Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ρε παιδιά αν είναι δυνατόν. Περιμένετε μία εβδομάδα και μετά αναζητήστε τα λεφτά σας. έχετε γεμίσει το θέμα με απορίες του στυλ " δε μου μπηκαν τα λεφτα μου..ποτε θα μπουν; " Θα παρακαλουσα επειδή τόση ώρα 4/5 ποστ είναι για τα σκουπίδια ο καθένας να περιμένει μία ολόκληρη εβδομάδα και μετά να πει με έκλεψαν ή έχασα τα λεφτά μου. Υπάρχει και το support της revolut άλλωστε.

 

 

 

 

Πάντως έχει πολύ πλάκα. τόσοι έχουν κάνει revolut για τον απλό λόγο ότι σου λέει αρχικά δε θέλω στοιχεία μέχρι 1,500€ και μετά για να τα βάλεις, αν θέλεις είναι πολύ απλό, 1-2 φωτογραφίες. Έξυπνο πραγματικά, μπορούν να μαζευτούν οι πιο συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις από της 70+ σελίδες;

 

 

Ευχαριστώ πολύ την δημιουργό του τόπικ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Που είναι αυτή η ρύθμιση στο μενού????? (είμαι λίγο άσχετη αλλά το παλεύω να μάθω)


 

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έκανα τη ρύθμιση  "Bill me in the currency listed on the seller's invoice." στο μενού "Set available funding sources" του PayPal.

 

2 ερωτήσεις:

 

1) Αυτή το κάνουμε για να γίνεται η μετατροπή της ισοτιμίας μέσω της κάρτας Revolut και όχι μέσω PayPal? (για να μην πληρώνεις γ@@τικα κοινώς?)

 

2) Εφόσον έχω επιλέξει την παραπάνω επιλογή, όταν κάνω κάποια αγορά από site του εξωτερικού η οποία είναι σε $ ή £ θα πρέπει να κάνω exchange του διαθέσιμου υπολοίπου που έχω κάνει top-up στην Revolut το οποίο είναι σε Ευρώ στην αναλογία του ποσού που θα πληρώσω ή η χρέωση γίνεται αυτόματα στην τρέχουσα ισοτιμία ανεξάρτητα τι νομίσματα έχω διαθέσιμα στην Revolut? π.χ. Αν έχω μόνο Ευρώ στο balance της Revolut τα μετατρέπει εκείνη τη στιγμή σε $ ή £ στην τρέχουσα ισοτιμία ή θα πρέπει πριν κάνω την αγορά να τα έχω μετατρέψει εγώ στο νόμισμα που θέλω να πληρώσω?

 

που είναι αυτή η ρύθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είναι αυτή η ρύθμιση στο μενού????? (είμαι λίγο άσχετη αλλά το παλεύω να μάθω)

που είναι αυτή η ρύθμιση?

 

 

Έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές.

Κάνε αναζήτηση με τις 2 πρώτες λέξεις "Set available" και θα σου βγάλει ένα σωρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω ένα θέμα με το app του revolut. Όταν πάω να κάνω εγκατάσταση το app από το Play Store, κατά την εγκατάσταση μου βγάζει το μύνημα Can't install app (Error code: -504).

 

Ψάχνοντας λίγο είδα ότι κάποιοι έλυσαν το πρόβλημα κάνοντας clear data και clear cache στα Google Services Framework και Google Play Store. Σε εμένα δεν δούλεψε. Λένε επίσης να αφαιρέσεις και να ξαναπροσθέσεις το google account στο κινητό. Φοβάμαι όμως να το κάνω μην μου χαλασει τις επαφές.

 

Το έχει συναντήσει κανείς άλλος το πρόβλημα αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω ένα θέμα με το app του revolut. Όταν πάω να κάνω εγκατάσταση το app από το Play Store, κατά την εγκατάσταση μου βγάζει το μύνημα Can't install app (Error code: -504).

 

Ψάχνοντας λίγο είδα ότι κάποιοι έλυσαν το πρόβλημα κάνοντας clear data και clear cache στα Google Services Framework και Google Play Store. Σε εμένα δεν δούλεψε. Λένε επίσης να αφαιρέσεις και να ξαναπροσθέσεις το google account στο κινητό. Φοβάμαι όμως να το κάνω μην μου χαλασει τις επαφές.

 

Το έχει συναντήσει κανείς άλλος το πρόβλημα αυτό;

Τις επαφές γιατί να σου τις χαλάσει? Με το που ξαναπροσθέσεις το google account θα εμφανιστούν πάλι όπως ήταν. Το error αυτό μου έχει τύχει με άλλη εφαρμογή και όντως το έλυσα με αυτό τον τρόπο.

 

 

Καλημέρα, επειδή έχω ξαναρωτήσει και πριν κάποιες μέρες πως λαμβάνεις στο revolut τον κωδικό για να κάνεις verify την κάρτα στο paypal ?

Μόλις πατήσεις Verify στο paypal θα σου έρθει σε μερικά δευτερόλεπτα ειδοποίηση στην εφαρμογή της revolut με τη χρέωση (γύρω στο 1,50 ευρώ) και τον τετραψήφιο κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έκανα τη ρύθμιση  "Bill me in the currency listed on the seller's invoice." στο μενού "Set available funding sources" του PayPal.

 

2 ερωτήσεις:

 

1) Αυτή το κάνουμε για να γίνεται η μετατροπή της ισοτιμίας μέσω της κάρτας Revolut και όχι μέσω PayPal? (για να μην πληρώνεις γ@@τικα κοινώς?)

 

2) Εφόσον έχω επιλέξει την παραπάνω επιλογή, όταν κάνω κάποια αγορά από site του εξωτερικού η οποία είναι σε $ ή £ θα πρέπει να κάνω exchange του διαθέσιμου υπολοίπου που έχω κάνει top-up στην Revolut το οποίο είναι σε Ευρώ στην αναλογία του ποσού που θα πληρώσω ή η χρέωση γίνεται αυτόματα στην τρέχουσα ισοτιμία ανεξάρτητα τι νομίσματα έχω διαθέσιμα στην Revolut? π.χ. Αν έχω μόνο Ευρώ στο balance της Revolut τα μετατρέπει εκείνη τη στιγμή σε $ ή £ στην τρέχουσα ισοτιμία ή θα πρέπει πριν κάνω την αγορά να τα έχω μετατρέψει εγώ στο νόμισμα που θέλω να πληρώσω?

Λοιπόν έχω κάνει κι εγώ τη συγκεκριμένη ρύθμιση κι έπειτα κάνω save κανονικά... Όταν μετά αγόρασα κάτι από ebay είδα ότι η χρέωση ήταν λίγο μεγαλύτερη απ'όσο περίμενα. Πήγα πάλι στις ρυθμίσεις του paypal για τη μετατροπή νομίσματος και είδα ότι είχε αλλάξει από μόνη της η ρύθμιση που είχα κάνει...Έτσι την μετατροπή νομίσματος την έκανε το paypal πάλι...Πως στο καλό θα το κάνουμε να κάνει μόνιμα τη μετατροπή η revolut;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έκανες τη ρύθμιση πριν από κάποια πληρωμή? Αν ναι, τότε η ρύθμιση αφορά σε αυτή την πληρωμή μόνο. Αν κάνεις τη ρύθμιση μέσα από τα Settings του paypal τότε νομίζω είναι οκ. Εμένα τουλάχιστον δεν μου έχει αλλάξει από όταν την έκανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έκανες τη ρύθμιση πριν από κάποια πληρωμή? Αν ναι, τότε η ρύθμιση αφορά σε αυτή την πληρωμή μόνο. Αν κάνεις τη ρύθμιση μέσα από τα Settings του paypal τότε νομίζω είναι οκ. Εμένα τουλάχιστον δεν μου έχει αλλάξει από όταν την έκανα.

Μέσα από τις ρυθμίσεις του paypal το έκανα. prifile->mymoney->My preapproved payments->Set Available Funding Sources->Conversion Options->Bill me in the currency listed on the seller's invoice

 

το ρύθμισα χθες κι έκανα save κανονικά. Σήμερα που έκανα μια παραγγελία και είδα ότι χρεώθηκα παραπάνω μπήκα στα settings του paypal και είδα ότι είχε αλλάξει η ρύθμιση από μόνη της και έκανε το ίδιο το paypal τη μετατροπή νομίσματος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως δεν πατήθηκε το submit και δεν αποθηκεύτηκε ποτέ η αλλαγή που έκανες? Περίεργο... Έχε το στο νου σου στην επόμενη πληρωμή που θα κάνεις να δεις μην τυχόν και αλλάξει πάλι. Δεν θυμάμαι να έχει αναφέρει άλλος κάτι παρόμοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως κάτοχος της Revolut εδώ και αρκετό καιρό είμαι πολύ ευχαριστημένος με την υπηρεσία και κυρίως με την μετατροπή ευρώ σε δολάρια.

Σήμερα συγκεκριμένα έκανα μια αγορά σε δολάρια (μέσω paypal) και με την μετατροπή που κάνει η Revolut γλίτωσα κοντά στα 4 ευρώ (σε σχέση με την μετατροπή που θα έκανε το Paypal).

 

Νομίζω πρέπει να γραφτεί στην πρώτη σελίδα για όσους χρησιμοποιούν την κάρτα με το Paypal. Η μετατροπή από ευρώ σε δολάρια να γίνεται ΠΑΝΤΑ μέσω της κάρτας και ΟΧΙ μέσω του κλεψο-Paypal !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πρέπει να γραφτεί στην πρώτη σελίδα για όσους χρησιμοποιούν την κάρτα με το Paypal. Η μετατροπή από ευρώ σε δολάρια να γίνεται ΠΑΝΤΑ μέσω της κάρτας και ΟΧΙ μέσω του κλεψο-Paypal !

 

Σε γενικές γραμμές αυτό ισχύει για όλες τις κάρτες που είναι συνδεδεμένες με το PayPal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να δωσω τα συγχαρητηρια μου στην Mary για τον καταπληκτικο της οδηγο. Εγω λοιπον, εστειλα εμβασμα 200 ευρω την Δευτερα το πρωι, Τεταρτη πρωι τα λεφτα ειχαν περαστει στην Revolut. Την συνεδεσα με το paypal, εκανα κ γυρω στις 25 παραγγελιες απο Aliexpress, ολα κομπλε! Το μονο παραπονο μου ειναι οτι ακομη δεν εχει ερθει η φυσικη μου καρτα. Κανονικα μολις την παρηγγειλα ελεγε οτι θα φτασει σε μενα στις 2 Δεκεμβριου, δεν ηρθε ομως. Μετα σε καποια φαση μου εβγαζε για μερεικες ωρες μονο, οτι θα φτασει 31(!!!) Δεκεμβριου, αλλα μετα δεν δειχνει παλι τπτ, η μπαρα δλδ εχει εξαφανιστει απο κατω. Τι λετε? Να τους στειλω μνμ να δω τι γινεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερωσω την κοινοτητα οτι σημερα παρελαβα τη φυσικη καρτα της Revolut

 

Αν και πριν μερικες ημερες, οπως ειχα αναφερει σε προηγουμενο μηνυμα μου, ειχε εξαφανιστει η μπαρα που εδειχνε την εξελιξη της αποστολης, τελικα παρελαβα κανονικα και μαλιστα με τυπομενο το ονομα μου και οχι null null οπως καποια παιδια ειχαν αναφερει.

Τα στοιχεια της φυσικης καρτας (αριθμος, cvv κλπ) ταυτιζονται απολυτα με τα στοιχεια της καρτας οπως εμφανιζονται στην εφαμογη.

 

Ολα αψογα δηλαδη!  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερωσω την κοινοτητα οτι σημερα παρελαβα τη φυσικη καρτα της Revolut

 

Αν και πριν μερικες ημερες, οπως ειχα αναφερει σε προηγουμενο μηνυμα μου, ειχε εξαφανιστει η μπαρα που εδειχνε την εξελιξη της αποστολης, τελικα παρελαβα κανονικα και μαλιστα με τυπομενο το ονομα μου και οχι null null οπως καποια παιδια ειχαν αναφερει.

Τα στοιχεια της φυσικης καρτας (αριθμος, cvv κλπ) ταυτιζονται απολυτα με τα στοιχεια της καρτας οπως εμφανιζονται στην εφαμογη.

 

Ολα αψογα δηλαδη!  

Ποτε ελεγε η αρχικη εκτιμηση οτι θα παραλαβεις την φυσικη καρτα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...