Προς το περιεχόμενο

speedport entry 2i σε bridge mode?


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Καλησπέρα και πάλι.Ευχαριστώ καταρχήν για την βοήθεια και πάλι!!!!! Άλλαξα στο speedport την διεύθυνση στην wan θύρα,σε (192.168.1.2) όπως και βλέπεις παίρνει κανονικά διεύθυνση,όπως και θα έπρεπε δεν ξέρω πως θα μπορούσα να αλλάξω την διεύθυνση στον DHCP του Tplink.Αυτός ξεκινάει από 192.168.1.100 έως 192.168.1.199!!!!!!Παρατήρησα βέβαια και κάτι άλλο που μου φαίνεται λίγο ανώμαλο!!!!! Έχω αλλάξει την διεύθυνση του speedport se 192.168.2.1 όπως αναφέρεις και στον οδηγό όπως και θα δεις από τα screenshot που θα επισηνάψω,το speedport από την Lan1 συνδεδεμένο στην Lan 2 του tplink τα λαμπάκια (ONLINE-TELEPHONY) αναμμένα το Laptop συνδεδεμένο με το Tplink,αν πληκτρολογήσω στην γραμμή διεύθυνσης του Laptop το (192.168.1.2) μπαίνω στο Interface του Speedport και μπορώ να το ρυθμίσω!!Δεν θα έπρεπε να μπαίνω στο Interface του Speedport συνδεδεμένος με καλώδιο και με διεύθυνση (192.168.2.1)??????????Τι παλαβό είναι πάλι αυτό????????Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την βοήθεια δεν ξέρω γιατί συμβαίνουν σε μένα όλα τα παράξενα έχω ρίξει τρελλό διάβασμα για να καταφέρω έστω και λίγο να ανταποκρίνομαι σε όλα αυτά.Να είστε και πάλι καλά ευχαριστώ για την βοήθεια!!1

post-258813-0-28410600-1502051861_thumb.png

post-258813-0-98410000-1502052926_thumb.png

post-258813-0-90115700-1502052942_thumb.png

post-258813-0-65094200-1502052955_thumb.png

post-258813-0-07890700-1502053282_thumb.png

post-258813-0-48973700-1502053293_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά τα έχεις, εκτός του ότι πλέον το Speedport έχει σταθερή ΙΡ, οπότε στην προτελευταία εικόνα πρέπει να σβήσεις τον κανόνα που θα παίρνει την ίδια από τον DHCP του 8970. Καλό είναι να κάνεις επανεκκίνηση και στις 2 συσκευές.

 

Το Speedport είναι μέλος 2 διαφορετικών δικτύων. Σε αυτό του 8970 συνδέεται με την θύρα WAN που έχει ΙΡ 192.168.1.2. Στο δικό του LAN έχει ΙΡ 192.168.2.1.

Οι συσκευές που συνδέονται σε ένα δίκτυο από τα 2, έχουν πρόσβαση μόνο σε αυτό και όχι σε συσκευές του άλλου. Οπότε οποιοδήποτε PC που είναι συνδεδεμένο στο δίκτυο του 8970 έχει πρόσβαση στο Speeport μέσω της WAN θύρας και μάλιστα αυτό το έχουμε επιτρέψει με ειδικό κανόνα στο firewall.

 

Για να συνδεθεί κάποιο PC στο Speedport στην ΙΡ που έχει στο LAN, πρέπει να είναι συνδεδεμένο στο δίκτυο του Speedport και φυσικά να έχει διεύθυνση στην ίδια περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα σε όλην την υπέροχη παρέα.Μετά από προσπάθειες δοκιμές και πειραματισμούς κατάφερα και έλυσα το πρόβλημα την λύση του οποίου την έδωσε ο κύριος jkoykos που τον ευχαριστώ πολύ για όλη αυτή την επικοινωνία και την βοήθεια που μου παρείχε σε όλο αυτό το εγχείρημα.Τελικά το πρόβλημα προερχόταν από τον DHCP ο κανόνας που μου είπε να διορθώσω  και για αυτό έκανε αποσυνδέσεις,έκανα διαφόρους πειραματισμούς καταλήγοντας στο συμπέρασμα,χωρίς βέβαια να διαθέτω τις απαραίτητες γνώσεις,πως βάζοντας τον DHCP  Disable αμέσως σταματάει η επικοινωνία του speedport με το Tplink και υπάρχει αποσύνδεση,ασχέτως των κανόνων που έχουμε ορίσει στις πόρτες του Tplink που σημαίνει ότι το DHCP ευθύνεται για όλα.Έχω ορίσει λοιπόν το εύρος των ip που θα παίρνουν οι συσκευές μου από αυτόν,και όρισα από το μενού ip Binding  ποιος θα πάρει τι!!!!!Το πρόβλημα λύθηκε δεν υπάρχουν πλέον αποσυνδέσεις του speedport και όλα είναι καλά.Επειδή διαβάζοντας τόσα εδώ μέσα,για να μπορέσω να καταλάβω τι θα πρέπει ακριβώς να κάνω από όλα αυτά που μου γράφετε διαπίστωσα ότι το Tplink 8970 V1 είναι αρκετά παλαιό,και ψάχνοντας έπεσα σε ένα MODEM-ROUTER    Asus DSL-AC68U  Κρίνοντας βέβαια από τις κριτικές πρόκειται για εξαιρετικό μηχάνημα, ακριβό βέβαια,και θα ήθελα να ρωτήσω αν και αυτό μπορεί να συνεργαστεί με το speedport ακολουθώντας κάποιον παρόμοιο οδηγό!!!!Αξίζει τον κόπο η αγορά ενός τέτοιου μηχανήματος για έναν μέσο χρήστη του διαδικτύου?

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σας  και προσωπικά τον κύριο jkoykos για την αμέριστη βοήθειά του εύχομαι να είστε καλά και να περάσετε όλοι σας ένα υπέροχο καλοκαίρι.

Ευχαριστώ και πάλι.

 

 

post-258813-0-55171600-1502362530_thumb.png

post-258813-0-69242800-1502362576_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υπόψη ότι ο ΟΤΕ παρέχει τον κωδικό της τηλεφωνίας, κατόπιν σχετικού αιτήματος του χρήστη, οπότε μπορεί να μπει σε οποιαδήποτε συμβατή συσκευή με SIP τηλεφωνία.

 

 

Καλησπέρα.

Μήπως γνωρίζεις περισσότερες πληροφορίες για το πως ακριβώς μπορούμε να πληροφορηθούμε από τον ΟΤΕ τον κωδικό της τηλεφωνίας μας (πχ με τηλ στο 13888 ή με επίσκεψη σε κάποιο κατάστημα)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ζητάς τηλεφωνικά και θα α σου έρθει ο νέος κωδικός σε SMS και από εκείνη την στιγμή έχεις περιθώριο* 1 ώρας να τον περάσεις αρχικά στο Speedport για να συγχρονίσει με αυτόν (ο παλιός πλέον καταργείται). Αν περάσει αυτό το χρονικό διάστημα. τότε αυτόματα ακυρώνεται ο νέος κωδικός και πρέπει να κάνεις την διαδικασία από την αρχή.

Αφού ενεργοποιηθεί ο νέος κωδικός στο Speedport, μετά μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις σε όποια συσκευή θέλεις και καλό είναι πρώτα να απενεργοποιήσεις την τηλεφωνία από το Speedport ή να το βγάλεις από το δίκτυο.

 

* Υπάρχουν αναφορές ότι ο νέος κωδικός (μετά την ώρα) καταργήθηκε εφόσον δεν χρησιμοποιήθηκε, μα τελευταία νεώτερες πληροφορίες μιλούν για ενεργοποίηση και μερικές ώρες αργότερα. Το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει στάνταρ χρονικό περιθώριο και γι' αυτό καλό είναι να το έχουμε υπόψιν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μολις πηρα το speedport 2i για isdn, εβαλα πανω τηλεφωνικη γραμμη και συνδεσα το ethernet, πανω στην port1. Σε αυτη την port1 καταληγουν switch και ρουτερ(cisco) με πολλα pc. Δεν μπηκα ποτε στο menu του speedport.

Οποτε το speedport ειναι σκετο modem, εκλεισα και το wifi απο το κουμπι, αλλα μπορω και να το ανοιξω, νομιζω δινει wifi με dhcp κανονικα.

Με 2 λογια, δεν εκανα τιποτα απο οσα λετε. Τι συμβαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνεις μεγάλο λάθος φίλε , όπως τα περιγράφεις το speedport δεν είναι μοντερ αλλά ρουτερ  από την στιγμή που σου δίνει ιντερνετ από το wifi  αν ηταν μοντεμ δεν θα είχες ιντερνετ , δεν μας είπες τι ρυθμίσεις έκανες στο cisco.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις πηρα το speedport 2i για isdn, εβαλα πανω τηλεφωνικη γραμμη και συνδεσα το ethernet, πανω στην port1. Σε αυτη την port1 καταληγουν switch και ρουτερ(cisco) με πολλα pc. Δεν μπηκα ποτε στο menu του speedport.

Οποτε το speedport ειναι σκετο modem, εκλεισα και το wifi απο το κουμπι, αλλα μπορω και να το ανοιξω, νομιζω δινει wifi με dhcp κανονικα.

Με 2 λογια, δεν εκανα τιποτα απο οσα λετε. Τι συμβαινει;

το speedport Παιζει σαν Modem/router αρα αφου παιζει σαν ρουτερ εχεις Nat.απο πισω εχεις ενα cisco που επισης μπορει να παιζει σαν router και να σου δινει ιντερνετ και αυτο.δεν ειναι απολυτως λαθος αλλα εχεις 2 nat οποτε θελει διπλα Port forward μετα ή θελει One to one nat.εκτος αν εχεις βαλει το cisco να κανει κληση και παιζεις pppoe passthrough στο speedport Που νομιζω οτι ειναι Default ανοιχτο οποτε το cisco πρεπει να παιζει Pppoe.ετσι το καθενα μπορει να δωσει ιντερνετ χωρις να εχεις δυο Nat.αν το κανεις bridge Μετα ομως με την τηλεφωνια τι θα κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τι εννοείς, διότι το "bridge" έχει διάφορες έννοιες και σημασίες.

 

Αν θέλεις να δουλέψει ως απλό router πίσω από άλλη συσκευή (η οποία θα είναι σε bridge mode), ναι γίνεται.

Αν θέλεις το Speedport να είναι σε bridge mode και η άλλη ως απλό router, εξαρτάται αν η άλλη συσκευή μπορεί.

Αν θέλεις να κάνει ασύρματη σύνδεση bridge με άλλη συσκευή, δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο εννοούσα. Ότι μπορεί να δουλέψει το speedort σε bridge mode το ξέρω. Αυτό που ρωτάω είναι αν γίνεται να δουλέψουν ως απλά router τα td5136v2 και ΖΧΗΝ Η108NS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν μπορούν να δουλέψουν σαν ρουτερ αυτα δεν έχουν θύρα wan, άσε που είναι για τα μπάζα, πάρε ένα σοβαρό ρουτερ να κάνεις την δουλειά σου.

το αφηνω με ενα ερωτηματικο για το technicolor διοτι εχω δει το 788 να παιζει η 4η θυρα του κανονικα σαν wan με δορυφορικο Internet ,εχουν ενα τεραστιο Cli interface που δεν ξερω τι μπορει να κανει.μερικα technicolor βεβαια εχουν και Wan θυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και πάλι σε όλους τους υπέροχους φίλους του Forum,καθώς επίσης και στο Κύριο  jkoukos που κατά το παρελθόν ήταν αρωγός στο πάντρεμα του Tplink 8970, που είμαι κάτοχος  με το speedport entry 2i που επίσης το χρησιμοποιώ  πίσω από το tplink για να λειτουργεί η voip τηλεφωνία.Επειδή λόγω αυξημένης χρήσης του Internet στο σπίτι,(Online Gaming,Phone,Tablet,P/C,) συνδεδεμένα ταυτόχρονα στο τοπικό δίκτυο και παρότι η ταχύτητά μου είναι κοντά στα (19.500 Mbbs)παρατήρησα ότι τοTplink 8970 κολλάει και αναγκάζομαι να το κάνω Rebbot αποφάσισα  να παραγγείλω  το  Asus DSL-AC68U που 'έχω διαβάσει τόσα πολλά,και για αυτό  θα ήθελα να ρωτήσω αν θα πρέπει να χρησιμοποιήσω τον ίδιο οδηγό που χρησιμοποίησα στο tplink-8970 για διασύνδεση με το Speedport Entry2i για να έχω και πάλι Voip , η υπάρχει κάποια ιδιομορφία στο  Asus DSL-AC68U?????

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ να είστε όλοι σας πάντα καλά,και να περνάτε υπέροχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...