Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΕ ΚΑΤΙ. ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΡΕΒΟΛΟΥΤ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΙΒΑΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΩ?ΚΑΙ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, vasilk είπε

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα από αυτά. Ούτε να στείλεις ζλότι, ούτε να μετατρέψεις εκ των προτέρων τα € σε ζλότι. Θα τα μετατρέψει η Revolut τη στιγμή της ανάληψης, αγοράς.

Είχα πάει πριν λίγους μήνες Βαρσοβία. Δεν έκανα καμία αλλαγή στη Revolut. Είχα στείλει με έμβασμα 500€ στην Revolut και δεν είχα κάνει καμία αλλαγή, τα είχα αφήσει Ευρώ. Όταν έφτασα, πήγα σε ATM τράπεζας εκεί και εκανα ανάληψη σε ζλότι. 2 φορές από 500 ζλότι. Όταν σε ρωτάει το μηχάνημα, να επιλέξεις να κάνει την μετατροπή η Revolut και όχι επί τόπου η τράπεζα. Έχει πολύ καλύτερη ισοτιμία η Revolut. Και 3 φορές πλήρωσα κατευθύαν με την Revolut από POS. Επίσης με την καλύτερη ισοτιμία της Revolut. Σε τουριστικά καταστήματα έχουν POS.

ναι αλλά αν κάνω σκ συναλλαγές απο ευρώ σε ζλοτι δεν έχει εξτρά χρέωση το revolut?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, virginkiller είπε

ναι αλλά αν κάνω σκ συναλλαγές απο ευρώ σε ζλοτι δεν έχει εξτρά χρέωση το revolut?

Δεν είναι "έξτρα χρέωση". Αυτό που υπάρχει είναι μια ελαφρώς χειρότερη ισοτιμία τα ΣΚ. Ισχύει για όλες τις ισοτιμίες.

Στην πράξη η "χασούρα" από αυτήν την ελαφρώς χειρότερη ισοτιμία τα ΣΚ είναι περίπου 0,50€ ανά 100€. Δεν είναι άξια λόγου.

Αν θέλεις να την γλιτώσεις μπορείς πχ. να κάνεις ανάληψη από την Παρασκευή τα ζλοτ που θέλεις για το ΣΚ.

Το να τα μετατρέψεις εξ αρχής σε ζλοτ δεν ξέρω τι θα γίνει και αν όταν πας να κάνεις ανάληψη ή αγορά θα τα αφαιρέσει από τα ζλοτ που έχεις μετατρέψει ή αν θα αρχίζει να κάνει διάφορες μετατροπές.

Προσωπικά δεν μπήκα στην διαδικασία. Όχι ότι ήταν δύσκολη, αλλά μιλάμε για αστεία ποσά.

Τώρα που είδα το ιστορικό μου στην κάρτα έχω δύο αναλήψεις των 250ζλοτ (60€) που έχουν γίνει η μια την Παρασκευή και η άλλη το Σάββατο. Η διαφορά τους είναι 0,27€. 

Επεξ/σία από vasilk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά!!!Πριν ένα μήνα έκανα το τελευταίο top up,σήμερα που μπήκα στην εφαρμογή βλέπω ότι έβγαλε και επιλογή top up από κάρτα.Λειτουργεί κανονικά τώρα για την Ελλάδα;Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vasilk said:

Δεν είναι "έξτρα χρέωση". Αυτό που υπάρχει είναι μια ελαφρώς χειρότερη ισοτιμία τα ΣΚ. Ισχύει για όλες τις ισοτιμίες.

Στην πράξη η "χασούρα" από αυτήν την ελαφρώς χειρότερη ισοτιμία τα ΣΚ είναι περίπου 0,50€ ανά 100€. Δεν είναι άξια λόγου.

Αν θέλεις να την γλιτώσεις μπορείς πχ. να κάνεις ανάληψη από την Παρασκευή τα ζλοτ που θέλεις για το ΣΚ.

Το να τα μετατρέψεις εξ αρχής σε ζλοτ δεν ξέρω τι θα γίνει και αν όταν πας να κάνεις ανάληψη ή αγορά θα τα αφαιρέσει από τα ζλοτ που έχεις μετατρέψει ή αν θα αρχίζει να κάνει διάφορες μετατροπές.

Προσωπικά δεν μπήκα στην διαδικασία. Όχι ότι ήταν δύσκολη, αλλά μιλάμε για αστεία ποσά.

Τώρα που είδα το ιστορικό μου στην κάρτα έχω δύο αναλήψεις των 250ζλοτ (60€) που έχουν γίνει η μια την Παρασκευή και η άλλη το Σάββατο. Η διαφορά τους είναι 0,27€. 

Εάν το αντίστοιχο πορτοφόλι της revolut καλύπτει το ποσό ανάληψης του τοπικού νομίσματος, τότε γίνεται η χρέωση από αυτό.

Δίνοντας πάντα προτεραιότητα στην revolut και όχι στην ισοτιμία της τράπεζας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vasilk είπε

Δεν είναι "έξτρα χρέωση". Αυτό που υπάρχει είναι μια ελαφρώς χειρότερη ισοτιμία τα ΣΚ. Ισχύει για όλες τις ισοτιμίες.

Στην πράξη η "χασούρα" από αυτήν την ελαφρώς χειρότερη ισοτιμία τα ΣΚ είναι περίπου 0,50€ ανά 100€. Δεν είναι άξια λόγου.

Αν θέλεις να την γλιτώσεις μπορείς πχ. να κάνεις ανάληψη από την Παρασκευή τα ζλοτ που θέλεις για το ΣΚ.

Το να τα μετατρέψεις εξ αρχής σε ζλοτ δεν ξέρω τι θα γίνει και αν όταν πας να κάνεις ανάληψη ή αγορά θα τα αφαιρέσει από τα ζλοτ που έχεις μετατρέψει ή αν θα αρχίζει να κάνει διάφορες μετατροπές.

Προσωπικά δεν μπήκα στην διαδικασία. Όχι ότι ήταν δύσκολη, αλλά μιλάμε για αστεία ποσά.

Τώρα που είδα το ιστορικό μου στην κάρτα έχω δύο αναλήψεις των 250ζλοτ (60€) που έχουν γίνει η μια την Παρασκευή και η άλλη το Σάββατο. Η διαφορά τους είναι 0,27€. 

Από το τοπικό νόμισμα ΠΑΝΤΑ. Αυτό ψάχνει να βρει πρώτο, δοκιμασμένο ουκ ολίγες φορές. Αν δεν φτάνει το υπόλοιπο (όπως σωστά είπε και ο παραπάνω φίλος), τότε ψάχνει το επόμενο διαθέσιμο νόμισμα που καλύπτει εξ ολοκλήρου το ποσό.  

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, arkioz είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΕ ΚΑΤΙ. ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΡΕΒΟΛΟΥΤ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΙΒΑΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΩ?ΚΑΙ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ?

Αυτό που σου εμφανίζεται μέσα από την εφαρμογή (more-> profile-> account details-> Euro-> Local, στο οποίο και γράφει ότι χρησιμοποιείται για μισθούς και πληρωμές λογαριασμών, πάντα μέσω SEPA, ήτοι εντός Ε.Ε.). Τι ακριβώς είναι το SEPA, αναφέρεται εδώ συνοπτικά.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ παίδες, αφού το έχετε δοκιμάσει αυτό με το τοπικό νόμισμα έτσι θα είναι.

Εγώ δεν το είχα δοκιμάσει και δεν ήξερα ακριβώς τι ψάχνει πρώτα και τι χρεώνει. Μόνο € έχω μέσα.

Οπότε όποιος δεν θέλει να έχει ούτε αυτή τι μικρή χασούρα ας κάνει την μετατροπή από Παρασκευή που έχει καλύτερη ισοτιμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, vasilk είπε

ΟΚ παίδες, αφού το έχετε δοκιμάσει αυτό με το τοπικό νόμισμα έτσι θα είναι.

Εγώ δεν το είχα δοκιμάσει και δεν ήξερα ακριβώς τι ψάχνει πρώτα και τι χρεώνει. Μόνο € έχω μέσα.

Οπότε όποιος δεν θέλει να έχει ούτε αυτή τι μικρή χασούρα ας κάνει την μετατροπή από Παρασκευή που έχει καλύτερη ισοτιμία.

Μπιλι γιατί μου έκανες αναφορά βρε αθεόφοβε;! Να υποθέσω λάθος; :-)

 Το έχω κάνει με αγορά δερμάτινου (καλτ) μέσω αμερικανικού Αμαζον (ναι, και το εκτελώνισα μόνος μου!). Είχα και δολάρια μέσα (κάλυπτε το ποσό) και ευρώ. Χρεώθηκε το δολάριο. Το ίδιο και με αγορά υαλοκαθαριστήρων (ακόμα πιο καλτ αγορά) στο αγγλικό Αμαζον. Το ίδιο και εκεί, λίρα που κάλυπτε το ποσό, ευρώ που κάλυπτε το ποσό. 

Επίσης, αυτό με την μετατροπή ή αγορά που ανέφερες εντός Σ/Κ, είναι απόλυτα αληθές. Την πάτησα (μια εν γνώση μου επειδή δεν λειτουργούσε καμία κάρτα και μια εν άγνοια μου επειδή όπως όλοι μας, δεν το ήξερα) στη Βραζιλία. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Μπιλι γιατί μου έκανες αναφορά βρε αθεόφοβε;! Να υποθέσω λάθος; :-)

 

Δεν έκανα αναφορά φίλε μου. "Thanks" έκανα (και στο Hapatingo) που μας διαφωτίσατε σε κάτι. Για καλό ήταν (νομίζω). Νομίζω είναι κάτι σαν "like". Δεν είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, vasilk είπε

Δεν έκανα αναφορά φίλε μου. "Thanks" έκανα (και στο Hapatingo) που μας διαφωτίσατε σε κάτι. Για καλό ήταν (νομίζω). Νομίζω είναι κάτι σαν "like". Δεν είναι;

Έχει αλλάξει το ρημάδι και μπερδεύει λίγο η χρήση του (πατάς καρδούλα και βγάζει και κάτι επιλογές). Την πάτησα και εγώ το πρωί, δεν φταις. Μου έβγαλε ειδοποίηση ότι ο χρήστης vasilk αντέδρασε! 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Έχει αλλάξει το ρημάδι και μπερδεύει λίγο η χρήση του (πατάς καρδούλα και βγάζει και κάτι επιλογές). Την πάτησα και εγώ το πρωί, δεν φταις. Μου έβγαλε ειδοποίηση ότι ο χρήστης vasilk αντέδρασε! 

Δεν μπερδεύτηκα, συνειδητά το πάτησα.

"Αντέδρασε" σου είπε, μπορεί να είναι και για καλό :lol:. Το "Thanks" είναι θετική αντίδραση. Θα δεις πως σου έχει προστεθεί ένα (+) στο προφίλ σου.

Θετικό είναι και το "like" (το παλιό "μου αρέσει") και το "thanks". Με το "thanks" δείχνεις πως όχι απλά σου αρέσει το ποστ αλλά ότι σου είναι ήταν και χρήσιμο. Κάτι παραπάνω από "like" δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχει κανείς virtual card?

Εάν ναι, την έχετε χρησιμοποιήσει?

Η βασική ερώτηση είναι εαν ενεργοποιηθει η virtual κάρτα,  μπορεί να χρησιμοποιηθει απο κάποιον άλλον ? Θέλω κάτι να αγοράσω,  αλλά δεν το βρίσκω Ελλάδα. Έχω φίλο στη Γερμανία οπότε θα γίνει απο εκεί η αγορά. Θα μπορεί να την χρησιμοποιήσει εφόσον του δώσω κάποια στοιχεία απο τον λογαριασμό μου?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε βασικά σχεδόν όλα τα eshop έχουν να βάλεις χωριστά  στοιχεία χρέωσης και στοιχεία παράδοσης. οπότε αγόρασε εσύ και βάλε την διεύθυνση του ώστε να μην χρειάζεται να μοιράσεις τα στοιχεία της κάρτας σου το οποίο το θεωρώ μεγάλο λάθος όσο και αν εμπιστεύεσαι το φίλο σου.

 

Επεξ/σία από virginkiller
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...