Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο αρχικό post λέει οτι η κάρτα συνδέεται με Paypal. Εκανα τη διαδικασία και ενημερώθηκα απο το Revolut οτι δεν υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης με paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΤΚ έβαλες?

 

Δεν θέλει διπλώματα οδήγησης και τέτοια, αυτά ειναι προαιρετικά. Εκτός αν κάνεις κινήσεις άνω των 1.500 ευρώ ετησίως οπότε όταν πιάσεις αυτό το όριο θα σου ζητήσει από μόνο του ταυτότητα κλπ. Αλλιώς δεν χρειάζεται.


Στο αρχικό post λέει οτι η κάρτα συνδέεται με Paypal. Εκανα τη διαδικασία και ενημερώθηκα απο το Revolut οτι δεν υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης με paypal.

Δες και τα επόμενα ποστ μετά το αρχικό, εκεί που έχει ερωτήσεις και απαντήσεις. Η 2η ερώτηση/απάντηση είναι η περίπτωσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόσεξα κάτι σημαντικό. Πιο πριν, δηλαδή μόλις καλέσω την εφαρμογή λέει:

 

Unfortunately google play services has stoped

 

Μάλλον κάτι παίζει με το μοντέλο του κινητού και την έκδοση ROM που έβαλα. Θα δοκιμάσω πάλι με άλλη έκδοση και θα επανέρθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αρχικό post λέει οτι η κάρτα συνδέεται με Paypal. Εκανα τη διαδικασία και ενημερώθηκα απο το Revolut οτι δεν υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης με paypal.

 

σήμερα την σύνδεσα και έκανα χρήση... Ασχετα τι μπορεί να λένε η πράξη λεει αλλα πράγματα. Σε αυτό το σημείο εγω θα προσθέσω και πως θα μπορούσε να είναι αλλιώς. Ως Mastercard πρεπει να περνά οπου δέχονται Mastercard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα αρχικά θ' ήθελα να σας ευχαριστήσω για τον χρόνο που διαθέσατε για το συγκεκριμένο θέμα 

έχω ένα tablet 3G και αφού κατέβασα την εφαρμογή από το Play Store και την φόρτωσα προσπάθησα να κάνω εγγραφή 

μου ζήτησε το τηλ. για να μου στείλει το sms 

και δεν έχω λάβει κανένα sms αλλά δεν προχωράει και αυτόματα

δοκίμασα να στείλω sms από άλλο τηλ στο tablet μου για δοκιμή μήπως έχει πρόβλημα το tablet μου αλλά το έλαβε κανονικά

έχετε κάποια ιδέα για το τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΚ έβαλες?

 

Δεν θέλει διπλώματα οδήγησης και τέτοια, αυτά ειναι προαιρετικά. Εκτός αν κάνεις κινήσεις άνω των 1.500 ευρώ ετησίως οπότε όταν πιάσεις αυτό το όριο θα σου ζητήσει από μόνο του ταυτότητα κλπ. Αλλιώς δεν χρειάζεται.

Δες και τα επόμενα ποστ μετά το αρχικό, εκεί που έχει ερωτήσεις και απαντήσεις. Η 2η ερώτηση/απάντηση είναι η περίπτωσή σου.

 

 

To πρόβλημα ειναι οτι δεν εμφανίζεται το pin για το paypal και στο revolut λεει οτι ειναι η συναλλαγή pending εδω και 5 μερες.. Επίσης το support του revolut αναφερει οτι  δεν υποστηρίζεται η εμφάνιση του pin..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα ειναι οτι δεν εμφανίζεται το pin για το paypal και στο revolut λεει οτι ειναι η συναλλαγή pending εδω και 5 μερες.. Επίσης το support του revolut αναφερει οτι  δεν υποστηρίζεται η εμφάνιση του pin..

 

Το θεμα ειναι οχι μόνο να προσθέσεις αρχικά την καρτα στο Paypal, αλλα μετά να πατήσεις να κάνεις link and confirm την κάρτα σου. Τότε θα γίνει η αντίστοιχη χρέωση που θα εμφανίσει τον κωδικό μέσα απο το revolut. Έκανες το 2ο βήμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εστειλα πριν ενα λεπτο εμβασμα απο winbank (πειραιως) Πριν τις 16:00 δεν εμφανιζε το πεδιο SEPA. Απο τις 16:00 και μετα το εμφανισε. 

 

Προφανως ο λογος ειναι οτι τα εμβασματα εκτελουνται μεχρι της 16:00 η ωρα. 

 

Οστωσο για να μην σας λεω αερολογιες, τηλεφωνησα στην εξυπηρετηση πελατων της Πειραιως και μου ειπαν αυτο ακριβως που σας λεω. Συν οτι αν εχω κωδικο SEPA η καποιο αλλο στοιχειο τελος παντων που πρεπει να βαζω, να το βαζω στο πεδιο "Πληροφοριες για τον δικαιουχο". 

 

Βεβαια δεν του ειπα για τη Revolut (αν και λογικα θα το ξερουν).

 

Υ.Γ. Αν σας βγαζει το πεδιο SEPA βαλτε το reference δεν ειναι λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερωσω και εγω με τη σειρα μου οτι το εμβασμα απο Πειραιως πιστώθηκε στην Revolut πριν λίγες ώρες.

 

2 εργάσιμες δλδ όπως αναφέρουν και οι φίλοι παραπάνω.

 

Λογικό (σχετικά) το χρονικό διάστημα με βάση το γεγονός ότι bank-to-bank εμβασμα κάνει 1 εργάσιμη.

 

Πιθανολογώ ότι το εμβασμα η Revolut το λαμβάνει όντως σε 1 εργάσιμη απλά προφανώς στο εμφανίζει διαθέσιμο στο λογαριασμό σου την επόμενη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιες οι διαφορές από Πειραιώς με άλφα. Αλλά ένα εμβασμα από άλφα την Δευτέρα (εκτελέστηκε επιτυχώς την Τρίτη), ακόμα δεν έχει ενημερωθεί το revolut. Προφανώς θα θέλεις 3-4 μέρες εργάσιμες. Αλλά γιατί εμβάσματα της Πειραιώς φαίνονται σε δύο μέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιες οι διαφορές από Πειραιώς με άλφα. Αλλά ένα εμβασμα από άλφα την Δευτέρα (εκτελέστηκε επιτυχώς την Τρίτη), ακόμα δεν έχει ενημερωθεί το revolut. Προφανώς θα θέλεις 3-4 μέρες εργάσιμες. Αλλά γιατί εμβάσματα της Πειραιώς φαίνονται σε δύο μέρες;

 

Εφοσον εκτελεστηκε επιτυχως την Τριτη, 2 εργασιμες κανεις αυριο φιλε μου.

Οποτε περιμενε μεχρι αυριο για να δεις αν εχει οντως πιστωθει.

Δεν ξερω αν σε ολα τα εμβασματα ανεξαιρετως κανει 2 εργασιμες, αλλα μου φαινεται παραλογο προσωπικα να κανει περισσοτερο.

 

Οπως ειπα πιθανολογω οτι οι επιπλεον μερες περα απο τη 1 εργασιμη που κανει για να πιστωθει ενα εμβασμα απο ελληνικη σε αγγλικη τραπεζα, οφειλονται αποκλειστικα στην οποια επεξεργασια και λοιπες διαδικασιες κανει η Revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα μεγαλο ευχαριστω στην Mary που ασχοληθηκε και εφτιαξε ολο αυτο τον οδηγο της καρτας,αν πας βημα βημα οπως τα αναφερει,στελνεις το εμβασμα(μονο 1 ευρω χρεωση),συνδεεις την καρτα με Paypal και πραγματοποιεις αγορες,οπως μολις εκανα,εισαι σουπερ Mary!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα ειναι οτι δεν εμφανίζεται το pin για το paypal και στο revolut λεει οτι ειναι η συναλλαγή pending εδω και 5 μερες.. Επίσης το support του revolut αναφερει οτι  δεν υποστηρίζεται η εμφάνιση του pin..

Το pending δεν σημαίνει τίποτα, όλες οι συναλλαγές που θα κάνεις θα λέει pending για μερικές μέρες. Οι χρεώσεις του paypal θα λένε pending μέχρι να σου επιστρεφούν πίσω. Τώρα όσον αφορά στον 4ψήφιο κωδικό για το paypal (υποθέτω αυτό εννοείς ως pin) εμφανίζεται μαζί με την χρέωση. Εσένα στη χρέωση εκεί που λέει pending δεν λέει και κάτι σαν *1234paypal (κάπως έτσι)? Αυτό το 1234 είναι ο 4ψήφιος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...