Προς το περιεχόμενο

Μήνυση κατά της Apple για τις κακές επιδόσεις του iPhone 4s, μετά την αναβάθμιση σε iOS 9


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποχρέωσε κανέναν η Apple να κάνει την αναβάθμιση?
 
Αυτή η ιστορία μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον ξενοδόχο και τον πελάτη που καταλήγει ως εξής:
Εδώ ήταν η γυναίκα μου, ας την πηδούσες 
θα μπορούσε να δε αφήνει σε μια έκδοση που το τηλεφωνο τρέχει κανονικα κ οχι να σε προτρέπει να το αναβαθμίσεις σε μια που θα σέρνεται. Ή τουλαχιστον να σου επιτρέπει να επιστρέψεις σε μια παλαιότερη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 205
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά συγνώμη που επεμβαίνω αλλά...

 

Αν μετά από 10 χακιές, καλώδια σε υπολογιστή, κατεβάσματα "ειδικού" λογισμικού, τρεξίματα cli εντολών και δεν περιγράφω τι άλλο, είστε περήφανοι (!?) που μπορείτε να εγκαταστήσετε 3rd party πληρωμένο (η μη) λογισμικό που σας αφήνει να μοιραστείτε αρχεία με BT το οποίο θα "ξαναχαλάσει" στην επόμενη "αναβάθμιση" ios, τι να πω?

 

Ναι φίλοι μου, είναι άθλια η τακτική της apple να ΜΗΝ επιτρέπει σε τηλέφωνο 700+€ ανταλλαγή αρχείων με ΒΤ αλλά και πολλών άλλων. Να ΜΗΝ επιτρέπει οτιδήποτε αυτονόητο και απλό (πχ mp3 για ringtones με την μία και πολλλλά άλλα απλούστερα) ακόμα και σε κινητά των 20€ είναι μαζοχιστικό για τους κατόχους του και με ξεπερνάει. Δεν έχει να κάνει με haters vs fanboys αλλα με κοινή λογική.

 

Τουλάχιστον μετά τις μηνύσεις I(αν κερδηθούν) ίσως η καλή apple θα σας επιτρέψει downgrade, γιατί κάτι καλύτερο δεν βγεί από αυτή τη δουλειά αλλά έστω.

 

Σιγά σιγά και με αγώνες (μηνύσεις, αγωγές, δικαστήρια) θα αποκτήσετε αυτά που το android (symbian, wm, bada, etc) κάνουν από τότε που υπάρχουν. Μέχρι τότε συνεχίστε να αγοράζετε iphones το οποίο αποτελεί και case study στο μαρκετιν και την ψυχιατρική/ψυχολογία

 

αβυσσος η ψυχη του καμενου ποζερα 

 

κ τα γραφουν στο insomnia οπου η πλειοψηφια εχει modαρει απο pc ,playstation κινητα μεχρι καφετιερες που λεει ο λογος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά συγνώμη που επεμβαίνω αλλά...

 

Αν μετά από 10 χακιές, καλώδια σε υπολογιστή, κατεβάσματα "ειδικού" λογισμικού, τρεξίματα cli εντολών και δεν περιγράφω τι άλλο, είστε περήφανοι (!?) που μπορείτε να εγκαταστήσετε 3rd party πληρωμένο (η μη) λογισμικό που σας αφήνει να μοιραστείτε αρχεία με BT το οποίο θα "ξαναχαλάσει" στην επόμενη "αναβάθμιση" ios, τι να πω?

 

Ναι φίλοι μου, είναι άθλια η τακτική της apple να ΜΗΝ επιτρέπει σε τηλέφωνο 700+€ ανταλλαγή αρχείων με ΒΤ αλλά και πολλών άλλων. Να ΜΗΝ επιτρέπει οτιδήποτε αυτονόητο και απλό (πχ mp3 για ringtones με την μία και πολλλλά άλλα απλούστερα) ακόμα και σε κινητά των 20€ είναι μαζοχιστικό για τους κατόχους του και με ξεπερνάει. Δεν έχει να κάνει με haters vs fanboys αλλα με κοινή λογική.

 

Ξέχασες τα:

- Αναφορά στα SMS

- Δυνατότητα για themes και αλλαγή γραμματοσειράς

- Αλλαγή μπαταρίας

- Ράδιο

- SD Card

- Flash σε Safari

- File manager

- Δυνατότητα dual boot με android/windows 10

- 4gb RAM

- 8πύρηνο CPU

- Dual sim

Δυνατότητες δηλαδή που έχουν android των 60€...προσωπικά εαν δεν δω τα παραπάνω στα 200€ δεν θα δεί ούτε μισό ευρώ απο εμένα η Apple! Μέχρι τότε ειμαι υπερκαλυμμένος με το Alcatel OneTouch Pixi μου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αμα διαβάσει τα σχόλια κανένας απο το διοικητικο συμβολούλιο της απλ θα πει: ναι, ειμαστε στο σωστο δρομο, δεν νιωθουν τιποτα....

 

Τα διαβάζουν όμως και από τα ΔΣ των κατασκευαστών συσκευών με android και ετοιμάζονται για χαρακίρι... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα ρε φιλε ! Τυποι που απαντανε σαν εσενα ειναι το πρωινο μου ! Τι να μας πεις για το Bluetooth αγορινα μου ? απο το iOS 5 ακομη το ειχα και μπορουσα να ανταλλαξω αρχεια ακομη και με Νokia 3310 ! χα0χα0αχ0 ! Bluetooth λεει ! Μου θυμιζεις κατι noobs το 2008 που μολις ειχαν παρει το 3GS και ΒΡΙΖΑΝΕ γιατι δεν μπορουσαν να ανταλλαξουν αρχεια με Bluetooth ! Οφειλω να ομολογησω οτι στα παλια τα χρονια το Celeste δεν δουλευε παντα και δεν ηταν αξιοπιστο. Το AirBlue Sharing ομως ξεφτιλισε καθε προσδοκια !!! Την επομενη φορα που θα προσπαθησεις να επιχειρηματολογησεις πανω σε αυτα που εγραψα TRY SOMETHING MORE CONCRETE ! Bluetooth ....???? TRY HARDER BRO :)

Α!Μπορείτε πλέον;;

Μπράβο.. Επιτέλους έγινε το iPhone πολυεργαλείο.. Έστω και αν θες άλλα 100€ καπελο για τίς μοντιές που εξ αρχής έπρεπε να είναι by default.

 

Για τα υπόλοιπα τα ανέφεραν οι συμφουρίτες παραπάνω + (κατι που το χρησιμοποιώ καθημερινά)ότι δεν μπορείτε να στιμάρετε Kodi στο Chromecast ή μπορείτε και αυτό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανεκδοτο ειναι οτι πρωτα σου βγαζει το update που καταστρέφει την συσκευη και μετα αυτοματα δεν ξαναβγαζει κανενα αλλο update !!!!!! Οπως ακριβως και σε 3gs και 4 !!! (για αυτους που λενε οτι αν σταματαγε την υποστήριξη θα γκρινιαζαν ορισμενοι!!! )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μυνηση πρεπει να κανει η apple αυτους που ακομα δεν εχουν αγορασει το 6αρι. τι τζιπσιδικη ξεφτiλα ειναι αυτη να εχετε ακομα το 4αρι.... κανονικα πρεπει να υπογραφουν συμβολαιο απο δω και στο εξης οτι οποιος αγορασει μια συσκευη πρεπει να ειναι υποχρεωμενος να αγοραζει και την καινουρια , να μην πω να τραβαει αυτοματα τα χρηματα απο τον προσωπικο του λογαριασμο και να στελνεται το νεο μοντελο. σεβαστειτε τον λογο που αγορασατε το 4αρι. posing is not crimε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα υπόλοιπα τα ανέφεραν οι συμφουρίτες παραπάνω + (κατι που το χρησιμοποιώ καθημερινά)ότι δεν μπορείτε να στιμάρετε Kodi στο Chromecast ή μπορείτε και αυτό;

 

Εγώ πάντως με openelec στο raspberry μπορώ να στέλνω ότι θέλω μεσώ airplay. Αν δεν μπορεί να κανει streaming συγκεκριμένα στο chromecast είναι περιορισμός του chromecast. Όχι το iphone.

 

με την διαφορα οτι τα android των 500mb ram κοστιζαν το 1/6 του iphone κ δεν πουλαγαν χαιλικι ,peace of mind κ its just works

 

ελα επιτελους ,ουτε υπνωτισμενους να σας εχουν

 

Πόσο έκανε το Samsung Galaxy S όταν βγήκε;;; Εγώ θυμάμαι να πλήρωσα γύρω στα 600€. Αλλά όκ. Τα άξιζε. Πήρε μία ολόκληρη αναβάθμιση σε android 2.3.3 και ένα χρόνο μετά τα έδινε το media markt 250€. Ναι μπορώ να του περάσω χίλιες rom (και το έχω κάνει) άλλα από ένα σημείο και μετά απλά θες ένα τηλεφωνώ που θα είναι αξιόπιστο. 

 

To iphone 4 πόσο έκανε όταν βγήκε??? και μέχρι πότε έπαιρνε αναβαθμίσεις???

 

Το κακό είναι ότι έκανα την μαλάκια και πήρα το Note 4, που μπορεί να είναι σούπερ κλπ αλλά.... τα κολλήματα του android παραμένουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Android vs Iphone vs Lumia 950 xl ταχυτητα , multitasking και καμερα αυτην την στιγμη καλυτερο με μεγαλη διαφορα το iphone. Επισης πολλοι δεν λαμβανουν υποψη το ανωτερο store της apple που εχουν λογω κερδους ως πρωτη προτεραιοτητα οι developer.
Yγ πρεπει σιγα σιγα να ξεφευγουμε απο την τρυπα οτι ψωνιζω εγω ή μου αρεσει ειναι καλυτερο και να κοιταμε τα τεχνολογικα facts.





 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης keysmith είπε:
Καλά συγνώμη που επεμβαίνω αλλά...
 
Αν μετά από 10 χακιές, καλώδια σε υπολογιστή, κατεβάσματα "ειδικού" λογισμικού, τρεξίματα cli εντολών και δεν περιγράφω τι άλλο, είστε περήφανοι (!?) που μπορείτε να εγκαταστήσετε 3rd party πληρωμένο (η μη) λογισμικό που σας αφήνει να μοιραστείτε αρχεία με BT το οποίο θα "ξαναχαλάσει" στην επόμενη "αναβάθμιση" ios, τι να πω?
 
Ναι φίλοι μου, είναι άθλια η τακτική της apple να ΜΗΝ επιτρέπει σε τηλέφωνο 700+€ ανταλλαγή αρχείων με ΒΤ αλλά και πολλών άλλων. Να ΜΗΝ επιτρέπει οτιδήποτε αυτονόητο και απλό (πχ mp3 για ringtones με την μία και πολλλλά άλλα απλούστερα) ακόμα και σε κινητά των 20€ είναι μαζοχιστικό για τους κατόχους του και με ξεπερνάει. Δεν έχει να κάνει με haters vs fanboys αλλα με κοινή λογική.
 
Ξέχασες τα:
- Αναφορά στα SMS
- Δυνατότητα για themes και αλλαγή γραμματοσειράς
- Αλλαγή μπαταρίας
- Ράδιο
- SD Card
- Flash σε Safari
- File manager
- Δυνατότητα dual boot με android/windows 10
- 4gb RAM
- 8πύρηνο CPU
- Dual sim
Δυνατότητες δηλαδή που έχουν android των 60€...προσωπικά εαν δεν δω τα παραπάνω στα 200€ δεν θα δεί ούτε μισό ευρώ απο εμένα η Apple! Μέχρι τότε ειμαι υπερκαλυμμένος με το Alcatel OneTouch Pixi μου

 

Γιατί ασχολείστε ρε παιδιά τότε ; Να πάτε να πάρετε το κιν του 60€ και να ακούτε και το ράδιο σας ! Ειδικά τα 4gb ram και το 8πυρηνο ειναι πολύ βασικά χαρακτηριστικά που χρειάζεται η Apple για τον "ανταγωνισμό" . Γελούν οι πέτρες


Θα στεναχωρηθεί πολύ η Apple που δεν θα δει € απο σένα . Τι λέμε εδώ μέσα ρε παιδιά ????????

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να πάρεις των 60Ε, υπάρχουν μοντέλα για όλα τα βαλάντια και απαιτήσεις σε αντίθεση με τα μηλαράκια που δεν τα πάει καλά στον τομέα. 

 

Στο θέμα μας όμως. Αλήθεια δεν υπάρχει τρόπος άπαξ και κάνεις "αναβάθμιση" να γυρίσεις πίσω σε παλαιότερη έκδοση ios; Δλδ ούτε το επίσημο service δεν έχει λογισμικό να περνάει ότι firmware θέλει; Ρωτάω καλοπροαίρετα καθώς μου φαίνεται απίθανο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Πως το κατάφερε αυτό η Apple και πως δεν το έσπασαν ακόμα αυτοί που κατάφεραν να ενεργοποιήσουν το ΒΤ αν συμβαίνει τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να πάρεις των 60Ε, υπάρχουν μοντέλα για όλα τα βαλάντια και απαιτήσεις σε αντίθεση με τα μηλαράκια που δεν τα πάει καλά στον τομέα. 

 

Στο θέμα μας όμως. Αλήθεια δεν υπάρχει τρόπος άπαξ και κάνεις "αναβάθμιση" να γυρίσεις πίσω σε παλαιότερη έκδοση ios; Δλδ ούτε το επίσημο service δεν έχει λογισμικό να περνάει ότι firmware θέλει; Ρωτάω καλοπροαίρετα καθώς μου φαίνεται απίθανο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Πως το κατάφερε αυτό η Apple και πως δεν το έσπασαν ακόμα αυτοί που κατάφεραν να ενεργοποιήσουν το ΒΤ αν συμβαίνει τελικά?

Επίσημα δεν μπορείς να πας προς τα πίσω εκτός από beta εκδόσεις νομίζω. Ανεπίσημα αναφέρθηκαν κάποιοι τρόποι για το 4s που νομίζω ότι και πάλι είναι η εξαίρεση.

 

Για το σέρβις δε γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσημα δεν μπορείς να πας προς τα πίσω εκτός από beta εκδόσεις νομίζω. Ανεπίσημα αναφέρθηκαν κάποιοι τρόποι για το 4s που νομίζω ότι και πάλι είναι η εξαίρεση.

 

Για το σέρβις δε γνωρίζω.

 

Ανεπισημα μπορεις να πας το 4S απο 9.0.2 σε 6.1.3, Ανεπισημα μπορεις να πας το iPhone 5,5S,6 απο 9.0.2 σε 8.4.1

Καλά συγνώμη που επεμβαίνω αλλά...

 

Αν μετά από 10 χακιές, καλώδια σε υπολογιστή, κατεβάσματα "ειδικού" λογισμικού, τρεξίματα cli εντολών και δεν περιγράφω τι άλλο, είστε περήφανοι (!?) που μπορείτε να εγκαταστήσετε 3rd party πληρωμένο (η μη) λογισμικό που σας αφήνει να μοιραστείτε αρχεία με BT το οποίο θα "ξαναχαλάσει" στην επόμενη "αναβάθμιση" ios, τι να πω?

 

Ναι φίλοι μου, είναι άθλια η τακτική της apple να ΜΗΝ επιτρέπει σε τηλέφωνο 700+€ ανταλλαγή αρχείων με ΒΤ αλλά και πολλών άλλων. Να ΜΗΝ επιτρέπει οτιδήποτε αυτονόητο και απλό (πχ mp3 για ringtones με την μία και πολλλλά άλλα απλούστερα) ακόμα και σε κινητά των 20€ είναι μαζοχιστικό για τους κατόχους του και με ξεπερνάει. Δεν έχει να κάνει με haters vs fanboys αλλα με κοινή λογική.

 

Τουλάχιστον μετά τις μηνύσεις I(αν κερδηθούν) ίσως η καλή apple θα σας επιτρέψει downgrade, γιατί κάτι καλύτερο δεν βγεί από αυτή τη δουλειά αλλά έστω.

 

Σιγά σιγά και με αγώνες (μηνύσεις, αγωγές, δικαστήρια) θα αποκτήσετε αυτά που το android (symbian, wm, bada, etc) κάνουν από τότε που υπάρχουν. Μέχρι τότε συνεχίστε να αγοράζετε iphones το οποίο αποτελεί και case study στο μαρκετιν και την ψυχιατρική/ψυχολογία

Keysmith !!! Το περιμενα ενα σχολιο σαν και το δικο σου ! Παμε απο την αρχη παλι μαν ! Can We Call This A "Slight Editorial Revision" ? :P  Το Android σε θεματα stability ειναι για ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΜΑΖΙ ! Αυτο που δυσκολευεσαι να νιωσεις βαθια ειναι οτι ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΜΑ STABLE ! Ηλιθια κολληματα και Random Reboots δεν συγχωρουνται ! Υπαρχουν ανθρωποι που το επαγγελμα τους ειναι τετοιο που με το κινητο βγαζουν χιλιαδες ευρωπουλακια μηνιαιως ! Οταν λοιπον το καταλαβεις αυτο και δουλεψεις για κανα μηνα (δεν χρειαζεσαι παραπανω) ενα iPhoneακι τοτε θα καταλαβεις τι σημαινουν οι λεξεις qualitative software.  Μεχρι τοτε κατσε με τη σαπιλα σου και αραξε ! Και κατι Last ! Το να καταφερεις να μετατρεψεις το iPhone σε ενα πολυεργαλειο με ενα σωστο jailbreak ειναι κατι το οποιο θα ηθελε ακομη και ενας ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΟΣ ! Το γεγονος οτι κατι ατομα σαν εσενα που πιθανως δεν εχουν και (Πιθανως) ουτε ποτε θα εχουν το Know-How για Advanced Customization ειναι το λυπηρο κομματι της ιστοριας ! Γιουχαΐζεις λοιπον αυτους που προχωρανε τα πραγματα γιατι πολυ απλα αδυνατεις εσυ να τα υλοποιησεις :) Sorry αλλα η αληθεια παντα ποναει... :)

Ξέχασες τα:

- Αναφορά στα SMS

- Δυνατότητα για themes και αλλαγή γραμματοσειράς

- Αλλαγή μπαταρίας

- Ράδιο

- SD Card

- Flash σε Safari

- File manager

- Δυνατότητα dual boot με android/windows 10

- 4gb RAM

- 8πύρηνο CPU

- Dual sim

Δυνατότητες δηλαδή που έχουν android των 60€...προσωπικά εαν δεν δω τα παραπάνω στα 200€ δεν θα δεί ούτε μισό ευρώ απο εμένα η Apple! Μέχρι τότε ειμαι υπερκαλυμμένος με το Alcatel OneTouch Pixi μου

Οσο για σενα Federer  Το  "4GB RAM" και το "8-Core CPU" εδειξε ακριβως ποσο βαθια νυχτωμενος εισαι σε σχεση με το iOS ! Δεν βαρεθηκες ακομη με αυτα τα επιχειρηματα ? Απο το 2010 τα ιδια λετε οι Fail-Androidakides ! Κατσε με το ALCATEL την ΕΡΓΑΛΕΙΑΡΑ σου εσυ πασα μου ! iPhone is WAY TOO MUCH FOR YOU !  ALCATEL  4TW !

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη φιλαρακο ο βαθια υπνοτισμενος εδω εισαι εσυ και κανεις λες και σου εβρισαν στγγενη πρωτου βαθμου,και επειδη ανεφερες πως κοσμος βγαζει λεφτα απο το κινητο,βοηθησε μ στο πως θα στειλω ενα mail με ενα αρχειο zip την στιγμη π ο πελατης μ το καιγεται,μεσω iphone?

Σοβαρεψου φιλε.για selfies instagram και facebook μια χαρα σταθερο ειναι το IPhone.απο εκει καιωπερα ξεκιναει η πραγματικη χρηση ενος mobileOs την οποία ενα ios δεν καλυπτει απολυτα.για κοριτσακια π χαιρονται με instagram και facebook καλο ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αυτο που δυσκολευεσαι να νιωσεις βαθια ειναι οτι ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΜΑ STABLE ! Ηλιθια κολληματα και Random Reboots δεν συγχωρουνται ! 

Άρα δηλαδή συμφωνεις με την μήνυση ,αφου το κινητό σέρνεται και η apple πρέπει να πληρώσει. 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...