Προς το περιεχόμενο

Facebook, κοινωνικότητα και likes.


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

κάτι για "πουλιά" στην υπογραφή...

 

Στίχοι Ποιητών που με σημάδεψαν

 

''...Ενώπιον θεού γενική ισότητα

Λευκός θεός λευκή ισότητα

Κάνε στον τυφλό περιγραφή χρωμάτων

Ανοιχτό κλουβί στο νεκρό πουλί...  ''

 

Προφανώς δεν το γνωρίζεις αλλά υπάρχουν  και τα πουλιά που πετάνε  στον ουρανό  ,

δεν περιστρέφονται όλα  γύρω απο αυτα τα σεξιστικα που εχεις συνέχεια στο μυαλό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το 99% των selfie sticks owners ειναι πιτσιρίκια ή ψωνισμένοι ενήλικες. Αν θεωρείς οτι η κοινωνία ειναι μια χαρά ζεις σε μια ουτοπία. Απο την στιγμή που υπάρχουν τα κοινωνικά δίκτυα αποστασιοποιήθηκαν οι άνθρωποι μεταξύ τους. Γενικά μιλάω και σε διάφορους βαθμούς. Αν το "normal" στην εποχή μας ειναι το κοντάρι, τότε λυπάμαι την ανθρωπότητα. Η εποχές αλλάζουν αλλα οχι απαραίτητα προς το καλύτερο. Αν δεν μπορείς να διακρίνεις μια μακακία marketing δικο σου πρόβλημα. Μην συγκρίνεις κάτι τόσο σημαντικό όπως τα δικαιώματα των γυναικών πχ με μια μπούρδα του Zuckenberg ή όπως αλλιώς λέγεται αυτός ο γλοιώδης τύπος. Σημαντικό και νορμάλ ειναι να κρατάει πχ ένας μαθητής ενα βιβλίο ή παιχνίδι, οχι το smartphone, και να βγαζουνε 12 χρονα selfies με τους κωλους εξω, σονυ και καλά επειδή το μπουρδελο που λέγεται μόδα το επιβάλει. Αν αυτη ειναι η εξέλιξη της κοινωνίας που εσύ θεωρείς μια χαρά να την χεσω. Πες με γραφικό αλλα αυτά θεωρώ νορμάλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 99% των selfie sticks owners ειναι πιτσιρίκια ή ψωνισμένοι ενήλικες. Αν θεωρείς οτι η κοινωνία ειναι μια χαρά ζεις σε μια ουτοπία. Απο την στιγμή που υπάρχουν τα κοινωνικά δίκτυα αποστασιοποιήθηκαν οι άνθρωποι μεταξύ τους. Γενικά μιλάω και σε διάφορους βαθμούς. Αν το "normal" στην εποχή μας ειναι το κοντάρι, τότε λυπάμαι την ανθρωπότητα. Η εποχές αλλάζουν αλλα οχι απαραίτητα προς το καλύτερο. Αν δεν μπορείς να διακρίνεις μια μακακία marketing δικο σου πρόβλημα. Μην συγκρίνεις κάτι τόσο σημαντικό όπως τα δικαιώματα των γυναικών πχ με μια μπούρδα του Zuckenberg ή όπως αλλιώς λέγεται αυτός ο γλοιώδης τύπος. Σημαντικό και νορμάλ ειναι να κρατάει πχ ένας μαθητής ενα βιβλίο ή παιχνίδι, οχι το smartphone, και να βγαζουνε 12 χρονα selfies με τους κωλους εξω, σονυ και καλά επειδή το μπουρδελο που λέγεται μόδα το επιβάλει. Αν αυτη ειναι η εξέλιξη της κοινωνίας που εσύ θεωρείς μια χαρά να την χεσω. Πες με γραφικό αλλα αυτά θεωρώ νορμάλ.

ΜΠΡΑΒΟ ΑΥΤΑ ΗΘΕΛΑ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΛΑΒΕΣ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης θανατος στον εφευρετη αυτου......  :devil:

 

 

Dollarphotoclub_79739943.jpg

 

το duck face ρε παιδιά χωρίς μαλακίες τώρα δεν ειναι πολύ μαλακία;

 

δεν έχω βγάλει ποτέ... 

και τώρα που δεν έχω βγάλει ποτέ, μου ρθε να βγάλω... για να το δοκιμάσω... 

αν και είμαι σίγουρη ότι είναι πολύ μεγάλη σαχλαμάρα και βγαίνεις απλα γελοίος

η νέα μόδα είναι πολύ πιο σέξυ, χείλια λιγο ανοιχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκατούλες γενικά είναι οι μόδες. Απλά σε κάποιες πάει σε κάποιες οχι. Οι σαυρόφατσες οτι και να κάνουν σαύρες θα παραμείνουν. Πάντως εχω πιο πολύ ρεσπεκτ σε μια ασχημούλα αν βγάλει νορμάλ φωτο παρα σε κάποια όμορφη με duck face σαν νυχτερίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκατούλες γενικά είναι οι μόδες. Απλά σε κάποιες πάει σε κάποιες οχι. Οι σαυρόφατσες οτι και να κάνουν σαύρες θα παραμείνουν. Πάντως εχω πιο πολύ ρεσπεκτ σε μια ασχημούλα αν βγάλει νορμάλ φωτο παρα σε κάποια όμορφη με duck face σαν νυχτερίδα.

 

δε νομίζω να πηγαίνει σε κανέναν το ντακ φεις, άλλο να κάνεις πως στέλνεις φιλάκι στην καμέρα... υποτίθεται ότι κάτι κάνεις και καλά, στέλνεις φιλάκι,

το ντακ φεις τι είναι; κάνεις την πάπια; 

 

η κοπέλα που άνοιξε το νήμα θα μας πει τελικά τι θέλει απο τη ζωή μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομίζω να πηγαίνει σε κανέναν το ντακ φεις, άλλο να κάνεις πως στέλνεις φιλάκι στην καμέρα... υποτίθεται ότι κάτι κάνεις και καλά, στέλνεις φιλάκι,

το ντακ φεις τι είναι; κάνεις την πάπια; 

 

η κοπέλα που άνοιξε το νήμα θα μας πει τελικά τι θέλει απο τη ζωή μας;

 

Το ντακ φεις πηγαινει στην γκομενα του Ντόναλντ :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, άλλο το φιλάκι στην κάμερα με non-slutty τρόπο , άλλο το duck. Το 2ο ειναι γελοίο. Αλλα επειδή το νουνί σερνει καράβι, τσιμπάνε τα likes τα σούργελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι το fb; ποια η χρησημοτητα του.

 

Περιμενω να δω πολλα και διαφορετικα σχολια,ειναι και παρασκευν βραδυ και ολας...

 

 

Κυρίως για να κατασκοπεύεις πρώην γκόμενες και τις φίλες τους που γουστάρει ο κολλητός σου και σε έχει πρήξει να του βρεις φωτογραφίες για να του στείλεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 
 
 

 

Όπως για εσένα είναι μαρκετίστικη βλακεία το selfie stick, έτσι για άλλους είναι μαρκετίστικη βλακεία το τάδε συλλεκτικό item ή το δείνα προϊόν. Ποιος έχει δίκιο; 

 

Επίσης, ξεπεσμό το βλέπεις εσύ. Αυτοί το βλέπουν σαν ένα βοήθημα στο να κάνουν αυτό που θέλουν. Γιατί είναι ξεπεσμός το να προβάλει κανείς φουσκωτός τα κάλλη του στο facebook και δεν είναι το google που μας έχει αφαιρέσει την ιδιότητα της μνήμης; Ή, γιατί δεν είναι ξεπεσμός που δεν φοράνε μαντίλες οι γυναίκες πλέον, όπως έκαναν οι γιαγιάδες μας; Ή, που δεν πηγαίνουμε κάθε Κυριακή στην εκκλησία να πιούμε κρασί; Ή, που ακούμε αυτές τις μουσικές του σατανά και όχι καθαρή μουσική; Επειδή δεν αρέσει σε μερικούς; Τι το κακό έχει να ψάχνουν μερικοί μόνο να βρούνε νέο ταίρι στο κρεβάτι κάθε μέρα; Επειδή δεν μπορούν να το κάνουν τόσο εύκολα άλλοι που το ποθούν εξίσου; 

 

Αληθινές σχέσεις πριν το facebook, εννοείς τις καταπιεσμένες γυναίκες που γνώριζαν έναν μόνο ή κάνανε μόκο σε αυτόν τον ένα επειδή μετά ποιος θα τις έπαιρνε ή τον τύπο που παντρευόταν την τάδε κοπέλα επειδή δεν ντυνόταν τόσο προκλητικά (και δεν είχε γκρίνια από το σόι) αλλά πάντα ονειρευόταν μία γυναίκα που θα ντύνεται ξέκωλα ή τον ομοφυλόφιλο που αναγκαζόταν να ζει σε σεξουαλικές συνθήκες του 1910; Πολύ αληθινές σχέσεις... και κυρίως αληθινές επειδή έτσι φαίνεται σε μερικούς! 

 

Normal είναι και η παπιόφατσα και η άλλη η βλακεία με το σήμα της νίκης που κάνουν όλοι ξαφνικά. εκτός και εάν έχεις συγκεκριμένο ορισμό του normal, φυσικά στα δικά σου πρότυπα, και το οποίο (πέρα από εντελώς μη normal) είναι και επικίνδυνο. 

 

Συμπέρασμα; Η κοινωνία μία χαρά πάει. Παραπονιούνται όσοι θέλουν να κάνουν κάτι αλλά νιώθουν ότι τους το παίρνουν άλλοι. Οπότε, quit bitching about it και κάντε κάτι. Εάν δεν σας αρέσει ο διπλανός σας αλλά αυτού του αρέσει αυτό που κάνει, απλά αλλάξτε διπλανό. Όπως εσείς έχετε δικαίωμα να πιστεύετε normal τα δικά σας, έτσι έχει και αυτός. 

 

Νομίζω ότι καταλαβαίνεις την έννοια του "μέτρου" στη ζωή.Αν θεωρείς όλα αυτά μέσα στα όρια, τότε αποσύρομαι.

 

Δεν είμαι κατά του σελφοκόνταρου.Αυτό γεννήθηκε από την "ανάγκη" κάποιων να βγάζουν φωτο του εαυτού τους κατά ριπάς με ή χωρίς duck face.Σε καμία περίπτωση δε μπορεί κάποιος να απαγορεύσει να το κάνει αυτό κάποιος.Το θέμα είναι, "είσαι μέσα στα όρια"; Μήπως πλέον έχει γίνει εμμονή;Μήπως ξοδεύεις περισσότερο χρόνο από το κανονικό με τέτοιες ασχολίες;Μήπως αμελείς άλλα πράγματα μόνο και μόνο για να βγάλεις 10 φωτο την ημέρα, να μπεις να κάνεις upload και μετά να δεις τα likes και να χαρείς;

Και η καίρια ερώτηση: Μήπως είσαι εθισμένος; (Εννοείται ότι δεν απευθύνομαι σε σένα προσωπικά μιλώντας σε β' πρόσωπο, έτσι? )

 

Η τεχνολογία είναι εθιστική, σίγουρα ναι.Αλλά θα πρέπει να βρούμε ένα διαφορετικό τρόπο να εκφράσουμε την κοινωνικότητά μας.Μία μάζωξη σε σπίτι με φίλους,κρασί,μεζέδες.Μία εκδρομή με παρέα σε κοντινούς προορισμούς.Μία βόλτα στην παραλία με αγαπημένα πρόσωπα.Αξίες ανεκτίμητες, κατ' εμέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά θα ντρεπόμουν πολύ να βγάλω σελφι δημοσίως, με κοντάρι ή χωρίς

 

αλλά τις προάλλες που έκανα βόλτα και ήταν ένα ζευγαράκι, μυγάδες αμερικανοί μάλλον, και περπατούσαν και είχαν το κοντάρι μπροστά τους, προφανώς τραβώντας βίντεο την βόλτα τους στα στενά της Ελλάδας, μου φάνηκε πολύ γλυκό. Μου θύμισε βίντεο που έχω δει στο youtube 

 

Οτιδήποτε κάνεις μόνος σου φαίνεσαι μαλάκας... 

σκεφτείτε να αρχίσεις να φωνάζεις στο δρόμο "ΠΑΟΚ ΟΛΕ Ο ΠΑΟΚ ΟΛΕ Ο"

 

(φανταστείτε  τώρα να το κάνεις αυτό ενώ είσαι με την παρέα σου)

 

όταν κάτι το κάνεις με παρέα έχει το χαβαλέ του

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουνε γινει επιστημονικες μελέτες σχετικά με το θεμα. Άτομα ανασφαλής, άτομα narcissist που τους αρέσει να προβάλουν τον εαυτό τους είναι selfie junkies

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...