Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 minutes ago, Tablet said:

Δηλαδή πως γίνεται;; 

Μου στέλνουν με paypal από Ιταλία τα χρήματα και τι κάνω με N26; Ανάληψη από ΑΤΜ χωρίς έξοδα; 

Αν ο σκοπός σου είναι να τα βγάζεις απο ΑΤΜ, τότε δυστυχώς θα υπάρχουν έξοδα. Είτε στέλνοντάς τα σε ελληνική τράπεζα, είτε κάνοντας ανάληψη με κάρτα εξωτερικού. 

Δεν έχω δοκιμάσει αυτόν τον τρόπο, αλλά μπορείς να το ελέγξεις από εδώ για το πως μπορείς να γλιτώσεις τα έξοδα. Κάποιος είχε αναφέρει οτι έκανε δωρεάν ανάληψη με κάρτα viva wallet απο ΑΤΜ της optima bank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, Tablet είπε

Δηλαδή πως γίνεται;; 

Μου στέλνουν με paypal από Ιταλία τα χρήματα και τι κάνω με N26; Ανάληψη από ΑΤΜ χωρίς έξοδα; 

Μπορείς να χρησιμοποιείς την κάρτα όπως όλες τις κάρτες για αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή έχω μέσα στην N26 100€ αν κάνω 1 ανάληψη το μήνα από Ελληνικό ΑΤΜ δεν θα έχω χρέωση;

Το διάβασα στο site τους αλλά ισχύει το έχει κάνει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Tablet said:

δηλαδή έχω μέσα στην N26 100€ αν κάνω 1 ανάληψη το μήνα από Ελληνικό ΑΤΜ δεν θα έχω χρέωση;

Το διάβασα στο site τους αλλά ισχύει το έχει κάνει κανείς;

Όλοι λένε ότι εκείνοι δεν σε χρεώνουν. Οι ελληνικές τράπεζες όμως χρεώνουν. Άρα θα χρεωθείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Tablet είπε

δηλαδή έχω μέσα στην N26 100€ αν κάνω 1 ανάληψη το μήνα από Ελληνικό ΑΤΜ δεν θα έχω χρέωση;

Το διάβασα στο site τους αλλά ισχύει το έχει κάνει κανείς;

Δεν χρεώνει η Ν26 αλλά έχει έξοδα το ΑΤΜ.Αυτό είναι άσχετο με την Ν26 και σχετικό με την κλικα των τραπεζών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το γύρισα σε Monese αντί για revolut πλεον αφού η Monese δέχεται το δίπλωμα. Το θέμα είναι γιατί αυτη η διαφορά με την revolut? Αγγλία δεν είναι και οι δυο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Funny__boy είπε

Εγώ το γύρισα σε Monese αντί για revolut πλεον αφού η Monese δέχεται το δίπλωμα. Το θέμα είναι γιατί αυτη η διαφορά με την revolut? Αγγλία δεν είναι και οι δυο ?

Η revolut δεν είναι Αγγλία ,Εσθονία ;

Αλλά ο καθένας βάζει τους όρους που θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Tablet είπε

Άρα ξανακάνω την ερώτηση υπάρχει τρόπος να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ ελληνικό μέσω Ν26 και να μην χρεωθώ;;

Οχι ,δεν υπάρχει.Δεν σε χρεώνει η Ν26 αλλά το ΑΤΜ.

 

Κάπου λένε υπάρχει ΑΤΜ στην βόρεια Ελλάδα Βουλγάρικης  τράπεζας που δεν χρεώνει αλλά δεν ξέρω αν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Tablet είπε

Άρα ξανακάνω την ερώτηση υπάρχει τρόπος να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ ελληνικό μέσω Ν26 και να μην χρεωθώ;;

αν το ποσό δεν είναι πολύ μεγάλο κάνε μεταφορές σε δόσεις στην ελληνική τράπεζα.

Εγώ αυτό έκανα όταν ήθελα να μεταφέρω 100€+. Πολλές μεταφορές μικρές, κάτω από το όριο της τράπεζας ώστε να μη χρεωθώ. πχ η eurobank έχει 20€ όριο.

ε στείλε 5 εμβάσματα και έληξε το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tablet είπε

Και αν στείλω χρήματα στον λογαριασμό της Πειραιώς από Ν26; Θα έχει προμήθεια εμβάσματος; 350€

4 ευρώ εξοδα εισερχόμενου εμβάσματος απο την μερια της Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρά στην ομήγυρη. ήθελα να κάνω μια ερώτηση, παίρνοντας πάσα και από τον διάλογο πιο πάνω

(συγχωρέστε για τη (μεγάλη) πιθανότητα να έχει ήδη απαντηθεί κάτι αντίστοιχο, αλλά το θρεντ είναι τεράστιο!)

είμαι αγγλία αυτό το διάστημα και έχω βγάλει μια κάρτα monzo όπου παίρνω τα λεφτά μιας υποτροφίας από πανεπιστήμιο εδώ. δεδομένου ότι για μεγάλα διαστήματα τα επόμενα χρόνια θα είμαι ελλάδα, που σημαίνει ενοίκιο σε σπίτι εκεί, άλλες αγορές σε ευρώ κλπ, ποιος θα ήταν ο τρόπος να μεταφέρω χρήματα στον ελληνικό λογαριασμό εθνικής (ή σε χρεωστική εθνικής) με τις λιγότερες δυνατές απώλειες;

απ' ότι καταλαβάινω, τα τράσνφερς από monzo για διεθνείς τράπεζες μέσω tranferwise έχουν ένα σταθερό κι ένα ποσοστιαίο fee. από την άλλη, για εισερχόμενα εμβάσματα από 20 ευρώ και πάνω η εθνική κρατά 3 ευρώ προμήθεια(;). επομένως, για συχνές μεταφορές πολύ μικρών ποσών χάνω λόγω σταθερού fee της transferwise, για μεγαλύτερα ποσά τα δίνω στην εθνική. υπάρχει κάποια άλλη επιλογή/ιδέα; αν χρησιμοποιούσα πχ revolut ως ενδιάμεσο κρίκο έχει κάποια διαφορά στο κόστος μεταφοράς;

ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...