Προς το περιεχόμενο

Μήνυση κατά της Apple για τις κακές επιδόσεις του iPhone 4s, μετά την αναβάθμιση σε iOS 9


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γι'αυτο πουλουσες το 4s 200 ευρω??//

Αν σε πείραξε το γεγονός ότι το πουλάω, μην το πάρεις - αν πάλι σου φαίνεται ακριβό μπορείς πάλι να μην το πάρεις - αν απλα ήθελες με κάποιο τροπο να συμμετέχεις στην συζήτηση με αναιτιο εξυπνακισμό -- λυπάμαι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 205
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόνο το iPhone 6 έχει πουλήσει μέχρι στιγμής 13.000.000 συσκευές.
Επί 600€ το φθηνότερο μας κάνει 7.800.000.000€ το λιγότερο.
Στα 5.000.000€ αποζημίωση θα κολλήσουν;

Keep going

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ : Το σύρσιμο του 4s ειναι ανάλογο με οποιοδήποτε android ενός έτους . Αν εξαιρέσεις το S6 η καποιες άλλες "ναυαρχιδες" που θα σέρνονται στον ενάμιση χρόνο .Γελάει ο κόσμος με μηνυσεις . Αν ήταν έτσι ...

Να το ξαναπάμε απο την αρχή.Δεν γίνεται σύγκρηση καθώς η apple έχει συσκευή και OS οπότε μπορεί και ξέρει πότε το OS της είναι ικανό να τρέξει ομαλά σε συσκευή.

Android είναι λειτουργικό και υπάρχει σε κατοντάδες συσκευές στις οποίες μάλιστα υπάρχει και η πινελιά κάθε κατασκευαστή(Samsung,htc κλπ) oπότε το optimization είναι σχεδόν αδύνατο.

 

Δηλαδή περιμένεις την google να αρχίσει να ψάχνει αν το android είναι οκ σε 1-2 χιλιαδες συσκευές που έχουν βγει τα τελευταία 2-3 χρόνια.? Ή περιμένεις να απαγορέψει στις εταιρίες να βάζουν το χεράκι τους(touchwiz,sense κλπ κλπ)

 

Για την apple είναι πάρα πολύ εύκολο να ρυθμίσει και να κάνει έλεγχο σε μία απο τις 5-6 όλο και όλο συσκεύες που έχει.Οπότε η χαζοσύγκρηση με αντροιντ δεν στέκει.

 

Επίσης τι θέμα κατανόησης έχετε μερικοί.Το άρθρο μιλάει για παραπλάνηση στην ουσία της apple προς τους χρήστες 4S για να αναβαθμύσουν την συσκευή,με σκοπό να αρχίσει να γίνεται αργή και δύσχρηστη ώστε να μεταβούν σε νεότερη συσκευή apple.

Τώρα τι σκαλώνουν μερικού εδώ και λέτε για android δεν καταλβαίνω.Βγάλτε τις παρωπίδες πια μερικοί.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε φίλε μου!!!

Μπράβο σου!Είσαι το πρότυπο πελάτη που θέλει η Apple..

Και πάλι εύγε!

Και την επόμενη φορά προσπάθησε σε παρακαλώ να στείλεις ένα αρχείο σε non ios συσκευή με Bluetooth με την σούπερ χακαρισμενη σου συσκευή

Πραγματικα ρε φιλε ! Τυποι που απαντανε σαν εσενα ειναι το πρωινο μου ! Τι να μας πεις για το Bluetooth αγορινα μου ? απο το iOS 5 ακομη το ειχα και μπορουσα να ανταλλαξω αρχεια ακομη και με Νokia 3310 ! χα0χα0αχ0 ! Bluetooth λεει ! Μου θυμιζεις κατι noobs το 2008 που μολις ειχαν παρει το 3GS και ΒΡΙΖΑΝΕ γιατι δεν μπορουσαν να ανταλλαξουν αρχεια με Bluetooth ! Οφειλω να ομολογησω οτι στα παλια τα χρονια το Celeste δεν δουλευε παντα και δεν ηταν αξιοπιστο. Το AirBlue Sharing ομως ξεφτιλισε καθε προσδοκια !!! Την επομενη φορα που θα προσπαθησεις να επιχειρηματολογησεις πανω σε αυτα που εγραψα TRY SOMETHING MORE CONCRETE ! Bluetooth ....???? TRY HARDER BRO :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική οι κάτοχοι συσκευών android πάνω του ενός έτους πρέπει να κάνουν μήνυση στις εταιρίες που τους πούλησαν κινητά και δε τους δίνουν update ωστε να τους ωθήσουν να πάρουν καινούριο ..... 

Θυμίστε μου μια συσκευή Android με 512ram που "τρέχει"  Android 6.0 .....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστης iPhone 4s. Μια χαρά είμαι με παλιό ios. To other όμως μετά τόσο καιρό έχει φθάσει τα 8gb. Δεν καθαρίζει παρά μόνο με restore. Άμα κάνω restore όμως θα πάω στο τελευταίο ios και η συσκευή μου στην ουσία θα αχρηστευθεί .

ΜΕΓΑΛΗ πουθτιά της apple :(

μπορεις να κανεις επαναφορα εντος της συσκευης χωρις αναβαθμηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική οι κάτοχοι συσκευών android πάνω του ενός έτους πρέπει να κάνουν μήνυση στις εταιρίες που τους πούλησαν κινητά και δε τους δίνουν update ωστε να τους ωθήσουν να πάρουν καινούριο ..... 

Θυμίστε μου μια συσκευή Android με 512ram που "τρέχει"  Android 6.0 .....

Ακριβως Vagosd !  Αυτο που με ξεπερναει σε αυτο το site ειναι οτι ολοι κλαιτε επειδη σερνεται το 4S στο iOS 9 ! Το γεγονος οτι ειστε σε μια εταιρια η οποια σας εδωσε την δυνατοτητα να παιρνετε new features οπως το Low Power Mode μετα απο 5 ολοκληρα χρονια δεν σας λεει τιποτα... Μερικα πραγματα παιδες τα βλεπετε οπως σας βολευει... Δεν μπορει ΚΑΙ το χερι να ΜΗΝ βαζεις στην τσεπη ΚΑΙ να παραπονιεσαι... Ή θα κατσεις να ασχοληθεις με το πως γινεται downgrade για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...Ή θα βαλεις το χερακι στην τσεπη και θα παρεις καινουργιο iPhone. Εγω μενω ακομη με iOS 6.1.3 και ειναι ολα πιο πενα απο ποτε...  Ειχα δοκιμασει ομως ΚΑΙ iOS 7.1.2 ΚΑΙ 8.1.4 ΚΑΙ 9.0.2 στην ιδια συσκευη... ομως προτιμησα το SPEED Over New Apps γιατι για να σας πω την αληθεια παρα πολλα Apps που χρησιμοποιουσα οπως το Scanner Pro που πια θελουν iOS 8 or newer για να τρεξουν ειδα οτι με ΥΠΕΡΚΑΛΥΠΤΑΝ οι παλιοτερες εκδοσεις των εφαρμογων που ετρεχαν σε iOS 6 kai 7. Τωρα για να λεμε και του στραβου το δικιο οι "Αλλαγές" που γινονται στα Apps που ξαφνικα απαιτουν iOS 8 kai 9 or newer ΔΕΝ μπορει να τις αξιοποιησει ενας τυπος που εχει 4S γιατι τις πιο πολλες φορες πατανε ΚΑΙ σε Hardware :P ΤΕΛΙΚΟ συμπερασμα ειναι οτι πρεπει να το σκεφτει καποιος ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ αν τα New Apps αξιζουν περισσοτερο απο το Usability και το Responsiveness της συσκευης ! Για εμενα 9/10 αξιζει το Responsiveness ! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα ρε φιλε ! Τυποι που απαντανε σαν εσενα ειναι το πρωινο μου ! Τι να μας πεις για το Bluetooth αγορινα μου ? απο το iOS 5 ακομη το ειχα και μπορουσα να ανταλλαξω αρχεια ακομη και με Νokia 3310 ! χα0χα0αχ0 ! Bluetooth λεει ! Μου θυμιζεις κατι noobs το 2008 που μολις ειχαν παρει το 3GS και ΒΡΙΖΑΝΕ γιατι δεν μπορουσαν να ανταλλαξουν αρχεια με Bluetooth ! Οφειλω να ομολογησω οτι στα παλια τα χρονια το Celeste δεν δουλευε παντα και δεν ηταν αξιοπιστο. Το AirBlue Sharing ομως ξεφτιλισε καθε προσδοκια !!! Την επομενη φορα που θα προσπαθησεις να επιχειρηματολογησεις πανω σε αυτα που εγραψα TRY SOMETHING MORE CONCRETE ! Bluetooth ....???? TRY HARDER BRO :)

φίλε σε παω οσο τιποτα άλλο. κατοχος 3γσ, 4, 4σ. απο 3.1.2 blackra1n (Gehot), new bootrom teherd! Ειχα όλα τα βλοβς με το συγχωρεμενο 3γσ μ βολτες εκανα! Εποχες ! Να σ θυμησω και το ibluenova φιλε μ, μετα celeste (ios4), airbluesharing ios 5, κ μετα επεστραψαν τα παιδια του celeste αλλο ενα release στην ios 6, αλλα πλεον ειχαν χασει τον κοσμο. πλεον μονο airbluesharing. όλα βεβαιως εγω προσωπικα αγορασμενα απο cydia. Να σ θυμησω και αυτο, για αναμνηση, και για να καταλαβουν μερικοι εδω μεσα τι ειναι το jailbreak. Δεν προλαβαιναν βλεπετε στην ios 5 να φτιαξουν ενα καλο notifacation system, http://www.iphonehellas.gr/27305/mobilenotifier-beta-4/πηραν τον developer οταν ακομη το tweak ηταν στην beta 4. και αμεσως tweetαρει σας αφηνω για μια μεγαλη εταιρια, θα δειτε την δουλεια μ συντομα;). επι λεξη. μην θυμηθω do not disturb, sbsetting το must have tweak απο ios 2 ews 6. Η λογική κάνω jailbreak για cracked-apps (εε τα σπασμένα (Ελλάδα)) είναι μόνο λογική του μέσου ΕΛΛΗΝΑΡΑ που αγοράζει το 5ς,6,6ς... μόνο και μόνο για να το δείχνει, το λέει κτλ.. Να μην θυμηθώ όταν έκλεισε το installous, posts του τύπου: έκλεισε το Installous πάει το jailbreak ξόφλησε.. αλλιως τραβα στα apks καταλαβατε γατακια. και οσον αφορα κατι π ειδα οτι τα apps δν παιζουν. μπορεις απλα να κατεβασεις την τελευταια compatible εκδοση γιατι εχουν αλλα API's αλλα δεεεν εδω. ΑΥΤΑ. καλη χρονια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε σε παω οσο τιποτα άλλο. κατοχος 3γσ, 4, 4σ. απο 3.1.2 blackra1n (Gehot), new bootrom teherd! Ειχα όλα τα βλοβς με το συγχωρεμενο 3γσ μ βολτες εκανα! Εποχες ! Να σ θυμησω και το ibluenova φιλε μ, μετα celeste (ios4), airbluesharing ios 5, κ μετα επεστραψαν τα παιδια του celeste αλλο ενα release στην ios 6, αλλα πλεον ειχαν χασει τον κοσμο. πλεον μονο airbluesharing. όλα βεβαιως εγω προσωπικα αγορασμενα απο cydia. Να σ θυμησω και αυτο, για αναμνηση, και για να καταλαβουν μερικοι εδω μεσα τι ειναι το jailbreak. Δεν προλαβαιναν βλεπετε στην ios 5 να φτιαξουν ενα καλο notifacation system, http://www.iphonehellas.gr/27305/mobilenotifier-beta-4/πηραν τον developer οταν ακομη το tweak ηταν στην beta 4. και αμεσως tweetαρει σας αφηνω για μια μεγαλη εταιρια, θα δειτε την δουλεια μ συντομα ;). επι λεξη. μην θυμηθω do not disturb, sbsetting το must have tweak απο ios 2 ews 6. Η λογική κάνω jailbreak για cracked-apps (εε τα σπασμένα (Ελλάδα)) είναι μόνο λογική του μέσου ΕΛΛΗΝΑΡΑ που αγοράζει το 5ς,6,6ς... μόνο και μόνο για να το δείχνει, το λέει κτλ.. Να μην θυμηθώ όταν έκλεισε το installous, posts του τύπου: έκλεισε το Installous πάει το jailbreak ξόφλησε.. αλλιως τραβα στα apks καταλαβατε γατακια. και οσον αφορα κατι π ειδα οτι τα apps δν παιζουν. μπορεις απλα να κατεβασεις την τελευταια compatible εκδοση γιατι εχουν αλλα API's αλλα δεεεν εδω. ΑΥΤΑ. καλη χρονια

Επιτελους βρηκα καποιον που να ξερει ολο το παρελθον του iOS ! Και ειχα αρχισει να ανησυχω :) Ετσι ακριβως ειναι φιλε μου ! το ibluenova δεν το ειχα δοκιμασει αλλα θεωρω πως το Stability που σου δινει το Airbluesharing δεν το βρισκεις ευκολα :) Οσο για το Celeste (Επειδη μου ειχαν κανει δωρο και ενα iPod Touch το οποιο ειναι σε iOS 6 ) θεωρω πως δεν δουλευε με το 50% των non-iOS συσκευων :) Οποτε δεν πολυ ασχοληθηκα με αυτο γιατι δεν μπορουσες να βασιστεις πανω του :) Παντως ειναι πραγματικα ΕΠΙΚΟ να ακους στο 2016 ως ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ το "iPhone ?? No Bluetooth ! It Sucks ! " χα0χ0αχα0αχ0  :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ολο θεμα παει στο ότι με τον τροπο της η εταιρία σε αναγκάζει να αγοράσεις το καινούριο μοντέλο αφου πραγματικά γινεται η ζωή σου δύσκολη με το να διατηρείς ενα παλιό τηλεφωνο κ να του βαζεις χίλια δυο καινουρια πράγματα σε ενα λογισμικο που δεν μπορει να το σηκώσει. Κ το λεω ως πρώην κάτοχος iPhone 4 κ νυν iPhone 6. Ειχα φτάσει σε σημείο να περιμενω ποσες ωρες αναμονής μεχρι να κανω αυτο που εκανα παλιότερα πολυ γρηγορότερα με καθε αναβάθμιση του λογισμικού που μου έδινε η Apple. Στην ουσία γινεται αναγκαία η αλλαγή συσκευής οχι μονο λόγω λογισμικού αλλα κ λόγω εφαρμογών οι οποίες δεν τρέχανε πια σε παλιότερα τηλέφωνα. Μετα την μετάβαση σε iPhone 6 μπορω να πω ότι υπαρχει μια ανακούφιση πλεον αλλα το θεμα ειναι ότι πραγματικά γινεται εξαναγκαστικο. Θα μπορούσαν ας πουμε να σε αφήνουν σε μια προηγούμενη έκδοση που το τηλεφωνο έτρεχε κανονικα κ να μην σε βάζουν να κανεις αναβάθμιση κ στο τελος να μην μπορείς να δουλέψεις με το τηλεφωνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική οι κάτοχοι συσκευών android πάνω του ενός έτους πρέπει να κάνουν μήνυση στις εταιρίες που τους πούλησαν κινητά και δε τους δίνουν update ωστε να τους ωθήσουν να πάρουν καινούριο ..... 

Θυμίστε μου μια συσκευή Android με 512ram που "τρέχει"  Android 6.0 .....

 

με την διαφορα οτι τα android των 500mb ram κοστιζαν το 1/6 του iphone κ δεν πουλαγαν χαιλικι ,peace of mind κ its just works

 

ελα επιτελους ,ουτε υπνωτισμενους να σας εχουν

 

 

εν τω μεταξυ οι wannabe hackers του ios αγορασαν πανακριβα κινητα ,τα ξεσκισαν στην πατεντα για να μπορουν να κανουν αυτα που οποιοδηποτε android η wp της πλακας κανει απο μαμα ξργω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποχρέωσε κανέναν η Apple να κάνει την αναβάθμιση?

 

Αυτή η ιστορία μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον ξενοδόχο και τον πελάτη που καταλήγει ως εξής:

Εδώ ήταν η γυναίκα μου, ας την πηδούσες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους βρηκα καποιον που να ξερει ολο το παρελθον του iOS ! Και ειχα αρχισει να ανησυχω :) Ετσι ακριβως ειναι φιλε μου ! το ibluenova δεν το ειχα δοκιμασει αλλα θεωρω πως το Stability που σου δινει το Airbluesharing δεν το βρισκεις ευκολα :) Οσο για το Celeste (Επειδη μου ειχαν κανει δωρο και ενα iPod Touch το οποιο ειναι σε iOS 6 ) θεωρω πως δεν δουλευε με το 50% των non-iOS συσκευων :) Οποτε δεν πολυ ασχοληθηκα με αυτο γιατι δεν μπορουσες να βασιστεις πανω του :) Παντως ειναι πραγματικα ΕΠΙΚΟ να ακους στο 2016 ως ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ το "iPhone ?? No Bluetooth ! It Sucks ! " χα0χ0αχα0αχ0   :)

Καλά συγνώμη που επεμβαίνω αλλά...

 

Αν μετά από 10 χακιές, καλώδια σε υπολογιστή, κατεβάσματα "ειδικού" λογισμικού, τρεξίματα cli εντολών και δεν περιγράφω τι άλλο, είστε περήφανοι (!?) που μπορείτε να εγκαταστήσετε 3rd party πληρωμένο (η μη) λογισμικό που σας αφήνει να μοιραστείτε αρχεία με BT το οποίο θα "ξαναχαλάσει" στην επόμενη "αναβάθμιση" ios, τι να πω?

 

Ναι φίλοι μου, είναι άθλια η τακτική της apple να ΜΗΝ επιτρέπει σε τηλέφωνο 700+€ ανταλλαγή αρχείων με ΒΤ αλλά και πολλών άλλων. Να ΜΗΝ επιτρέπει οτιδήποτε αυτονόητο και απλό (πχ mp3 για ringtones με την μία και πολλλλά άλλα απλούστερα) ακόμα και σε κινητά των 20€ είναι μαζοχιστικό για τους κατόχους του και με ξεπερνάει. Δεν έχει να κάνει με haters vs fanboys αλλα με κοινή λογική.

 

Τουλάχιστον μετά τις μηνύσεις I(αν κερδηθούν) ίσως η καλή apple θα σας επιτρέψει downgrade, γιατί κάτι καλύτερο δεν βγεί από αυτή τη δουλειά αλλά έστω.

 

Σιγά σιγά και με αγώνες (μηνύσεις, αγωγές, δικαστήρια) θα αποκτήσετε αυτά που το android (symbian, wm, bada, etc) κάνουν από τότε που υπάρχουν. Μέχρι τότε συνεχίστε να αγοράζετε iphones το οποίο αποτελεί και case study στο μαρκετιν και την ψυχιατρική/ψυχολογία

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...