Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρον... Διάβασα τα μνμ, είδα ότι οι συμφορουμίτες που έλαβαν μειλ για ανέπαφη κάρτα ήταν  εγγεγραμμένοι από το 2015. Διάβασα και το μνμ της @mary οπότε σιγουρεύτηκα ότι δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ. Και μπήκα κατά τύχη στο μειλ μου, η πρόσκληση ήταν εκεί! Δεν θυμάμαι πότε γράφτηκα, αλλά πρώτο έμβασμα έκανα τον Ιανουάριο του 2016.

EDIT: Βλακείες λέω. Από τότε δείχνει το αρχείο. Προφανώς είμαι εγγεγραμμένος πολύ νωρίτερα.

Επεξ/σία από jonkyr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν λήξει η κάρτα τι κάνουμε ?

Στέλνουν καινούργια μετά από δικό μας αίτημα ή απο μόνοι τους?

Θα χρεωθεί ή όχι ?

Ναι μπορεί να είναι νωρίς για μια τέτοια ερώτηση γιατί μάλλον των περισσότερων θα λήγει το το '19... Αλλά ο καιρός περνάει γρήγορα :-P

 

Επεξ/σία από mousis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και μένα το μήνυμα για την κάρτα καθώς και σε άλλα 2 μέλη της οικογένειας, και οι τρεις μας εγγραφή Νοέμβριο του 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, οι 2 τελευταίες αγορές που πραγματοποίησα χθες μέσω της Revolut και συγκεκριμένα από το eBay, παρατήρησα ότι μου κράτησε προμήθεια. Η μία αγορά ήταν σε δολλάριο και η άλλη σε Λίρα Αγγλίας. Τα τελευταία 2 χρόνια που πραγματοποιώ αγορές μέσω της Revolut ποτέ δε μου το έκανε αυτό ανεξαρτήτου νομίσματος (του πωλητή). Μάλιστα πάντα θυμάμαι πως όταν προχωρούσα στην αγορά απευθείας (στην οθόνη του κινητού τουλάχιστον) μου εμφανιζόταν η ειδοποίηση από την εφαρμογή της Revolut, ότι μου τραβήχτηκε το τάδε πόσο. Τώρα μου εμφανίστηκε ειδοποίηση μόνο από την εφαρμογή της PayPal. Να συμπληρώσω επίσης ότι έχω κανονικά περασμένη την Revolut μέσα στο PayPal, από την αρχή. Έχει συναντήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο, γιατί αν εξαιρέσουμε ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα χρησιμοποιούμε ή τουλάχιστον χρησιμοποιούσαμε την κάρτα αυτή λόγω των Capital Controls, την χρησιμοποιούμε και για το λόγο ότι δεν τραβάει προμήθεια στην ισοτιμία του συναλλάγματος και στα μεγάλα ποσά είναι αρκετά λεφτά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγξε μήπως το ίδιο το paypal έκανε την μετατροπή συναλλάγματος.

Έχει αναφερθεί ότι κάποιες φορές το paypal  "ξεχνάει" την επιλογή σχετικά με το ποιος θα κάνει την μετατροπή - αυτό ή η κάρτα - και πρέπει από τις ρυθμίσεις του να το ξαναβάλεις στη κάρτα.

Το έχει κάνει και σε εμένα το πιο πάνω ευτυχώς το πρόλαβα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Maitre είπε

Έλεγξε μήπως το ίδιο το paypal έκανε την μετατροπή συναλλάγματος.

Έχει αναφερθεί ότι κάποιες φορές το paypal  "ξεχνάει" την επιλογή σχετικά με το ποιος θα κάνει την μετατροπή - αυτό ή η κάρτα - και πρέπει από τις ρυθμίσεις του να το ξαναβάλεις στη κάρτα.

Το έχει κάνει και σε εμένα το πιο πάνω ευτυχώς το πρόλαβα...

Αυτή την ρύθμιση πρέπει να την κάνω μέσα στο PayPal; Μπορείς να μου πεις που ακριβώς είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο paypal.

Πας εδώ: https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&buyer_hub και επιλέγεις το Conversion Options

Αναλυτικά:

  • Login to your Paypal account
  • Click Settings on the top-right of the page left of Log Out
  • Select PAYMENTS tab
  • Click Manage pre-approved payments
  • Click Set Available Funding Sources on the top-right of the list

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Maitre είπε

Ναι στο paypal.

Πας εδώ: https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&buyer_hub και επιλέγεις το Conversion Options

Αναλυτικά:

  • Login to your Paypal account
  • Click Settings on the top-right of the page left of Log Out
  • Select PAYMENTS tab
  • Click Manage pre-approved payments
  • Click Set Available Funding Sources on the top-right of the list

Ωραία το βρήκα εκεί στα conversion options. Εγώ θα πρέπει να κλικάρω την πρώτη επιλογή; "Use PayPal's convertion process  ή την δεύτερη; "Bill me in the currency listed"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimcop είπε

Ωραία το βρήκα εκεί στα conversion options. Εγώ θα πρέπει να κλικάρω την πρώτη επιλογή; "Use PayPal's convertion process  ή την δεύτερη; "Bill me in the currency listed"

Bill me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Maitre είπε

Κοίτα ποιο σου έχει επιλεγμένο.

Το σωστό είναι το 2ο: "Bill me in the currency listed"

σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια... Όντως μου ήταν επιλεγμένη η πρώτη επιλογή και έβαλα την δεύτερη. Το εκτιμώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εστειλα χθες με υφηλη προτεραιοτητα εμβασμα απο Πειραιως με ολοσωστα στοιχεια iban ,ονομα κλπ και δεν μου εχει πιστωθει ακομα το ποσο.

Εστειλα στο support τους το pdf απο την συναλλαγη με το εμβασμα απο Πειραιως.Το support τους ως γνωστον ειναι για κλωτσιες.Τη μια με ρωτουσαν αν τα εστειλα sepa ή swift την αλλη κατι ασχετα στο τελος τους εστειλα αλλο Pdf απο εμβασμα που εστειλα τον Δεκεμβρη με τα ιδια στοιχεια το οποιο ειχε πιστωθει αυθημερον για να δουνε οτι τα στοιχεια ηταν τα ιδια

και στο τελος σταματησαν να απαντουνε.Σε επικοινωνια με την Πειραιως μου ειπαν οτι το εμβασμα εχει σταλει και θα επρεπε να πιστωθει απο χθες εφοσον εσταλει πριν τις 1600 χθες και ειναι θεμα της αλλης τραπεζας να το πιστωσουν δηλαδη της revolut.

Τι μπορω να κάνω;Τα στοιχεια του εμβασματος ειναι σωστα.

Απο μενα η Revolut ΤΕΛΟΣ.Θα εξαντλησω οτι ποσο εχει  μεσα και θα τους πω να κλεισουν τον λογαριασμο.ΠΛΗΡΩΣ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ service και ανυπαρκτο support.Ας βαλουν κανονικο site

και τηλεφωνα εξυπηρετησης και μετα τα λεμε.προτιμω να δινω κατι παραπανω στις ισοτιμιες με ελληνικες καρτες και να μην εχω το ανυπαρκτο σερβις της ρεβο που διαχειριζεται τα ωραια μου χρηματα.

Επεξ/σία από malaperda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή Χρόνια!Έστειλα τώρα εμβάσμα από eurobank και δεν έγραψα το reference number.Τωρα τι γινετε;Έβαλα τα στοιχεία που δείχνει στην επιλογή local και όχι στην επιλογή swift.

Επεξ/σία από argyro1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...