Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To 5λιρο πως μπορούμε να το εξαργυρώσουμε;  Πχ θέλω να κάνω μια αγορά 11€ δηλαδή 8 λίρες. Πως γίνεται να τραβήξει τις 5λίρες και ότι περισσεύει από τα €;

το 5λιρο θα χρησιμοποιηθεί σε αγορες, σε λιρες μικροτερης ή ισης αξιας, ή σε αγορες σε αλλο νομισμα οταν δεν υπαρχει επαρκες υπολοιπο στο νομισμα που πας να πληρωσεις.

γενικα στις αγορες τραβαει απο το υπολοιπο του ιδιου νομισματος αν υπαρχει και αν δεν υπαρχει απο ευρω που εχεις δηλωσει κυριο.

τωρα αν πας να πληρωσεις σε τριτο νομισμα που δεν εχεις υπολοιπο σε αυτο και δεν επαρκει και το υπολοιπο στο κυριο νομισμα που εχεις τοτε τραβαει και απο τα αλλα. πχ εγω εκανα αγορα σε δολαρια και το υπολοιπο ευρω μου, δεν επαρκουσε και τραβιξε απο τις λιρες, οχι συνδιαστικα. υποθετω πως αν δεν επαρκει κανενα απο τα 2 υπόλοιπα θα τα χρησιμοποιεί συνδυαστικά.

 

μπορεις να να το μετατρέψεις σε ευρω ή δολαρια απο την εφαρμογη οποτε θελεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είμαι σίγουρη και δε νομίζω πως θα κάνει αυτό που θες, από τη στιγμή που έχεις υπόλοιπο και σε ευρώ.

Μπορείς να το εξαργυρώσεις σε αγορά στο ebay.co.uk που έχει κατά βάση συναλλαγές σε λίρες.

Η να κάνω exchange έτσι δεν είναι; τώρα πρόσεξα ότι έχει αυτή την επιλογή, αυτό που έγραψε και ο dionisis.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγίες εμβάσματος από το ebanking της Eurobank

 

revolut-eurobank.png

 

 

 

 

Οδηγίες εμβάσματος από το ebanking της Πειραιώς

 

revolut-winbank-ready.png

 

 

 

 

Οδηγίες εμβάσματος από το ebanking της Εθνικής

 

revolut-NBG.png

 

 

 

 

Οδηγίες εμβάσματος από το ebanking της Alpha Bank

 

 

revolut-Alpha.png

 

Edit: Τα δυο τελευταια screenshots πάρθηκαν από τον χρήστη Maitre, ο οποίος είχε την καλοσύνη να επικοινωνήσει μαζί μου και να μου τα στείλει.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω μια ανησυχία που έχω; Έβγαλα χτες κάρτα revolut και της έβαλα κάποιο ποσό. Επίσης παρήγγειλα και φυσική κάρτα μιας και είναι και free. Αν όμως κάποιος την κλέψει κατά την αποστολή της και την χρησιμοποιήσει τότε τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω μια ανησυχία που έχω; Έβγαλα χτες κάρτα revolut και της έβαλα κάποιο ποσό. Επίσης παρήγγειλα και φυσική κάρτα μιας και είναι και free. Αν όμως κάποιος την κλέψει κατά την αποστολή της και την χρησιμοποιήσει τότε τι γίνεται;

 

Μεσα από το μενου μπλοκαρε την και μολις την λαβεις κανεις το αντιθετο

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.Εχω ένα λογαριασμό σε δολλάρια που ανοιξα στο leupay και έκανα κατάθεση από ευρώ ένα μικρό ποσό.Θα το δεχτεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση.... Αν πχ έχω μέσα στην revolut 100 ευρώ, μπορώ να πάω σε ATM Πειραιώς και να βγάλω και τα 100 η πρέπει να βγάλω τα 90 γιατι θα κρατήσει και 1 ευρώ προμήθεια ? μήπως είναι καλύτερη η επιλογή να κάνουμε έμβασμα απο το revolut στον λογαριασμό μας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν Android emulators για PC. Για δες π.χ. αυτό εδώ το post.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά όμως!

 

Πάντως σε Bluestacks σε Mac Os X 10.10 δουλεύει κανονικά. Απλά πρέπει να προσέξεις όταν βάζεις το τηλέφωνό σου κατά την εγγραφή να προσθέσεις +30. Δηλαδή +3069xxxxxxxx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασες να κάνεις διαγραφή των δεδομένων της εφαρμογής και εκκαθάριση της cache μήπως αλλάξει το cvv της κάρτας και η λήξη της;

 

post #3 , q2

Εισαι ωραιος.Με δυο κινησεις καταφερα να την βαλω στην paypal.

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως τι ωρες ολοκληρωνεται το εμβασμα και φαινονται τα χρηματα στην εφαρμογη?

 

εγω εστειλα 2 εμβασματα Κυριακη στις 17:00 (σε αυτο πηρα μυνημα απο την Πειραιώς οτι επειδη ηταν μετα τις 16:00 που κλεινει το συστημα, η συναλλαγη θα γινοταν την επομένη) και Δευτερα στις 13:00 και σημερα στις 12:20 το μεσημερι χτυπησε η εφαρμογη του Revolut με ενημερωτικο μυνημα οτι τα χρηματα πιστωθηκαν στον λογαριασμο μου (συν τις £5 απο τον κωδικο MSE που ειχα βαλει οταν εκανα το αρχικο registration πριν κατι μερες)

 

Ειναι απιστευτο εργαλειο λέμε, μεσα σε 5' την ειχα συνδεσει στο paypal και εκανα αγορα στο eBay και με την in-app μετατροπη απο € σε $ γλυτωσα και τα εξοδα μετατροπης που ηθελε το paypal (γυρω στα 3-4 ευρω)

 

 

Να'΄ναι καλα οποιος το βρήκε, κυριολεκτικα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Μόλις σήμερα ήρθε το εμβασμα στην revolut μου, αμέσως πάω στο PayPal να την δηλώσω και την δέχεται μια χαρά! Πάω να αγοράσω κάτι από το gearbest και στο checkout πατάω στο PayPal με πετάει στο link του PayPal αλλά εμφανίζει μόνο την άλλη μου κάρτα και όχι την revolut. Την προσθέτω και προχωράω αλλά για κάποιο λόγο δεν γίνεται η πληρωμή! Στο revolut μου έρχεται ειδοποίηση για insufficient balance πράγμα που δεν ισχύει γιατί ο λογαριασμός μου σε € έχει μέσα χρήματα! Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι κάτι παίζει με το νόμισμα στο οποίο πρέπει να πληρώσω! Ενώ το gearbest μου δείχνει το ποσό για πληρωμή σε € μετά στο checkout μου το βγάζει σε Usd και από κάτω μου λέει να το πληρώσω σε GBP! Τι κάνω?

Βασικά μου ζητάει να πληρώσω 87.9 GBP για κάτι που κοστίζει 113 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την βλακεία και το έμβασμα στο Revolut μου πήγε σαν λίρες. Τώρα πως γίνεται να τα βγάλω από ΑΤΜ Πειραιώς;

 

Μπορώ να τα στείλω με ΙΒΑΝΚ στον τραπεζικό λογαριασμό μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Μόλις σήμερα ήρθε το εμβασμα στην revolut μου, αμέσως πάω στο PayPal να την δηλώσω και την δέχεται μια χαρά! Πάω να αγοράσω κάτι από το gearbest και στο checkout πατάω στο PayPal με πετάει στο link του PayPal αλλά εμφανίζει μόνο την άλλη μου κάρτα και όχι την revolut. Την προσθέτω και προχωράω αλλά για κάποιο λόγο δεν γίνεται η πληρωμή! Στο revolut μου έρχεται ειδοποίηση για insufficient balance πράγμα που δεν ισχύει γιατί ο λογαριασμός μου σε € έχει μέσα χρήματα! Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι κάτι παίζει με το νόμισμα στο οποίο πρέπει να πληρώσω! Ενώ το gearbest μου δείχνει το ποσό για πληρωμή σε € μετά στο checkout μου το βγάζει σε Usd και από κάτω μου λέει να το πληρώσω σε GBP! Τι κάνω?

Βασικά μου ζητάει να πληρώσω 87.9 GBP για κάτι που κοστίζει 113 €

 

 

βαλε την revolut καρτα ως primary στο paypal (πας Profile > Edit or Add Credit Card > Make Primary) και μετα για να βαλεις τον λογαριασμο του paypal να γυρισει σε λιρες, πας στο paypal στο My account > Currency Converter > προσθετεις British Pound και πατας Make Primary, ολα αυτα για να αποφυγεις το κοστος μετατροπης που ζηταει το paypal

 

μετα απλα πανε στο ρεβολουτ και γυρνα το ποσο σου στις λιρες που σου ζηταει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εστειλα 2 εμβασματα Κυριακη στις 17:00 (σε αυτο πηρα μυνημα απο την Πειραιώς οτι επειδη ηταν μετα τις 16:00 που κλεινει το συστημα, η συναλλαγη θα γινοταν την επομένη) και Δευτερα στις 13:00 και σημερα στις 12:20 το μεσημερι χτυπησε η εφαρμογη του Revolut με ενημερωτικο μυνημα οτι τα χρηματα πιστωθηκαν στον λογαριασμο μου (συν τις £5 απο τον κωδικο MSE που ειχα βαλει οταν εκανα το αρχικο registration πριν κατι μερες)

 

Ειναι απιστευτο εργαλειο λέμε, μεσα σε 5' την ειχα συνδεσει στο paypal και εκανα αγορα στο eBay και με την in-app μετατροπη απο € σε $ γλυτωσα και τα εξοδα μετατροπης που ηθελε το paypal (γυρω στα 3-4 ευρω)

 

 

Να'΄ναι καλα οποιος το βρήκε, κυριολεκτικα :)

το ιδιο και απο εμενα......ενα ευχαριστω ειναι λιγο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την βλακεία και το έμβασμα στο Revolut μου πήγε σαν λίρες. Τώρα πως γίνεται να τα βγάλω από ΑΤΜ Πειραιώς;

Μπορώ να τα στείλω με ΙΒΑΝΚ στον τραπεζικό λογαριασμό μου;

Μια βοήθεια παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...