Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για την ιστορια, καταθεση που εκανα την Παρασκευη χωρίς SEPA, μπηκανε σήμερα κανονικά. Επίσης  παρήγγειλα νέα κάρτα  γιατι η προηγουμενη ηταν με ονομα Null Null. Αφαιρεθηκαν 7 ευρώ, τους ειπα στο chat μετά και μου τα καναν refund αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

 

Έχω μια απορία.. Μάλλον έκανα μια μικρή βλακεία.. Έφτιαξε και η κοπέλα μου λογαριασμό και της τον φόρτωσα με τον δικό μου τραπεζικό λογαριασμό...Αλλά λέει οτί πρέπει ο κάτοχος του λογαριασμού να είναι ίδιος με αυτός της κάρτας.. Τι θα γίνει τώρα? Στο winbank λεει οτι το εμβασμα έχει γινει approved αλλά δεν έχουν εμφανιστεί! Θα έρθουν ή θα τα γυρίσουν πίσω? Κανένας άλλος συμπάσχοντας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Έχω μια απορία.. Μάλλον έκανα μια μικρή βλακεία.. Έφτιαξε και η κοπέλα μου λογαριασμό και της τον φόρτωσα με τον δικό μου τραπεζικό λογαριασμό...Αλλά λέει οτί πρέπει ο κάτοχος του λογαριασμού να είναι ίδιος με αυτός της κάρτας.. Τι θα γίνει τώρα? Στο winbank λεει οτι το εμβασμα έχει γινει approved αλλά δεν έχουν εμφανιστεί! Θα έρθουν ή θα τα γυρίσουν πίσω? Κανένας άλλος συμπάσχοντας?

 

έχει γραφτεί αυτό, ναι. Ότι πρέπει δηλαδή να είναι στο ίδιο όνομα.

 

Καλό είναι να το ακουλουθούμε.

 

Προσωπικά βέβαια, μια χαρά έστειλα λεφτά από λογαριασμό μου σε revolut φίλου που αρνιόταν πεισματικά η Πειραιώς να του στείλει, ενώ από εμένα φεύγανε άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.
Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω .
Σαββατο βραδυ  εστειλα  μεσω εμβασματος 15 ευρω δοκιμαστικα στο revolut   ,, και νομιζω οτι ολα εγιναν κανονικα .
Μεχρι και σημερα  τα χρηματα   δεν εχουνε εμφανιστεί στο revolut , αλλα ουτε εχουνε τραβηχτει και απο την τραπεζα , και επισης μπηκα στο ιστορικο  τις τραπεζας για να δω  τι αποστολες εμβασματως εχω κανει και ειναι κενη .
Εγω ειμαι κατα 99 ,9 % σιγουρος οτι ολα γινανε σωστα και οτι την εστειλα  .
Καποιος που το εχει κανει πολλες φορες  καμμια info  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω .

Σαββατο βραδυ  εστειλα  μεσω εμβασματος 15 ευρω δοκιμαστικα στο revolut   ,, και νομιζω οτι ολα εγιναν κανονικα .

Μεχρι και σημερα  τα χρηματα   δεν εχουνε εμφανιστεί στο revolut , αλλα ουτε εχουνε τραβηχτει και απο την τραπεζα , και επισης μπηκα στο ιστορικο  τις τραπεζας για να δω  τι αποστολες εμβασματως εχω κανει και ειναι κενη .

Εγω ειμαι κατα 99 ,9 % σιγουρος οτι ολα γινανε σωστα και οτι την εστειλα  .

Καποιος που το εχει κανει πολλες φορες  καμμια info  ?

 

Αν δεν έχουν μπει μέχρι αύριο το μεσημέρι στειλ' τους ένα μήνυμα να τους ενημερώσεις. Βέβαια και σήμερα μπορείς να το κάνεις αυτό. Θα σου ζητήσουν αποδεικτικό του εξερχόμενου εμβάσματος και θα σου πιστώσουν τα λεφτά αφού το διασταυρώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιους να ενημερώσει? Αφου η δικη του τράπεζα δεν τα έστειλε! Το λέει αλλωστε πως τα λεφτά δεν φύγανε απο τον λογαριασμό του! Με την τραπεζα εδω πρεπει να ξεκαθαρίσετε τι γίνεται πρώτα, πρωτου ζητήσετε τα ρέστα απο τους Αγγλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως οταν κανω μια αγορα στο ιντερνετ βλεπω οτι απο  αλλο ειναι το υπολοιπο και αλλο το λογιστικο , δηλαδη    απο το συνολικο ποσο παρακρατουντε οσα  χρηματα  εκανα μια αγορα .
Αλλα εδω  και τα 2 υπολοιπα ειναι το ιδιο , δηλαδη οσο ειχα .
Επισης ασχετο με αυτο   ακομα περιμενω στην πειραιως ( 5 μερα τωρα )  να μου ερθη  απο paypal  ο κωδικος  για  να κανω confirm την καρτα .
Οτι νανε  ειναι η Πειραιως .
Να ξαναπροσπαθησω να στειλω αλλα  10 ευρω στο revolut μπας και  ? η να παρω τηλ στην τραπεζα να δω τι εγινε .
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως οταν κανω μια αγορα στο ιντερνετ βλεπω οτι απο  αλλο ειναι το υπολοιπο και αλλο το λογιστικο , δηλαδη    απο το συνολικο ποσο παρακρατουντε οσα  χρηματα  εκανα μια αγορα .

Αλλα εδω  και τα 2 υπολοιπα ειναι το ιδιο , δηλαδη οσο ειχα .

Επισης ασχετο με αυτο   ακομα περιμενω στην πειραιως ( 5 μερα τωρα )  να μου ερθη  απο paypal  ο κωδικος  για  να κανω confirm την καρτα .

Οτι νανε  ειναι η Πειραιως .

Να ξαναπροσπαθησω να στειλω αλλα  10 ευρω στο revolut μπας και  ? η να παρω τηλ στην τραπεζα να δω τι εγινε .

 

 

 

περιπου αμέσως φαινονται στην Πειραιως οι χρεώσεις... μηπως απλα δεν πέρασε καν η χρεωση του Πεηπαλ και τζαμπα περιμένεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ιστορια, καταθεση που εκανα την Παρασκευη χωρίς SEPA, μπηκανε σήμερα κανονικά. Επίσης  παρήγγειλα νέα κάρτα  γιατι η προηγουμενη ηταν με ονομα Null Null. Αφαιρεθηκαν 7 ευρώ, τους ειπα στο chat μετά και μου τα καναν refund αμεσα.

Φιλε μου την Παρασκευη που εκανες την καταθεση, ηταν πριν τις 16:00 ή μετά? Επίσης μεσω ποιας ελληνικής τράπεζας την έκανες αν επιτρέπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιους να ενημερώσει? Αφου η δικη του τράπεζα δεν τα έστειλε! Το λέει αλλωστε πως τα λεφτά δεν φύγανε απο τον λογαριασμό του! Με την τραπεζα εδω πρεπει να ξεκαθαρίσετε τι γίνεται πρώτα, πρωτου ζητήσετε τα ρέστα απο τους Αγγλους.

 

Ραιτ. Διάβασα ότι τα τράβηξαν από την τράπεζα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ στανταρ  εγω εκανα το σαββατο την μαλ&^#%$α .
Χιλια συγνωμη παιδια  δεν ειχα πατησει ο  βλαξ  το κουμπι εκτελεση .
Παρακαλω  καποιον admin/mod  να διαγραψει τα ποστ μου  , για να μην γεμίζει   με  αχρείαστα ποστ το θεμα 
τωρα που το ξαναεκανα  εγινε κανονικα  .
Και παλι χιλια συγνωμη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως οταν κανω μια αγορα στο ιντερνετ βλεπω οτι απο  αλλο ειναι το υπολοιπο και αλλο το λογιστικο , δηλαδη    απο το συνολικο ποσο παρακρατουντε οσα  χρηματα  εκανα μια αγορα .

Αλλα εδω  και τα 2 υπολοιπα ειναι το ιδιο , δηλαδη οσο ειχα .

Επισης ασχετο με αυτο   ακομα περιμενω στην πειραιως ( 5 μερα τωρα )  να μου ερθη  απο paypal  ο κωδικος  για  να κανω confirm την καρτα .

Οτι νανε  ειναι η Πειραιως .

Να ξαναπροσπαθησω να στειλω αλλα  10 ευρω στο revolut μπας και  ? η να παρω τηλ στην τραπεζα να δω τι εγινε .

 

 

το έμβασμα εαν δεν εκτελέστηκε την πρώτη εργάσιμη, δεν θα εκτελεστεί ποτέ.

τώρα για την κάρτα και το paypal, δες αν υπάρχει χρέωση στις κινήσεις της κάρτας εαν δεν υπάρχει, επικοινώνησε με την τράπεζα.

εκτός και αν σου πέταξε το paypal μήνυμα οτι η κάρτα απορρύφθηκε λόγο cc το οποίο προσπέρασες. πάντως μέσω paypal επέλεξες την χρέωση και την αποστολή του 4κωδικού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου την Παρασκευη που εκανες την καταθεση, ηταν πριν τις 16:00 ή μετά? Επίσης μεσω ποιας ελληνικής τράπεζας την έκανες αν επιτρέπεται?

 

 

Πρωινές ώρες, τράπεζα Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωινές ώρες, τράπεζα Πειραιώς.

 

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

 

Αρα στην ουσια σου πιστωθηκαν στη Revolut σε 2 εργασιμες μερες.

 

Ρωταω γιατι χθες το πρωι (εργασιμες ωρες) εκανα το 1ο εμβασμα μεσω winbank της Πειραιως (και με SEPA) προς το λογαριασμο μου στη Revolut, το οποιο και εγινε approved αμεσα.

 

Στο chat που μιλησα μαζι τους μου φανηκε εντελως παραδοξο το γεγονος οτι μου αναφερανε επακριβως οτι οι ελληνικες τραπεζες θελουν 4-5(!) εργασιμες μερες για να κανουν clear funds.

 

Και μου φανηκε παραδοξο γιατι εχω προσωπικο λογαριασμο στην Barclays στον οποιο καθε φορα που στελνω εμβασμα μεσω ebanking (Eurobank), τα λεφτα ειναι διαθεσιμα στο λογαριασμο μου την αμεσως επομενη εργασιμη μερα (εφοσον βεβαια το εμβασμα εκτελεστει τις εργασιμες ωρες-πριν τις 16:00- της προηγουμενης εργασιμης μερας).

 

Για αυτο σε ρωτησα φιλε μου και γενικα θα ηθελα να μαθω ποσο χρονο κανει το εμβασμα απο winbank της Πειραιως να φανει στο λογαριασμο μας στην Revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

 

Αρα στην ουσια σου πιστωθηκαν στη Revolut σε 2 εργασιμες μερες.

 

Ρωταω γιατι χθες το πρωι (εργασιμες ωρες) εκανα το 1ο εμβασμα μεσω winbank της Πειραιως (και με SEPA) προς το λογαριασμο μου στη Revolut, το οποιο και εγινε approved αμεσα.

 

Στο chat που μιλησα μαζι τους μου φανηκε εντελως παραδοξο το γεγονος οτι μου αναφερανε επακριβως οτι οι ελληνικες τραπεζες θελουν 4-5(!) εργασιμες μερες για να κανουν clear funds.

 

Και μου φανηκε παραδοξο γιατι εχω προσωπικο λογαριασμο στην Barclays στον οποιο καθε φορα που στελνω εμβασμα μεσω ebanking (Eurobank), τα λεφτα ειναι διαθεσιμα στο λογαριασμο μου την αμεσως επομενη εργασιμη μερα (εφοσον βεβαια το εμβασμα εκτελεστει τις εργασιμες ωρες-πριν τις 16:00- της προηγουμενης εργασιμης μερας).

 

Για αυτο σε ρωτησα φιλε μου και γενικα θα ηθελα να μαθω ποσο χρονο κανει το εμβασμα απο winbank της Πειραιως να φανει στο λογαριασμο μας στην Revolut.

 

καλα κάνεις και ρωτας... Και μένα πάντως οποτε στελνω απο Πειραιως λεφτά στον λογαριασμό μου στην HSBC UK, την επομενη μέρα συνηθως φαίνονται. 

 

Αυτοι λένε κάποιες μέρες που λαμβάνουν υποψιν το worst case scenario. Γιατι αλλιως ο καθενας που θα χει 1-2 μερες καθυστέρηση θα τους πρίζει τα συκώτια. Οποτε δινουν απλά ενα μεγαλύτερο διάστημα.

 

Σε φίλο πάντως που έστειλε λεφτά προηγουμενη Πέμπτη (Πειραιως), την Παρασκευη απόγευμα τα ειδε στην Revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...