Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά τέλος τα εμβάσματα :)

Μόλις έβαλα 50€ από την κάρτα μου στην revolut σαν πληρωμή. Οπότε ούτε 1€ χρειάζεται να πληρώσουμε και τα λεφτά μπαίνουν σε μερικά δευτερόλεπτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, vasilk είπε

Είδος κάρτας; Τράπεζα;

Προπληρωμενη Πειραιώς. Δεν έγινε μεταφορά αλλά πληρωμή 50€ για αυτό κ πέρασε :)

Σήμεραμου το έβγαλε σαν μήνυμα ότι μπορεί να σε πληρώσει καποιος που δεν έχει revolut. Κ το δοκίμασα.

Edit:

Παιδιά μόλις ξαναπροσπάθησα με άλλη προπληρωμενη κάρτα πειραιως (AB plus) κ έφαγα άκυρο. :huh: 

 

Οπότε ας το δοκιμάσει κ άλλος. Σκέφτηκα ότι ήταν ευκαιρία να αδειάσω όλες τις άχρηστες κάρτες που έβγαλα σε προμο αλλα δεν.. χάρηκα πολύ χωρίς λόγο μου φαίνεται...

 

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Billator είπε

Σήμεραμου το έβγαλε σαν μήνυμα ότι μπορεί να σε πληρώσει καποιος που δεν έχει revolut. Κ το δοκίμασα.

Αυτό το ξέρουμε, λόγω ατομικού ΙΒΑΝ πλέον γίνεται. Το "με προπληρωμένη Πειραιώς" είναι το παράξενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Doubt said:

Αυτό το ξέρουμε, λόγω ατομικού ΙΒΑΝ πλέον γίνεται. Το "με προπληρωμένη Πειραιώς" είναι το παράξενο.

Ο φίλος εννοεί ότι μπορείς να στείλεις σε κάποιον invoice ένα ποσό και εκείνος να το πληρώσει χρησιμοποιώντας την όποια κάρτα του. Χωρίς να ξέρει τα στοιχεία του λογαριασμού σου και χωρίς να είναι μέλος της revolut. Αλλά όπως δοκιμάστηκε και στο παρελθόν ο κωδικός αναφοράς της συναλλαγής παραπέμπεται στις απαγορευμένες λίστες των cc. Τώρα το πως πέρασε η μεμονωμένη συναλλαγή του φίλου, είναι μια καλή ερώτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Doubt said:

Όταν λες "κάποιον";

σε κάποιο email, σε επαφή του κινητού σου;  

Από την εφαρμογή πατας create payment link. Βάζεις ότι ποσό θες σε όποιο νόμισμα θες και αποκτάς διεύθυνση πληρωμής, την οποία στέλνεις σε αυτόν που θες να σε πληρώσει. 

Είναι μια κανονική φόρμα που συναντάει κάποιος για αγορά με κάρτα από ηλεκτρονικό κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Billator είπε

Προπληρωμενη Πειραιώς. Δεν έγινε μεταφορά αλλά πληρωμή 50€ για αυτό κ πέρασε :)

Σήμεραμου το έβγαλε σαν μήνυμα ότι μπορεί να σε πληρώσει καποιος που δεν έχει revolut. Κ το δοκίμασα.

Edit:

Παιδιά μόλις ξαναπροσπάθησα με άλλη προπληρωμενη κάρτα πειραιως (AB plus) κ έφαγα άκυρο. :huh: 

Οπότε ας το δοκιμάσει κ άλλος. Σκέφτηκα ότι ήταν ευκαιρία να αδειάσω όλες τις άχρηστες κάρτες που έβγαλα σε προμο αλλα δεν.. χάρηκα πολύ χωρίς λόγο μου φαίνεται...

Δοκίμασα με visa χρεωστικη πειραιως άκυρο και με top-up και με request.Δοκιμασε αμα μπορεις να κανεις top-up με την καρτα να δουμε αν θα περασει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω καιρό να χρησιμοποιήσω την κάρτα και λέω τώρα που θα πάω Πολώνια να της βάλω κάποια χρήματα μιας που είναι και διαφορετικό το νόμισμα, λοιπόν ερωτήσεις:

1. Σε διάφορες πληρωμές θα μου κάνει αυτόματα μετατροπή συναλλάγματος η θα πρέπει να το κάνω εγώ απ την εφαρμογή πρώτα?

2. Ανάληψη με την κάρτα μπορώ να κάνω σε οποιοδήποτε ΑΤΜ στην Πολωνία σε Zloty? θα με χρεώσει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, john_shadow είπε

έχω καιρό να χρησιμοποιήσω την κάρτα και λέω τώρα που θα πάω Πολώνια να της βάλω κάποια χρήματα μιας που είναι και διαφορετικό το νόμισμα, λοιπόν ερωτήσεις:

1. Σε διάφορες πληρωμές θα μου κάνει αυτόματα μετατροπή συναλλάγματος η θα πρέπει να το κάνω εγώ απ την εφαρμογή πρώτα?

2. Ανάληψη με την κάρτα μπορώ να κάνω σε οποιοδήποτε ΑΤΜ στην Πολωνία σε Zloty? θα με χρεώσει κάτι?

1) Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ

 

2) Κάθε ημερολογιακό μήνα μπορείς να κάνεις ανάληψη  200 ευρω. Μετά έχει χρέωση. Για Πολωνία συγκεκριμένα μπορείς να βγάλεις μέχρι 800 zloty

Επεξ/σία από spartak1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Από την εφαρμογή πατας create payment link. Βάζεις ότι ποσό θες σε όποιο νόμισμα θες και αποκτάς διεύθυνση πληρωμής, την οποία στέλνεις σε αυτόν που θες να σε πληρώσει. 

Είναι μια κανονική φόρμα που συναντάει κάποιος για αγορά με κάρτα από ηλεκτρονικό κατάστημα.

Επειδή δεν το βρίσκω, είναι κάπου "χωμένο" αυτό;

Ή σταδιακά θα το ενεργοποιήσουν σε όλους τους χρήστες;

Αν κατάλαβα καλά και είναι σαν το PayPal.Me, τότε πρόκειται για χρήσιμο νέο feature.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το έβγαλε κι εμένα σήμερα.

Rev me λέγεται η λειτουργία και θα είναι όντως ένα λινκ για να σε πληρώνει κάποιος μέσω χρεωστικής χωρίς να είναι πελάτης revolut.

Σε μένα δεν λειτουργεί (ακόμα;), με πάει απλά στο payments-->request money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...