Προς το περιεχόμενο

Οι προπαραγγελίες για το Oculus Rift ξεκινούν αυτή την Τετάρτη, 6 Ιανουαρίου


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά τιμούλα. Το μόνο που με κάνει να διστάζω, είναι ότι δοκίμασα το DK2 στο πλαίσιο και δεν με ξετρέλανε. Τα πίξελ φαινόντουσαν πεντακάθαρα. Αυτό έχει καλύτερη ανάλυση, αλλά δεν ξέρω αν θα φτάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.

 

Έχω πάρει το Homido από περιέργεια για να δω τι παραπάνω θα μου προσέφερε σε σύγκριση με ένα ColorCross που είχα.

Σίγουρα το Homido υπερτερεί σε immersion από το Colorcross, όμως: 1. Με ενοχλεί κυρίως το πιξέλιασμα. Λογικό, δε περίμενα κάτι παραπάνω, όμως, αν το έχει δοκιμάσει κανείς με FHD-QHD κινητό και έχει δοκιμάσει και το DK2, έχει σημαντικές διαφορές; 2. Δεύτερη ενόχληση είναι ότι δε βλέπω μόνο ό,τι προβάλετε στην οθόνη, αλλά και τα πλαστικά αριστερά-δεξιά. Στο Oculus τι γίνεται με αυτό το θέμα;

 

Τώρα για τη τιμή, όντως τα 600$ τα βλέπω και εγώ αρκετά. Και τα 450€ που προσωπικά υπολόγιζα ότι θα κοστολογηθεί, ύστερα από τη δήλωση ότι δε θα είναι πολλά παραπάνω από 350, πολλά τα έβλεπα αλλά μάλλον θα τα έδινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν θα είναι και τόσο mainstream για αρχή όπως έλεγαν... σε κανα δυο-τρια χρονάκια όταν θα έχουν μπει και άλλοι στην αγορά, κάτι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή δεν είναι τόσο άσχημη. Θα μπορούσε να ανέβει παραπάνω. Άλλωστε το κοινό στο οποίο απευθύνεται αυτή τη στιγμή, είναι συγκεκριμένο. Δεν θα πάει να το πάρει ο καθένας. Όπως επίσης, από τη στιγμή που έχεις υπολογιστή που μπορεί να το υποστηρίξει, σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις μια θυσία παραπάνω. Αν ήταν στα 2/3 η τιμή, σίγουρα θα το βλέπαμε διαφορετικά, αλλά είναι νέο προϊόν και αυτή τη στιγμή παίζει μόνο του. Πάλι καλά να λέμε. Τώρα δηλώσεις του τύπου "η εταιρία, ακόμη και σε αυτή τη τιμή, δε βγάζει κέρδος", δεν μου λένε κάτι.

 

Εδώ άλλοι δίνουν τόσα και παραπάνω χρήματα για κινητό.

 

TL:DR η τιμή είναι σχετικά καλή, όμως περιμέναμε κάτι καλύτερο και γι'αυτό μας κάθισε στραβά στο μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το devkit είχε 300 ευρώ. Το τελικό προϊόν τα διπλάσια. Αυτό δεν ευσταθεί, είναι μοναδική περίπτωση, πρωτάκουστο.

 

Πχ τα devkit κονσολών όπως xbox, ps4, έχουν γύρω στα 3000, όμως οι κονσόλες πολύ φθηνότερες.

 

Γιατί να μη προτιμήσει κάποιος φθηνότερες λύσεις ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το devkit είχε 300 ευρώ. Το τελικό προϊόν τα διπλάσια. Αυτό δεν ευσταθεί, είναι μοναδική περίπτωση, πρωτάκουστο.

Όταν έγραψα αυτό:

 

Τώρα δηλώσεις του τύπου "η εταιρία, ακόμη και σε αυτή τη τιμή, δε βγάζει κέρδος", δεν μου λένε κάτι.

αυτό ακριβώς ήθελα να αναφέρω. Όπως επίσης και ότι οι backers θα λάβουν από ένα δωρεάν. Είναι σαν να καλύπτουν τα έξοδα μέσα από τη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rift το πουλανε σε τιμη κοστους αυτη την στιγμη ισως και με χασουρα οπως εχει πει παρα πολλες φορες ο Palmer Luckey τις τελευταίες μέρες . Αν θελαν κερδος απο το hardware να περιμενατε τιμη κοντα στα 1000.

 

Περιμενε να δειτε και την τιμη του Vive τον αλλο μηνα που θα ειναι σιγουρα ακριβοτερο.

 

Επισης σχολια περι πατου είναι αστεια, ειδη εχουν ξεπουλησει τα πρωτα stock

 

Αποκλείεται χασούρα στα 600$. Break even price είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ξεπουλησαν ρε παιδια preorders ειναι μονο και μαλιστα χωρις καμια ,μα καμια δευσμεση ουτε καν ενα μικρο ποσο στην καρτα, με αυτη τη λογικη λεω να κανω και εγω καμια preorder μπας και ριξουν την τιμη εως τοτε....αλλιως τον πουλο.Ημαρτον εαν δεν βγαζουν κερδος στα 600(750 ευρωπη)...στην τιμη εχουν βαλει σιγουρα τα δωρακια για τους kickstarters) σαν την  κυβερνηση Συριζα μοιαζει αυτο... μοιραζουν δωρα απο τσεπες αλλων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας αυτά τα σχόλια απορεί κανείς πως αυτή η χώρα περνάει κρίση (τρομάρα μας)

 

Αφού σας φαίνεται λογική η τιμή εγώ πάω πάσο.

 

Μάλιστα.

 

Κοίταξε, συμφωνώ με το πρώτο σου επιχείρημα. Άλλωστε, όπως είπες, νέο προϊόν είναι, μόνο του παίζει. Στη παρούσα φάση, όπως φαίνεται με τη συγκεκριμένη τιμολόγηση, σε enthusiasts ανταποκρίνεται κυρίως, και όχι τόσο στο ευρύ κοινό.

Το δεύτερο δε καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψε ένα τυπακι - πολύ σωστά - στο Eurogamer "Γιατί δεν κυκλοφορούσαν πριν από ένα χρόνο στο καταναλωτικό κοινό το DK2 που και τα μισά λεφτά εκανε και δεν είχε και τις τρελές απαιτήσεις sto Hardware?" Εξάλλου μια χαρά μηχάνημα είναι. Πολλοί το έχουν ήδη και το φχαριστιουνται.

 

 

Αν το είχε κάνει αυτό πέρυσι αυτη την στιγμή θα είχαμε ένα User Base και αρκετες commercial εφαρμογές. Οπότε με την 2η γενεά θα εσκαγες την 700αρα αλλά θα είχες ήδη αρκετό content.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμάστε πόσο έκανε ένα Blu ray player όταν πρωτοβγήκαν ? Οι TFT οι οθόνες ή ποιο μετά οι 1080p οθόνες ? 800+ δεν ήταν ? Είναι καινούργια τεχνολογία και πρέπει να βγάλουν τα έξοδα του R&D .
Το λάθος που έκαναν κατ'εμέ είναι που είχαν πει ότι θα είναι λίγο πάνω απο το DK2 και είχε ελπίδες ο κόσμος ( και εγώ μαζί) για 400-450 .

Τώρα πολύ απλά θα πρέπει να αρκεστώ στο κινέζικο VR (αλά cardboard) που είναι τυποποιημένο με μαξιλαράκι με 7 ευρώ από το ebay :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βγουν τα έξοδα του R&D, όμως, όταν σου έλεγε "λίγο πάνω από τα 350" και πριν ένα χρόνο σου έταζαν ότι η τιμή θα κυμανθεί μεταξύ 250-350 προκειμένου να είναι προσβάσιμο όσο γίνεται σε περισσότερους, ε δε γίνεται τώρα να σου το δίνει στα 600 και 700 στην Ευρώπη.

 

Έχω περιέργεια να δω σε τι τιμή θα κοστολογήσουν το Vive.

 

Edit: Φαίνομαι σαν να λέω άλλα παραπάνω και άλλα εδώ. Δε παύω να υποστηρίζω όμως ότι 600 είναι μία σχετικά καλή τιμή για το συγκεκριμένο προϊόν. Το πρόβλημα είναι ότι το μάρκετινκ της εταιρίας είναι χάλια, διότι φαίνεται σαν να υπάρχει ασυνεννοησία μεταξύ των τμημάτων. Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, στα 350-βαριά 400 θα το έπαιρνα, στα 700 δεν υπάρχει περίπτωση.  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...