Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας παιδιά ! , τώρα μόλις τσέκαρα την revolut κάρτα μου, μέσα από το app, δεν την έχω φορτώσει ΠΟΤΕ ! ( λόγω ότι δεν είμαι τόσο σίγουρος για την ασφάλεια της κάρτας ) και μόλις είδα ότι έγινε μια πληρωμή 0,89€ λέει ( δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ούτε με paypal, ούτε με τίποτα ). Ορίστε και το screenshot : http://prntscr.com/buy55m . Υπάρχει περίπτωση να έχουν κλαπεί τα στοιχεία της revolut κάρτας μου ?. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν εμπιστεύομαι τέτοιου ίδους κάρτες, και ας λένε μερικοί ότι'' τους έσωσε ''. Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω και λάθος, αν γνωρίζει κάποιος ας μου εξηγήσει. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά ! .

 

 

εφόσον δεν καταλαβαίνεις ουτε τα βασικά, καλα θα κάνεις να παραμείνεις στο παραδοσιακο βιβλιαριο και γκισε. Δεν νομιζω να πηρες το ρίσκο και να εβγαλες κάρτες για αναληψη απο ΑΤΜ με καμια τράπεζα. Νυχτα θα χάσεις τα λεφτά σου...

 

Τελος αφου δεν εβαλες λεφτά, πως έγινε πληρωμη?

Προφανώς και δεν πληρώθηκε κάτι. Εγινε αποπειρα να γινει pair με το paypal, αυτο ειναι το μονο σίγουρο. Εισαι σίγουρος οτι δεν την εκανες εσυ? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... γιατί όπως σας είπα, δεν εμπιστεύομαι τέτοιου ίδους κάρτες..

Πολύ κακώς φίλε έβγαλες την κάρτα εφόσον δεν την εμπιστεύεσαι, καλά θα κάνεις να την ακυρώσεις ώστε να νιώθεις ασφαλής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Πριν από λίγο έκανα ταυτοποίηση με την ταυτότητα ,και βλέπω ότι είναι σε επεξεργασία ή διαδικασία.

Ήρθε και ένα μήνυμα αλλά δεν πρόλαβαν να το διαβάσω και χάθηκε :)

Το προβλημμα είναι ότι στο προφίλ μου δεν σώζει την φωτό μου.Εχω κάνει τα πάντα αλλά όταν κάνω επιστροφή και ξανά μέσα στο προφίλ μου φαίνεται μαύρο φόντο.

Κάποιος άλλως με το ίδιο προβλημμα και το έλυσε.

Μάλλον δεν τους κάνω.... :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Πριν από λίγο έκανα ταυτοποίηση με την ταυτότητα ,και βλέπω ότι είναι σε επεξεργασία ή διαδικασία.

Ήρθε και ένα μήνυμα αλλά δεν πρόλαβαν να το διαβάσω και χάθηκε :)

Το προβλημμα είναι ότι στο προφίλ μου δεν σώζει την φωτό μου.Εχω κάνει τα πάντα αλλά όταν κάνω επιστροφή και ξανά μέσα στο προφίλ μου φαίνεται μαύρο φόντο.

Κάποιος άλλως με το ίδιο προβλημμα και το έλυσε.

Μάλλον δεν τους κάνω.... :) :)

Αν δεν γίνετε η ταυτοποίηση αυτόματα στείλε τους στο chat την ταυτότητα σου και μια φωτογραφια σου και θα σε κάνουν αυτοί από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα!!!γνωριζει καποιος αν εξαντληθηκαν τα ορια της εθνικης???βγαζει καπου ανακοινωση οπως η πειραιως???

 

 

 

 

 

 

To δεχτηκε οποτε ολα καλα!!!!

Επεξ/σία από panos4442004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TheAccountant Δεν καταλαβαίνω ούτε τα βασικά ?, σε πληροφορώ ότι έχω διαβάσει αρκετές φορές τον οδηγό αυτό, σε αντίθεση με κάποιους άλλους εδώ μέσα που δέν κάνουν τον κόπο να διαβάσουν τον οδηγό και περιμένουν την απάντηση έτοιμη. Εαν όμως έκανες τον κόπο να διαβάσεις τι είχα γράψει παρακάτω, θα έβλεπες ότι έγραψα '' @kaktos77 Τελικά ξανακοίταξα στο app και λέει declined, όμως δεν ξέρω ποιός προσπάθησε να συνδέσει την κάρτα μου στο paypal. '' και καλύτερα ο παραδοσιακός τρόπος, με το βιβλιάριο και το e-banking, να εχω το κεφαλι μου ησυχο, παρά να φορτώνω την Revolut κάρτα μου και να μου τραβούν τα χρήματα από μέσα. Γιατί με ένα google search '' Revolut fraud '' θα σου βγάλει εκατομμύρια προβλήματα απο χρήστες που έχουν γίνει άγνωστες χρεώσεις απο τις Revolut κάρτες τους. Το ποιός προσπάθησε να συνδέσει την κάρτα μου στο paypal δεν το γνωρίζω. Τέλος πάντων, θα φορτώσω ένα μικρό ποσό για αρχή και μετά βλέπουμε... @turbat0s Αυτού του είδους το σχόλιο είναι τρολλάρισμα ?, να ακυρώσω την κάρτα για να νιώθω πιο ασφαλής ? . Το ότι είπα ότι δεν την εμπιστεύομαι, δεν σημένει αυτομάτως ότι είναι κακή... απλά καλό είναι να κρατάς και μια πισινή, να μην λες ας πούμε ότι η κάρτα είναι '' τέλεια '', στο κάτω-κάτω δεν είναι κάρτα ελληνικής τράπεζας, της τράπεζάς σου, ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. Το ότι είπα ότι δεν την εμπιστεύομαι, δεν σημένει αυτομάτως ότι είναι κακή... απλά καλό είναι να κρατάς και μια πισινή, να μην λες ας πούμε ότι η κάρτα είναι '' τέλεια ''...

Προφανώς και η υποκειμενική άποψη του καθενός, δεν καθιστά αυτομάτως την κάρτα καλή ή κακή. Επιπλέον κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι η κάρτα είναι τέλεια ούτε σε προέτρεψε να μην "κρατάς πισινή" όπως λες.

Το ακριβώς αντίθετο, αν θες την άποψή μου διέκοψε εντελώς τη χρήση της και χρησιμοποίησε κάποιο προϊόν που θεωρείς εσύ φερέγγυο για το οποίο να μην έχεις αμφιβολίες. Εξάλλου για χρήματα πρόκειται, οποιοδήποτε σκοτεινό σημείο μπορεί να σε ζημιώσει.

 

.., στο κάτω-κάτω δεν είναι κάρτα ελληνικής τράπεζας, της τράπεζάς σου, ας πούμε.

Συνέχισε να χρησιμοποιείς τις ελληνικές σου κάρτες και μη μπλέκεις με πράγματα που δεν εμπιστεύεσαι.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TheAccountant Δεν καταλαβαίνω ούτε τα βασικά ?, σε πληροφορώ ότι έχω διαβάσει αρκετές φορές τον οδηγό αυτό, σε αντίθεση με κάποιους άλλους εδώ μέσα που δέν κάνουν τον κόπο να διαβάσουν τον οδηγό και περιμένουν την απάντηση έτοιμη. Εαν όμως έκανες τον κόπο να διαβάσεις τι είχα γράψει παρακάτω, θα έβλεπες ότι έγραψα '' @kaktos77 Τελικά ξανακοίταξα στο app και λέει declined, όμως δεν ξέρω ποιός προσπάθησε να συνδέσει την κάρτα μου στο paypal. '' και καλύτερα ο παραδοσιακός τρόπος, με το βιβλιάριο και το e-banking, να εχω το κεφαλι μου ησυχο, παρά να φορτώνω την Revolut κάρτα μου και να μου τραβούν τα χρήματα από μέσα. Γιατί με ένα google search '' Revolut fraud '' θα σου βγάλει εκατομμύρια προβλήματα απο χρήστες που έχουν γίνει άγνωστες χρεώσεις απο τις Revolut κάρτες τους. Το ποιός προσπάθησε να συνδέσει την κάρτα μου στο paypal δεν το γνωρίζω. Τέλος πάντων, θα φορτώσω ένα μικρό ποσό για αρχή και μετά βλέπουμε... @turbat0s Αυτού του είδους το σχόλιο είναι τρολλάρισμα ?, να ακυρώσω την κάρτα για να νιώθω πιο ασφαλής ? . Το ότι είπα ότι δεν την εμπιστεύομαι, δεν σημένει αυτομάτως ότι είναι κακή... απλά καλό είναι να κρατάς και μια πισινή, να μην λες ας πούμε ότι η κάρτα είναι '' τέλεια '', στο κάτω-κάτω δεν είναι κάρτα ελληνικής τράπεζας, της τράπεζάς σου, ας πούμε.

 

 

Πράγματι έβαλα στο Google search "Revolut fraud" και μου έβγαλε μόνο μια παραπομπή απο έναν Ουαλό που του τράβηξαν 4 λίρες απο την Βραζιλία ενώ ήταν στην Ουαλία. Ακολουθούσε τρεις σελίδες συζήτηση γενικά περί της ασφάλειας των καρτών.

 

Αυτά περί των εκατομμυρίων προβλημάτων δεν προκύπτουν ούτε μαθηματικά.

 

Η Revolut εχει 200.000 κάρτες.

 

Εστω ότι όλες χρησιμοποιούνται (χλωμό). 

 

Εάν ο κάθε χρήστης είχε 5 περιπτώσεις απάτης (!!!) τότε θα φθάναμε στο 1 εκατομμύριο.

 

Πώς προκύπτουν τα εκατομμύρια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί με ένα google search '' Revolut fraud '' θα σου βγάλει εκατομμύρια προβλήματα απο χρήστες που έχουν γίνει άγνωστες χρεώσεις απο τις Revolut κάρτες τους.

Θα γράψω μόνο γι' αυτό και όχι τους όποιους άλλους προβληματισμούς.

Το έψαξα και βρήκα μόνο 2 περιπτώσεις. Όλα τα άλλα "εκατομμύρια" αποτελέσματα μόνο σε fraud δεν αναφέρονται. Και επειδή μπορεί να είμαι ανάξιος να ψάξω σωστά, σε παρακαλώ να μας δώσεις 10 περιπτώσεις με Link.

 

Μάλιστα και οι 2 περιπτώσεις που βρήκα είναι καθαρά υποκλοπή των στοιχείων της κάρτας και δημιουργίας αντιγράφου, όπως δηλαδή μπορεί να γίνει (και έχει γίνει) με οποιαδήποτε κάρτα (πιστωτική, χρωστική κλπ) που θα την χρησιμοποιήσεις σε κάποιο παγιδευμένο ΑΤΜ.

 

Το καλό με την Revolut, είναι ότι μπορείς να την έχεις πάντα απενεργοποιημένη (μέσω της εφαρμογής) άρα αδύνατον να σε κλέψουν ακόμη κι αν την έχουν αντιγράψει και να την ενεργοποιείς μόνο όταν χρειάζεσαι κάποια συναλλαγή. Πες μου έχεις τέτοια δυνατότητα η κάρτα που έχεις από την τράπεζά σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Πριν από λίγο έκανα ταυτοποίηση με την ταυτότητα ,και βλέπω ότι είναι σε επεξεργασία ή διαδικασία.

Ήρθε και ένα μήνυμα αλλά δεν πρόλαβαν να το διαβάσω και χάθηκε :)

Το προβλημμα είναι ότι στο προφίλ μου δεν σώζει την φωτό μου.Εχω κάνει τα πάντα αλλά όταν κάνω επιστροφή και ξανά μέσα στο προφίλ μου φαίνεται μαύρο φόντο.

Κάποιος άλλως με το ίδιο προβλημμα και το έλυσε.

Μάλλον δεν τους κάνω.... :) :)

Μόλις είδα ότι έχω μήνυμα για την ταυτοποίηση (φωτό)

Διαβάζω για φωτο ταυτότητα μπρος πίσω μία δικιά μου ,και μία πάλι δικιά μου κρατώντας κοντά το ID.Τι θέλουν να πούνε παιδιά ,τι κάρτα να έχω κοντά στο πρόσωπο;

post-177457-0-67835100-1469020669_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουν φωτογραφία της αστυνομικής ταυτότητας (μπρος-πίσω), του προσώπου σου και μία ακόμη κρατώντας την αστυνομική ταυτότητα με τρόπο ώστε να φαίνεται η πλευρά με τον αριθμό της και την φωτογραφία σου, δίπλα  στο πρόσωπό σου.

 

Τυπική διαδικασία πιστοποίησης, που έχεις γίνει σχεδόν σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TheAccountant Από όλο αυτό που έγραψα, μόνο αυτό βρήκες να σχολιάσεις ?, Έλληνες, τι να πεις..... μόνο να ειρωνεύονται και να κοροϊδεύουν ξέρουν... αντί να κοιτάνε τα μούτρα τους, και να φροντίσουν να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι.@turbat0s Σ'ευχαριστώ για την ευγενική απάντηση, όσο '' επιθετική '' και αν ακούστηκε η απάντησή μου, ίσως πρέπει να πάρει παράδειγμα συμπεριφοράς ο φίλος TheAccountant, από πάνω. Στο θέμα μας τώρα, σαφώς και δεν έχω χρησιμοποιήσει την Revolut κάρτα μου ακόμη, και δεν μπορώ να έχω άποψη για το εαν είναι καλή ή όχι, θα την δοκιμάσω και θα σου πω. @stamo, @jkoukos Φυσικά και τα '' εκατομμύρια '' που είπα ήταν ένα παράδειγμα....... @jkoukos Τι να το κάνω αν η Revolut έχει block-unblock, εφόσον μου έχουν κλέψει τα στοιχεία της κάρτας ?. Όπως είπες, θα κάνω block την κάρτα μου, και όταν θέλω να την χρησιμοποιήσω θα την κάνω unblock, και όταν τελειώνω τις αγορες μου μετά πάλι block :P .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...