαβάσει σε αυτό το θέμα ότι έχουν περάσει τα μηνιαία όρια τους Πειραιώς, Eurobank και ΕΤΕ.

Σήμερα έκανα και γω το πρώτο μου top up από eurobank web banking και το δέχτηκε κανονικά.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται γιατί πιστεύω τους συμφορουμίτες που λένε ότι τους βγάζει μήνυμα ότι το όριο της τράπεζας έχει ξεπεραστεί. Μήπως όμως είναι το ημερήσιο;

 

Εγώ πάλι χθες έστειλα από Εθνική και αφαιρέθηκαν από το λογαριασμό. Ελπίζω τώρα να φανούν και στο revolut. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικος οδηγος!
 
ερωτηση (μην βαρεσετε  :P): για να γινει διαγραφη των δεδομενων της εφαρμογης και εκκαθάριση της cache σβηνουμε την εφαρμογη και την ξανακανουμε εγκατασταση;

 

σημειωση: δεν εχω revolut απλα με ενδιαφερει και θα ηθελα να το διαλευκανω σε περιπτωση που χρειαστει (ελπιζω πως δε θα χρειαστει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικος οδηγος!

 

ερωτηση (μην βαρεσετε  :P): για να γινει διαγραφη των δεδομενων της εφαρμογης και εκκαθάριση της cache σβηνουμε την εφαρμογη και την ξανακανουμε εγκατασταση;

 

σημειωση: δεν εχω revolut απλα με ενδιαφερει και θα ηθελα να το διαλευκανω σε περιπτωση που χρειαστει (ελπιζω πως δε θα χρειαστει)

Όχι, πας settings->apps, βρίσκεις την εφαρμογή revolut και πατάς clear cache και clear data.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ. Ειναι αξιοπιστο το σαιτ; Εδω δεν μιλαμε για καποια εφαρμογη που θα διαβαζει τις επαφες μας ξερω γω, μιλαμε για κατι που διαχειριζεται χρηματα, κωδικους και σημαντικα προσωπικα δεδομενα. Ευχαριστω παντως.

Ναι είναι αξιοπιστο, είναι απλα το original apk της εφαρμογης Revolution.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση.. Η εθνική έχει φτάσει το όριο όπως η Πειραιώς?

Συγχαρητήρια Μαιρη για τον οδηγο και τη προσφορά σου στο φορουμ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις ρύθμιση να κάνει τη μεττραοπή η τράπεζα και όχι το παυπαλ, μην σε νοιάζουν οι μετατροπές. Αγόρασε σε όποιο νόμισμα θες και ας κάνει και 2 και 3 μετατροπές, δεν έχει προμήθεια μετατροπής η revolut, δεν θα πληρώσεις τίποτα εξτρά.

Το θεμα ειναι οτι κανει μετατροπη και το paypal που τσιμπαει λιγο. Οχι μονο η revolut (ας κανει οσες θελει).

Ρωταω μηπως ειναι καμια ρυθμιση του paypal που μου διαφευγει... (εκτος απο το να κανει η καρτα τις μετατροπες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι κανει μετατροπη και το paypal που τσιμπαει λιγο. Οχι μονο η revolut (ας κανει οσες θελει).

Ρωταω μηπως ειναι καμια ρυθμιση του paypal που μου διαφευγει... (εκτος απο το να κανει η καρτα τις μετατροπες)

Η γνωστή ρύθμιση στο paypal για να κάνει την μετατροπή η τράπεζα, λέει "χρεωσέ με στο νόμισμα του πωλητή", δηλαδή όταν παίρνει το paypal ταλεφτά να πληρώσει, τα παίρνει στο νόμισμα του πωλητή, δεν κάνει καμία μετατροπή.

Έχω κάνει πολλές αγορές με revolut+paypal σε USD, GBP, AUD κλπ και ποτέ δεν πλήρωσα κάποια προμήθεια. Εννοείται ότι στη revolut έχω μέσα μόνο ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...