Προς το περιεχόμενο

Facebook, κοινωνικότητα και likes.


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έχω προσέξει και εγώ αυτό, κυρίως όσοι σχετίζονται επαγγελματικά με κόσμο.

 

Υπάρχουν δουλειες και στυλ που θέλουν να μαγνητιζουν την προσοχη και άλλες καταστασεις που δεν θέλουν να τραβάνε τα βλέμματα εσυ τι ακριβως θέλεις δεν μας ειπες δεν μπορούμε να κάνουμε συζητηση αμα δεν ξέρουμε τι ακριβως θελεις θα σου λεμε γενικότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε λογικό. Woman logic. Σε ποια δεν αρέσει να είναι desirable. Απλά μην σου γινει εμμονή. Σημασία έχει εσυ να τα έχεις καλα με τον εαυτό σου. Εμείς οι άνδρες και να μην πάρουμε λαικ κλαιν. Εκτός από τους μετροσεξουαλ πχ. Είχα αντιμετωπισει μια παρόμοια κατάσταση με μια πρώην που είχε τρελη εμμονή με αυτό το θέμα. Ήταν πραγματικά ψυχοβγαλτικο. Δυστυχώς μετα από ενα σημείο επηρεάζει την σχέση. Σε μένα τουλάχιστον έτσι έγινε. Καλο είναι να το ελέγξεις. Να έχεις αυτοπεποίθηση, καμια δεν είναι καλύτερη - χειρότερη απο σένα. Καθεμια ειναι ξεχωριστή. Ειδικά συ μάτια του αγαπημένου σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 29, κάτι σκέψεις για την ηλικία περάσαν αλλά όχι πως μεγαλώνω όσο ότι διατηρώ ενδιαφέροντα και ασχολείες που είχα απο 18 μου σχεδόν..! Άσχετα ότι σπούδασα από τότε και έκανα και άλλα πράγματα μέχρι σήμερα.

 

Glikos ευτυχώς δεν έχω έρθει στο σημείο να επηρέαζω τις σχέσεις μου γιατί επικεντρώνομαι σε αυτές καθαρά και δεν βάζω άλλους παράγοντες, αν με καταλαβαίνεις :-)

 

Θα προσέξω όμως τα όρια :unsure: :-)


Διαβάζοντας το όλο θέμα και δίνοντας περισσότερη προσοχή στα τελευταία ποστ της γυναίκας που άνοιξε το θέμα έχω να πω κάτι στην γυναίκα ευθέως. Καλό θα κάνεις να μην σε μοιάζουν τόσο πολύ αν σου κάνουν like ή unlike , comment , share etc. ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΥΚΛΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΙΓΕΣΕ ΚΑΙ ΖΗΜΙΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ !!!! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΝΟΡΜΑΛ , ΟΜΟΡΦΟΙ , ΕΞΥΠΝΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΠΟΥ ΑΝ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΣΟΥΝ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΒ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ !!!!!!  ΕΥΤΥΧΩ ΑΚΟΜΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΤΡΕΣ

Αυτό είναι και το αληθινό, ευτυχώς δεν μπερδεύομαι με τη πραγματική ζωή και το fb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοντά εισαι ηλικιακά. 30 και κάτι εγώ. Αυτό με τα ενδιαφέροντα και ασχολίες εντάξει δεν είναι κακο. Και εγώ πχ.βλεπω ακομα dragon ball που και που το οποίο έβλεπα απο πιτσιρίκι. Ή κάτι αλλα κουλά ξέρω γω. Κρίση οχι ακομα και ελπίζω ποτέ. Θα το ξεπεράσεις μην φοβού. Πιστεύω φάση ειναι θα περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 29, κάτι σκέψεις για την ηλικία περάσαν αλλά όχι πως μεγαλώνω όσο ότι διατηρώ ενδιαφέροντα και ασχολείες που είχα απο 18 μου σχεδόν..! Άσχετα ότι σπούδασα από τότε και έκανα και άλλα πράγματα μέχρι σήμερα.

 

Glikos ευτυχώς δεν έχω έρθει στο σημείο να επηρέαζω τις σχέσεις μου γιατί επικεντρώνομαι σε αυτές καθαρά και δεν βάζω άλλους παράγοντες, αν με καταλαβαίνεις :-)

 

Θα προσέξω όμως τα όρια :unsure: :-)

Αυτό είναι και το αληθινό, ευτυχώς δεν μπερδεύομαι με τη πραγματική ζωή και το fb

AYTO EINAI TO KAΛΟ. Οπότε μην σε νοιάζει και τόσο πολύ τι κακά μπορεί να σου λένε, αν αυτό που πιστεύεις για εσένα ισχύει για εσένα αρχικά και δευτερευόντως για τους τριγύρω σου τότε ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΠΡΩΤΗ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΑ ΖΩΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοντά εισαι ηλικιακά. 30 και κάτι εγώ. Αυτό με τα ενδιαφέροντα και ασχολίες εντάξει δεν είναι κακο. Και εγώ πχ.βλεπω ακομα dragon ball που και που το οποίο έβλεπα απο πιτσιρίκι. Ή κάτι αλλα κουλά ξέρω γω. Κρίση οχι ακομα και ελπίζω ποτέ. Θα το ξεπεράσεις μην φοβού. Πιστεύω φάση ειναι θα περάσει.

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και συγνώμη για την καθυστέρηση :-)

 

Καταρχήν ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση και την προθυμία να συζητήσουμε το θέμα που με απασχολεί..

 

Έχω facebook αρκετά χρόνια και του κάνω μέτρια χρήση, δηλαδή μπαίνω κάθε μέρα αλλά δεν αναρτώ συνέχεια πράγματα.

Το ένα θέμα μου είναι οι φωτογραφίες και τα like. Δηλαδή, ποτέ δεν ήμουν stand by ποτε θα μου κάνουν like σε κάτι γιατί συνήθως ανταποκρίνονταν σχετικά λογικός αριθμός ατόμων.. Πχ σε μια φωτοφραφία μου από 10-20-40 like!

Παλαιότερα όπως ανέβαζα φωτογραφίες πιο συχνά, δηλαδή μία κάθε 20 μέρες περίπου και είχα ανταπόκριση από φίλες κυρίως και φίλους που είχαμε στενή επαφή καιν από κοντά. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο, απέχω από το fb, βγαίνω αλλά δεν βγάζω selfie, δηλαδή βγάζω κάποιες φορές αλλά δεν τις ανεβάζω.  Έχω διαπιστώσει πως οι φίλοι μου οι ίδιοι δεν μου κάνουν like και σπάνια θα πάρω κάτι απο αυτούς. Ενώ και βγαίνουμε και μιλάμε σε μηνύματα. Τώρα θα μου πείτε, κοπέλα μου τα λαικ είναι το πρόβλημά σου? Είσαι σοβαρή? :-)

 

Θα απαντήσω  όμως κάτι που διαπιστώνω.

Άν έχει σχετικά λίγα λάικ μια κοπέλα στο προφίλ της, ακόμα και πολύ όμορφη να είναι δεν την πλησιάζουν εύκολα, σε όσο περισσότερο κόσμο  αρέσει μία φωτογραφία τόσο ευκολότερα ο κάθε ένας κάνει σχόλιο, στέλνει  μήνυμα στην κοπέλα κτλ.

Γιατί όποτε ανεβάζω, κυρίως πολύ ωραίες, με θυμούνται όλοι. Ακόμα και οι στενοί μου φίλοι μου μιλάν κατευθείαν λες και ανεβαίνω στα μάτια τους με μία φωτογραφία.

 Οπότε κάτι γίνεται με τα like και έχει αρχίσει να με απασχολεί! Ερώτηση1. τί γίνεται? :-D :-)

 

Προβληματιζόμουν τι συμβαίνει στο μυαλό ένός άντρα με τα like και τα duck face, αλλά διάβασα προσεχτικά τί γράφτηκε! Ελπίζω όμως να μην είναι και η μισή αλήθεια γιατί το ένστικτο  μου λέει, έστω και σε αυτόν τον εικονικό κόσμο του facebook κάποιους κανόνες έχει η αλληλεπίδραση των ανθρώπων που σχετίζεται με τη γενική αποδοχή.

 

Και σκέφτηκα και το ενδεχόμενο να περνάω ένα είδος κρίσης κοινωνικότητας.

 

 

Ένα άλλο θέμα που έχω είναι οι συγγενείς μου!

 

Έχω μαζέψει κάποιους συγγενείς και κάποιους γνωστους που μου έχουν κάνει αίτημα και έχω δεχτεί, που με το ζόρι θέλω να είναι μέσα για τον απλό λόγο ότι είναι λίγο κολλημένοι και δεν μπορώ άνετα να ανεβάζω τις μουσικές που μου αρέσουν πχ!!

 

 

 

Περιμένω με χαρά τις απαντήσεις σας :-)

Πάρα πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Δεν πολυκατάλαβα σε τι αναφέρεται ο wahnsinn.

 

Όταν είσαι σε συχνή επαφή με τους φίλους σου ποιος ο λόγος να σου κάνουν και like σε ότι ανεβάζεις; Το ότι δεν πατάν το κουμπί δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν τους αρέσει. Εγώ πχ πολλές φορές βλέπω κάτι που μ αρέσει αλλά ξεχνάω να πατήσω like. Το εξηγούσα μάλιστα και σε φίλη που κανε παράπονα, αλλά νταξ από χαζογκόμενα δεν περίμενα και να το καταλάβει. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι το like σε άτομα που έχουν το μυαλό στο κεφάλι τους δε λέει κάτι.

 

Για τη 2η παράγραφο εγώ σοβαρή θα θεωρήσω μια κοπέλα που δε μαζεύει likes από τον ένα και τον άλλο γιατί πολύ απλά δε δίνει δικαιώματα, ένα από τα πιο θετικά που μπορεί να χει μια γυναίκα.

 

Όσο για το θέμα με τους συγγενείς πολύ απλά μπορείς να βάλεις σε λίστα αυτούς που δε θέλεις να βλέπουν τι ανεβάζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασα και εγω προσφατα μια φωτογραφια στο φβ και πηρε 60 like :P αλλα ηταν μπροστα από το τζάκι και την εβγαλα κυριως για το τζάκι !!! Τωρα σκέφτομαι να ανεβάσω μια φωτο single man vs married man αλλα φοβάμαι μη παρεξηγηθεί κανενας φιλος μου παντρεμένος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω τζαμι οποτε δεν ανησυχώ!

Είχα ανεβάσει παλιότερα πάντως το πουλί μου (παπαγάλος - θεός χωρεστον), και πήρε αρκετά λαικ ο μπαγάσας. Την κατεβασα όμως οταν πέθανε

Τζάκι *

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω για μενα παντα για το δικο μου προφιλ ότι δεν έχει νοημα να βγαζεις τον εαυτο σου σελφι σε οποιαδήποτε πιθανη γωνια του σπιτιου να πάς καπου ωραια ρε παιδι μου να βγαλεις μια φωτο και να την ανεβασεις πχ περυσι ειχα ανεβει Παρνηθα με τα χιονια εκει εβγαλα μια φωτο και την ανεβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είσαι σε συχνή επαφή με τους φίλους σου ποιος ο λόγος να σου κάνουν και like σε ότι ανεβάζεις; Το ότι δεν πατάν το κουμπί δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν τους αρέσει. Εγώ πχ πολλές φορές βλέπω κάτι που μ αρέσει αλλά ξεχνάω να πατήσω like. Το εξηγούσα μάλιστα και σε φίλη που κανε παράπονα, αλλά νταξ από χαζογκόμενα δεν περίμενα και να το καταλάβει. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι το like σε άτομα που έχουν το μυαλό στο κεφάλι τους δε λέει κάτι.

 

Για τη 2η παράγραφο εγώ σοβαρή θα θεωρήσω μια κοπέλα που δε μαζεύει likes από τον ένα και τον άλλο γιατί πολύ απλά δε δίνει δικαιώματα, ένα από τα πιο θετικά που μπορεί να χει μια γυναίκα.

 

Όσο για το θέμα με τους συγγενείς πολύ απλά μπορείς να βάλεις σε λίστα αυτούς που δε θέλεις να βλέπουν τι ανεβάζεις.

Αυτό που συμπεραίνω είναι ότι όσο αξία του δίνεις τόσο χάνεις την ουσία. Προτιμώ να τους βάλω στη λίστα από το να τους έχω στο νού μου :-)

Εγω πιστευω για μενα παντα για το δικο μου προφιλ ότι δεν έχει νοημα να βγαζεις τον εαυτο σου σελφι σε οποιαδήποτε πιθανη γωνια του σπιτιου να πάς καπου ωραια ρε παιδι μου να βγαλεις μια φωτο και να την ανεβασεις πχ περυσι ειχα ανεβει Παρνηθα με τα χιονια εκει εβγαλα μια φωτο και την ανεβασα.

Και εγώ αυτό κάνω δε κυκλοφορώ με την κάμερα στο χέρι και δεν tagαρομαι συνέχεια, και έρχονται μηνύματα που λένε: που χάθηκες εσύ?

το εχω προσέξει δηλαδή, η φωτογραφία για κείνους έχει δύναμη, άσχετα που δεν είναι σπουδαίο :-)

Παιδιά επειδή έχει πρόβλημα η μητρική του υπολογιστή μου και δεν έχω υπολογιστή αυτές τις μέρες, ίσως καθυστερώ να μπαίνω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ποιο είναι όμως γιατι έχω χαθει λιγο ... υπάρχει κάποιο σοβαρο θέμα από ολο αυτό? υπάρχει κάποιος που σε ενδιαφερει και δεν σε πλησιάζει από το φβ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ποιο είναι όμως γιατι έχω χαθει λιγο ... υπάρχει κάποιο σοβαρο θέμα από ολο αυτό? υπάρχει κάποιος που σε ενδιαφερει και δεν σε πλησιάζει από το φβ?

Αν είχα τέτοιο θέμα, θα το είχα γράψει ήδη. Αν δεν κατάλαβες το θέμα - τα ξαναδιάβασε αυτα που έγραψα. Μην προσπαθείς ν μπερδέψεις τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα διάβασα δεσποινίς τι έγραψες.... 

 

συμφωνώ απόλυτα ότι είναι σπαστικό να έχεις συγγενείς στο φουμπου... εγώ πρώτη ξαδέρφη την ακύρωσα με τη μία..

αλλά έχω κανά δύο, που δε γουστάρω καθόλου που τους έχω γιατί εγώ γελάω πολύ με τα σόκιν αστεία

 

όπως αυτή τη φωτογραφία

12249715_10207225856581414_4421456700026

 

που εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ αστεία και γι'αυτό την πόσταρα στο φουμπου αλλά ποιος ξέρει τι σκέφτονται για μένα ο πρώτος ξάδερφός μου ή ο καθηγητής μου απο το μεταπτυχιακό όταν την βλέπει. 

Παρόλαυτα την ποστάρω γιατι τη βρίσκω απίστευτα αστεία και θα κάνω κάποιους φίλους μου, πιστεύω, να γελάσουν όπως γέλασα κι εγώ.

 

Τώρα όσον αφορά τα like, ποιος νοιάζεται, σιγά. Εγώ ούτε που τα κοιτάζω. Δεν κοιτάζω καν τις ειδοποιήσεις, και όταν τις κοιτάζω καμιά φορά, το κάνω και λίγο από υποχρέωση γιατί σκέφτομαι: κρίμα τα παιδιά κάναν τον κόπο να μου πατήσουν like, αγένεια να μη το δώσω σημασία.

 

Τα μόνα like που με κάνουν να χαμογελώ είναι της αδερφής μου και όταν βάζω καμιά φωτό σαν την παραπάνω που είναι πολύ σόκιν, και έτσι μου επιβεβαιώνουν ότι αυτές οι καφρίλες δεν αρέσουν μόνο σε μενα. 

 

Τα υπόλοιπα που σε απασχολούν, για να είμαι ειλικρινής, δεν μπόρεσα να τα καταλάβω... 

Θέλεις να σου κάνουν like?

 

καλά όμως έκανες και το μοιράστηκες μαζί μας, απο δω και πέρα θα κάνω περισσότερα like στις φίλες  μου, αν είναι αυτό να τις κάνει χαρούμενες. 

Απο την άλλη πάλι, μη σκας κι όλας, σιγά. . . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...