Προς το περιεχόμενο

Facebook, κοινωνικότητα και likes.


mademoiselle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξαναδιάβασα δεσποινις τι έγραψες και νομίζω κατάλαβα τι σε απασχολεί... 

βλέπεις από κάποιες που έχουν 2000 φίλους και βάζουν καμιά φωτό και τις κάνους "κολακευτικά" σχόλια (ας γελάσω,anyway)

και αναρωτιέσαι αν ανεβαίνει το prestige τους έτσι; 

 

μπαααα

 

μαλακίες είναι αυτά

 

εγώ αν μου απαντήσουν και τίποτα άντρες στις φωτό και γράψουν και κανα σχόλιο, ξενερώνω (το κάνουν πολύ σπάνια ευτυχώς και πάντα με σεμνά λόγια). Μου φαίνεται πολύ κιτσαρία να αρχίσουν οι άλλοι να γράφουν δίπλα απο τη φωτογραφία μου παπαρίες του τύπου

ποοο κουκλάρα, θεά, μανάρι μου και κάτι άλλες μπούρδες που γράφουν στις άλλες. Ευτυχώς στο φουμπου έχω μόνο πραγματικούς φίλους και όχι εικονικούς και συνήθως πατάνε like μόνο οι φίλες μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και συγνώμη για την καθυστέρηση :-)

 

Καταρχήν ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση και την προθυμία να συζητήσουμε το θέμα που με απασχολεί..

 

Έχω facebook αρκετά χρόνια και του κάνω μέτρια χρήση, δηλαδή μπαίνω κάθε μέρα αλλά δεν αναρτώ συνέχεια πράγματα.

Το ένα θέμα μου είναι οι φωτογραφίες και τα like. Δηλαδή, ποτέ δεν ήμουν stand by ποτε θα μου κάνουν like σε κάτι γιατί συνήθως ανταποκρίνονταν σχετικά λογικός αριθμός ατόμων.. Πχ σε μια φωτοφραφία μου από 10-20-40 like!

Παλαιότερα όπως ανέβαζα φωτογραφίες πιο συχνά, δηλαδή μία κάθε 20 μέρες περίπου και είχα ανταπόκριση από φίλες κυρίως και φίλους που είχαμε στενή επαφή καιν από κοντά. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο, απέχω από το fb, βγαίνω αλλά δεν βγάζω selfie, δηλαδή βγάζω κάποιες φορές αλλά δεν τις ανεβάζω.  Έχω διαπιστώσει πως οι φίλοι μου οι ίδιοι δεν μου κάνουν like και σπάνια θα πάρω κάτι απο αυτούς. Ενώ και βγαίνουμε και μιλάμε σε μηνύματα. Τώρα θα μου πείτε, κοπέλα μου τα λαικ είναι το πρόβλημά σου? Είσαι σοβαρή? :-)

 

Θα απαντήσω  όμως κάτι που διαπιστώνω.

Άν έχει σχετικά λίγα λάικ μια κοπέλα στο προφίλ της, ακόμα και πολύ όμορφη να είναι δεν την πλησιάζουν εύκολα, σε όσο περισσότερο κόσμο  αρέσει μία φωτογραφία τόσο ευκολότερα ο κάθε ένας κάνει σχόλιο, στέλνει  μήνυμα στην κοπέλα κτλ.

Γιατί όποτε ανεβάζω, κυρίως πολύ ωραίες, με θυμούνται όλοι. Ακόμα και οι στενοί μου φίλοι μου μιλάν κατευθείαν λες και ανεβαίνω στα μάτια τους με μία φωτογραφία.

 Οπότε κάτι γίνεται με τα like και έχει αρχίσει να με απασχολεί! Ερώτηση1. τί γίνεται? :-D :-)

 

Προβληματιζόμουν τι συμβαίνει στο μυαλό ένός άντρα με τα like και τα duck face, αλλά διάβασα προσεχτικά τί γράφτηκε! Ελπίζω όμως να μην είναι και η μισή αλήθεια γιατί το ένστικτο  μου λέει, έστω και σε αυτόν τον εικονικό κόσμο του facebook κάποιους κανόνες έχει η αλληλεπίδραση των ανθρώπων που σχετίζεται με τη γενική αποδοχή.

 

Και σκέφτηκα και το ενδεχόμενο να περνάω ένα είδος κρίσης κοινωνικότητας.

 

 

Ένα άλλο θέμα που έχω είναι οι συγγενείς μου!

 

Έχω μαζέψει κάποιους συγγενείς και κάποιους γνωστους που μου έχουν κάνει αίτημα και έχω δεχτεί, που με το ζόρι θέλω να είναι μέσα για τον απλό λόγο ότι είναι λίγο κολλημένοι και δεν μπορώ άνετα να ανεβάζω τις μουσικές που μου αρέσουν πχ!!

 

 

 

Περιμένω με χαρά τις απαντήσεις σας :-)

Πάρα πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Δεν πολυκατάλαβα σε τι αναφέρεται ο wahnsinn.

Ζεις ενα δραμα,περαστικα βασικα,κατ επεκταση,προσωπικα θεωρω τον κοσμο που χρησιμοποιει το fb σαν μεσω αυτοπροβολης,τουλαχιστον εμετικο,θα με τραβουσε να ασχοληθω σοβαρα με μια γκομενα που εχει 45000 like και comments που μπορει να σου ανεβασουν το ζαχαρο,οσο θα με τραβουσε και μια γυμνη αμοιβαδα,οσο πιο γρηγορα αποδεχτεις την διαφορετικοτητα μεταξυ των ανθρωπων τοσο πιο ευκολα θα γλυτωσεις τα 50ρικα απο τις συνεδριες! :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με κανει να γελάω η απενεργοποιηση του προφιλ και να τους βλέπεις μετα από κανα δυο μήνες πάλι πισω :P

 

Βεβαια σαν χρηστης εχω και εγω κολλησει κάποιες φορές με το φβ δεν το αρνουμαι , εμενα όμως το κολλημα μου δεν είναι τα λαικ αλλα αν κάποιος με διαγράψει από φιλο μετα νομιζω ότι δεν με χωνευει ουτε αμα με βρει απεξω. Αυτό το κακο το έχω.

 

Εχει τυχει να με έχει κανει διαγραφη κάποια και μετα να βρεθουμε από κοντά και φυσικα φάνηκε ότι έχω διαφοροποιησει την συμπεριφορα μου και ουτε καλησπέρα δεν της ειπα και ουτε και αυτη μου μιλησε οποτε ξεκινησε το μέτωπο. Η συγκεκριμένη τσατιστηκε μαλλον επειδή ειχε ανεβασει μια φωτογραφια από έναν τοιχο που κάτι εγραφε και μετα εγω σχολιασα ότι είναι μλκια να λερώνει ο καθενας τον τοιχο του άλλου που εκανε και κάποια εξοδα να τον βάψει για μλκιες του στυλ "σε σκέφτομαι" ή "δεν φταιει η Κατερινα φταιει το αρρωστο μυαλο σου." ή στην τελικη αμα θες να κανεις το κομματι σου χαλασε το τοιχο αλλα άσε από κάτω και μια δέσμη με 2 50ευρα ώστε να αποκαταστησεις τη ζημιά.

 

Αλλα μαλλον δεν της άρεσε και με διέγραψε. Στα @@ μου ούτως ή αλλως η συγκεκριμένη πολύ τον κάποια παριστανε το καταλάβαινες ευκολα από το προφιλ της οποτε λογικο να μη σηκωνει αντιλογο πολύ εγωιστρια και έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με κανει να γελάω η απενεργοποιηση του προφιλ και να τους βλέπεις μετα από κανα δυο μήνες πάλι πισω :P

 

Βεβαια σαν χρηστης εχω και εγω κολλησει κάποιες φορές με το φβ δεν το αρνουμαι , εμενα όμως το κολλημα μου δεν είναι τα λαικ αλλα αν κάποιος με διαγράψει από φιλο μετα νομιζω ότι δεν με χωνευει ουτε αμα με βρει απεξω. Αυτό το κακο το έχω.

 

Εχει τυχει να με έχει κανει διαγραφη κάποια και μετα να βρεθουμε από κοντά και φυσικα φάνηκε ότι έχω διαφοροποιησει την συμπεριφορα μου και ουτε καλησπέρα δεν της ειπα και ουτε και αυτη μου μιλησε οποτε ξεκινησε το μέτωπο. Η συγκεκριμένη τσατιστηκε μαλλον επειδή ειχε ανεβασει μια φωτογραφια από έναν τοιχο που κάτι εγραφε και μετα εγω σχολιασα ότι είναι μλκια να λερώνει ο καθενας τον τοιχο του άλλου που εκανε και κάποια εξοδα να τον βάψει για μλκιες του στυλ "σε σκέφτομαι" ή "δεν φταιει η Κατερινα φταιει το αρρωστο μυαλο σου." ή στην τελικη αμα θες να κανεις το κομματι σου χαλασε το τοιχο αλλα άσε από κάτω και μια δέσμη με 2 50ευρα ώστε να αποκαταστησεις τη ζημιά.

 

Αλλα μαλλον δεν της άρεσε και με διέγραψε. Στα @@ μου ούτως ή αλλως η συγκεκριμένη πολύ τον κάποια παριστανε το καταλάβαινες ευκολα από το προφιλ της οποτε λογικο να μη σηκωνει αντιλογο πολύ εγωιστρια και έτσι.

Παίρνεις πολύ στα σοβαρά τη ζωή εντός FB, όσο κι αυτοί που καίγονται για τα likes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φβ πλεον έχει μπει στην καθημερινοτητα ολων μας και γενικοτερα τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης θα ηταν ψέμμα και υποκριτικο να πει κάποιος ότι δεν θα πάρει στα σοβαρά τη ζωη εντος φβ ισα ισα δεν είναι κακο είναι χρησιμο.

 

Μεγαλοι ηγετες και πολιτικοι σχολιάζουν και αναρτουν μεσα από σαιτ κοινωνικης δικτυωσης ποιος είμαι εγω που δεν θα πάρω στα σοβαρά ολο αυτό? η μονη μου ένσταση είναι στις σελφι και τα λαικ αλλα και παλι στα @@ μου δεν μου πεφτει και λογος στη τελικη τι κάνει ο καθενας αλλα να σπάω πλάκα μπορώ όπως και κάποιος άλλος μαζι μου.

 

Η διαγραφη από το φβ σαν φιλο δειχνει εχθρικη συμπεριφορά πιστευω σαν να σε έδιωχνε κάποιος από το μέρος του , το σπιτι του κτλπ ετσι το βλεπω εγω τουλάχιστον αρα δεν θα πω στον τυπο που με διεγραψε από το φβ καλημέρα σαν να μη τρεχει τπτ ουτε θα τρεξω να τον αγκαλιασω σαν να μη συμβαινει τιποτα υπάρχει κάποιος λογος που με διεγραψε (ειδικα όταν το προφιλ μου δεν είναι προφιλ με εριστικες  αναρτησεις και επιθετικες προς κάθε κατευθυνση) αλλα όταν βλεπω το στραβο δεν μπορω να μη το γραψω ναι είναι μλκια να σκέφτεσαι μονο τη πάρτη σου και να πηγαίνεις να καταστρέφεις τοιχους και δημοσιες περιουσιες επειδή ετσι σου καπνισε να εκφράσεις τα συναισθηματα σου.Και στη τελικη πληρωσε τη ζημια. Η τυπισσα που λεω για αυτό το λογο με διεγραψε δεν της άρεσε γιατι δεν εχει μάθει να είναι δικαιη και εγω με αδικους ανθρώπους δεν τα πάω καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φβ πλεον έχει μπει στην καθημερινοτητα ολων μας και γενικοτερα τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης θα ηταν ψέμμα και υποκριτικο να πει κάποιος ότι δεν θα πάρει στα σοβαρά τη ζωη εντος φβ ισα ισα δεν είναι κακο είναι χρησιμο.

 

Μεγαλοι ηγετες και πολιτικοι σχολιάζουν και αναρτουν μεσα από σαιτ κοινωνικης δικτυωσης ποιος είμαι εγω που δεν θα πάρω στα σοβαρά ολο αυτό?

Άλλο η επαγγελματική χρήση του fb και των social media γενικότερα, κι αλλο τα προσωπικά accounts, οι φωτό διακοπών, κοιτάξτε τι έφαγα σήμερα κλπ. Είσαι στη 2η κατηγορία, γι' αυτο σου λέω, κάνε κανένα logout πού και πού, για να μη σε νοιάζει τι γίνεται εκεί πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προτιμώ πάντως να μη σχολιάζουν άντρες τις φωτογραφίες μου γιατί θα κάθεται ο καθένας μετά και θα βγάζει δικά του συμπεράσματα, αλλά όπως είπα, επειδή έχω μόνο φίλους στο φουμπου, δεν χρειάζεται να ανησυχώ γι'αυτό. Συνήθως οι φίλοι δε σχολιάζουν κουταμάρες στις φωτογραφίες σου, οπότε mademoiselle δε χρειάζεται να ανησυχείς γι'αυτό, λογικό μου ακούγεται να μη σχολιάζουν και να μην κάνουν like οι φίλοι σου. Και να σου αρέσει κάτι δεν είναι απαραίτητο να το επιβεβαιώσεις με ένα like.

Επίσης ίσως να παίζει και αμοιβαιότητα.. δεν ξέρω.. γενικά εμένα νιώθω ότι μου κάνουν like κι εγώ κάνω στα δικά τους. Έχω καμιά 150 φίλους στο φουμπου και όταν ποστάρω κάτι όλο και κάνα like θα πάρω. Κανά δύο, δηλαδή, μη φανταστείτε, αλλά πάντα μου φαινόντουσαν αρκετά τα 2-3 και ενθαρρυντικά για να συνεχίσω να ποστάρω τις μαλακίες μου. 

 

Να σας πω και μια ιστορία περί αμοιβαιότητας... 

Στο παιδαγωγικό είχαμε ένα μάθημα που λεγόταν μικροδιδασκαλίες. Σ'αυτό το μάθημα κάποια από τις φοιτήτριες έκανε τη δασκάλα και απο κάτω οι υπόλοιποι φοιτητές τους μαθητές, προσομοίωση δηλαδή του κανονικού μαθήματος. Αφού η φοιτήτρια έκανε το μάθημά της ως δασκάλα οι άλλοι φοιτητές βαθμολογούσαν τη φοιτήτρια για το πόσο καλά θεωρούσαν ότι είχε κάνει το μάθημα. Μια μέρα πετυχαίνω στο κυλικείο μια γνωστή μέσα στη μαύρη μαυρίλα. "τι έγινε ρε Σοφία;" της λέω, "τι έχεις και είσαι έτσι?"

μου λέει "έκανα τη μικροδιδασκαλία μου και όλοι με βαθμολόγησαν πολύ χαμηλά... είχα ρίξει πολύ δουλειά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με βαθμολόγησαν έτσι, τι δεν άρεσε".. 

Η κοπέλα, που  ήταν και λίγο φυτό, μόνο τα κλάματα που δεν έβαλε. 

Πετυχαίνω μετά από λίγο μια άλλη φίλη που ήταν μαζί στο τμήμα της λέω "τι έγινε ρε συ με τη Σοφία?"

"τι να γίνει ρε σύ" μου λέει  "αφού όλη τη χρονιά με εξάρια βαθμολογούσε τους άλλους, στη γωνία την περίμεναν" 

 

Και αναρωτιόμουν μετά εγώ, που είχα κάτσει και την παρηγορούσα την άλλη πιο πριν  "τους κοπανάς τους άλλους το εξάρι κι εσένα θέλεις να σου βάλουν 10 με τόνο; πάρ'τα αρχίδια τους τώρα!"

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ με αρκετό ενδιαφέρον το thread και μπορώ να πώ πως σχεδόν σε όλα με βρίσκετε σύμφωνο.Σε ένα πράγμα διαφωνώ.Οι περισσότεροι λέτε πως το facebook είναι άθλιο, είναι μαλακία, αναρωτιέστε τι κάνουν όλοι εκεί μέσα, το facebook μας κατέστρεψε, το facebook είναι εκείνο, το facebook είναι το άλλο και κτλπ....

 

Σας διαβεβαιώ λοιπόν πως το facebook είναι μια χαρά!Εμείς που το χρησιμοποιούμε το φέραμε σε αυτήν τη κατάσταση(Οι περισσότεροι τουλάχιστον!).Όπως και κάθε τι στη ζωή εξαρτάται πότε και πώς το χρησιμοποιούμε.

Στη ζωή δεν υπάρχει μόνο το facebook, υπάρχει και μία ωράια ταινία, υπάρχουν και οι αληθινοί φίλοι, υπάρχει και ένας ωράιος περίπατος στη φύση, υπάρχει και η γυμναστική, υπάρχει και μία ωράια εκπομπή,υπάρχει και ένα βιβλίο να διαβάσουμε,γενικώς υπάρχουν πολλά........

 

Ξαναλέω λοιπόν, καλό το facebook αλλά μην το παίρνουμε και στα σοβαρά ούτε και να το παίρνουμε σαν ενασχόληση απο το πρωί μέχρι το βράδυ.

 

Δυστηχώς στην Ελλάδα ΧΑΣΑΜΕ ΤΟ ΜΕΤΡΟ(Σε όλους τους τομείς)

 

Γι'αυτό και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε σήμερα, ΧΑΣΑΜΕ ΤΟ ΜΕΤΡΟ!

 

Δεν ξέρω αν με καταλαβάινετε.....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζεις ενα δραμα,περαστικα βασικα,κατ επεκταση,προσωπικα θεωρω τον κοσμο που χρησιμοποιει το fb σαν μεσω αυτοπροβολης,τουλαχιστον εμετικο,θα με τραβουσε να ασχοληθω σοβαρα με μια γκομενα που εχει 45000 like και comments που μπορει να σου ανεβασουν το ζαχαρο,οσο θα με τραβουσε και μια γυμνη αμοιβαδα,οσο πιο γρηγορα αποδεχτεις την διαφορετικοτητα μεταξυ των ανθρωπων τοσο πιο ευκολα θα γλυτωσεις τα 50ρικα απο τις συνεδριες! :D

 

Λιγα για την αμοιβαδα ε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

 

Δεν ξέρω αν με καταλαβάινετε.....

 

που να σε καταλάβουμε; είμαστε χαζοί!

 

(υπόλοιποι: like)

 

 

Καλησπέρα παιδιά και συγνώμη για την καθυστέρηση :-)

 

Καταρχήν ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση και την προθυμία να συζητήσουμε το θέμα που με απασχολεί..

 

Έχω facebook αρκετά χρόνια και του κάνω μέτρια χρήση, δηλαδή μπαίνω κάθε μέρα αλλά δεν αναρτώ συνέχεια πράγματα.

Το ένα θέμα μου είναι οι φωτογραφίες και τα like. Δηλαδή, ποτέ δεν ήμουν stand by ποτε θα μου κάνουν like σε κάτι γιατί συνήθως ανταποκρίνονταν σχετικά λογικός αριθμός ατόμων.. Πχ σε μια φωτοφραφία μου από 10-20-40 like!

Παλαιότερα όπως ανέβαζα φωτογραφίες πιο συχνά, δηλαδή μία κάθε 20 μέρες περίπου και είχα ανταπόκριση από φίλες κυρίως και φίλους που είχαμε στενή επαφή καιν από κοντά. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο, απέχω από το fb, βγαίνω αλλά δεν βγάζω selfie, δηλαδή βγάζω κάποιες φορές αλλά δεν τις ανεβάζω.  Έχω διαπιστώσει πως οι φίλοι μου οι ίδιοι δεν μου κάνουν like και σπάνια θα πάρω κάτι απο αυτούς. Ενώ και βγαίνουμε και μιλάμε σε μηνύματα. Τώρα θα μου πείτε, κοπέλα μου τα λαικ είναι το πρόβλημά σου? Είσαι σοβαρή? :-)

 

Θα απαντήσω  όμως κάτι που διαπιστώνω.

Άν έχει σχετικά λίγα λάικ μια κοπέλα στο προφίλ της, ακόμα και πολύ όμορφη να είναι δεν την πλησιάζουν εύκολα, σε όσο περισσότερο κόσμο  αρέσει μία φωτογραφία τόσο ευκολότερα ο κάθε ένας κάνει σχόλιο, στέλνει  μήνυμα στην κοπέλα κτλ.

Γιατί όποτε ανεβάζω, κυρίως πολύ ωραίες, με θυμούνται όλοι. Ακόμα και οι στενοί μου φίλοι μου μιλάν κατευθείαν λες και ανεβαίνω στα μάτια τους με μία φωτογραφία.

 Οπότε κάτι γίνεται με τα like και έχει αρχίσει να με απασχολεί! Ερώτηση1. τί γίνεται? :-D :-)

 

Προβληματιζόμουν τι συμβαίνει στο μυαλό ένός άντρα με τα like και τα duck face, αλλά διάβασα προσεχτικά τί γράφτηκε! Ελπίζω όμως να μην είναι και η μισή αλήθεια γιατί το ένστικτο  μου λέει, έστω και σε αυτόν τον εικονικό κόσμο του facebook κάποιους κανόνες έχει η αλληλεπίδραση των ανθρώπων που σχετίζεται με τη γενική αποδοχή.

 

Και σκέφτηκα και το ενδεχόμενο να περνάω ένα είδος κρίσης κοινωνικότητας.

 

 

Ένα άλλο θέμα που έχω είναι οι συγγενείς μου!

 

Έχω μαζέψει κάποιους συγγενείς και κάποιους γνωστους που μου έχουν κάνει αίτημα και έχω δεχτεί, που με το ζόρι θέλω να είναι μέσα για τον απλό λόγο ότι είναι λίγο κολλημένοι και δεν μπορώ άνετα να ανεβάζω τις μουσικές που μου αρέσουν πχ!!

 

 

 

Περιμένω με χαρά τις απαντήσεις σας :-)

Πάρα πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Δεν πολυκατάλαβα σε τι αναφέρεται ο wahnsinn.

 

 

αδέρφια, έχουν περάσει περισσότερες από 24 ώρες και κανείς δεν έγραψε στο μαντμαζελάκι: Για δώσε fb να σου πούμε αν δικαιούσαι λάιξ. Έχει χαθεί πια ο ρόλος του άντρα, που οδεύουμε ως κοινωνία;!;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...