Προς το περιεχόμενο

Facebook, κοινωνικότητα και likes.


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σοβαρα τωρα εφτιαξες λογαριασμο για να μας πεις οτι τα forum ειναι και αυτα αρρωστια?? :)

 

Δεν έγραψα κάτι τέτοιο! Εγώ μία ερώτηση έκανα με βάση αυτά που είπε ο Glikos. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έγραψα κάτι τέτοιο! Εγώ μία ερώτηση έκανα με βάση αυτά που είπε ο Glikos. :)

Ναι και τα forums εως ενα βαθμο(και αναλογα το forum κυριως)ειναι και αυτα μια αρρωστια,αλλα σε μικροτερο βαθμο απο οτι το γνωστο φατσοβιβλιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και συγνώμη για την καθυστέρηση :-)

 

Καταρχήν ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση και την προθυμία να συζητήσουμε το θέμα που με απασχολεί..

 

Έχω facebook αρκετά χρόνια και του κάνω μέτρια χρήση, δηλαδή μπαίνω κάθε μέρα αλλά δεν αναρτώ συνέχεια πράγματα.

Το ένα θέμα μου είναι οι φωτογραφίες και τα like. Δηλαδή, ποτέ δεν ήμουν stand by ποτε θα μου κάνουν like σε κάτι γιατί συνήθως ανταποκρίνονταν σχετικά λογικός αριθμός ατόμων.. Πχ σε μια φωτοφραφία μου από 10-20-40 like!

Παλαιότερα όπως ανέβαζα φωτογραφίες πιο συχνά, δηλαδή μία κάθε 20 μέρες περίπου και είχα ανταπόκριση από φίλες κυρίως και φίλους που είχαμε στενή επαφή καιν από κοντά. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο, απέχω από το fb, βγαίνω αλλά δεν βγάζω selfie, δηλαδή βγάζω κάποιες φορές αλλά δεν τις ανεβάζω.  Έχω διαπιστώσει πως οι φίλοι μου οι ίδιοι δεν μου κάνουν like και σπάνια θα πάρω κάτι απο αυτούς. Ενώ και βγαίνουμε και μιλάμε σε μηνύματα. Τώρα θα μου πείτε, κοπέλα μου τα λαικ είναι το πρόβλημά σου? Είσαι σοβαρή? :-)

 

Θα απαντήσω  όμως κάτι που διαπιστώνω.

Άν έχει σχετικά λίγα λάικ μια κοπέλα στο προφίλ της, ακόμα και πολύ όμορφη να είναι δεν την πλησιάζουν εύκολα, σε όσο περισσότερο κόσμο  αρέσει μία φωτογραφία τόσο ευκολότερα ο κάθε ένας κάνει σχόλιο, στέλνει  μήνυμα στην κοπέλα κτλ.

Γιατί όποτε ανεβάζω, κυρίως πολύ ωραίες, με θυμούνται όλοι. Ακόμα και οι στενοί μου φίλοι μου μιλάν κατευθείαν λες και ανεβαίνω στα μάτια τους με μία φωτογραφία.

 Οπότε κάτι γίνεται με τα like και έχει αρχίσει να με απασχολεί! Ερώτηση1. τί γίνεται? :-D :-)

 

Προβληματιζόμουν τι συμβαίνει στο μυαλό ένός άντρα με τα like και τα duck face, αλλά διάβασα προσεχτικά τί γράφτηκε! Ελπίζω όμως να μην είναι και η μισή αλήθεια γιατί το ένστικτο  μου λέει, έστω και σε αυτόν τον εικονικό κόσμο του facebook κάποιους κανόνες έχει η αλληλεπίδραση των ανθρώπων που σχετίζεται με τη γενική αποδοχή.

 

Και σκέφτηκα και το ενδεχόμενο να περνάω ένα είδος κρίσης κοινωνικότητας.

 

 

Ένα άλλο θέμα που έχω είναι οι συγγενείς μου!

 

Έχω μαζέψει κάποιους συγγενείς και κάποιους γνωστους που μου έχουν κάνει αίτημα και έχω δεχτεί, που με το ζόρι θέλω να είναι μέσα για τον απλό λόγο ότι είναι λίγο κολλημένοι και δεν μπορώ άνετα να ανεβάζω τις μουσικές που μου αρέσουν πχ!!

 

 

 

Περιμένω με χαρά τις απαντήσεις σας :-)


http://www.7cups.com/connect/groupChatrooms.php?selectage=adult

 

 

διαλεγεις τι ακριβως σε απασχολει (π.χ αγχος,καταθλιψη,καποια διαταραχη) και το συζητας αναλυτικα μαζι τους..

Πάρα πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!


Ειπε δεν θα ξανανοιξει οχι δεν θα ξαναγραψει.Μην ξεχασουμε και τα ελληνικα που ξερουμε τελειως.... εδω μεσα

Δεν πολυκατάλαβα σε τι αναφέρεται ο wahnsinn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τους συγγενείς δεν ξέρω περίεργο , ανέβασε οτι θες αφού σου αρέσει κάτι. Δικαίωμα σου είναι. Όντως πιστεύω ότι περνάς κάτι σαν κρίση κοινωνικότητας, χωρίς να το λέω με κακό τρόπο. Το γεγονός οτι δεν ανεβάζεις συχνά φωτο και δεν παίρνεις γενικά τόσα λαικ όσο παλιά σε έχει επηρεάσει αρνητικά. Θέλεις να αισθάνεσαι όσο το δυνατόν θελκτική γίνεται. Πρέπει να καταλάβεις ότι ένα λαικ ειναι απρόσωπο. Δεν συγκρίνεται με ένα λαικ "real life". Άλλο να σου πει κάποιος κάτι ωραίο απο κοντά, αλλλ απο το fb. Γενικά στις (ωραίες) κοπέλες επειδή σαν άνδρες ειματε λιγο η πολύ νουνόδουλοι, μόλις δούμε κρέας μας τρέχουν τα σάλια. Μην σε απασχολεί. Αυτές που έχουν πολλά λαικ δεν σημαίνει οτι είναι και καλύτερες από εκείνες που δεν έχουν. Σημασία έχει τι άνθρωπος εισαι και τι ανθρώπους έχεις γύρω σου. Η εκτίμηση και ο σεβασμός πρέπει αν γίνεται real life οχι απο τονfb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω ρε φιλε αυτά τα Ντακ Φεις είναι τοσο άθλια ... να βλέπεις την άλλη να βγαινει φωτογραφια και να έχει παρει μια τελειως ηλιθια εκφραση και να εχει σουφρώσει τα χειλη.. τουλάχιστον σκάσε ένα χαμογελο αφου αποφασισες να βγαλεις φωτο δεν κανει κακο.

συμφωνώ τόσο πολύ...!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος σε ενοχλεί να κοιτάζει το περιεχομενο σου και πιστευεις ότι είναι κολλημένος τοτε δεν τον κάνεις αποδοχή και απλα αφηνεις το αιτημα του σε αναμονή .... εχω ηδη 5 τέτοια αιτήματα μεσα στα οποια ο ενας είναι γνωστος δημοσιογράφος ... τι δουλεια εχει στο προφιλ μου? να γραψω τιποτα καμια μέρα να το πάρει και να έχω θεματα με τη δουλεια μου??? οποτε σε αναμονή.

 

Γενικα δεν καταλαβαινω για ποιο λογο χρειάζεται να έχεις σχέσεις με κολλημένους συγγενείς .... μια στο τοσο ένα γεια τι κανεις αμα βρεθείτε καπου μαζι και τελειωνει το παραμυθι ουτε φβ ουτε συζητήσεις ουτε τπτ .... δικια μου τακτικη είναι να αποφευγω τους κολλημένους ανθρώπους όπως ο διαολος το λιβάνι. Δεν προκειται να συνενοηθεις μαζι τους .... θα νευριάσεις ... θα τσακωθείτε κ.ο.κ.

 

Οποτε δεν εχεις καν επαφή και τελειωνει το πρόβλημα πριν καν αρχισει. Και γενικα πρεπει να κανεις διαλογή σε ολους που συνεργάζεσαι αμα θες να εχεις μια ποιοτικη ζωη χωρις τσακωμους και φασαρίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τους συγγενείς δεν ξέρω περίεργο , ανέβασε οτι θες αφού σου αρέσει κάτι. Δικαίωμα σου είναι. Όντως πιστεύω ότι περνάς κάτι σαν κρίση κοινωνικότητας, χωρίς να το λέω με κακό τρόπο. Το γεγονός οτι δεν ανεβάζεις συχνά φωτο και δεν παίρνεις γενικά τόσα λαικ όσο παλιά σε έχει επηρεάσει αρνητικά. Θέλεις να αισθάνεσαι όσο το δυνατόν θελκτική γίνεται. Πρέπει να καταλάβεις ότι ένα λαικ ειναι απρόσωπο. Δεν συγκρίνεται με ένα λαικ "real life". Άλλο να σου πει κάποιος κάτι ωραίο απο κοντά, αλλλ απο το fb. Γενικά στις (ωραίες) κοπέλες επειδή σαν άνδρες ειματε λιγο η πολύ νουνόδουλοι, μόλις δούμε κρέας μας τρέχουν τα σάλια. Μην σε απασχολεί. Αυτές που έχουν πολλά λαικ δεν σημαίνει οτι είναι και καλύτερες από εκείνες που δεν έχουν. Σημασία έχει τι άνθρωπος εισαι και τι ανθρώπους έχεις γύρω σου. Η εκτίμηση και ο σεβασμός πρέπει αν γίνεται real life οχι απο τονfb

Συμφωνώ! Δεν έχω τον οποιον νάναι μέσα για να τον έχω μόνο και μόνο να μου κάνει like. (Σημείωση :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ τελικά θες να έχεις περισσότερα λαικ ή όχι? Και γιατί τα θεωρείς αναγκαία? (απλα ρωτάω δεν επιτίθεμαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ τελικά θες να έχεις περισσότερα λαικ ή όχι? Και γιατί τα θεωρείς αναγκαία? (απλα ρωτάω δεν επιτίθεμαι)

Αν τα θεωρήσω αναγκαία, είναι ακριβώς επειδή πιστεύω πως αρέσει κάτι που ανεβάζω στους φίλους μου :unsure: :-)

Και διαπιστώνω, ίσως και λάθος πως βλέποντας κάποιον με αποδοχή σε like ανεβαίνει σε εκτίμηση είτε από ανθρώπους  που απέχουν απ τη λογική των like αλλά και σε αυτους που είναι εξαρτημένοι! :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βλέπω πάντως ότι εκεινοι που ανεβαινουν σε εκτιμηση και ασχολούνται πολύ με όλα αυτά είναι οσοι ασχολούνται με δουλειες όπως μπάρμαν , δημοσιοσχεσίτης ή πορτα σε μαγαζι , μέτρ και δεν ξερω και εγω τι άλλο .... διοτι αυτοι που τους κανουν λαικ θα πανε και στο μαγαζι τους οποτε ο δημοσιοσχεσίτης παιρνει μπονους από το αφεντικο.

 

Εχω δει αρκετους τέτοιους να ασχολούνται κάθε μερα με το να κάνουν ποστ τα οποια σκοπο έχουν να συγκεντρωνουν παρα πολλα λαικ ακριβως επειδή κανει καλο στη δουλεια τους. Σε οποιαδήποτε άλλη περιπτωση τι σε ενδιαφερει? θες να γινεις η δημοφιλης της παρέας μεσω λαικ από φβ? ή δουλευεις σαν δημοσιοσχεσιτισσα , τραγουδιστρια , μοντελο κτλπ και σε νοιαζει τοσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν γυναίκα σε δικαιολογώ εν μέρη το να θες κάτι τέτοιο, αρκεί να μην γινει ψύχωση. Μην σε απασχολεί το fb. Σημασία έχει στην πραγματική ζωή το πως είναι λι σχέσεις με τους ανθρώπους γύρω σου. Γονείς, συγγενείς, φίλοι, γκόμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βλέπω πάντως ότι εκεινοι που ανεβαινουν σε εκτιμηση και ασχολούνται πολύ με όλα αυτά είναι οσοι ασχολούνται με δουλειες όπως μπάρμαν , δημοσιοσχεσίτης ή πορτα σε μαγαζι , μέτρ και δεν ξερω και εγω τι άλλο .... διοτι αυτοι που τους κανουν λαικ θα πανε και στο μαγαζι τους οποτε ο δημοσιοσχεσίτης παιρνει μπονους από το αφεντικο.

 

Εχω δει αρκετους τέτοιους να ασχολούνται κάθε μερα με το να κάνουν ποστ τα οποια σκοπο έχουν να συγκεντρωνουν παρα πολλα λαικ ακριβως επειδή κανει καλο στη δουλεια τους. Σε οποιαδήποτε άλλη περιπτωση τι σε ενδιαφερει? θες να γινεις η δημοφιλης της παρέας μεσω λαικ από φβ? ή δουλευεις σαν δημοσιοσχεσιτισσα , τραγουδιστρια , μοντελο κτλπ και σε νοιαζει τοσο?

Το έχω προσέξει και εγώ αυτό, κυρίως όσοι σχετίζονται επαγγελματικά με κόσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ τόσο πολύ...!!

Διαβάζοντας το όλο θέμα και δίνοντας περισσότερη προσοχή στα τελευταία ποστ της γυναίκας που άνοιξε το θέμα έχω να πω κάτι στην γυναίκα ευθέως. Καλό θα κάνεις να μην σε μοιάζουν τόσο πολύ αν σου κάνουν like ή unlike , comment , share etc. ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΥΚΛΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΙΓΕΣΕ ΚΑΙ ΖΗΜΙΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ !!!! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΝΟΡΜΑΛ , ΟΜΟΡΦΟΙ , ΕΞΥΠΝΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΠΟΥ ΑΝ ΣΕ ΓΝΩΡΙΖΣΟΥΝ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΒ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ !!!!!!  ΕΥΤΥΧΩ ΑΚΟΜΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΤΡΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν γυναίκα σε δικαιολογώ εν μέρη το να θες κάτι τέτοιο, αρκεί να μην γινει ψύχωση. Μην σε απασχολεί το fb. Σημασία έχει στην πραγματική ζωή το πως είναι λι σχέσεις με τους ανθρώπους γύρω σου. Γονείς, συγγενείς, φίλοι, γκόμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...