Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν απλος χρηστης του ιντερνετ το μονο στοιχειο που εχω ειναι οτι οταν ψαχνω για leupay εντυπωσεις/κριτικες στο ιντερνετ δεν υπαρχουν .Αυτο και μονο για εμενα ειναι αποτρεπτικος παραγοντας γιατι δεν βλεπω να χρησιμοποιειται. Εσυ οτι σχεση και αν εχεις η οχι με την Leupay την χρησιμοποιεις και την προτεινεις ανεπιφυλακτα και καλα κανεις ,απλα εγω ανεφερα ενα λογο που προς το παρον δεν θα χρησιμοποιουσα την υπηρεσια . Εχω διαβασει για το mypos εδω και και καιρο και με ενδιαφερει αλλα προς το παρον δεν ρισκαρω.

 

 

υποθέτω πως είσαι στο mass market  :P  

post-57234-0-58724800-1448897912_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ότι άλλαξαν όνομα δεν τους κάνει και νέους...

το λες και το ξαναλές ότι είναι κάτι νέο, αλλά δεν είναι, και σου έδειξα αρνητικές κριτικές από το 2013

Ψάξε για ipay.eu και θα δεις από πότε είναι.

Αν μάλιστα και στο ψάξιμο βάλεις και όρους όπως scam ή fraud εκεί θα δεις τι γίνεται.

Μου θυμίζει πριν από λίγα χρόνια που εμφανίστηκαν κάτι και καλά "νέοι" λέβητες ιόντων από Ρωσία κλπ...

έγινε χαμός, μερικοί τσίμπησαν, την πάτησαν και φυσικά δεν υπάρχει ούτε ένας ευχαριστημένος καταναλωτής αυτήν την στιγμή.

Μακάρι με την leupay και παλαιότερα ipay.eu να μην την πατήσει κανείς.

Και μόνο που βλέπω δύο ίδια site leupay.eu και ipay.eu να είναι όμοια με διώχνει μακριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@braker

Ας ξεφύγουμε λίγο για χάρη της κουβέντας απο το θέμα της αξιοπιστίας,άλλωστε και τη revolut δεν την ξέραμε κι απο χθες.Εγώ έχω άλλη απορία,έχω διαβάσει (λίγο πρόχειρα ίσως) αυτά που έχεις γράψει και δεν έχω καταλάβει σε τι πλεονεκτεί η leupay έναντι της revolut για έναν απλό χρήστη που ψάχνει να ψωνίσει από εξωτερικό εν μέσω cc.Μπορείς να παραθέσεις με απλά λόγια μιας και νομίζω ενδιαφέρει πολλούς,σε ποιά σημεία θεωρείς ότι υπερέχει σε καθαρά πρακτική εφαρμογή;

 

Αναφέρεις συνεχώς για το IBAN,σε ποιό σενάριο σου χρησιμεύει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι άλλαξαν όνομα δεν τους κάνει και νέους...

το λες και το ξαναλές ότι είναι κάτι νέο, αλλά δεν είναι, και σου έδειξα αρνητικές κριτικές από το 2013

Ψάξε για ipay.eu και θα δεις από πότε είναι.

Αν μάλιστα και στο ψάξιμο βάλεις και όρους όπως scam ή fraud εκεί θα δεις τι γίνεται.

Μου θυμίζει πριν από λίγα χρόνια που εμφανίστηκαν κάτι και καλά "νέοι" λέβητες ιόντων από Ρωσία κλπ...

έγινε χαμός, μερικοί τσίμπησαν, την πάτησαν και φυσικά δεν υπάρχει ούτε ένας ευχαριστημένος καταναλωτής αυτήν την στιγμή.

Μακάρι με την leupay και παλαιότερα ipay.eu να μην την πατήσει κανείς.

Και μόνο που βλέπω δύο ίδια site leupay.eu και ipay.eu να είναι όμοια με διώχνει μακριά...

 

η ipay ειναι απο το 2009, δεν ξέρω τι γινόταν με το wallet της, εγώ ξέρω τι γίνεται με το leupay και αυτή την εμπειρία μου αναφέρω. Από εκεί και πέρα ο καθένας διαβάζει κρίνει και αποφασίζει αν του κάνει ή όχι.

 

 

 

@braker

Ας ξεφύγουμε λίγο για χάρη της κουβέντας απο το θέμα της αξιοπιστίας,άλλωστε και τη revolut δεν την ξέραμε κι απο χθες.Εγώ έχω άλλη απορία,έχω διαβάσει (λίγο πρόχειρα ίσως) αυτά που έχεις γράψει και δεν έχω καταλάβει σε τι πλεονεκτεί η leupay έναντι της revolut για έναν απλό χρήστη που ψάχνει να ψωνίσει από εξωτερικό εν μέσω cc.Μπορείς να παραθέσεις με απλά λόγια μιας και νομίζω ενδιαφέρει πολλούς,σε ποιά σημεία θεωρείς ότι υπερέχει σε καθαρά πρακτική εφαρμογή;

 

Αναφέρεις συνεχώς για το IBAN,σε ποιό σενάριο σου χρησιμεύει αυτό;

 

και τα 2 είναι ηλεκτρονικά πορτοφόλια και τα 2 σου δίνουν κάρτα και μπορείς να κάνεις αγορές και αναλήψεις από ΑΤΜ. Για τον χρήστη που απλά θέλει να βάζει χρήματα στο ηλεκτρονικό πορτοφόλι του και μέσω της κάρτας να αγοράζει από ηλεκτρονικά καταστήματα δεν υπάρχει καμία διαφορά και φυσικά αντίστοιχα προϊόντα με τη revolut είναι και η skrill, payoneer, viabuy, monesafe, viva κ.α.

 

 

για τον χρήστη ή την επιχείρηση όμως που θέλει να έχει τα παραπάνω αλλά να μπορούν να του βάζουν και χρήματα στο λογαριασμό του από οποιαδήποτε τράπεζα στον κόσμο και να τα έχει άμεσα διαθέσιμα στην Ελλάδα, το ότι η LeuPay δίνει IBAN στον κάθε χρήστη ξεχωριστά είναι σημαντικό πλεονέκτημα και από τη στιγμή που δεν έχει καμία σχέση με το Ελληνικό χρεοκοπημένο τραπεζικό σύστημα το καθιστά εξαιρετικό προϊόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ipay ειναι απο το 2009, δεν ξέρω τι γινόταν με το wallet της, εγώ ξέρω τι γίνεται με το leupay και αυτή την εμπειρία μου αναφέρω. Από εκεί και πέρα ο καθένας διαβάζει κρίνει και αποφασίζει αν του κάνει ή όχι.

 

 

 

 

και τα 2 είναι ηλεκτρονικά πορτοφόλια και τα 2 σου δίνουν κάρτα και μπορείς να κάνεις αγορές και αναλήψεις από ΑΤΜ. Για τον χρήστη που απλά θέλει να βάζει χρήματα στο ηλεκτρονικό πορτοφόλι του και μέσω της κάρτας να αγοράζει από ηλεκτρονικά καταστήματα δεν υπάρχει καμία διαφορά και φυσικά αντίστοιχα προϊόντα με τη revolut είναι και η skrill, payoneer, viabuy, monesafe, viva κ.α.

 

 

Η μεγαλη διαφορα ειναι οτι η Revolut προς το παρον ειναι χωρις χρεωσεις και εχει συμφερουσα μετατροπη συναλλαγματος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλη διαφορα ειναι οτι η Revolut προς το παρον ειναι χωρις χρεωσεις και εχει συμφερουσα μετατροπη συναλλαγματος .

 

και οι κλασικές υπηρεσίες της LeuPay (άνοιγμα λογαριασμού, web-banking, αποστολή και χρήση κάρτας για αγορές σε φυσικά ή ηλεκτρονικά καταστήματα) είναι χωρίς χρεώσεις, αν τώρα θες να κάνεις έμβασμα τα χρήματα σε άλλη τράπεζα φυσικά και θα σε χρεώσει ή αν πας να κάνεις ανάληψη από ATM.

 

η revolut αν πας να κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ ή έμβασμα τα χρήματα σε τράπεζα δεν σε χρεώνει ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι κλασικές υπηρεσίες της LeuPay (άνοιγμα λογαριασμού, web-banking, αποστολή και χρήση κάρτας για αγορές σε φυσικά ή ηλεκτρονικά καταστήματα) είναι χωρίς χρεώσεις, αν τώρα θες να κάνεις έμβασμα τα χρήματα σε άλλη τράπεζα φυσικά και θα σε χρεώσει ή αν πας να κάνεις ανάληψη από ATM.

 

η revolut αν πας να κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ ή έμβασμα τα χρήματα σε τράπεζα δεν σε χρεώνει ;;;

Καποια atm χρεωνουν αλλα οχι . Να στειλεις λεφτα σε λογαριασμο η σε αλλον χρηστη οχι δεν χρεωνει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια atm χρεωνουν αλλα οχι . Να στειλεις λεφτα σε λογαριασμο η σε αλλον χρηστη οχι δεν χρεωνει .

 

δεν χρεώνουν σε ανάληψη απο ΑΤΜ ?? (μήπως κάνεις λάθος προμήθεια ΔΙΑΣ πάντα υπάρχει), δεν λεω σε άλλο χρήστη της Revolut αλλά να στείλες τα χρήματα από τον Revolut λογαριασμό σε τραπεζικό λογαριασμό (εκτός και αν δεν έχει αυτή τη δυνατότητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η revolut δεν εχει χρεωση σε atm αλλα καποιες τραπεζες χρεωνουν αλλες οχι ειναι αναλογα την πολιτικη της τραπεζας . Υπαρχει η δυνατοτητα μεταφορας χρηματων σε τραπεζικο λογαριασμο και δεν εχει χρεωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η revolut δεν εχει χρεωση σε atm αλλα καποιες τραπεζες χρεωνουν αλλες οχι ειναι αναλογα την πολιτικη της τραπεζας . Υπαρχει η δυνατοτητα μεταφορας χρηματων σε τραπεζικο λογαριασμο και δεν εχει χρεωση .

 

ναι το διάβασα και στο site τους, χρέωση στα εμβάσματα υπάρχει αλλά είναι από την τράπεζα του παραλήπτη.

 

"Please note, transfers via SWIFT may incur a bank processing fee by a beneficiary's bank before money is credited to a beneficiary's account. If a correspondent bank is involved there may be a processing fee by them as well. Thus, the beneficiary may receive less money that you sent. To get information about these fees, please contact the beneficiary's bank.

 

σε αντίθεση με την LeuPay που χρεώνει 3 euro τον αποστολέα για έμβασμα ανεξαρτήτως ποσού σε χώρα SEPA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μιλαω απο την τραπεζα στην revolut ομως.Απο την revolut σε τραπεζα να στειλεις ειναι χωρις χρεωση.

 

Από Revolut σε τράπεζα είναι με χρέωση (απλά η χρέωση είναι στον παραλήπτη) το γράφουν και οι ίδιοι στο site τους διάβασε τι γράφω παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

για τον χρήστη ή την επιχείρηση όμως που θέλει να έχει τα παραπάνω αλλά να μπορούν να του βάζουν και χρήματα στο λογαριασμό του από οποιαδήποτε τράπεζα στον κόσμο και να τα έχει άμεσα διαθέσιμα στην Ελλάδα, το ότι η LeuPay δίνει IBAN στον κάθε χρήστη ξεχωριστά είναι σημαντικό πλεονέκτημα και από τη στιγμή που δεν έχει καμία σχέση με το Ελληνικό χρεοκοπημένο τραπεζικό σύστημα το καθιστά εξαιρετικό προϊόν.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω,στο ελληνικό σου IBAN δεν μπορούν να σου στείλουν λεφτά από το εξωτερικό;Παρατηρώ ότι προσπαθείς να δώσεις έμφαση σε κάποια χαρακτηριστικά ενώ σχεδόν όλα τα έχει και η revolut π.χ.Και πετάς και διάφορους όρους που βρισκεις στο site τους,κάτι PCI DSS κτλ λες και προσπαθείς να θαμπώσεις τους ιθαγενείς.Άσε κάτι mypos κτλ που αφορούν μόνο επιχειρήσεις,όλα μια σαλάτα ενώ εδώ έχουμε casual ebay/paypal/amazon byers που ψάχνουν μια λύση γιατί δεν περνάει η κάρτα τους.

 

Και ναι,συμφωνώ κι εγώ με τον accountant,θυμίζει λίγο πυραμιδοτόπικ η φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω,στο ελληνικό σου IBAN δεν μπορούν να σου στείλουν λεφτά από το εξωτερικό;Παρατηρώ ότι προσπαθείς να δώσεις έμφαση σε κάποια χαρακτηριστικά ενώ σχεδόν όλα τα έχει και η revolut π.χ.Και πετάς και διάφορους όρους που βρισκεις στο site τους,κάτι PCI DSS κτλ λες και προσπαθείς να θαμπώσεις τους ιθαγενείς.Άσε κάτι mypos κτλ που αφορούν μόνο επιχειρήσεις,όλα μια σαλάτα ενώ εδώ έχουμε casual ebay/paypal/amazon byers που ψάχνουν μια λύση γιατί δεν περνάει η κάρτα τους.

 

Και ναι,συμφωνώ κι εγώ με τον accountant,θυμίζει λίγο πυραμιδοτόπικ η φάση.

 

φυσικά και μπορούν να σου στείλουν λεφτά από το εξωτερικό και στο ελληνικό IBAN (κάτι όμως που δε βολεύει όλους να έχουν χρήματα σε Ελληνικές τράπεζες).

 

 

σχεδόν τίποτα δεν έχει η Revolut (ούτε FCA approved δεν είναι γιατί έχει μπροστινούς).

 

Is Revolut FCA approved?
 

 

Revolut does not transact, take or keep any money from customers directly and, therefore, is not subject to FCA approval. This is consistent with the wider foreign exchange industry. We partner with Optimal Payments, a global provider of online and mobile payment processing services, and use their secure payment gateway to transact on behalf of our customers. Optimal Payments is regulated by the FCA. You can read more about them here

 

και κρατάει τα χρήματα σε έναν δικό της λογαριασμό στη Barclays
 
Is my money safe?

The safe and secure transaction of currency is central to Revolut’s mission and philosophy. Revolut does not transact, take or keep any money from customers directly. All your money is held in ring-fenced client accounts at Barclays. That means if anything happens to Optimal Payments or Revolut, your money is still safe.

 
All your card transactions are processed by the MasterCard network and are protected by MasterCard rules.

 

όσο για τους casual users μίλα καλύτερα για τον εαυτό σου... η Leupay δουλευει άψογα και με paypal κτλ μέχρι και στοιχηματικές εταιρίες (που δε δουλευει η Revolut) 

 

What is not supported with Revolut?

 

Some activities are not supported with a Revolut card. You cannot use your card with gambling websites, other payment services and pre-paid cards.
 
τέλος για το τι είναι το PCI DSS ενημερώσου εδώhttp://www.pci-dss.gr 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...