Προς το περιεχόμενο

speedport entry 2i σε bridge mode?


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ, οταν λες καλωδιο δικτύου μετράνε και οι πρίζες powerline? Γιατί έχω τέτοιο σύστημα και μεταφέρω ίντερνετ σε ένα desktop μέσω του ηλεκτρικού δικτύου.

Μπορώ δλδ να συνδέσω το δεύτερο ρουτερ σε αυτό το δίκτυο ως bridge για να επεκτείνω το wifi σε άλλο χώρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι, γίνεται. Κύριο modem/router <-----> PLC ===== PLC <-----> σε LAN 2oυ modem/router, το οποίο θα παίζει ως απλό switch και ΑΡ, μοιράζοντας την σύνδεση ενσύρματα και ασύρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τα καταφερα τελικα παλικαρια με τον οδηγο σου που βρηκα σε ενα τοπικ @jkoukos .

Εβαλα το TP Link να σηκωνει την γραμμη, απο πισω το Speedport δουλευει η τηλεφωνια και το ASUS συνδεμενο με το TP LINK, χωρις DHCP , απλα σε αυτο πρεπει να βαζω IP Χειροκινητα, ενταξει 2 Pc ειναι ολα και ολα.

Το θεμα ειναι κατι που διαβασα στον οδηγο. Οτι καλο ειναι να κλεισουμε το WiFi και να στελνουμε ολα τα client στον TP-Link. 

Εγω στον TP-Link δεν θελω να εχω κανεναν, ολα τα Clients θα ειναι στον Speedport μεσω WiFi. και τα Ethernet στον Asus, Θα υπαρξει προβλημα?
Επισης απο το PC Μου που ειναι συνδεμενο στο Asus μπορω να συνδεθω και στα 3 ρουτερ, 192.168.1.1 , .2 και .3 ετσι οπως τα ρυθμισα.

Καποια αλλη ρυθμιση που πρεπει να κανω? Γιατι παιζει να εχω 3 QoS τωρα 3 port forwards Κτλ (Εκανα port forward τα VoiP απο τον tp-link).

Για να μην γινουν ολα μανταρα, τι ρυθμισεις να κανω στα ρουτερακια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να γράψεις πως δουλεύει το καθένα (modem. router κλπ) και την σειρά και πως είναι συνδεδεμένα, για να καταλάβουμε πως είναι στημένο το δίκτυο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Modem το TP-Link 192.168.1.1 κανει την κληση με DHCP ανοιχτο αλλα με static IP στο Speedport 192.168.1.3 και ανοιχτες πορτες VOIP.

Συνδεμενο στο ενα λαν του TP-Link συνδεω το Speedport στην θυρα WAN του, το οποιο το εστησα οπως στον οδηγο σου, με το WAN 1 σε Link Type: IP

ολες οι αλλες οι ρυθμισεις σε firewall κτλ ειναι απειραχτες οπως μου της αφησε ο τεχνικος του ΟΤΕ. Μονο οτι πειραξα απο τον οδηγο σου, DHCP και εδω ανοιχτο, με WiFi ανοιχτο να συνδεονται οι συσκευες μου. 

 

Και σε αλλη θυρα του TP Link συνδεση με το Asus στην WAN θυρα του (εχει μια WAN θυρα μπλε και 4 απλες LAN κιτρινες), στο οποιο εβαλα IP 192.168.1.2 , εδωσα σε αυτο static IP του TP-LInk την 192.168.1.1 και Static στο PC μου 192.168.1.100 (για καποιον λογο ενω ο θειος μου ειναι συνδεμενος στο Asus παιρνει DHCP απο το TP-Link.. δεν ξερω γιατι... εγω δεν ειχα ιντερνετ μετα το ολο σκηνικο και περασα χειροκινητα IP)

WAN Settings Disabled (εκει που διαλεγεις DHCP, Static, 4G/LTE, 3G Modem κτλ για να κανει κληση). με επιλογη της LAN IP 192.168.1.2

 

Ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις αν θες καποια διευκρινση η καποιο σχεδιο να κανω ή καποιο screenshot πες μου αδερφε, 

Ευχαριστω.

 

 

EDIT: Σου μαζεψα σχεδον τα παντα εδω:
https://imgur.com/a/CWyd2

Οτιδηποτε αλλο πες μου !

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη για την καθυστέρηση, ήμουν εκτός τελευταία. Λοιπόν το σχέδιο είναι επεξηγηματικότατο. Οι ρυθμίσεις σε TP-Link και Speedport είναι μια χαρά και όπως τις γράφεις. Το όλο θέμα έχει να κάνει με το Asus.

Αυτό είναι σκέτο router και βλέπω ότι έχεις κάνει bridge την WAN με την LAN. Αποτέλεσμα αυτού είναι ο θείος σου να παίρνει αναγκαστικά ΙΡ από το TP-Link. Αν θέλεις να είστε όλοι στο ίδιο LAN και να υπάρχει επικοινωνία μεταξύ σας, ΟΚ. Διαφορετικά καλύτερα κλείσε το bridge και ενεργοποίησε την WAN, με ΙΡ 192.168.1.2 και Gateway/DNS του TP-Link (192.168.1.1) και όρισε το LAN σε άλλο υποδίκτυο (π..χ. 192.168.2.1) με ενεργό τον DHCP,  ώστε να παίρνουν από αυτόν ΙΡ.

Επίσης σύμφωνα με το σχέδιο, το δικό σου PC και όποιες συσκευές είναι συνδεδεμένα (ενσύρματα ή ασύρματα) στο Speedport, βρίσκονται πίσω από 2πλό ΝΑΤ (και φυσικά QoS). Ουσιαστικό πρόβλημα δεν υπάρχει, απλά αν θέλεις να ανοίξεις κάποια πόρτα θα πρέπει να γίνεται 2 φορές. Την πρώτη στο TP-Link προς την ΙΡ του Speedport και την άλλη από αυτό προς το PC.

Βασικά όπως βλέπω το σχέδιο, θα τα έβαζα διαφορετικά, αν ήθελα και τα 2 σπίτια να έχουν κοινό LAN και επικοινωνία μεταξύ τους. Όλες οι συσκευές συνδεδεμένες στο Asus (και οι ασύρματες) και το Speedport σε ξεχωριστό υποδίκτυο μόνο για την τηλεφωνία (κλειστό το WiFi). Από το PC πάλι θα μπορείς να συνδεθείς σε αυτό, μέσω της WAN, αρκεί να το επιτρέψεις με κατάλληλο κανόνα στο δικό του firewall.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για την απαντηση!
Δυστηχως δεν μπορω να αλλαξω το δικτυο αυτο.
Γιατι εδω που ειναι το Asus και φτανει το καλωδιο απο απεναντι ειναι μεσα στο δωματιο μου, και το WiFi δεν πιανει στην αλλη ακρη του σπιτιου και εχω θεμα.

Γι'αυτο βαζω το Speedport με WiFi στο χολ να ειναι στην μεση του σπιτιου, να εβαζα το speedport στο δωματιο μου επισης δεν παιζει γιατι θα ειχα τα τηλεφωνα να με ξυπνανε :P και το Asus δηλαδη στο χολ, θα επρεπε να φτιαξω καινουργιο καλωδιο ομως που ειναι αρκετα μετρα απο μπαλκονι σε μπαλκονι και μεσα χαχα. 

Οποτε πιστευω αυτο ειναι το μονο setup που θα μπορουσα να εχω τωρα.

Δεν με ενδιαφερει να ειμαι συνδεμενος LAN με τον θειο μου απο απεναντι, και οταν θελω να συνδεθω LAN απο το λαπτοπ μου που δουλευει μονο WiFi ανοιγω στο Asus το Wireless και κανω την δουλεια απο εκει και το κλεινω μετα! Μια στο τοσο για τιποτα file transfers ή εκτυπωση!

 

Αν κανω αυτο που λες στον Asus θα εχω 3 DHCP :( στο tp-link δεν μπαινει κανενας βασικα, να μην κλεισω απο εκει το DHCP οποτε να εχει DHCP μονο το Speedport για τα WiFi?

Θα αλλαξει κατι σε αυτην την περιπτωση?

2 PC ειναι ολα και ολα ethernet σε ολο το δικτυο οποτε μπορω να βαλω χειροκινητα IP.

Btw εχω κανει στο firewall απο τον οδηγο σου το "Remote" στο Speedport!

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι 3 συσκευές είναι router. Κανονικά θα έπρεπε να έχουν το καθένα ΙΡ στη WAN θύρα σε διαφορετικό υποδίκτυο από το LAN που έχει το καθένα.

α. TP-Link, το αφήνεις ως έχει με LAN 192.168.1.1.  O DHCP να δίνει από 192.168.1.10 έως 192.168.1.100. Κλειστό το WiFi.

β. Speedport, με WAN 192.168.1.3 και LAN 192.168.2.1. Ο DHCP να δίνει από 192.168.2.10 έως 192.168.2.100. Τα υπόλοιπα κανονικά να λειτουργούν.

γ. Asus, αν το αφήσεις όπως έχει, οι συσκευές που συνδέονται πάνω του θα παίρνουν ΙΡ από το TP-Link και θα έχουν επικοινωνία μόνο με όσες συσκευές συνδέονται σε αυτά τα 2 (και όχι στο Speedport). Αν θέλεις να μην υπάρχει καθόλου επικοινωνία, τότε το βάζεις να παίζει ως κανονικό router, δηλαδή η WAN να είναι 192.168.1.2 και το LAN 192.168.3.1. Στην περίπτωση αυτή ο DHCP θα δίνει από 192.168.3.10 έως 192.168.3.100 και ανοικτό το WiFi. Φυσικά πρέπει να απενεργοποιήσεις το bridge μεταξύ WAN και LAN που τώρα υπάρχει και οπωσδήποτε κλείνεις τον DHCP του TP-Link.

Όσε συσκευές συνδέονται πάνω στο TP-Link, θα παίρνουν από αυτό αυτόματα ΙΡ (αν έχεις ανοικτό τον DHCP) ή αναγκαστικά θα πρέπει να έχουν σταθερή ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο. Ο DHCP πρέπει να είναι ανοικτός αν το Asus δουλεύει όπως τώρα, διαφορετικά πρέπει να κλείσει.

Όσες συσκευές συνδέονται πάνω στο Speedport, θα παίρνουν από αυτό αυτόματα ΙΡ ή αναγκαστικά θα πρέπει να έχουν σταθερή ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο.

Όσες συσκευές συνδέονται πάνω στο Asus, είτε θα παίρνουν από αυτό αυτόματα ΙΡ ή αναγκαστικά θα πρέπει να έχουν σταθερή ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο, στην περίπτωση που δουλεύει ως κανονικό router. Αν το αφήσεις όπως είναι τώρα, οι συσκευές θα παίρνουν από το TP-Link αυτόματα ΙΡ ή αναγκαστικά θα πρέπει να έχουν σταθερή ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο με το TP-Link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 22/2/2018 at 9:20 PM, ExTaCy1337 said:

Τα καταφερα τελικα παλικαρια με τον οδηγο σου που βρηκα σε ενα τοπικ @jkoukos .

Εβαλα το TP Link να σηκωνει την γραμμη, απο πισω το Speedport δουλευει η τηλεφωνια και το ASUS συνδεμενο με το TP LINK, χωρις DHCP , απλα σε αυτο πρεπει να βαζω IP Χειροκινητα, ενταξει 2 Pc ειναι ολα και ολα.

Το θεμα ειναι κατι που διαβασα στον οδηγο. Οτι καλο ειναι να κλεισουμε το WiFi και να στελνουμε ολα τα client στον TP-Link. 

Εγω στον TP-Link δεν θελω να εχω κανεναν, ολα τα Clients θα ειναι στον Speedport μεσω WiFi. και τα Ethernet στον Asus, Θα υπαρξει προβλημα?
Επισης απο το PC Μου που ειναι συνδεμενο στο Asus μπορω να συνδεθω και στα 3 ρουτερ, 192.168.1.1 , .2 και .3 ετσι οπως τα ρυθμισα.

Καποια αλλη ρυθμιση που πρεπει να κανω? Γιατι παιζει να εχω 3 QoS τωρα 3 port forwards Κτλ (Εκανα port forward τα VoiP απο τον tp-link).

Για να μην γινουν ολα μανταρα, τι ρυθμισεις να κανω στα ρουτερακια?

το speedport υποχρεωτικα θα παιξει σαν wan λογω τηλεφωνιας.το asus μπορεις να το βαζες τελειως dummy lan to lan Δηλαδη μονο σαν access point χωρις να κανεις χρηση της Wan.το αλλο που θα μπορουσα να σκεφτω αλλα δεν ξερω αν γινεται θα ηταν το speedport για την τηλεφωνια να παιξει σαν Wan αλλα να κοψεις μια lan μαζι με το wifi σαν vlan ωστε το wifi να βγαινει απο την lan και οχι απο την wan.οποτε να μην εχει qos να μην εχει τιποτα.ο @jkoukos θα μπορουσε να μας πει αν μπορει να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτησω κατι;

- Είχα το speedport entry 2i με ενεργοποιημένο passthrough και μετά ένα asus rt ac87u το οποίο έπαιρνε ίντερνετ στη θύρα WAN αλλά είχε τη δικιά του εξωτερική IP (makes sense?)

Χρειάστηκε να κάνω factory default σήμερα το asus, δίχως να πειράξω συνδεσμολογία και δίχως να πειράξω το speedport. Mε τις ρυθμίσεις που νόμιζα ότι πρέπει να κάνω παίρνει πάλι δικιά του δημόσια IP,  όμως κάτι είναι διαφορετικό αυτή τη φορά.

Την προηγούμενη φορά, τόσο το speedport όσο και το asus ήταν στο 192.168.1.1 και ΔΕΝ επικοινωνούσαν μεταξύ τους. Έπρεπε να αλλάξω network για να πάω στο interface του καθενός. Τώρα το asus είναι στο 192.168.2.1 και βέβαια μπορώ να δω το interface tου speedport στο 192.168.1.1 οπότε λογικά έχω και double nat και απόλα.

Επίσης, το λαμπάκι WAN στο asus είναι ροζοπορτοκαλί και όχι μπλε όπως νομίζω ήταν πριν πάω σε factory default.

Κάτι ξεχνάω είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διαφορετικη ip θα πρεπει να εχουν. εφοσον εβαλες τους κωδικους του Internet και στο asus και παιρνουν και τα 2 διαφορετικη εξωτ ip εισαι κομπλε. 

λιγο που το googlara πορτοκαλι στα asus σημαινει gigabit. deς το manual για αυτο.

 

και υπαρχει και το backup/restore settings για να μη παιδευεσαι

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ta xalia mou .... Direct syndesh alla de fortonei tipota oute web- page 
Spoiler

 

Link Status Up 
Modulation Type VDSL2 
Actual Rate(Up/Down) 4999/35483 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 8326/36812 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 15.9/8.4 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 8.2/17.4 dB 
Output Power(Up/Down) 1.4/14.5 dBm 
Data Path(Up/Down) Fast/Fast 
Interleave Depth(Up/Down) 1/1 
Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms 
INP(Up/Down) 0/0 symbols 
Profile 17a 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 0/4252 
FEC Errors(Up/Down) 0/0 
 

DSL Connection Status

Connection Name PTM_DSL
TypePPPoE
DSL Transfer ModePTM
IP VersionIPv4/v6
NATOn
 
DNS212.205.212.205/195.170.0.1/0.0.0.0
IPv4 Connection StatusConnected
IPv4 Online Duration0 h 0 min 47 s
Disconnect ReasonNone
LLAfe80::7a96:82ff:fe4b:2074
GUA2a02:587:81fe:10f0:7a96:82ff:fe4b:2074
DNS2a02:587:101:0:212:205:212:205/2a02:587:101:0:195:170:0:1/::
IPv6 Connection StatusConnected
IPv6 Online Duration0 h 0 min 46 s
WAN MAC78:96:82:4b:20:74
Connection Name PTM_OTETV
TypeBridge Connection
DSL Transfer ModePTM
Connection Name ATM_DSL
TypePPPoE
DSL Transfer ModeATM
VPI/VCI8/35
IP VersionIPv4/v6
NATOn
IP Address0.0.0.0/0.0.0.0
DNS0.0.0.0/0.0.0.0/0.0.0.0
IPv4 Connection StatusDisconnected
IPv4 Online Duration0 h 0 min 0 s
Disconnect ReasonNo Carrier
LLA::
GUA::
DNS::/::/::
IPv6 Connection StatusDisconnected
IPv6 Online Duration0 h 0 min 0 s
WAN MAC78:96:82:4b:20:74
Connection Name ATM_OTETV
TypeBridge Connection
DSL Transfer ModeATM
VPI/VCI8/36

 

 
Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/4/2018 at 18:53, anthony_88 said:

Να ρωτησω κατι;

- Είχα το speedport entry 2i με ενεργοποιημένο passthrough και μετά ένα asus rt ac87u το οποίο έπαιρνε ίντερνετ στη θύρα WAN αλλά είχε τη δικιά του εξωτερική IP (makes sense?)

Χρειάστηκε να κάνω factory default σήμερα το asus, δίχως να πειράξω συνδεσμολογία και δίχως να πειράξω το speedport. Mε τις ρυθμίσεις που νόμιζα ότι πρέπει να κάνω παίρνει πάλι δικιά του δημόσια IP,  όμως κάτι είναι διαφορετικό αυτή τη φορά.

Την προηγούμενη φορά, τόσο το speedport όσο και το asus ήταν στο 192.168.1.1 και ΔΕΝ επικοινωνούσαν μεταξύ τους. Έπρεπε να αλλάξω network για να πάω στο interface του καθενός. Τώρα το asus είναι στο 192.168.2.1 και βέβαια μπορώ να δω το interface tου speedport στο 192.168.1.1 οπότε λογικά έχω και double nat και απόλα.

Επίσης, το λαμπάκι WAN στο asus είναι ροζοπορτοκαλί και όχι μπλε όπως νομίζω ήταν πριν πάω σε factory default.

Κάτι ξεχνάω είμαι σίγουρος.

ναι Makes sense.παιρνεις διαφορετικη Ip στο speedport και διαφορετικη στο asus λογω pppoe passthrough.

αν δεν εβαλες να κανεις κληση Pppoe και απλα αφησες dhcp στο asus τοτε δεν παιζεις pppoe passthrough αλλα παιζεις απλα σαν ρουτερ πισω απο Modem/router οποτε ναι εχεις 2 Nat.αρα δεν εβαλες να κανεις κληση Pppoe και να δηλωσεις τα στοιχεια στο asus.

δεν ηταν σωστο να ειναι και τα 2 192.168.1.1 .απορω πως επαιζες. και τωρα κανονικα δεν θα πρεπε να σε αφηνει να βλεπεις ετσι απλα το αλλο δικτυο αλλα οκ. και στις δυο περιπτωσεις Pppoe passthrough ή να παιξει σαν Router μπορεις να τα βαλεις σε αλλο δικτυο.καποιες φορες θα παιξουν κανονικα και στο ιδιο δικτυο απλα θα πρεπει να εχουν αλλες Ip.μερικοι για να δουν το αλλο ρουτερ απλα συνδεουν και ενα δευτερο καλωδιο απο Lanσε lan και αμα ειναι στο ιδιο δικτυο τα βλεπεις.αν οχι μπορει αν χρειαστει να πειραξεις route(δεν το ξερω αυτο το κομματι). μπορει να εχει αλλαξει χρωμα το Led Οτι παιζει δηλαδη σαν roUter και οχι σαν Pppoe.αν και στο manual δεν ειδα κατι για χρωμα.

WAN (Internet) LED
Red: No IP or no physical connection.
On: Has physical connection to a wide area network (WAN).

On 20/4/2018 at 19:18, rofl said:

διαφορετικη ip θα πρεπει να εχουν. εφοσον εβαλες τους κωδικους του Internet και στο asus και παιρνουν και τα 2 διαφορετικη εξωτ ip εισαι κομπλε. 

λιγο που το googlara πορτοκαλι στα asus σημαινει gigabit. deς το manual για αυτο.

και υπαρχει και το backup/restore settings για να μη παιδευεσαι

to Πορτοκαλι μηπως ειναι για τις Lan και οχι για την wan?σε πολλα Switch βλεπεις πχ πρασινο για gigabit και πορτοκαλι για 100 αρι ή το αναποδο. βεβαια και η wan του ειναι gigabit.το backup/restore ειναι καλη φαση αλλα αν εχεις κανει καμια βλακεια στο Config θα την παρεις παρεα.και συνηθως μετα απο Firmware update προτιμω προσωπικα ενα καινουριο config αν δεν ειναι κατι δυσκολο.

On 25/4/2018 at 14:55, Damachi said:
Ta xalia mou .... Direct syndesh alla de fortonei tipota oute web- page 
  Reveal hidden contents
 

σου εχουμε απαντησει στα υπολοιπα.μην ανοιγεις Plz το ιδιο θεμα σε 3 σημεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.. έχω το SpeedPort Entry 2i που δίνει ο ΟΤΕ. Επικοινώνησα μαζί τους για το pass through και μου είπαν να βάλω στο SpeedPort Entry 2i κάποια generic credentials που μου στείλανε και μετά να συνδέσω από την LAN του SpeedPort Entry 2i το δικό μου router και εκεί να κάνω τη κλήση PPPoE.

Δούλεψε καθώς έχω Ιντερνετ και η εξωτερική IP είναι διαφορετική όταν είμαι συνδεδεμένος στο δικό μου router και όταν είμαι συνδεδεμένο στο SpeedPort Entry 2i.

Το πρόβλημα είναι πως οι ρυθμίσεις VPN που έχω κάνει στο δικό μου router δεν δουλεύουν... Δοκίμασα και έριξα το security στο SpeedPort (Internet >> Security ) στο middle και στο low, αλλά δεν λύθηκε το πρόβλημα.

Πρέπει να κάνω ακόμα κάποια άλλη ρύθμιση στο SpeedPort Entry, ώστε να λειτουργούν οι ρυθμίσεις του VPN?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που κάθε router κάνει δική του κλίση ΡΡΡ, παίρνει το καθένα την δική του δημόσια ΙΡ και δημιουργεί την δικιά του αυτόνομη σύνδεση στο διαδίκτυο.

Οπότε το όποιο πρόβλημα έχεις με το VPN (ή με οτιδήποτε άλλο) στο 2ο router είναι παντελώς άσχετο με το Speedport και τις ρυθμίσεις αυτού. Επικεντρώσου καθαρά στις ρυθμίσεις του VPN και στον 2ο router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...