Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Devouring69 δες το λίγο πιο χαλαρά το θέμα και μην πονοκεφαλιάζεις τόσο, είναι μία κάρτα που κατάφερε να διαλύσει τα cc και να μας διευκολύνει στις αγορές μας, προβλήματα πάντα θα υπαρχουν, αν έχεις και την παραμικρή υποψία ότι κάποιος άλλος εχει τα στοιχεία της κάρτας σου μπορείς να ζητήσει έκδοση νέας κάρτας, φόρτισε την και καλές αγορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι να το κάνω αν η Revolut έχει block-unblock, εφόσον μου έχουν κλέψει τα στοιχεία της κάρτας ?. Όπως είπες, θα κάνω block την κάρτα μου, και όταν θέλω να την χρησιμοποιήσω θα την κάνω unblock, και όταν τελειώνω τις αγορες μου μετά πάλι block :P .

Το block θα σε βοηθήσει ώστε σε περίπτωση κλοπής στοιχείων, να μη μπορεί η κάρτα σου να γίνει αντικείμενο κακόβουλης χρήσης. Το unblock θα σε βοηθήσει ώστε να ελαχιστοποιήσεις το χρονικό διάστημα που η κάρτα σου είναι εκτεθειμένη στην κακόβουλη χρήση. Επιπλέον γιατί χρησιμοποιείς ειρωνικό smiley?

Θεωρείς πώς υπάρχει άλλη εφαρμόσιμη λύση που θα σε έκανες να νιώθεις περισσότερο ασφαλής κατά τη χρήση της κάρτας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 @jkoukos Τι να το κάνω αν η Revolut έχει block-unblock, εφόσον μου έχουν κλέψει τα στοιχεία της κάρτας ?. Όπως είπες, θα κάνω block την κάρτα μου, και όταν θέλω να την χρησιμοποιήσω θα την κάνω unblock, και όταν τελειώνω τις αγορες μου μετά πάλι block :P .

Μα αν την κάνεις block, εγώ που έχω κλέψει τα στοιχεία σου δεν θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω. Ούτε κι εσύ, μέχρι να την ξεμπλοκάρεις. Πρέπει να γνωρίζω πότε θα το κάνεις και να προλάβω για όσο διάστημα την έχεις ενεργή.

 

Στη κάρτα της τράπεζας ο ίδιος τρόπος γίνεται με σχετικό αίτημα, αλλά μετά εκδίδεται νέα κάρτα. Την ίδια διαδικασία μπορείς επίσης να εφαρμόσεις και με την κάρτα της Revolut. Δηλαδή έκδοση νέας κάρτας.

Δε νομίζεις όμως ότι είναι σαφώς ευκολότερος ο πρώτος τρόπος μέσω της εφαρμογής;

 

Όσον αφορά την ασφάλεια, έχει ακριβώς τις ίδιες πιθανότητες να πέσεις θύμα με οποιαδήποτε κάρτα κι αν χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NikosKallithea Έχεις δίκιο, δεν αξίζει, αυτό θα κάνω, αν δω και άλλες ύποπτες κινήσεις στο μέλλον το πολύ-πολύ θα τους ζητήσω επανέκδοση της κάρτας, και τελείωσε η ιστορία. @turbatos Όχι, δεν το έβαλα ειρωνικά, μάλλον πρέπει να τα χρησιμοποιω πιο σωστά, την επόμενη φορά. Όσον αφορά για το αν υπάρχει μια πιο ασφαλέστερη λύση, δεν νομίζω.... Ίσως στο μέλλον η Revolut πάρει τα κατάλληλα μέτρα και αυξήσει περισσότερο την ασφάλεια της κάρτας, αν και πιστεύω ότι με την επιλογή block - unblock είμαστε καλυμμένοι.

@jkoukos Συμφωνώ, είναι πολύ ευκολότερο μέσα από την εφαρμογή . Μια ερώτηση, αν κάποιος έχει τα στοιχεία της κάρτας μου, δεν μπορεί να την προσθέσει στην εφαρμογή του κινητού του και να την κάνει unblock ?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχες κάνει ταυτοποίηση του κινητού με την εφαρμογή (αυτόματα μέσω sms) και έχεις ένα κωδικό. Τον κωδικό πως θα στον κλέψω για να δουλέψω την εφαρμογή από το δικό μου κινητό, το οποίο μάλιστα δεν είναι ταυτοποιημένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί ξανά αλλά είναι 464 σελίδες και δεν παίζει να κάτσω να ψάξω τόσο :P

Έχω συνδέσει revolut με paypal. Έχω στην paypal πχ 20 ευρώ και στην revolut 200. 

 

Αυτό που θέλω να αγοράσω απ το amazon έχει 220 ευρώ και μου έχει επιλογή να κάνω την παραγγελία μέσω mastercard.

Θα γίνει η αγορά; Θα μου τραβήξει δηλαδή το υπόλοιπο που χρειάζομαι απ την paypal, η ούτε καν ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδιά δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί ξανά αλλά είναι 464 σελίδες και δεν παίζει να κάτσω να ψάξω τόσο :P

Έχω συνδέσει revolut με paypal. Έχω στην paypal πχ 20 ευρώ και στην revolut 200. 

 

Αυτό που θέλω να αγοράσω απ το amazon έχει 220 ευρώ και μου έχει επιλογή να κάνω την παραγγελία μέσω mastercard.

Θα γίνει η αγορά; Θα μου τραβήξει δηλαδή το υπόλοιπο που χρειάζομαι απ την paypal, η ούτε καν ; 

 

 

Το amazon δεν δέχεται paypal έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

Έστειλα δοκιμαστικά στις 17/6 απο την alpha (10Ε) στη revolut για να δω τι "παίζει" και κατά την ολοκλήρωση της συναλλαγής έβγαλε το μήνυμα  για υπέρβαση του ορίου της τράπεζας και μπλα μπλα..

Ξαναέκανα μια προσπάθεια στις αρχές του Ιουλίου και σε 5 εργάσιμες τα χρήματα (50Ε αυτή τη φορά) μπήκαν κανονικά στο λογαριασμό.

Πως έκανα σήμερα έναν έλεγχο στις κινήσεις του λογαριασμού μου στην alpha ανακάλυψα πως υπάρχει μια χρέωση 11Ε προς την revolut στις 17/6.

Πήγα φυσικά σήμερα στην τράπεζα να μάθω λεπτομέρειες και μου είπαν πως η συναλλαγή έχει γίνει κανονικά!!

Επικοινώνησα και τηλεφωνικά με το αρμόδιο τμήμα και μέσω του e-banking όντως φαίνεται πως η συναλλαγή έχει γίνει κανονικά. 

Προφανώς τώρα πρέπει να επικοινωνήσω με την revolut αλλά το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να στείλω μήνυμα στην υποστήριξη...

Γράφω το μήνυμα αλλά το "κουμπάκι¨sent δεν ανταποκρίνεται....

Υπάρχει κανα θέμα με την υποστήριξη ή απλά υπομονή?

 

Υ.Γ.1 Στην τηλεφωνική υποστήριξη μου είπαν πως το μήνυμα έλεγε ότι η συναλλαγή δεν θα γίνει ΑΛΛΆ θα δουν τα διαθέσιμα υπόλοιπα και αν επαρκούν ΘΑ γίνει σιγά μην θυμάμαι τι έγραφε 40 μέρες πριν και κακώς δεν έβγαλα φωτό.

 

Υ.Γ.2 Η υποστήριξη της revolut μιλάει ελληνικά ή μόνο english?

 

Ευχαριστώ για την υπομονή σας  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε τους στο chat μια φωτο της συναλλαγής που έκανες να δείχνει το έμβασμα των 10€.

Νομίζω μόνο αγγλικά μιλάει, αν και λογικά θα υπάρχουν ελληνόφωνοι υπάλληλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε τους στο chat μια φωτο της συναλλαγής που έκανες να δείχνει το έμβασμα των 10€.

Νομίζω μόνο αγγλικά μιλάει, αν και λογικά θα υπάρχουν ελληνόφωνοι υπάλληλοι.

Υπάρχει ενας ο andreas.Αμα τύχει να μιλάς με αυτόν,Μπορείς να τον γραψεις στα ελληνικά. Εξυπηρετικοτατος :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, επειδή έχω κάμποση ώρα που διαβάζω τα posts των τελευταίων ημερών και δεν βρήκα κάπου να έχει αναφερθεί (μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια) έχω μια ερώτηση.. Θέλω να κάνω topup την revolut μου, αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς λόγω του σκηνικού του Brexit.. Ξέρει κανείς αν επηρεάζει κάπου τις συναλλαγές μας με την revolut?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...