Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, σε λίγους μήνες σκοπεύω να κάνω ταξίδι στο εξωτερικό και θα χρειαστώ δολλάρια ,σκεφτόμουν να μεταφέρω απο υπάρχοντα λογαριασμό ελληνικής τράπεζας με δολλάρια στην revolut ωστε να πληρώσω ξενοδοχεία και αλλα έξοδα προκειμένου να αποφύγω τις προμήθειες  και τις μετατροπές συναλλάγματος των ελληνικών τραπεζών στις συναλλαγές μου. Αξίζει να μπώ στην συγκεκριμένη διαδικασία ή οχι απο άποψη κόστους?

Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα φας προμηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αλεξπεν υπαρχει κατι που ξεχνας. Αν βαλεις ευρω στην ρεβολουτ και πας να αγορασεις κατι το σ/κ σε δολαρια στην αμερικη τοτε τρως καπελο χρεωση. Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να βαλεις ευρω και μεσα απο την εφαρμογη να πατησεις exchange σε δολαρια αλλα και παλι οχι το σ/κ! Πρεπει να ειναι καθημερινη μερα εβδομαδας για να μην εχει καπελο.

Ωπ για πες, σε ποια χρέωση αναφέρεσαι τα σ/κ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα σ/κ, να πω την αληθεια, πρωτη φορα το διαβάζω

Το γράφει στα faq

https://www.revolut.com/gr/faq#what-exchange-rate-will-i-get

At the weekend (Friday 23:59 - Sunday 23:59) we apply a small mark up on the spot rate as the Forex markets are closed. We take the rate from Friday 23:59 and apply a 0.5% mark up on major currencies and 1.0% on other currencies. Please be aware that we pull rates from our providers, and they are obligated to present us with updated rates whenever they are informed of a change from one of their suppliers. This means that the weekend rate may fluctuate and not be the same as the exchange rate we use from Friday. For illiquid currencies like Russian Ruble and Thai Baht, there is 1.5% mark up on weekend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εχει αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα με το app της revolut με μήνυμα "we are sorry, something went wrong " ?

Οποτε παω να κανω login μου ζητάει αριθμο τηλ. για επιβεβαίωση και οταν δινω τον κωδικο του sms και παω να κάνω login κλείνει...

Κι εδώ το ίδιο...

Για σχεδόν 2 χρόνια η εφαρμογή δούλευε καλά και τώρα αυτό. Πιθανόν να σχετίζεται με το verification (έγιναν όλα μέσα σε μερικές ημέρες) αλλά και πάλι εαν δεν τρέξει η εφαρμογή πως θα κάνεις verify, οεο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να φάει προμήθεια αφού θα τα στείλει στο revolut iban των δολαρίων. 

Από ελληνικό δολαριακό iban, σε αγγλικό δολαριακό iban.

Δηλαδη παει σε αυτη την τραπεζα και σηκωνει $100 για παραδειγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,στην τράπεζα μου είπαν πως μέσω web banking η χρέωση είναι ίδια σαν να στέλνω ευρώ όπως πριν. Καθώς η τιμή του δολαρίου είναι ιδιαίτερα χαμηλή αυτό το διάστημα ήθελα να το εκμεταλλευτώ καθώς πχ ξενοδοχείο δεν έχω πληρώσει ακόμα αλλα η τιμή που έκλεισα είναι σε δολάρια ,είναι μεγάλο το ποσό οπότε αν ανέβει η τιμή του δολαρίου χάνω.Οι ελληνικές τράπεζες είδα ότι το ελάχιστο που χρεώνουν για τέτοιες συναλλαγές ειναι 2% και ακούγεται λίγο αλλα σε ένα μεγάλο ποσό δεν το λές και αμελητέο συν όποια έξτρα προμήθεια μπορεί να προκύψει.Αυτό που είδα μόλις ειναι οτι η εφαρμογή σου δίνει όντως την δυνατότητα να τα μετατρέψεις σε δευτερόλεπτα και σου δίνει εξαιρετικό rate χωρίς προμήθεια,είχα ενα πολύ μικρό ποσό μέσα και το δοκίμασα για να σιγουρευτώ και όλα οκ. Μία άλλη ερώτηση που θέλω να κάνω ,σε ανάληψη στην ελλάδα πέρσυ με χρέωσε 6,80€ η revolut , φαντάζομαι δεν θα ισχύει τέτοιο ποσό στο εξωτερικό? Επίσης σε pos άλλων χωρών περνάει κανονικά χωρίς προμήθεια αν είναι στο νόμισμα τους? Τα ρωτάω όλα αυτά προκειμένου να βάλλω οτι πρόκειτε να χαλάσω στην revolut να τα μετατρέψω και να μην πάρω καν ελληνική κάρτα μαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη παει σε αυτη την τραπεζα και σηκωνει $100 για παραδειγμα?

Η τράπεζα Πειραιώς έχει συγκεκριμένα καταστήματα που παρέχουν δολάρια, φυσικά όχι μέσω ΑΤΜ αλλά από το ταμείο. Προφανώς το ίδιο θα ισχύει και στις άλλες τράπεζες.

 

Στο ερώτημα του φίλου, μπορείς να βγάλεις κάθε μήνα 200 ευρώ από ΑΤΜ ή το αντίστοιχο στο ξένο νόμισμα. Μετά υπάρχει χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξπεν υπαρχει κατι που ξεχνας. Αν βαλεις ευρω στην ρεβολουτ και πας να αγορασεις κατι το σ/κ σε δολαρια στην αμερικη τοτε τρως καπελο χρεωση. Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να βαλεις ευρω και μεσα απο την εφαρμογη να πατησεις exchange σε δολαρια αλλα και παλι οχι το σ/κ! Πρεπει να ειναι καθημερινη μερα εβδομαδας για να μην εχει καπελο.

To καπέλο νομίζω ειναι μονο για exchange για αγορες η ισοτιμία καθορίζεται από την mastercard. Η revolut δεν γινεται να σου βάλει καπέλο το σ/κ σε συναλλάγη κάρτας καθώς αν παρατηρησεις οταν αγοράζεις κάτι με κάρτα το ποσο δεσμευεται και δεν φευγει απο την καρτα και μαλιστα η revo σου γραφει και με μηνυμα οτι το transaction is pending και οτι final ammount may differs....

Καλημέρα παιδιά, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,στην τράπεζα μου είπαν πως μέσω web banking η χρέωση είναι ίδια σαν να στέλνω ευρώ όπως πριν. Καθώς η τιμή του δολαρίου είναι ιδιαίτερα χαμηλή αυτό το διάστημα ήθελα να το εκμεταλλευτώ καθώς πχ ξενοδοχείο δεν έχω πληρώσει ακόμα αλλα η τιμή που έκλεισα είναι σε δολάρια ,είναι μεγάλο το ποσό οπότε αν ανέβει η τιμή του δολαρίου χάνω.Οι ελληνικές τράπεζες είδα ότι το ελάχιστο που χρεώνουν για τέτοιες συναλλαγές ειναι 2% και ακούγεται λίγο αλλα σε ένα μεγάλο ποσό δεν το λές και αμελητέο συν όποια έξτρα προμήθεια μπορεί να προκύψει.Αυτό που είδα μόλις ειναι οτι η εφαρμογή σου δίνει όντως την δυνατότητα να τα μετατρέψεις σε δευτερόλεπτα και σου δίνει εξαιρετικό rate χωρίς προμήθεια,είχα ενα πολύ μικρό ποσό μέσα και το δοκίμασα για να σιγουρευτώ και όλα οκ. Μία άλλη ερώτηση που θέλω να κάνω ,σε ανάληψη στην ελλάδα πέρσυ με χρέωσε 6,80€ η revolut , φαντάζομαι δεν θα ισχύει τέτοιο ποσό στο εξωτερικό? Επίσης σε pos άλλων χωρών περνάει κανονικά χωρίς προμήθεια αν είναι στο νόμισμα τους? Τα ρωτάω όλα αυτά προκειμένου να βάλλω οτι πρόκειτε να χαλάσω στην revolut να τα μετατρέψω και να μην πάρω καν ελληνική κάρτα μαζί. 

Μαλλον σε χρεωσε γτ επέλεξες να κάνεις αναλήψει σε λιρες αγγλίας (η καρτα αναγνωριζεται ως αγγλικη και οταν σε ρωτησε το ΑΤΜ επελεξες εσυ να κάνεις ανάληψη σε ευρω απο την μετατροπη που σου εκανε το ΑΤΜ) ΠΑΝΤΑ να επιλέγεις να γινεται η χρεωση στο τοπικο νομισμα!

Η καρτα περνάει κανονικά χωρις προμηθεια σε ολα τα POS που δεχονται mastercard (στην αμερική λογικα θα στην κάνουν swipe και δεν θα βάζεις κωδικό...) δεν παίζει ρολο για την revo τι νομισμα έχεις μέσα! ΔΕν θα χρεωνεσαι εξτρα σε οποιαδηποτε συναλλάγη.. Μονο προσοχη σε ανάληψη μετρητων απο ΑΤΜ γτ κάποια ΑΤΜ σε χρεωνουν καπέλο 3$ το οποίο δεν σχετιζεται με την revo! 

Να πάρεις και μια ελληνική κάρτα μαζί σου γτ η καρτα της ρεβο παρουσιάζει κάποια θεματακια αραιά και που....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2016 στις 2:31 ΠΜ, greekn1c είπε

Χρησιμοποιησα την Revolut στην Ουγγαρια που βρισκομουν τα Χριστουγεννα.

Συναλλαγμα απο ΑΤΜ χωρις καμμια χρεωση ,χρηση σε ρεστωραν , μπαρ και καφετεριες παντου την δεχτηκαν.

Το σημαντικο ειναι οτι γλυτωσα αρκετα χρηματα απο το συναλλαγμα και χρηση της καρτας αφου δεν χρεωθηκα τιποτα και οτι ισοτιμια εδινε το xe.com εκεινη την ημερα για το ευρω /φιορινι αυτη επαιρνα και απο Revolut .

Ειμουν με παρεα και εκεινοι εκαναν συναλλαγμα και με ενα προχειρο υπολογισμο για καθε 100 ευρω συναλλαγμα επαιρναν 4,5-5 ευρω λιγοτερα απο οτι επαιρνα εγω απο revolut συν το οτι οπου χρησιμοποιουσαν ελληνικη καρτα ειχαν καποια χρεωση.

Ειναι πολυ καλη λυση για ταξιδια και αυτος νομιζω ειναι ο λογος που δημιουργηθηκε αυτη η καρτα ασχετα που μας εχει ξελασπωσει με τα cc.Αν καποια στιγμη (λεω αν....) γινει αρση των cc εγω προσωπικα θα κρατησω την revolut για χρηση στο εξωτερικο αν παραμεινει η τιμολογιακη πολιτικη της εταιριας.

Thumbs up (που λενε και στο χωριο μου :shock: ) για χρηση στο εξωτερικο!

Το καλο με την revolut ,για την λιρα και το δολαριο ειναι οτι αμα σκοπευεις να ταξιδεψεις σε μια απο τις 2 χωρες μπορεις να μετατρεψεις τα ευρω σου σε λιρα/δολλαριο αρκετες μερες πριν, σε ισοτιμια που ειναι συμφερουσα .

Καλησπέρα μιας και έχω σκοπό να πάω Πολωνία για μερικές μέρες συμφέρει να κάνω μέσα στο revolut λογαριασμό για ζλότι και να στείλω εκεί χρήματα ή να ανεβάσω σε ευρώ ώστε να μην με χρεώσει συνάλλαγμα η τράπεζα και να τα μετατρέψω μετά σε ζλότι. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2017 στις 6:33 ΜΜ, alexpen είπε

Φίλε μου, δεν εχει νοημα να φορτωσεις την revolut με δολαρια καθως και ευρω να εχεις μεσα δεν σε χρεωνει σε οποιαδηποτε αγορα με χρηση της καρτας σε οποιοδηποτε νομισμα. Αν θες βεβαια να ξεφορτωθεις τα δολλαρια.... καν'το. Εγω στην θεση σου θα εβγαζα μερικα σε μετρητα απο την ελλαδα και εκει θα χρησιμοποιουσα την καρτα. Πριν 2 βδομαδες γυρισα απο Ν. Ορλεανη, η καρτα δουλευει άψογα παντου (εννοείται χωρίς χρεώσεις) απλά στην Λουιζιάνα υπάρχει καπέλο 3$ σε κάθε ανάληψη από ΑΤΜ (δεν ισχυε το ίδιο στην ΝΥ). Καλο ταξίδι και καλά να περάσεις.

Καλησπέρα και από εμένα και καλή χρονιά. 

Δείτε το ως εξής : αυτή τη στιγμή το δολάριο πάει κατά διαόλου (περίπου στο 1.20 η ισοτιμία). Έχει νόημα λοιπόν, να μετατρέψει ευρώ σε δολάριο, προκειμένου να το αγοράσει σε καλή ισοτιμία και να κερδίσει έστω και αυτό το ελάχιστο. Πες πχ ότι αύριο μεθαύριο παίρνει τα πάνω του. Αν έχει προχωρήσει σε αγορά σήμερα, τότε μόνο κερδισμένος θα είναι,αφού η Revolut θα ψάξει πρώτα για τοπικό νόμισμα κατά την αγορά και έπειτα για τα υπόλοιπα δηλωμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2017 στις 9:56 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Αυτό με τα σ/κ, να πω την αληθεια, πρωτη φορα το διαβάζω

Καλημέρα. Το έχω αναφέρει πολλάκις παλιότερα, αλλά μέσα σε τέτοιο χάος λογικό είναι να μην το έχεις διαβάσει :-)

Την έχω πατήσει και εγώ, για αυτό το ξέρω στα σίγουρα. Οποιαδήποτε κίνηση με revolut εντός Σ/Κ, μόνο σε περίπτωση εκτάκτου ανάγκης (έχεις ξεμείνει από λεφτά, σου έχουν μπλοκάρει τις άλλες κάρτες ενώ είσαι στο εξωτερικό κλπ κλπ). 

Off topic : Μόλις δοκίμασα και την πρώτη τραπεζική συναλλαγή μου (μεταφορά χρημάτων σε εκδότη για αγορά βιβλίων από εξωτερικό). Όλα καλά, χωρίς καμία επιπλέον χρέωση. Σε περίπτωση που κάτι προκύψει (βγουν έξοδα εκ των υστέρων εις βάρος του δικαιούχου), θα ενημερώσω το παρόν. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Πρόσθεση επιπλέον πληροφοριών
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, virginkiller είπε

Καλησπέρα μιας και έχω σκοπό να πάω Πολωνία για μερικές μέρες συμφέρει να κάνω μέσα στο revolut λογαριασμό για ζλότι και να στείλω εκεί χρήματα ή να ανεβάσω σε ευρώ ώστε να μην με χρεώσει συνάλλαγμα η τράπεζα και να τα μετατρέψω μετά σε ζλότι. Ευχαριστώ. 

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα από αυτά. Ούτε να στείλεις ζλότι, ούτε να μετατρέψεις εκ των προτέρων τα € σε ζλότι. Θα τα μετατρέψει η Revolut τη στιγμή της ανάληψης, αγοράς.

Είχα πάει πριν λίγους μήνες Βαρσοβία. Δεν έκανα καμία αλλαγή στη Revolut. Είχα στείλει με έμβασμα 500€ στην Revolut και δεν είχα κάνει καμία αλλαγή, τα είχα αφήσει Ευρώ. Όταν έφτασα, πήγα σε ATM τράπεζας εκεί και εκανα ανάληψη σε ζλότι. 2 φορές από 500 ζλότι. Όταν σε ρωτάει το μηχάνημα, να επιλέξεις να κάνει την μετατροπή η Revolut και όχι επί τόπου η τράπεζα. Έχει πολύ καλύτερη ισοτιμία η Revolut. Και 3 φορές πλήρωσα κατευθύαν με την Revolut από POS. Επίσης με την καλύτερη ισοτιμία της Revolut. Σε τουριστικά καταστήματα έχουν POS.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή πέρυσι πήγαμε Πολωνία (Βαρσοβία - Κρακοβία) έχε υπόψη σου ότι οι άνθρωποι είναι πολύ πιο μπροστά από αυτό που τουλάχιστον εμείς περιμέναμε. Η κάρτα είναι δεκτή σχεδόν παντού (προσωπικά δεν μας έτυχε να μην δέχονται κάπου, εκτός από κάτι φοιτητοκουτούκια στην Κρακοβία, στα οποία ωστόσο υπήρχε πινακίδα με μεγάλα γράμματα). Αν θυμάμαι καλά, το ίδιο ίσχυε και στα Milky way (μεγάλη εμπειρία να φας εκεί!).  Μέχρι και για καφέ (Green cafè Nero κλπ), χρησιμοποιούν πλαστικό χρήμα. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Διορθώσεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...