Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καποιοι επιτελους!! πρεπει να καταλαβετε οτι το να στελνετε τα ιδια και τα ιδια ερωτηματα ή απλα να ανεβαζετε "οκ μπηκαν τα λεφτα απο το εμβασμα που εκανα προχθες" γεμιζετε μονο σελιδες και δυσκολευετε καποιον που θα ηθελε να παρει πληροφοριες!! ΕΛΕΟΣ!!

69 σελιδες τα ιδια και τα ιδια!! Υπαρχει καποιος να απαντησει 2-3 ερωτηματα που εχουν γινει τοσες φορες απο διαφορους χρηστες?

 

1ο Μπορει να φορτωθει ποσο απο ΑΤΜ στην φυσικη καρτα?? Αν ναι με τι χρεωση?

2ο Υπαρχει χρεωση οταν γινει επιστροφη χρηματων απο την Revolut στον τραπεζικο σου λογαριασμο?

3o Μετα απο καιρο χανονται τα χρηματα που εχεις την Revolut?

 

1) Δε γίνεται

2) Πληρώνεις την εκάστοτε προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος της τράπεζάς σου

3) Με το τρέχον fee structure, όχι. Αν "μετά τους 12 μήνες" αποφασιστεί η επιβολή maintenance fee, άλλη ιστορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2) Πληρώνεις την εκάστοτε προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος της τράπεζάς σου

Το εχεις δοκιμασει ? Ρωταω γιατι εχω στειλει χρηματα (μικροποσο)  σε διαφορετικο λογαριασμο και δεν με χρεωσε κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν το έχω δοκιμάσει από revolut, αλλά το θέμα των εμβασμάτων είναι ξεχωριστή συζήτηση, που δεν έχει να κάνει με την revolut και βγαίνουμε λίγο off topic.

Αν το μικροπόσο είναι κάτω από 15 ευρώ, συνήθως δε χρεώνεται από την τράπεζα προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος. Εξού και η αναφορά μου σε "εκάστοτε".

Αν μου πεις τράπεζας και ποσό, και εφόσον δε μιλάμε για λογαριασμό με ειδική προσφορά τιμολόγησης, μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάλογα την τράπεζα και τον λογαριασμό. Πχ ο λογαριασμός winbank direct της Πειραιώς δεν χρεώνει καθόλου προμήθεια για εισερχόμενα εμβάσματα. Άλλοι λογαριασμοί της Πειραιώς χρεώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις καθυστερηση στην παραλαβη της φυσικης καρτας; Εχουν περασει 7 μερες απο τοτε που υποτιθεται οτι θα εφτανε. Να στειλω μηνυμα στο support? Που κολλαει το support ομως, θεμα ταχυδρομειων ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλληλούια! Επιτέλους με revolut έκανα την δουλειά μου στο γαλλικό άμαζον που έτρωγα άκυρα με Ελληνικές κάρτες,ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην πρώτη φώτο που είναι Συνέχεια μου βγάζει αυτό, και στην δεύτερη φώτο Μήπως στο bic code έχει Ακόμα τρία ψηφία στο τέλος με χχχ .Μήπως φταίει αυτό;.

post-134647-0-89071300-1449669212_thumb.png

post-134647-0-45333700-1449669241_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έκανα τη ρύθμιση  "Bill me in the currency listed on the seller's invoice." στο μενού "Set available funding sources" του PayPal.

 

2 ερωτήσεις:

 

1) Αυτή το κάνουμε για να γίνεται η μετατροπή της ισοτιμίας μέσω της κάρτας Revolut και όχι μέσω PayPal? (για να μην πληρώνεις γ@@τικα κοινώς?)

 

2) Εφόσον έχω επιλέξει την παραπάνω επιλογή, όταν κάνω κάποια αγορά από site του εξωτερικού η οποία είναι σε $ ή £ θα πρέπει να κάνω exchange του διαθέσιμου υπολοίπου που έχω κάνει top-up στην Revolut το οποίο είναι σε Ευρώ στην αναλογία του ποσού που θα πληρώσω ή η χρέωση γίνεται αυτόματα στην τρέχουσα ισοτιμία ανεξάρτητα τι νομίσματα έχω διαθέσιμα στην Revolut? π.χ. Αν έχω μόνο Ευρώ στο balance της Revolut τα μετατρέπει εκείνη τη στιγμή σε $ ή £ στην τρέχουσα ισοτιμία ή θα πρέπει πριν κάνω την αγορά να τα έχω μετατρέψει εγώ στο νόμισμα που θέλω να πληρώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεται κάπου στο FAQ της revolut ότι απαγορεύεται η χρήση της κάρτας σε betting sites;

Ναι, στο FAQ τους λένε:

What is not supported with Revolut?

Some activities are not supported with a Revolut card. You cannot use your card with gambling websites, other payment services and pre-paid cards.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι, στο FAQ τους λένε:

What is not supported with Revolut?

 

Some activities are not supported with a Revolut card. You cannot use your card with gambling websites, other payment services and pre-paid cards.

Ναι, μόλις το είδα, απλά έψαχνα την λέξη "betting" στην αναζήτηση και όχι "gambling", ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έκανα τη ρύθμιση  "Bill me in the currency listed on the seller's invoice." στο μενού "Set available funding sources" του PayPal.

 

2 ερωτήσεις:

 

1) Αυτή το κάνουμε για να γίνεται η μετατροπή της ισοτιμίας μέσω της κάρτας Revolut και όχι μέσω PayPal? (για να μην πληρώνεις γ@@τικα κοινώς?)

 

2) Εφόσον έχω επιλέξει την παραπάνω επιλογή, όταν κάνω κάποια αγορά από site του εξωτερικού η οποία είναι σε $ ή £ θα πρέπει να κάνω exchange του διαθέσιμου υπολοίπου που έχω κάνει top-up στην Revolut το οποίο είναι σε Ευρώ στην αναλογία του ποσού που θα πληρώσω ή η χρέωση γίνεται αυτόματα στην τρέχουσα ισοτιμία ανεξάρτητα τι νομίσματα έχω διαθέσιμα στην Revolut? π.χ. Αν έχω μόνο Ευρώ στο balance της Revolut τα μετατρέπει εκείνη τη στιγμή σε $ ή £ στην τρέχουσα ισοτιμία ή θα πρέπει πριν κάνω την αγορά να τα έχω μετατρέψει εγώ στο νόμισμα που θέλω να πληρώσω?

 

1) ακριβώς. Η μετατροπή στην revolut είναι τσάμπα ουσιαστικά. Στο paypal είναι ακριβή.

2) το revolut θα μετατρέψει αυτόματα ότι νόμισμα έχεις στο νόμισμα που του ζητάνε, εφόσον αρκεί το διαθέσιμο υπόλοιπο σου φυσικά. Αν δηλαδή κάνεις αγορά αξίας 10$ και εσύ έχεις μέσα 50€, το revolut θα κάνει αυτόματα την μετατροπή και θα σου αφαιρέσει 10$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έκανα τη ρύθμιση  "Bill me in the currency listed on the seller's invoice." στο μενού "Set available funding sources" του PayPal.

 

2 ερωτήσεις:

 

1) Αυτή το κάνουμε για να γίνεται η μετατροπή της ισοτιμίας μέσω της κάρτας Revolut και όχι μέσω PayPal? (για να μην πληρώνεις γ@@τικα κοινώς?)

 

2) Εφόσον έχω επιλέξει την παραπάνω επιλογή, όταν κάνω κάποια αγορά από site του εξωτερικού η οποία είναι σε $ ή £ θα πρέπει να κάνω exchange του διαθέσιμου υπολοίπου που έχω κάνει top-up στην Revolut το οποίο είναι σε Ευρώ στην αναλογία του ποσού που θα πληρώσω ή η χρέωση γίνεται αυτόματα στην τρέχουσα ισοτιμία ανεξάρτητα τι νομίσματα έχω διαθέσιμα στην Revolut? π.χ. Αν έχω μόνο Ευρώ στο balance της Revolut τα μετατρέπει εκείνη τη στιγμή σε $ ή £ στην τρέχουσα ισοτιμία ή θα πρέπει πριν κάνω την αγορά να τα έχω μετατρέψει εγώ στο νόμισμα που θέλω να πληρώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...