Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,

εκανα κι εγώ verification σήμερα με live chat.. Δυσκολεύτηκα με την προφορα λιγάκι αλλά βγάλαμε άκρη.

Προσοχή θέλουν να κάνει TILT το διαβατήριο αν δειξετε διαβατήριο.. για να φανει η Ακρόπολη στο watermark (λογικά έτσι λέγεται ) .

Ωστόσο σκέφτομαι να κάνω το έμβασμα στην Ν26 που είναι σχετικά αξιόπιστη και έπειτα να μεταφέρω απο την κάρτα της N26 χρήματα στο Revolut οταν θέλω να κάνω κάποια αγορά απο Αγγλία.

Αυτό γίνεται ; υπάρχουν κάποια έξοδα; ευχαριστώ.

Στις 25/10/2018 στις 12:36 ΜΜ, Doubt είπε

Μέσω e-banking με κόστος 1€.

 Αν πας στο γκισέ έχει χρέωση πολλαπλάσια.

 (Πρέπει να είναι η δεύτερη ή τρίτη φορά που το απαντάω αυτό το ερώτημα, ίσως πρέπει να μπει στην αρχή του θέματος.)

Πρέπει να μπεί ενα QnA τόσο στην Ν26 όσο και στην REVOLUT

Τα ίδια ερωτήματα γίνονται συνέχεια και είναι γνωστά οπότε μπορεί να φτιαχτεί εύκολα.

Είναι λίγο δύσκολο να διαβάσεις τόσες σελίδες πίσω για να βρείς μια πληροφορία και καθόλου πρακτικό.

Ας αναλάβει κάποιος που ειναι πιο εμπειρος στη Ν26 και έχει λιγο χρόνο να το οργανώσει με ωραίο QnA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν βρισκω το νοημα να μεταφερεις απο N26 σε Revolut για αγορα. Και οι 2 εχουν πολυ χαμηλα exchange rates, επισης και οι 2 ειναι αξιοπιστες (ειναι plus οτι η N26 ειναι πλεον actual bank αλλα και η Revolut εχει ασφαλεια απο την Lloyd's).
Εξοδα δεν θα υπαρξουν απο την μεταφορα και θα κανεις top up στην Revolut με την χρηση της καρτας N26 ωστε να μεταφερθουν αμεσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρέσει που η Ν26 δεν έχει φέρει κανένα προϊόν στην Ελλάδα, απορώ πως δίνει τις premium υπηρεσίες στις άλλες χώρες τις Ευρώπης και αποκλείει την Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, sistah είπε

Δεν βρισκω το νοημα να μεταφερεις απο N26 σε Revolut για αγορα. Και οι 2 εχουν πολυ χαμηλα exchange rates, επισης και οι 2 ειναι αξιοπιστες (ειναι plus οτι η N26 ειναι πλεον actual bank αλλα και η Revolut εχει ασφαλεια απο την Lloyd's).
Εξοδα δεν θα υπαρξουν απο την μεταφορα και θα κανεις top up στην Revolut με την χρηση της καρτας N26 ωστε να μεταφερθουν αμεσως.

Οπως το σκέφτομαι είναι να έχω ενα μεγαλύτερο ποσό στην N26 και να κάνω instant top up με την κάρτα της N26 απευθείας στο revolut οταν χρειάζομαι συνάλλαγμα σε λίρες πχ ταξίδι στην Αγγλία για να μπορώ να σηκώσω χρήματα απο ΑΤΜ Αγγλίας ή να κάνω κάποιες αγορές με revolut σε Αγγλική Λίρα.

Απλα δεν ξέρω αν είναι safe να εχει μεγαλύτερα ποσά στην Revolut δεδομένου οτι δεν είναι τράπεζα . Βεβαια οτι έχει ασφάλεια απο την Lloyd's δεν το γνώριζα.

 

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αγορασεις κατευθειαν σε Αγγλικη λιρα προϋποθετει να εχεις το Revolut wallet σου σε λιρες που σημαινει οτι θα φας exchange απο την μεταφορα της N26 (euro to gbp) αρα ειναι το ιδιο πραγμα.
Παντως και οι 2 τραπεζες προσφερουν σχεδον ιδιες υπηρεσιες στο κομματι του pay abroad σε διαφορετικο νομισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sistah είπε

Για να αγορασεις κατευθειαν σε Αγγλικη λιρα προϋποθετει να εχεις το Revolut wallet σου σε λιρες

Όχι.

 

20 λεπτά πριν, sistah είπε

που σημαινει οτι θα φας exchange απο την μεταφορα της N26 (euro to gbp)

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σκετα οχι δε με βοηθανε ιδιαιτερα. Για να γινω πιο σαφης: εννοειται οτι μπορει να αγορασει σε αγγλικη λιρα με revo/n26 αλλα αν το κανει με euros θα εχει (πολυ χαμηλο) exchange rate.
Ο @Prof_Chaos ανεφερε οτι θελει να κανει αγορα απο Aγγλια με την Revolut και υπεθεσα οτι θα την χρησιμοποιησει για να πληρωσει εξαρχης με λιρα, εξου και αυτο που εγραψα.
Εαν κανω καπου λαθος και σε αυτο, παρακαλω διορθωσε με κανοντας και ενα elaboration.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεταφέρεις € από τη n26 στη revolut.

Κάνεις αγορές στην Αγγλία (ή σε αγγλικά site) χρησιμοποιώντας τη revolut (η οποία είπαμε έχει φορτωθεί με €), αφήνοντας τη revolut να κάνει τις απαιτούμενες μετατροπές (από € σε £) δωρεάν.

Τέλος.

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά  ! 

 

 Γνωρίζει κανείς εάν γίνεται να κάνεις online κατάθεση από ελληνικό atm στην n26 και αν ναι υπάρχει κάποια χρέωση??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, sistah είπε

Για να αγορασεις κατευθειαν σε Αγγλικη λιρα προϋποθετει να εχεις το Revolut wallet σου σε λιρες που σημαινει οτι θα φας exchange απο την μεταφορα της N26 (euro to gbp) αρα ειναι το ιδιο πραγμα.
 Παντως και οι 2 τραπεζες προσφερουν σχεδον ιδιες υπηρεσιες στο κομματι του pay abroad σε διαφορετικο νομισμα.

Για να μην μπερδευτούμε γιατι ίσως εγώ δεν το διατύπωσα σωστά

Παράδειγμα

εχω στο Revolut 200 ΕΥΡΩ και πάω Αγγλία και κάνω αγορά εκεί ή ανάληψη θα μου μετατρέψει δωρεάν το revolut απο το balance μου τα Ευρώ που θα δαναπανήσω σε λίρες με την ισοτημία ημέρας.

Εναλλακτικά θα μπορουσα να μετατρέψω επίσης δωρεάν σε οποιαδήποτε στιγμή πριν τις αγορές μου τα ευρώ σε λίρες μέσα απο το Revolut .

Μέχρι εδω νομίζω οτι δεν κάνω κάπου λάθος και συμφωνούμε.

Πάμε στη Ν26

Σκεφτόμουν δεδομενου οτι ειναι τράπεζα απο πίσω είναι πιο ασφαλές να έχεις περισσότερα χρήματα εκεί και αν θέλεις χρήση revolut να κάνεις δωρεάν top up απο την κάρτα Ν26 στο Revolut σε ΕΥΡΩ. *οχι λίρες . Μετα μέσα απο το revolut το μετατρέπεις Δωρεάν.

Τέλος το Ν26 σου προσφέρει δωρεάν ανάληψη και μετατροπη νομίσματος για Αγγλία οπως το revolut ? Διαβασα για χρεώσεις .Αν κανω κάπου λάθος ενημερώστε με  . Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Μεταφέρεις € από τη n26 στη revolut.

Κάνεις αγορές στην Αγγλία (ή σε αγγλικά site) χρησιμοποιώντας τη revolut (η οποία είπαμε έχει φορτωθεί με €), αφήνοντας τη revolut να κάνει τις απαιτούμενες μετατροπές (από € σε £) δωρεάν.

Τέλος.

Υπάρχει κάποια χρέωση για την μεταφορά από n26 στην revolut??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Prof_Chaos είπε

Σκεφτόμουν δεδομενου οτι ειναι τράπεζα απο πίσω είναι πιο ασφαλές να έχεις περισσότερα χρήματα εκεί

Είναι μύθος η  "ασφάλεια" που παρέχουν οι τράπεζες στους καταθέτες τους, καθόσον προϋποθέτει εμπιστοσύνη  από τους καταθέτες προς τις τράπεζες (αλλά δεν είναι της παρούσης).

Τα υπόλοιπα που γράφεις σωστά είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γνωρίζει κανείς εάν γίνεται να κάνεις online κατάθεση από ελληνικό atm στην n26 και αν ναι υπάρχει κάποια χρέωση??? 

Γνωρίζει κανείς εάν η N26 μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για τα κρυπτονομισματα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...