Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικα με το bitcoin, εχει δυο τιμες.Η μια ειναι η current τιμη στα historical rates, και η αλλη εμφανιζεται στην οθονη που πας να αγορασεις.Αυτη ειναι πιο μεγαλη.Γιατι αραγε?Επισης απο που βαζεις notification?

 

Επεξ/σία από petros_999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Spirosninja είπε

Αυτο δεν πιανεται σαν εμβασμα εφοσον ο λογαριασμος της revolut λειτουργει σαν εξωτερικου;οποτε βγαινει πολυ παραπανω απο 1 ευρω;

Έμβασμα είναι και κοστίζει 1€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδια, επειδή έχω λιγο χαωθεί με τις αλλαγές κ το θρεντ εχει γινει τεράστιο... μήπως μπορει κάποιος να βοηθήσει;

Τελικά με τον νέο τρόπο και το προσωπικό IBAN γινεται να φορτώσεις την revolut απο eurobank (και άρα από λογαριασμό τρίτου);;

 

Ευχαριστώ(και με συγχωρείται αν επαναλαμβάνομαι, ειμαι σιγουρος οτι εχουν ρωτήσει 100 άτομα, αλλα δεν βρήκα κάτι προσφατο γι'αυτη την τράπεζα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, minotavros είπε

Πρεπει να διορθώθηκε το πρόβλημα με την μεταφορά απο Εθνική. Χθες έστειλα χωρίς να χρειαστεί να περάσω το BIC χειροκίνητα

απο eurobank ομως;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, taleporos είπε

απο eurobank ομως;;

Oταν ειχα θέμα με την Εθνική, από eurobank είχα στείλει κανονικά

Επεξ/σία από minotavros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λες λίγο μπερδεμένα και δεν μπορω να βγάλω συμπέρασμα, αφού πληρώσεις με κάρτα τι δουλειά έχει το παυπαλ

3 ώρες πριν, zeke είπε

καλησπερα παιδες!

Μια αγορα που εκανα απο Ebay usa, στα 280 δολλαρια - περιπου 228 ευρω,,, μου κρατησε επιπλεον 10 ευρω απο την αγορα την οποια δεν την εκανα μεσω paypal, αλλα πληρωμη με revolut επιτοπου με το Ebay. Τελικα, με χρεωσε το paypal. :mellow:

Υπαρχει τροπος να το αποφυγουμε αυτο; Ξερει κανεις; Μηπως στο εμβασμα να βαζω πχ το δολλαριο στην προκειμενη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Spirosninja είπε

Αυτο δεν πιανεται σαν εμβασμα εφοσον ο λογαριασμος της revolut λειτουργει σαν εξωτερικου;οποτε βγαινει πολυ παραπανω απο 1 ευρω;

Όλα τα εμβάσματα μεταξύ τραπεζών/χωρών που ανήκουν στο SEPA έχουν προμήθεια εξερχόμενου 1€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, zeke είπε

καλησπερα παιδες!

Μια αγορα που εκανα απο Ebay usa, στα 280 δολλαρια - περιπου 228 ευρω,,, μου κρατησε επιπλεον 10 ευρω απο την αγορα την οποια δεν την εκανα μεσω paypal, αλλα πληρωμη με revolut επιτοπου με το Ebay. Τελικα, με χρεωσε το paypal. :mellow:

Υπαρχει τροπος να το αποφυγουμε αυτο; Ξερει κανεις; Μηπως στο εμβασμα να βαζω πχ το δολλαριο στην προκειμενη;

Να βαλεις στο paypal τη μετατροπη να την κανει η καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Τα λες λίγο μπερδεμένα και δεν μπορω να βγάλω συμπέρασμα, αφού πληρώσεις με κάρτα τι δουλειά έχει το παυπαλ

Οταν πατησα pay now στο ebay, ειχε 2 επιλογες. Paypal με linked οσες καρτες εχω στο account μου, και η δευτερη επιλογη με credit card που συμπληρωνεις επιτοπου στοιχεια.

Στην πρωτη επιλογη εμφανιζει και ποσα θα τραβηξει + τα fees του paypal, κατι που ηθελα να αποφυγω (οπως γινοταν παλιοτερα, απλα αγορα με πιστωτικη). Στην δευτερη επιλογη εμφανιζει πανω δεξια το ποσο + τα μεταφορικα, τα οποια ηταν σε US δολαρια.

Τελικα οπως βλεπεις μου χρεωσε τα fees,,,χωρις καν να μου πεταξει να μπω login paypal κτλ,,,ενω ειχα πατησει την δευτερη επιλογη απλα με καρτα (revolut)

Επισης οταν μπαινω στην σελιδα του paypal,,, δεν υπαρχει πουθενα αυτη η συναλλαγη... :mellow: 

N3CbXcV.jpg

 

2 ώρες πριν, ppetr είπε

Να βαλεις στο paypal τη μετατροπη να την κανει η καρτα

Δεν βρισκω αυτη την επιλογη,,,Μηπως πρεπει να στελνω το εμβασμα στο νομισμα που θελω να κανω την αγορα? Γιατι εδω πχ μου το εκανε σε λιρες, ενω ηταν αμερικανικα δολαρια το αντικειμενο ή δεν εχει σημασια αυτο;


 

Επεξ/σία από zeke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zeke είπε

Οταν πατησα pay now στο ebay, ειχε 2 επιλογες. Paypal με linked οσες καρτες εχω στο account μου, και η δευτερη επιλογη με credit card που συμπληρωνεις επιτοπου στοιχεια.

Στην πρωτη επιλογη εμφανιζει και ποσα θα τραβηξει + τα fees του paypal, κατι που ηθελα να αποφυγω (οπως γινοταν παλιοτερα, απλα αγορα με πιστωτικη). Στην δευτερη επιλογη εμφανιζει πανω δεξια το ποσο + τα μεταφορικα, τα οποια ηταν σε US δολαρια.

Τελικα οπως βλεπεις μου χρεωσε τα fees,,,χωρις καν να μου πεταξει να μπω login paypal κτλ,,,ενω ειχα πατησει την δευτερη επιλογη απλα με καρτα (revolut)

Επισης οταν μπαινω στην σελιδα του paypal,,, δεν υπαρχει πουθενα αυτη η συναλλαγη... :mellow: 

N3CbXcV.jpg

Δεν βρισκω αυτη την επιλογη,,,Μηπως πρεπει να στελνω το εμβασμα στο νομισμα που θελω να κανω την αγορα? Γιατι εδω πχ μου το εκανε σε λιρες, ενω ηταν αμερικανικα δολαρια το αντικειμενο ή δεν εχει σημασια αυτο;


 

Η συναλλαγή που βλέπω έγινε με PayPal, Το πρόβλημα είναι Τι έφαγες 2 μετατροπές και από το PayPal $> £> €

Τωρα δυο πραγματα μπορεί να συμβαίνουν, ενα συγουρο ειναι οτι το ππ εκανε την μετατροπη αλλαξετο εδω

https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&CALL_FORM_UPDATE=false

 

Το δευτερο ειναι να εχεις στα αγαπημενα του παυπαλ το εβαυ οποτε σε εστειλε εκει χωρις να σε ρωτησει(και δεν θελει και λογκιν το ππ σε αυτην την περιπτωση)

Ακυρωσε την εδω αν δεν την θελεις

https://www.paypal.com/myaccount/settings/lipp

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα,,,καταλαβα,,, ολες οι καρτες ειχαν αυτη την επιλογη: Use PayPal's conversion process to complete my transaction using my card's currency.
Και το αλλαξα σε αυτη: Bill me in the currency listed on the seller's invoice.

Κριμα θα μπορουσα να το ειχα δει πριν πληρωσω μπας και τα γλυτωσω,,, αλλα το link που εστειλες δεν το βρισκω με το καινουριο interface που εχουν κανει! κρυφα menu :mellow:

Εισαι μαγκας παντως, να'σαι καλα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zeke είπε

Κριμα θα μπορουσα να το ειχα δει πριν πληρωσω μπας και τα γλυτωσω,,, αλλα το link που εστειλες δεν το βρισκω με το καινουριο interface που εχουν κανει! κρυφα menu :mellow:

Υπαρχει και στο καινουριο interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά βοηθήστε με σας παρακαλώ πάω ένα ταξίδι στην Ιταλία erasmus με το σχολείο και θα ήθελα να χρησιμοποιήσω την revolut για αγορές στα καταστήματα και για αναληψεις από atm, την κάρτα την χρησιμοποιώ κανονικά από τα capital controls μέχρι και σήμερα για αγορές απο (eBay,AliExpress, gearbest,banggood) πιο σπάνια μεν ,πηγα τον τελευταίο καιρό σε μια καφετέρια με την κάρτα και την παρέα και μου απόρριψε την συναλλαγή έβαλα το pin από την εφαρμογή τίποτα άρχισε να μου στέλνει η εφαρμογή ειδοποιήσεις πως υπήρχε κάποιο πρόβλημα και κατι τετεια το δοκίμασα κάποιες φορές ακόμα αλλά δεν γινόταν ,πλήρωσα με μετρητά και έφυγα ,το θέμα είναι γιατί ? .μιλησα με το support και μου είπε πως πρέπει να την δοκιμάσω και σε άλλα καταστήματα και τετεια και το ότι η προϋπηρεσία φορά μου θα την χρησιμοποιησω πρέπει να βάλω pin το οποίο εκανα.

Εγώ τέλος πάντων δεν έχω λευτα μέσα τώρα λέω να της βάλω τα χρήματα με έμβασμα σωστά ??? Έτσι ξέρω.

*μπορουμε να βαλουμε λευτα και με κάρτα τώρα ή εχει αλλάξει κάτι με την αποστολή των χρημάτων μέση εμβάσματος ??*

*Επίσης ο φόρος για ανάληψη πόσο είναι ?*

*Αξίζει για εξωτερικο(Ιταλία) η να πάρω μια Ελληνική?*

Σας ευχαριστώ παιδιά για τον χρόνο σας και για την πολύτιμη βοήθεια σας.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, epaminontas87 είπε

Γεια σας παιδιά βοηθήστε με σας παρακαλώ πάω ένα ταξίδι στην Ιταλία erasmus με το σχολείο και θα ήθελα να χρησιμοποιήσω την revolut για αγορές στα καταστήματα και για αναληψεις από atm, την κάρτα την χρησιμοποιώ κανονικά από τα capital controls μέχρι και σήμερα για αγορές απο (eBay,AliExpress, gearbest,banggood) πιο σπάνια μεν ,πηγα τον τελευταίο καιρό σε μια καφετέρια με την κάρτα και την παρέα και μου απόρριψε την συναλλαγή έβαλα το pin από την εφαρμογή τίποτα άρχισε να μου στέλνει η εφαρμογή ειδοποιήσεις πως υπήρχε κάποιο πρόβλημα και κατι τετεια το δοκίμασα κάποιες φορές ακόμα αλλά δεν γινόταν ,πλήρωσα με μετρητά και έφυγα ,το θέμα είναι γιατί ? .μιλησα με το support και μου είπε πως πρέπει να την δοκιμάσω και σε άλλα καταστήματα και τετεια και το ότι η προϋπηρεσία φορά μου θα την χρησιμοποιησω πρέπει να βάλω pin το οποίο εκανα.

Εγώ τέλος πάντων δεν έχω λευτα μέσα τώρα λέω να της βάλω τα χρήματα με έμβασμα σωστά ??? Έτσι ξέρω.

*μπορουμε να βαλουμε λευτα και με κάρτα τώρα ή εχει αλλάξει κάτι με την αποστολή των χρημάτων μέση εμβάσματος ??*

*Επίσης ο φόρος για ανάληψη πόσο είναι ?*

*Αξίζει για εξωτερικο(Ιταλία) η να πάρω μια Ελληνική?*

Σας ευχαριστώ παιδιά για τον χρόνο σας και για την πολύτιμη βοήθεια σας.

1. Κάρτα όχι, εκτός αν έχεις ξένη κάρτα.

2. Ως 200 ευρώ ανάληψη δωρεάν. Μετά νομίζω είναι 2%, ψάξε στην εφαρμογή για το FAQ.

3. Μόνο για να αποφύγεις τις χρεώσεις για ανάληψη που θα σου επιβάλει η ελληνική τράπεζα. Αλλιώς ευρώ έχει η Ιταλία, άρα δεν θα κάνεις συνάλλαγμα (για να χρεωθείς προμήθειες μετατροπής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...