Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους.Ισως φανει χαζο αλλα σε πειραιως winbank φορμα προσεξα οτι σε αντιθεση με τις φορμες των αλλων τραπεζων δεν εμφανιζει πεδιο που βαζεις την διευθυνση της τραπεζας που στελνεις τα λεφτα για να φορτισεις την καρτα.Στο τελος ομως πριν επικυρωσεις την ολη διαδικασια σου δειχνει ξανα ολα τα στοιχεια που εχεις βαλει μπας κ εκανες καπου λαθος.Εκει λοιπον αντι για 1 canada square μου δειχνει σαν διευθυνση της τραπεζας το 1 churchill place.Το εχει προσεξει κανεις αυτο?Εστειλα email sto support κ περιμενω απαντηση.Μην στειλω λεφτα κ δεν πανε πουθενα αδικα.Η δεν παιζει ρολο αυτο?Να συνεχισω στην αποστολη χρηματων ι να περιμενω?

Δεν παίζει κανένα ρόλο, μην ανησυχείς. Το έχω προσέξει και εγώ αλλά όσες φορές έστειλα έμβασμα τα χρήματα μπήκαν κανονικά χωρίς πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην δική μου περίπτωση καταχώρησα το έμβασμα μέσω Πειραιώς την Κυριακή 22/11 και την Δευτέρα 23/11 πρωί μου ήρθε μήνυμα ότι εκτελέστηκε. Από το ebanking πράγματι είδα ότι τα χρήματα δεν υπήρχαν στον λογαριασμό μου. Βέβαια το πεδίο SEPA δεν μου το εμφάνισε αλλά καταχώρησα το Referral που δίνει από το android app στο αντίστοιχο πεδίο. Μία εβδομάδα μετά τα χρήματα ακόμα δεν υπάρχουν στο revolut account μου. Έχω μιλήσει με το support πολλές φορές, πρώτη φορά την Παρασκευή 27/11 και μέχρι σήμερα δεν μου δίνουν μία σαφή απάντηση.

 

Να σημειώσω ότι ο λογαριασμός από τον οποίο έγινε το έμβασμα είναι στο ίδιο όνομα με το revolut account. Το αναφέρω αυτό γιατί σε κάθε επικοινωνία που έχω στο chat ή μέσω mail με ρωτούν ξανά και ξανά από ποιον λογαριασμό έγινε η μεταφορά και αν είναι στο όνομά μου. Μάλλον δεν υπάρχει ιστορικό για κάθε πρόβλημα που αντιμετωπίζουν.

 

Αρχίζω να υποπτεύομαι ότι κάτι "παίζει" με το SEPA, γιατί τους έχω στείλει το confirmation της Πειραιώς μέσω mail και εν τέλει σήμερα ένας τύπος στο chat μου είπε ότι μάλλον η συναλλαγή δεν έχει αναγνωριστεί από το αυτοματοποιημένο σύστημα και θα πρέπει να κάνουν τον έλεγχο manually.

 

Υπομονή......

 

Το Confirmation της Πειραιώς στο header δεν αναφέρει το όνομά μου, το έχει βέβαια πιο κάτω:

 

Transmission Date
23/11/2015
­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­HEADER ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­
SENDER
: PIRBGRAAXXX
PIRAEUS BANK SA
ATHENS ­ GR
RECEIVER : SEPA
­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­TEXT ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­
Originator Bank's Reference Nr
----------------------------
Settlement Date of the Credit Transfer, Currency, Amount
Date       :24 November 2015
Currency :EUR
Amount   : Εδώ το ποσό
The IBAN, Name and Address of the Originator
Εδώ αναφέρει τα πλήρη στοιχεία μου
BARCGB22 BARCLAYS BANK PLC GB LONDON
The IBAN, Name and Address of the Beneficiary
GB73BARC20364759245833
REVOLUT LTD
Remittance Information
APPROVED TRANSACTION (GREEK GOVERNM
ENT GAZETTE A/84/18.07.2015)
The Originator's Reference of the Credit Transfer Transaction
Εδώ Φαίνεται το Reference
Charge Bearer
SLEV
Charges Details
SHA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην δική μου περίπτωση καταχώρησα το έμβασμα μέσω Πειραιώς την Κυριακή 22/11 και την Δευτέρα 23/11 πρωί μου ήρθε μήνυμα ότι εκτελέστηκε. Από το ebanking πράγματι είδα ότι τα χρήματα δεν υπήρχαν στον λογαριασμό μου. Βέβαια το πεδίο SEPA δεν μου το εμφάνισε αλλά καταχώρησα το Referral που δίνει από το android app στο αντίστοιχο πεδίο. Μία εβδομάδα μετά τα χρήματα ακόμα δεν υπάρχουν στο revolut account μου. Έ

 

με εκανες την καρδια περιβόλι... Εγω τα εστειλα Παρασκευη πρωι... επισης εσφαξα το SEPA, και ενω σήμερα περίμενα να τα δώ διαθέσιμα.... δεν....  Τελος παντων, γι αυτο εστειλα αλλωστε μικρό ποσο (20€). Αμα γίνει μλκια μη τα κλαίμε.

 

Θυμήστε μου λίγο... γιατί ειπαμε δεν χρησιμοποιούμε χρεωστικές κάρτες για την φόρτιση του Revolut?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο καιρο το εβλεπα και και το αγνωουσα γιατι βαριωμουνα να διαβασω και πληρωνα νταβατζιλικια στο paypal κανωντας request money.Πληρης και κατανοητος ο οδηγος απο τον χρηστη mary πολλα συγχαρητηρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμά συγχαρητήρια στην Μαίρη για τον πολύ χρήσιμο αυτό οδηγό.

Μπήκα στην διαδικασία "ψησίματος" να βάλω και γω μια εφαρμογή τέτοια στο κινητό μου.

Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω κινητό HTC desire HD και το android που έβαλα (με πολύ κόπο και βάσανα) είναι έκδοση 4.4.

Πάω στο σάιτ revolut.com να το κατεβάσω και τρώω μια γερή σφαλιάρα: 

 

"This app is incompatible with this device" 

 Σκέφτηκα να ρωτήσω στο φόρουμ μήπως κάποια,ος το έχει εγκαταστήσει σε παρόμοιο κινητό;

Φταίει το μοντέλο ή η βλακεία που λέγεται google play?

Υπάρχει τρόπος να το εγκαταστήσω στην συσκευή μου γενικώς ή να το ξεχάσω;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις.

 

 

Υ.Σ. (αν είναι of topic, παρακαλώ μεταφέρετε το αναλόγως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πως καταφέρατε να κάνετε λάθος με το SEPA? Εγώ δεν είχα διαλέξει  νόμισμα και δεν μου το έβγαζε και μόλις πήγα να πατήσω να γίνει το έμβασμα οτί πρέπει να διαλέξω νόμισμα..(και εμφανίστηκε κανονικά!). Έβαλα και εγώ σήμερα ένα 20αρι για δοκιμή χωρίς να μου έρθει η φυσική καρτούλα ακόμα.. Ευχαριστούμε πολύ mary για άλλη μια φορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα πολλα, κατεβασα την εφαρμογη αλλα δεν θα με αφησει να την εγκαταστησω ΠΟΤΕ στο κινητο (HTC Desire X). Το "εγκατασταση απο αγνωστες πηγες" ειναι τικαρισμενο κανονικα. Αντιθετα, στο ταμπλετ κατεβηκε κι εγκατασταθηκε η εφαρμογη.

Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια. Ισως ειναι θεμα κινητου, ισως ειναι θεμα καποιας ρυθμισης, ισως ατυχια. Αλλα στο εν λογω κινητο δεν δουλευει. Εστειλα μνμ στην εταιρεια, περιμενω απαντηση, αλλα δεν ελπιζω σε κατι.

 

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω κινητό HTC desire HD και το android που έβαλα (με πολύ κόπο και βάσανα) είναι έκδοση 4.4.

Πάω στο σάιτ revolut.com να το κατεβάσω και τρώω μια γερή σφαλιάρα: 

 

"This app is incompatible with this device" 

 Σκέφτηκα να ρωτήσω στο φόρουμ μήπως κάποια,ος το έχει εγκαταστήσει σε παρόμοιο κινητό;

Φταίει το μοντέλο ή η βλακεία που λέγεται google play?

Υπάρχει τρόπος να το εγκαταστήσω στην συσκευή μου γενικώς ή να το ξεχάσω;

 

Δυστυχως δε νομιζω να βρεις ακρη. Η εφαρμογη λειτουργει στο ταμπλετ, η συζυγος κανει τη δουλεια της μεχρι να αποκτησει ενα νεοτερο κινητο και να μπορει να βαλει την εφαρμογη εκει. Αν θελεις πηγαινε στη σελιδα απο το οποιο προερχεται το εν λογω quote και 1-2 σελιδες πισω για να διαβασεις το μικρο "ιστορικο" της προσπαθειας μου. Το revolut παντως δεν απαντησε ποτε στο προβλημα μου, παροτι εστειλα ο,τι μου ζητησαν.

 

Βρες μια εναλλακτικη λυση με κανενα ταμπλετ για να βολευτεις. Αν βρεις καπου λυση, πες τη μου αν και δεν ειναι απαραιτητη αυτη τη στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να εγκαταστήσεις την εφαρμογή από το Apkpure, https://apkpure.co/revolut-foreign-exchange

Καλημέρα και σ' ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω το φόρουμ σχετικά με τα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είχαμε cc δεν θα υπήρχε λόγος να μπλέξουμε με τς revolut (για μενα τουλάχιστον)

Πάλι θα υπήρχε ένας λόγος: η προμήθειες μετατροπής συναλλαγματος των ελληνικών τραπεζών!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλωντας για μετατροπες συναλλαγματος, καταθεση μεσω χρεωστικης κλπ στις τελευταιες σελιδες, εχω μια ερωτηση.

 

Θα ειμαι στο εξωτερικο σε λιγες ημερες (Λονδινο συγκεκριμενα, αλλα η ερωτηση ειναι γενικης φυσεως): υπαρχει αραγε καποιος τροπος να κανω καταθεση στη Revolut απο εκει, μεσω τραπεζικου συστηματος δλδ (γκισε), χωρις να υπαρχει λογαριασμος στο ονομα μου; Με δυο λογια, καταθεση με μετρητα. Κασερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...