Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς και δεν έγινε το εμβασμα, πάρε τηλ την τράπεζα να μάθεις τον λογο, και συναλλαγές με τις τράπεζες να μην κάνεις από το κινητό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Άρα χρεώνει αμέσως για το έμβασμα! Οπότε δεν έγινε.... Αυτό ήθελα να μάθω... Θα το κάνω από υπολογιστή! Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια, εχω ενα προβληματακι μηπως μπορει να δωσει καμια ιδεα καποιος.

Πηρα απο το ebay Γερμανιας κατι μικρης αξιας 16 ευρω, και δεν προσεξα οτι δεν υποστηριζε Paypal ο πωλητης οποτε ο μονος τροπος να πληρωσω ειναι με bank transfer. Δοκιμασα λοιπον με Πειραιως και εχουν συμπληρωσει το οριο τους απο 18 του μηνα οποτε απετυχε.

 

Γενικα εχω Revolut και μου ειχε λυσει τα χερια αλλα σε αυτην την περιπτωση που ο αλλος δεν εχει paypal, υπαρχει κανενας τροπος να στειλω χρηματα απο τη Revolut σε IBAN στη Γερμανια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πρόβλημα όταν κάνεις αποστολή εμβασματος από την εφαρμογή της τράπεζας? Εγώ που έχω πρόβλημα με το λαπτοπ τι να κάνω?

 

Κανονικά δεν υπάρχει πρόβλημα τεχνικό, υπάρχουν όμως πολλές φορές χρηστικά προβλήματα με τις εφαρμογές των τραπεζών. Γιατί δεν φαίνονται όλα σε μερικές οθόνες, οπότε μπορεί να βγαίνουν κάποια μηνύματα σφαλμάτων τα οποία δεν τα παίρνεις χαμπάρι ή γιατί πρέπει να τσεκαριστούν κάποια check boxes τα οποία δεν βλέπεις κλπ. Δεν ξέρω τι πήγε στραβά στην περίπτωσή σου πάντως καλύτερα από PC αυτές οι δουλειές. Επίσης θεωρώ πιθανό να εξαντλήθηκαν τα διαθέσιμα για εμβάσματα της ΕΤΕ. Ο μήνας έχει πάει 26 άλλωστε.

 

Καλημερα παιδια, εχω ενα προβληματακι μηπως μπορει να δωσει καμια ιδεα καποιος.

Πηρα απο το ebay Γερμανιας κατι μικρης αξιας 16 ευρω, και δεν προσεξα οτι δεν υποστηριζε Paypal ο πωλητης οποτε ο μονος τροπος να πληρωσω ειναι με bank transfer. Δοκιμασα λοιπον με Πειραιως και εχουν συμπληρωσει το οριο τους απο 18 του μηνα οποτε απετυχε.

 

Γενικα εχω Revolut και μου ειχε λυσει τα χερια αλλα σε αυτην την περιπτωση που ο αλλος δεν εχει paypal, υπαρχει κανενας τροπος να στειλω χρηματα απο τη Revolut σε IBAN στη Γερμανια?

 Πωλητής στο ebay και να μη δέχεται Paypal; Δεν έχω συναντήσει ποτέ και δεν ήξερα ότι είναι δυνατό καν κάτι τέτοιο. Αν δεν παίρνει ούτε σκέτη κάρτα, πας στο "Bank" της εφαρμογής revolut και επιλέγεις transfer to a Business. Εισάγεις το ΙΒΑΝ και τα λοιπά και στέλνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πωλητής στο ebay και να μη δέχεται Paypal; Δεν έχω συναντήσει ποτέ και δεν ήξερα ότι είναι δυνατό καν κάτι τέτοιο. Αν δεν παίρνει ούτε σκέτη κάρτα, πας στο "Bank" της εφαρμογής revolut και επιλέγεις transfer to a Business. Εισάγεις το ΙΒΑΝ και τα λοιπά και στέλνεις.

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Υπαρχει καποιςο λογος (fees πχ) να επιλεξω transfer to business και οχι to enother person?

 

Γενικα (δυστυχως) στο Γερμανικο ebay ειναι συνηθες να μην εχουν Paypal. Εχει βελτιωθει η κατασταση τελευταια και πιο πολλοι βαζουν , αλλα επειδη απευθυνονται πολυ στην αγορα της Γερμανιας πολυ συχνα δεν εχουν....πρεπει να το προσεχεις και γενικα το κανω αλλα τωρα μου ξεφυγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Υπαρχει καποιςο λογος (fees πχ) να επιλεξω transfer to business και οχι to enother person?

 

Δεν ξέρω για fees. Αν πατήσεις πάντως "to another person" ζητάει first name και last name αντί "company name". Τα έχεις αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλα δεσμεύεται αμεσως

Στην Alpha Bank τουλάχιστον, διαλέγεις εσύ αν θες να δεσμευτεί το ποσό η όχι, αν επιλέξεις να μην δεσμευτεί θα σου πει να φροντίσεις εσύ να είναι μέσα τα χρήματα ώστε να γίνει το έμβασμα, αλλιώς το έμβασμα θα ακυρωθεί, τώρα για τις άλλες τράπεζες δεν ξέρω αν ισχύει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για fees. Αν πατήσεις πάντως "to another person" ζητάει first name και last name αντί "company name". Τα έχεις αυτά;

Ναι φυσικα...αφου ιδιωτης ειναι αυτος στο ebay. Οποτε ετσι θα το κανω, απλα ζηταει και διεγθυνση που δε μου την εχει δωσει αυτος οποτρ τωρα του τη ζητησα.

 

Σε ευχαριστω πολυ με εσωσες!

 

Μια ασχετη ερωτηση, το verificafion ποσες μερες παιρνει στη revolut? Δοκιμασα χτες με διπλωμα οδηγησης και ακομα στο processing ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ασχετη ερωτηση, το verificafion ποσες μερες παιρνει στη revolut? Δοκιμασα χτες με διπλωμα οδηγησης και ακομα στο processing ειναι...

Εμένα σε ένα μεσημέρι είχε ολοκληρωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παραγγελία μου απ' το Aliexpress μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Card verification

Your payment is still in process. Please enter a valid credit card security code (CVV2).

 

Δίνω το CVV αλλά δεν το δέχεται. Γνωρίζει κανείς αν είναι διαφορετικό το CVV2 και που ακριβώς το βρίσκω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παραγγελία μου απ' το Aliexpress μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Card verification

Your payment is still in process. Please enter a valid credit card security code (CVV2).

 

Δίνω το CVV αλλά δεν το δέχεται. Γνωρίζει κανείς αν είναι διαφορετικό το CVV2 και που ακριβώς το βρίσκω;

 

κάνε logout απο την εφαρμογή και κάνε πάλι log in ξανά.

 

θα σου αλλάξει το cvv και μετά θα είναι όλα μια χαρά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά δεν υπάρχει πρόβλημα τεχνικό, υπάρχουν όμως πολλές φορές χρηστικά προβλήματα με τις εφαρμογές των τραπεζών. Γιατί δεν φαίνονται όλα σε μερικές οθόνες, οπότε μπορεί να βγαίνουν κάποια μηνύματα σφαλμάτων τα οποία δεν τα παίρνεις χαμπάρι ή γιατί πρέπει να τσεκαριστούν κάποια check boxes τα οποία δεν βλέπεις κλπ. Δεν ξέρω τι πήγε στραβά στην περίπτωσή σου πάντως καλύτερα από PC αυτές οι δουλειές. Επίσης θεωρώ πιθανό να εξαντλήθηκαν τα διαθέσιμα για εμβάσματα της ΕΤΕ. Ο μήνας έχει πάει 26 άλλωστε.

 

Πωλητής στο ebay και να μη δέχεται Paypal; Δεν έχω συναντήσει ποτέ και δεν ήξερα ότι είναι δυνατό καν κάτι τέτοιο. Αν δεν παίρνει ούτε σκέτη κάρτα, πας στο "Bank" της εφαρμογής revolut και επιλέγεις transfer to a Business. Εισάγεις το ΙΒΑΝ και τα λοιπά και στέλνεις.

Επικυνδινο δεν ειναι αυτο; Πως ξερεις οτι θα σου στειλει την παραγγελια;

Στην Alpha Bank τουλάχιστον, διαλέγεις εσύ αν θες να δεσμευτεί το ποσό η όχι, αν επιλέξεις να μην δεσμευτεί θα σου πει να φροντίσεις εσύ να είναι μέσα τα χρήματα ώστε να γίνει το έμβασμα, αλλιώς το έμβασμα θα ακυρωθεί, τώρα για τις άλλες τράπεζες δεν ξέρω αν ισχύει αυτό.

Αυτο που λες γινεται σε μεταχρονολογιμενο εμβασμα. Αν ειναι αμεσο δεσμευονται την στιγμη που εκτελειται. Το ιδιο και στο μεταχρονολογιμενο αν επιλλεξεις ΟΧΙ θα δεσμευτουν οταν ερθει η ημερομηνια εκτελεσης δηλαδη τα τα χρηματα ξεκινησουν απο την Alpha και οχι οταν φθασουν στον παραληπτη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...