Προς το περιεχόμενο

Dunkirk


Nate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολεμική ταινία χωρίς ρινιδα αίματος δεν υφίσταται

 

Αρα ούτε το Paths of Glory είναι πολεμική ταινία; Το θέμα του πολέμου δεν αφορά μόνο τις μάχες. Ουτε οι πολεμικές μάχες αφορούν μόνο τις μάχες επί εδάφους και θύματα από πυροβολισμούς ή εκρήξεις. Στη περίπτωση του Dunkirk ο πόλεμος έχει κυρίως να κάνει με αερομαχίες, με πλοία που προσπαθούν να αποφύγουν βομβαρδισμούς, καθώς και με τη συλλογική ψυχολογία των στρατιωτών/ ανθρώπων που προσπαθούν να βγουν ζωντανοί μέσα από αυτόν.

 

Κατά τ' άλλα μόλις λίγα μηνύματα πίσω, έχω παραθέσει τον Νολαν να λέει: Dunkirk is not a war movie per se.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρέθηκα, ένιωσα ότι δεν έχει κάτι να μου πει και γενικά δεν μου άρεσε. Για μένα σίγουρα η χειρότερη ταινία του και νομίζω και να μην την δει κανένας δεν χάνει και τίποτα το σπουδαίο. 6/10 λόγο του ονόματος του σκηνοθέτη αν ήταν άλλος μπορεί και 4/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ηταν μια καλογυρισμένη τανία με πολύ ωραία φωτογραφία, εδωσε σημασία πιο πολύ στα σκηνικά και στην ψυχολογία των στρατιωτών

Εγώ έμεινα ευχαριστημένη. Σίγουρα λόγο της πιο αργής εξελιξης των γεγονότων χάνει κάποιο μέρος του κοινού ειδικά όσους περιμεναν κατι σε "saving private ryan"

από μένα 7/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/12/2017 στις 3:23 ΜΜ, V for Vagelis είπε

Αρα ούτε το Paths of Glory είναι πολεμική ταινία; Το θέμα του πολέμου δεν αφορά μόνο τις μάχες. Ουτε οι πολεμικές μάχες αφορούν μόνο τις μάχες επί εδάφους και θύματα από πυροβολισμούς ή εκρήξεις. Στη περίπτωση του Dunkirk ο πόλεμος έχει κυρίως να κάνει με αερομαχίες, με πλοία που προσπαθούν να αποφύγουν βομβαρδισμούς, καθώς και με τη συλλογική ψυχολογία των στρατιωτών/ ανθρώπων που προσπαθούν να βγουν ζωντανοί μέσα από αυτόν.

Κατά τ' άλλα μόλις λίγα μηνύματα πίσω, έχω παραθέσει τον Νολαν να λέει: Dunkirk is not a war movie per se.

Το Paths of glory ειναι η καλυτερη ,πραγματικα, αντιπολεμικη ταινια.

ισως και η μονη...

Ειναι απο τις λιγες ταινιες που εχω βαλει 10/10,

(κιουμπρικ θεε παρε τη παε)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την περίμενα πολύ καλύτερη,αλλά δυστυχώς με ψιλοαπογοητευσε.

Βαρετή σε πολλά σημεία,υπερβολικά αργή σε αλλά σημεία,το μονο που την έσωζε ηταν καποιες καλες σκηνές και φυσικά η ατμόσφαιρα λόγω του οτι περιγράφει ενα ιστορικό γεγονός.

Καμμία σχέση βέβαια με αριστουργήματα όπως paths of glory,Patton,the longest day,η γέφυρα του Άρνεμ,τα κανόνια του Ναβαρόνε,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το δα επιτελους.

τεχνικα αρτιο αλλα σαν περιεχομενο δεν ελεγε πολλα. το προβλημα ηταν οτι δεν ενιωθες το μεγεθος και την ατμοσφαιρα του συμβαντος. 

το gimmick με τον παραλληλο χρονο και το κομματι με τους πιλοτους τελειως αχρειαστα αφου δεν υπηρχε κανενα απολυτως συναισθηματικο δεσιμο μαζι τους. μαλλον τους εβαλε για να εχει λιγη δραση η ταινια.  η μουσικη αν και εξαιρετικη, το παρακανε λιγο στη χρηση της. μερικες φορες καλο ειναι να αφηνεις την εικονα να μιλαει μονη της.

γενικα μια τυπικη ταινια απο τον υπερτιμημενο Νολαν: αψογο craftmanship αλλα τελειως ρηχη.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ειναι η ταινια του nolan που μου αρεσε το λιγοτερο. Πραγματικα απορω πως μπορειτε να λετε υπερτιμημενο καποιον που σκηνοθετησε memento, inception, interstellar, dark knight κτλ. Πραγματικα απορια το εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Captain Falafel είπε

Ειναι η ταινια του nolan που μου αρεσε το λιγοτερο. Πραγματικα απορω πως μπορειτε να λετε υπερτιμημενο καποιον που σκηνοθετησε memento, inception, interstellar, dark knight κτλ. Πραγματικα απορια το εχω.

μην ασχολεισαι τι γραφει ο καθενας, ετσι ειναι τα internets ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κανένας από τους δύο δεν είναι υπερτιμημένος

Ο Κάμερον έχει γυρίσει τα Aliens-Terminator 1-Terminator 2 και Abyss τα οποία 4 είναι από τις πιο σημαντικές και επιδραστικές ταινίες του αμερικάνικου εμπορικού σινεμά των 80s - early 90s σε κάθε επίπεδο (παραγωγής, σεναρίων, σκηνοθεσίας, ερμηνειών, ιστοριών, cultural impact) + επιπλέον, έχοντας εκμεταλλευτεί επαρκώς την δυναμική που έδωσε το πρώτο Alien στην πρωταγωνίστριά του κάνοντάς ένα ουσιαστικό πρώτο βήμα στην ενσωμάτωση θηλυκών ηρωίδων σε ένα ανδροκρατούμενο καθαρά χώρο, μακρυά από swj μαλακίες του σήμερα εξέλιξε αυτό το κομμάτι και το πήγε σε άλλο επίπεδο με τα aliens και T1-T2... η συμβολή του σε αυτό το κομμάτι ίσως είναι πιο σημαντική και από τις ίδιες του τις ταινίες!

τώρα αν μετά το συμπαθέστατο αλλά αφελές True Lies αποφάσισε να γυρίσει 2 νερόβραστες χαζομάρες για τα ταμεία και να γίνει πιο πολύ κάτι σαν production designer και τεχνολογικός γκουρού, αυτό δεν αναιρεί ότι τα χρυσά του χρόνια άλλαξε μαζί με μερικούς ακόμα το πρόσωπο του σύγχρονου εμπορικού σινεμά...αν νομίζετε πως είναι υπερτιμημένος ελέω avatar και τιτανικού -που είναι νερόβραστες χαζομάρες για την  χολυγουντιανή πλέμπα αλλά ακόμα και έτσι, το level of design και production του μαζί με τη σκηνοθεσία του είναι υποδειγματικά και στα 2- ε ξέρω' γω, περαστικά? :P 

Από την άλλη ο Νόλαν έκανε μια εκ των κορυφαίων ταινιών του παγκόσμιου σινεμά των 00ς -Memento- , την -για εμένα κυρίως- καλύτερη superhero movie ever - το Batman Begins-, ένα από τα καλύτερα και πιο πρωτότυπα εμπορικά έργα των 00ς -Prestige- σε μια εποχή που η σαπίλα και η έλλειψη πρωτοτυπίας στον αμερικάνικο εμπορικό σινεμά είναι κάτι παραπάνω από εμφανής, ένα εξαιρετικό remake -Insomnia-, νωρίτερα ένα καταπληκτικό νέο-νουάρ μυστηρίου -Following- και έκλεισε με την κατά γενική ομολογία πιο επιδραστική comic book movie ever -Dark Κnight- (με τα μικροθεματάκια της επίσης ε :P )...κοινώς έκανε ένα σερί 6 ταινιών οι οποίες άλλαξαν το τοπίο στον εμπορικό κινηματογράφο των 00ς -μια δεκαετία που ξαναλέω, το αμερικάνικο εμπορικό σινεμά αν εξαιρέσει κανείς τα lord of the rings, την έβγαζε με underwords και fast and furious και  σια-, έβαλε μαζί με τους Xmen και τον Spiderman του Raimi τον πήχη για κάθε superhero ταινία του σήμερα πριν γίνουν καν το trend που είναι τώρα -και για πολύ κόσμο δεν έχουν ξεπεραστεί από καμία Marvel-, έδωσε ένα icon of a generation με τον Joker του -σχεδόν ίδιας απήχησης με τον Hannibal Lecter και τον Darth Vader- + η κάθε μία του ταινία από αυτές μνημονεύεται μέχρι και σήμερα για διάφορους λόγους... κοινώς επηρέασε όσο λίγους και αυτός τον σύγχρονο εμπορικό αμερικάνικο σινεμά με ταινίες - κλειδιά....

τώρα αν μετά το Inception - το σημείο 0 για εμένα που αν και μου αρέσει πάρα πολύ, ήταν η ταινία που έμελλε να αλλάξει παντελώς σχεδόν την φιλοσοφία του στις επόμενες ταινίες του- κάθε επόμενή του ταινία είναι όλο και χειρότερη και τυποποίησε τον εαυτό του σε αυτό που περίμενε ο κόσμος βάση της πρώτης του φάση, δηλαδή περιπέτειες με twists, over-exposition και δράση σε πολύ μεγαλύτερο scale λόγω της φήμης του, αυτό δε λέει απολύτως τίποτα για την ποιότητά του....και το Interstellar με το απαράδεκτο φινάλε του ή το next level of over-exposition του και το Dark Knight rises...που είναι απλά κακό και το Dunkirk που δεν διαφέρει σε τίποτα από ένα ντοκιμαντέρ του BBC χωρίς χαρακτήρες, είναι σκηνοθετημένα όλα στην πένα (εκτός τις όποιες σκηνές ξύλου ε :P )και το τεχνικό τους επίπεδο είναι απαράμιλλο...

γενικά υπερτιμημένος δεν είναι κανείς τους παίδες :P , εμένα προσωπικά δε με κέρδισε ποτέ κανείς τους 100% καθώς προτιμώ άλλου είδους ταινίες όταν μιλάμε για Hollywood και τέτοιου τύπου blockbusters αλλά αν μη τι άλλο οι ταινίες τους είναι εκατέρωθεν απίστευτα σημαντικές για το σινεμά που υπηρετούν + σε σχέση με άλλους σπουδαίους σκηνοθέτες που στη πορεία έχασαν το σκηνοθετικό touch τους, τουλάχιστον και οι δύο το έχουν ακόμα σχεδόν στο 100% και αυτό είναι που έσωσε πχ και το Avatar, αυτό έσωσε και το Dark Knight Rises...

 

 

Επεξ/σία από snake_plissken2112
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Interstellar το βρήκα εκπληκτικό και το προτιμώ από το Inception, αν και το τελευταίο το είχα δει 6 φορές στο σινεμά και το πρώτο 4. Ε μετά έκανε το Dunkirk επειδή ήθελε να πει αυτή την ιστορία, το οποίο είδα μόνο 2 αλλά μου άρεσε πολύ λόγω ειδικού ενδιαφέροντος.

Το Dark Knight Rises άλλαξε θεωρώ με το θάνατο του Ledger αλλά και πάλι τη θεωρώ εκπληκτική ταινία που έκλεισε μια τριλογία, η οποία εξαιρετικά δύσκολα θα επαναληφθεί. 

Επίσης τα twists υπήρχαν πάντα στις ταινίες του, ήδη από το Memento, όπως και στο Prestige, όπως και στα Dark Knight. Το Inception δεν διέφερε όπως και το Interstellar. Το Dunkirk αντιθέτως δεν είχε κάτι ανάλογου μεγέθους.

Επεξ/σία από YMIB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα Ιnterstellar και Inception ειναι μετριες ταινιες. εχουν αναλυθει οι λογοι στο παρελθον αρκετες φορες. τo ΤDK σωζεται απο την τεραστια ερμηνεια του Ledger. γενικα οι πιο μικρες του ταινιες, Μemento, Insomnia, The Prestige ειναι και οι καλυτερες.

παρολο που ο Νολαν ειναι πραγματι υπερτιμημενος, τουλαχιστον προσπαθει οι blockbuster ταινιες του να εχουν μια σκεψη, μια νοημοσυνη. κατι που ειναι πολυ αναγκαιο στην σημερινη χαβουζα που ειναι ο κινηματογραφος ψυχαγωγιας. γιαυτο τον λογο εχει την εκτιμηση μου, και γιαυτο σχεδον παντα πηγαινω και βλεπω τις ταινιες του στο σινεμα αν και απογοητευομαι στο τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή εσύ έχεις αναλύσει τους λόγους, δεν σημαίνει ότι πρέπει και να τους αποδεχθούμε. Ευτυχώς ο κόσμος τους έδωσε τη βαθμολογία που τους αρμόζει. Το ότι το Dark Knight το σώζει μόνο η ερμηνεία του Ledger είναι άλλο ανέκδοτο. Γι αυτό και οι ταινίες έχουν 8,6 8,8 και 9 με εκατοντάδες χιλιάδες ψήφους. Προφανώς όσοι βαθμολόγησαν ήταν fans του... franchise του Inception ή του Interstellar. Λέτε μια ελιτίστικη μπούρδα την οποία δεν μπορείτε να δικαιολογήσετε και καθόμαστε κι εμείς και ασχολούμαστε.

Υπάρχουν ταινίες που μας αρέσουν και δεν μας αρέσουν. Το να αποκαλούμε μέτριες ταινίες τις συγκεκριμένες είναι γελοίο.

Επεξ/σία από YMIB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σωστά, οι βαθμολογίες του κάθε imdb είναι μέτρο ποιότητας (y)

βασικά γιατί πρέπει να δικαιολογήσει κανείς την εκτίμησή του σε μια ταινία χρησιμοποιώντας γνώμες και ''αριθμούς'' τρίτων :P ?

 

anyway, το κακό στον τωρινό Νόλαν είναι ότι έχει κάνει αυτοσκοπό το twist και προς χάρη τούτου έχει θυσιάσει αρκετά μεγάλο κομμάτι των σεναρίων του που αφορά ανάπτυξη χαρακτήρων κτλ, καθώς και το visual storytelling προς χάρη του over-exposition ώστε να ''καταλάβει'' ο κόσμος την ανατροπή...

αλλά προσωπικά περιμένω ακόμα την ανακοίνωση της επόμενής του ταινίας κάθε φορά, μιας και ελπίζω ακόμα σε ένα μελλοντικό έργο πιο κοντά στα memento και prestige και μακρυά από πολλά εφέ και μεγάλου μπάτζετ υπερπαραγωγές...

Επεξ/σία από snake_plissken2112
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...