Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα καιρό να μπώ..... χθες το κατάλαβα....

Εν'τω μεταξύ δε μπορώ να κατεβάσω την τελευταία έκδοση απο το playstore .... εχει κανείς κανενα ink για το app της revolut ?

και με την τελευταία εκδοση του  app το ίδιο κάνει...

Επεξ/σία από zx-spectrum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

Πρίν μερικές ημέρες έκανα το συνηθισμένο top-up στην Revolut με έμβασμα. Τα χρήματα ενώ φάνηκαν στο ιστορικό της εφαρμογής εντούτοις δεν έφτασαν πότε στον λογαριασμό μου. Μέσω του chat με ενημέρωσαν ότι αυτό γίνεται επειδή δεν έχω κάνει verify. Για να γίνει αυτό πρέπει να ανεβάσω τρεις φωτογραφίες:

α) μια με την φάτσα μου

β) μια την ταυτότητα μου ή το διαβατήριο μου, κλπ

γ) και μια και τα δυο πρηγούμενα μαζί (δηλ εμένα να κρατάω το προαναφερθέν έγγραφο)

 

Άφησα τα πράγματα ως είχαν καθώς δεν είχα χρόνο τότε να ασχοληθώ ΚΑΙ με αυτό.

Σήμερα που άνοιξα πάλι την εφαρμογή για να δω τι θα κάνω, δεν συνδέομαι όπως άλλοτε κανονικά αλλά εμφανιζεται μια αρχική οθόνη η οποία ζητάει να δημιουργήσω καινούργιο λογαριασμό ή να κάνω login βάζοντας πάλι τον αριθμό του τηλεφώνου (και δεν ξέρω τι άλλο θα ζητήσει παρακάτω).

 

Τι συμβαίνει με την Revolut ξαφνικά;

Γιατί τέτοια ακραία μέτρα ταυτοποίησης;

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει, τι να κάνω εάν δεν συμφωνώ με την προτεινόμενη μεθοδολογία ταυτοποίησης;

 

Με έχει εξυπηρετήσει η υπηρεσία αυτή για αγορές από το Internet και δεν θα ήθελα να διακόψω την συνεργασία μαζί τους, αλλά μου φαίνεται εξωφρενικό ξαφνικά και χωρίς κανέναν προφανή λόγο να ζητάνε να εκθέσω τόσο ευαίσθητες πληροφορίες στο Internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Πρίν μερικές ημέρες έκανα το συνηθισμένο top-up στην Revolut με έμβασμα. Τα χρήματα ενώ φάνηκαν στο ιστορικό της εφαρμογής εντούτοις δεν έφτασαν πότε στον λογαριασμό μου. Μέσω του chat με ενημέρωσαν ότι αυτό γίνεται επειδή δεν έχω κάνει verify. Για να γίνει αυτό πρέπει να ανεβάσω τρεις φωτογραφίες:

α) μια με την φάτσα μου

β) μια την ταυτότητα μου ή το διαβατήριο μου, κλπ

γ) και μια και τα δυο πρηγούμενα μαζί (δηλ εμένα να κρατάω το προαναφερθέν έγγραφο)

 

Άφησα τα πράγματα ως είχαν καθώς δεν είχα χρόνο τότε να ασχοληθώ ΚΑΙ με αυτό.

Σήμερα που άνοιξα πάλι την εφαρμογή για να δω τι θα κάνω, δεν συνδέομαι όπως άλλοτε κανονικά αλλά εμφανιζεται μια αρχική οθόνη η οποία ζητάει να δημιουργήσω καινούργιο λογαριασμό ή να κάνω login βάζοντας πάλι τον αριθμό του τηλεφώνου (και δεν ξέρω τι άλλο θα ζητήσει παρακάτω).

 

Τι συμβαίνει με την Revolut ξαφνικά;

Γιατί τέτοια ακραία μέτρα ταυτοποίησης;

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει, τι να κάνω εάν δεν συμφωνώ με την προτεινόμενη μεθοδολογία ταυτοποίησης;

 

Με έχει εξυπηρετήσει η υπηρεσία αυτή για αγορές από το Internet και δεν θα ήθελα να διακόψω την συνεργασία μαζί τους, αλλά μου φαίνεται εξωφρενικό ξαφνικά και χωρίς κανέναν προφανή λόγο να ζητάνε να εκθέσω τόσο ευαίσθητες πληροφορίες στο Internet.

Το έχουμε αναλύσει σε παλαιότερα ποστ.

 

Σημασία εχει οτι πλέον για να χρησιμοποιείς την κάρτα πρέπει να κάνεις ταυτοποίηση, όπως κάνεις σε μια οποιαδήποτε τράπεζα ή μια ενχρήματη υπηρεσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω ότι ταυτοποίηση ζητάνε πάνω από ένα χρόνο τώρα, φαντάζομαι απλά έχεις καιρό να την φορτίσεις..

 

Πάντως την έκανα την διαδικασία άμεσα, δεν έχεις τίποτα να χάσεις..Προσωπικά και για κάποιον ανεξήγητο λόγο νιώθω και εγώ πιο ασφαλής από την μέρα που την έκανα, καθώς οποιαδήποτε στιγμή μπορώ να αποδείξω ότι είμαι "εγώ" αν χρειαστεί, μέχρι να ανοίξει φυσικό κατάστημα στην Ελλάδα.

 

Χώρια πως σίγουρα πιο ασφαλής θα είσαι από τις ελληνικές τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχουμε αναλύσει σε παλαιότερα ποστ.

 

Σημασία εχει οτι πλέον για να χρησιμοποιείς την κάρτα πρέπει να κάνεις ταυτοποίηση, όπως κάνεις σε μια οποιαδήποτε τράπεζα ή μια ενχρήματη υπηρεσία

Μπορείς να αναρτήσεις κάποιο link για τα ποστ αυτά; Έψαξα να τα βρώ δίχως αποτέλεσμα. Θέλω να τα μελετήσω για να μην επαναλαμβάνομαι.

 

Άκυρο...βρήκα κάτι και τα διάβασα. Οι απόψεις όμως διίστανται. Ποιό είναι τελικά το ετήσιο όριο που πρέπει να ξεπεραστεί για να σου ζητήσει ταυτοποίηση; Δεν νομίζω να έχω κάνει αγορές πάνω από 200 ευρώ για το 2017.

 

Επίσης να θυμίσω ότι κάποιου είδους ταυτοποίηση, έχει γίνει από την πολύ αρχή της δημιουργίας του λογαριασμού βάζοντας όλα εκείνα τα προσωπικά στοιχεία που ζήταγαν τα οποία βέβαια ταυτίζονται με τα στοιχεία του λογαριασμού της Ελληνικής τράπεζας, κάτι το οποίο ήταν και προαπαιτούμενο.

Προς τι λοιπόν οι καινούργιες απαιτήσεις και μάλιστα αυτού του είδους;

Επεξ/σία από theoR6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να αναρτήσεις κάποιο link για τα ποστ αυτά; Έψαξα να τα βρώ δίχως αποτέλεσμα. Θέλω να τα μελετήσω για να μην επαναλαμβάνομαι.

 

Άκυρο...βρήκα κάτι και τα διάβασα. Οι απόψεις όμως διίστανται. Ποιό είναι τελικά το ετήσιο όριο που πρέπει να ξεπεραστεί για να σου ζητήσει ταυτοποίηση; Δεν νομίζω να έχω κάνει αγορές πάνω από 200 ευρώ για το 2017.

 

Επίσης να θυμίσω ότι κάποιου είδους ταυτοποίηση, έχει γίνει από την πολύ αρχή της δημιουργίας του λογαριασμού βάζοντας όλα εκείνα τα προσωπικά στοιχεία που ζήταγαν τα οποία βέβαια ταυτίζονται με τα στοιχεία του λογαριασμού της Ελληνικής τράπεζας, κάτι το οποίο ήταν και προαπαιτούμενο.

Προς τι λοιπόν οι καινούργιες απαιτήσεις και μάλιστα αυτού του είδους;

Ξέρεις πολλές εταιρίες που να σου δίνουν mastercard να χρησιμοποιήσεις χωρίς να απαιτούν κάποιου είδους ταυτοποίηση; Μάλιστα η revolut δέχεται και Ελληνική ταυτότητα, ενώ άλλες απαιτούν διαβατήριο. Πλέον είναι απαραίτητο να κάνεις την ταυτοποίηση ανεξάρτητα απο το ύψος των ετησιων συναλλαγών σου. Αυτα που διάβασες ίσχυαν παλιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις πολλές εταιρίες που να σου δίνουν mastercard να χρησιμοποιήσεις χωρίς να απαιτούν κάποιου είδους ταυτοποίηση; Μάλιστα η revolut δέχεται και Ελληνική ταυτότητα, ενώ άλλες απαιτούν διαβατήριο. Πλέον είναι απαραίτητο να κάνεις την ταυτοποίηση ανεξάρτητα απο το ύψος των ετησιων συναλλαγών σου. Αυτα που διάβασες ίσχυαν παλιότερα.

Ίσα-ίσα. Όμως αυτή η κάποια ταυτοποίηση εχει ήδη γίνει όπως όλοι γνωρίζουμε και ανέφερα παραπάνω κατά την αρχική στιγμή της δημιουργίας του λογαριασμού. Για τα επιπλέον μέτρα ταυτοποίησης έχω αντίρρηση, και μάλιστα αυτού του είδους.

 

Και εάν λάβω υπόψιν μου την αρχική αυθόρμητη απορία και των άλλων μελών προγενέστερα τότε μαλλόν και η δική είναι δικαιολογημένη.

Θεωρώ ότι δεν μπορείς να ζητάς από τους πελάτες σου να εκθέσουν στο Internet τόσο ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα έτσι απλά.

 

Το θέμα είναι, τι γίνεται τώρα; Πως το ξεπερνάμε αυτό και σώζουμε την -άψογη στον βαθμό που την γνώρισα- συνεργασία;

Να συμπληρώσω ότι ταυτοποίηση ζητάνε πάνω από ένα χρόνο τώρα, φαντάζομαι απλά έχεις καιρό να την φορτίσεις..

 

Πάντως την έκανα την διαδικασία άμεσα, δεν έχεις τίποτα να χάσεις..Προσωπικά και για κάποιον ανεξήγητο λόγο νιώθω και εγώ πιο ασφαλής από την μέρα που την έκανα, καθώς οποιαδήποτε στιγμή μπορώ να αποδείξω ότι είμαι "εγώ" αν χρειαστεί, μέχρι να ανοίξει φυσικό κατάστημα στην Ελλάδα.

 

Χώρια πως σίγουρα πιο ασφαλής θα είσαι από τις ελληνικές τράπεζες.

 

Πράγματι είχα πολύ καιρό να την φορτίσω. Άλλος ένας λόγος που δεν μπορώ να δικαιολογήσω τόσο αυστηρά μέτρα ταυτοποίησης μόνο και μόνο για να πραγματοποιείς μικροαγορές από το Internet μια φορά στο τόσο. Για αυτό και το αρχικό όριο των 1000 ευρώ είχε και λογικό νόημα.

 

Εγώ πάλι δεν νιώθω ασφαλής να εκθέτω τα στοιχεία μου στο Internet τόσο αβίαστα. Όσο για το εάν μπορεί κάποιος να αποδείξει το ποιός είναι, αυτό πιστεύω γίνεται πολύ εύκολα από τον συνδεδεμένο λογαριασμό της Ελληνικής τράπεζας. Έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κλείσιμο του λογαριασμού μου στη revolut έκαναν 6 μήνες να μου επιστρέψουν το κεφάλαιο μου και αφού έθεσα θέμα οτι θα απευθυνθώ στην αρχή προστασίας τραπεζικής της Αγγλίας. 


Καλό θα ήταν κάποιος να δει στο facebook στην επίσημη σελίδα της revolut τα παράπονα για να έχει πλήρη εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"Δεν νιωθω ασφαλης" λεει ο συμφορουμιτης με τα τρια μνμ, ζηταει κι επιβεβαιωση της αποψης του. Αλλα δεν τον ενοχλει αν η αλλη πλευρα δεν νιωθει ασφαλης χωρις πιστοποιηση. Μου ακουγεται λογικο :-( Ειμαι περιεργος να δω ποιος θα επικρατησει τελικα, δεν εχω ξαναδει ποτε μου τετοιο μπραντεφερ :ph34r:

 

Αν στο μεταξυ καποιος εχει τον τροπο να πεισει μια τραπεζα να αλλαξει τους τροπους χρησης, να μου στειλει πμ παρακαλω. Θα τον χρειαστω για να επικοινωνησει με μερικες, προσφερω κι αμοιβη. Ως τοτε παω να αδειασω το ινμποξ του μειλ μου με τις ειδοποιησεις που γεμισα απο το νημα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμενα μου εκανε decline κατι μικροαγορες των 15 και 21 ευρώ απο aliexpress χτες το απόγευμα, ενώ εχω πληρώσει με επιτυχία τουλάχιστον 10 φορές μεσα στο 2017... Και στο support ticket που άνοιξα, ακόμα περιμένω απάντηση

 

Τελικά για τα declined του aliexpress η εξήγηση είναι οτι είχα ενεργοποιημένο το location based security, το οποίο μπλοκάρει κινήσεις σε άλλες χώρες (?)...να πω την αλήθεια δεν το θυμάμαι να το ενεργοποίησα - όχι οτι το αμφισβητώ, αλλά ούτε υπάρχει αναλυτική εξήγηση τι θεωρεί καλό location και τι κακό location, ούτε οτι οι συναλλαγές e-commerce περιλαμβάνονται στα blocked locations.

 

Όπως και να έχει, προσέξτε το αυτό όσοι ενεργοποιήσετε αυτό το security option (βρίσκεται στο cards/ security/ location-based security)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σε λίγους μήνες σκοπεύω να κάνω ταξίδι στο εξωτερικό και θα χρειαστώ δολλάρια ,σκεφτόμουν να μεταφέρω απο υπάρχοντα λογαριασμό ελληνικής τράπεζας με δολλάρια στην revolut ωστε να πληρώσω ξενοδοχεία και αλλα έξοδα προκειμένου να αποφύγω τις προμήθειες  και τις μετατροπές συναλλάγματος των ελληνικών τραπεζών στις συναλλαγές μου. Αξίζει να μπώ στην συγκεκριμένη διαδικασία ή οχι απο άποψη κόστους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για τα declined του aliexpress η εξήγηση είναι οτι είχα ενεργοποιημένο το location based security, το οποίο μπλοκάρει κινήσεις σε άλλες χώρες (?)...να πω την αλήθεια δεν το θυμάμαι να το ενεργοποίησα - όχι οτι το αμφισβητώ, αλλά ούτε υπάρχει αναλυτική εξήγηση τι θεωρεί καλό location και τι κακό location, ούτε οτι οι συναλλαγές e-commerce περιλαμβάνονται στα blocked locations.

 

Όπως και να έχει, προσέξτε το αυτό όσοι ενεργοποιήσετε αυτό το security option (βρίσκεται στο cards/ security/ location-based security)

Που είναι αυτό? Δεν το βρίσκω..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι, τι γίνεται τώρα; Πως το ξεπερνάμε αυτό και σώζουμε την -άψογη στον βαθμό που την γνώρισα- συνεργασία;

 

https://www.revolut.com/faq#why-do-i-need-to-verify-my-identity

https://www.gov.uk/guidance/money-laundering-regulations-your-responsibilities

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/?uri=CELEX%3A32015L0849

https://www.taxheaven.gr/laws/view/index/law/4170/year/2013/article/62%CE%91

 

TL;DR: Δεν υπάρχει κάτι να ξεπεράσεις, με ευρωπαική οδηγία που είναι νόμος πλέον είναι υποχρεωτικό να ταυτοποιούνται οι πελάτες τέτοιων υπηρεσιών. Και να υπήρχε τρόπος να το παρακάμψεις για τη revolut, στην Ελλάδα πλέον είναι παράνομο να χρησιμοποιείς μη ταυτοποιημένο μέσο πληρωμής. Απλά έτυχε να ξεκινήσει η Revolut λίγο καιρό πριν γίνουν τόσο αυστηρά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σε λίγους μήνες σκοπεύω να κάνω ταξίδι στο εξωτερικό και θα χρειαστώ δολλάρια ,σκεφτόμουν να μεταφέρω απο υπάρχοντα λογαριασμό ελληνικής τράπεζας με δολλάρια στην revolut ωστε να πληρώσω ξενοδοχεία και αλλα έξοδα προκειμένου να αποφύγω τις προμήθειες  και τις μετατροπές συναλλάγματος των ελληνικών τραπεζών στις συναλλαγές μου. Αξίζει να μπώ στην συγκεκριμένη διαδικασία ή οχι απο άποψη κόστους?

Φίλε μου, δεν εχει νοημα να φορτωσεις την revolut με δολαρια καθως και ευρω να εχεις μεσα δεν σε χρεωνει σε οποιαδηποτε αγορα με χρηση της καρτας σε οποιοδηποτε νομισμα. Αν θες βεβαια να ξεφορτωθεις τα δολλαρια.... καν'το. Εγω στην θεση σου θα εβγαζα μερικα σε μετρητα απο την ελλαδα και εκει θα χρησιμοποιουσα την καρτα. Πριν 2 βδομαδες γυρισα απο Ν. Ορλεανη, η καρτα δουλευει άψογα παντου (εννοείται χωρίς χρεώσεις) απλά στην Λουιζιάνα υπάρχει καπέλο 3$ σε κάθε ανάληψη από ΑΤΜ (δεν ισχυε το ίδιο στην ΝΥ). Καλο ταξίδι και καλά να περάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξπεν υπαρχει κατι που ξεχνας. Αν βαλεις ευρω στην ρεβολουτ και πας να αγορασεις κατι το σ/κ σε δολαρια στην αμερικη τοτε τρως καπελο χρεωση. Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να βαλεις ευρω και μεσα απο την εφαρμογη να πατησεις exchange σε δολαρια αλλα και παλι οχι το σ/κ! Πρεπει να ειναι καθημερινη μερα εβδομαδας για να μην εχει καπελο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...