Προς το περιεχόμενο

Οι προπαραγγελίες για το Oculus Rift ξεκινούν αυτή την Τετάρτη, 6 Ιανουαρίου


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ποιο άχρηστη πληροφορία : 

 

 

X+Y = 1500

 

Άντε βρες τα

τον περασμένο Μάιο η Oculus ανακοίνωσε ότι οι χρήστες του Rift θα χρειαστούν PC με 8 GB μνήμης RAM, με κάρτα γραφικών που να κινείται στα επίπεδα της Nvidia GTX 970 και με επεξεργαστή Intel i5-4590

 

Από τη στιγμή πους μας δίνει κάποια στοιχεία όσο αφορά τις απαιτήσεις του συστήματος δεν είναι δύσκολο να υπολογίσουμε στο περίπου την αξία του Oculus Rift.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν εχεις ηδη ενα αξιοπρεπες PC το 500αρι καταπινεται..

 

Αν ομως θελεις και PC ειναι πολλα τα λεφτα Αρη! :(

 

Δυστυχως εμεις η φτωχολογια θα περιμενουμε το PSVR. Αρκει να μην εχει κανα 1000αρικο μονο του (Sony γαρ)

 

Μπραβο στην Oculus που ειναι η πρωτη παντως. Αντε να αρχισουν να βγαζουν κανα release date γιατι πηξαμε στο περιμενε.

τη σονυ φιλε μου να τη φοβασαι βαραει ασχημα στο κεφαλι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνω μια ερώτηση..κανονικά παιχνίδια θα μπορούμε να παίξουμε για αρχή. Π.χ. witcher 3 χωρίς κάποιο patch κλπ. Η το πέρνουμε και αναμένουμε;

Τουλαχιστον με το DK1 που εχω υπαρχουν VR Wrappers οπως το Vorpx που εχω αγορασει που σου επιτρεπουν να παιζεις καποια παιχνιδια σε VR ακομα και αν δεν υποστηριζεται Native απο αυτα. Εχω φχαριστηθει ετσι πχ το Bioshock Infinite.

 

Επισης υπαρχει και η επιλογη να παιξεις οποιοδηποτε παιχνιδι οχι σε VR αλλα σαν να βρισκεσαι μεσα σε Cinema με τεραστια οθονη. Δεν ειναι κακο αλλα το performance penalty ειναι μεγαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δυστυχως εμεις η φτωχολογια θα περιμενουμε το PSVR. Αρκει να μην εχει κανα 1000αρικο μονο του (Sony γαρ)

 

 

Εχουν είδη πει οτι το PSVR θα κοστίζει όσο περίπου μια νέα κονσόλα όποτε υπολόγισε ~400$

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα demo που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή για το Oculus είναι εντυπωσιακά στην αίσθηση του χώρου αλλά τα γραφικά είναι της πλάκας.  

Αν δει κανείς το Showdown demo στο SDK2, παθαίνει ΣΟΚ και το μόνο που σκέφτεται είναι πότε θα βγουν τίτλοι και πότε θα κυκλοφορήσει το CV1. Η τιμή που θα έχει παύει να τον απασχολεί πολύ σε αυτή την φάση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται να ανοίγουν για προπαραγγελίες και να μην ανακοινώνουν τιμή. Πόσο δύσκολο είναι να μας δώσουν έστω ένα estimate; Τσουρέκια μας τα'καναν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τις απαιτήσεις σε GPU/ CPU, όσοι ψήνεστε να το πάρετε, βεβαιωθείτε ότι έχετε 3 θύρες USB 3.0 και 1 θύρα USB 2.0 ελεύθερες (αλλιώς βάλτε μια PCI) καθώς χρειάζεται 4 θύρες USB! Μην το κάνετε unboxing και απογοητευτείτε :P

 

Αύριο κάνω preorder λοιπόν αρκεί να δέχονται Ελλάδα ή Κύπρο.

 

20 χώρες λένε οπότε δύσκολα για Ελλάδα. Από την άλλη άνετα θα το αγοράσουμε από UK/ DE. Εγώ προσωπικά δεν θα βιαστώ ειδικά αν είναι πολύ ακριβό. Αν κάνει κάτω από 400$ έφυγα και εγώ για preorder :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν είδη πει οτι το PSVR θα κοστίζει όσο περίπου μια νέα κονσόλα όποτε υπολόγισε ~400$

Ναι το θυμαμαι. Αλλα βαλε και καμερα, move, δεν ξερω και εγω τι αλλο ανεβαζει το κοστος.

 

Ασε που αυτο το "περιπου" με ανησυχει αρκετα..

 

Μην ξεχναμε οτι η τιμη του ΗΜΖ-Τ3W ειναι στον θεο ακομα. Μερικους μηνες πριν την κυκλοφορια του VR τους. Ξερω οτι δεν ειναι VR το ΗΜΖ-Τ3W αλλα πιστευω οτι το PSVR θα το ξεπερναει και σε θεμα θεασης ταινιων..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει stereo headphones αλλά με αυτή την τεχνολογία. Λένε ότι ακούγεται καταπληκτικά αλλά αν δεν ακούσεις.. 

 

Είμαι σίγουρος ότι δώσανε πολύ μεγάλη βάση στον ήχο, καθώς θέλουν να πετύχουν μέγιστο immersion, τους εμπιστεύομαι ότι το αποτέλεσμα δεν θα απογοητεύει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...