Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, anotherandreas είπε

γεια χαρά στην ομήγυρη. ήθελα να κάνω μια ερώτηση, παίρνοντας πάσα και από τον διάλογο πιο πάνω

(συγχωρέστε για τη (μεγάλη) πιθανότητα να έχει ήδη απαντηθεί κάτι αντίστοιχο, αλλά το θρεντ είναι τεράστιο!)

είμαι αγγλία αυτό το διάστημα και έχω βγάλει μια κάρτα monzo όπου παίρνω τα λεφτά μιας υποτροφίας από πανεπιστήμιο εδώ. δεδομένου ότι για μεγάλα διαστήματα τα επόμενα χρόνια θα είμαι ελλάδα, που σημαίνει ενοίκιο σε σπίτι εκεί, άλλες αγορές σε ευρώ κλπ, ποιος θα ήταν ο τρόπος να μεταφέρω χρήματα στον ελληνικό λογαριασμό εθνικής (ή σε χρεωστική εθνικής) με τις λιγότερες δυνατές απώλειες;

απ' ότι καταλαβάινω, τα τράσνφερς από monzo για διεθνείς τράπεζες μέσω tranferwise έχουν ένα σταθερό κι ένα ποσοστιαίο fee. από την άλλη, για εισερχόμενα εμβάσματα από 20 ευρώ και πάνω η εθνική κρατά 3 ευρώ προμήθεια(;). επομένως, για συχνές μεταφορές πολύ μικρών ποσών χάνω λόγω σταθερού fee της transferwise, για μεγαλύτερα ποσά τα δίνω στην εθνική. υπάρχει κάποια άλλη επιλογή/ιδέα; αν χρησιμοποιούσα πχ revolut ως ενδιάμεσο κρίκο έχει κάποια διαφορά στο κόστος μεταφοράς;

ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!

Μπορείς απλά να χρησιμοποιήσεις την κάρτα της Monzo για αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, anotherandreas είπε

γεια χαρά στην ομήγυρη. ήθελα να κάνω μια ερώτηση, παίρνοντας πάσα και από τον διάλογο πιο πάνω

(συγχωρέστε για τη (μεγάλη) πιθανότητα να έχει ήδη απαντηθεί κάτι αντίστοιχο, αλλά το θρεντ είναι τεράστιο!)

είμαι αγγλία αυτό το διάστημα και έχω βγάλει μια κάρτα monzo όπου παίρνω τα λεφτά μιας υποτροφίας από πανεπιστήμιο εδώ. δεδομένου ότι για μεγάλα διαστήματα τα επόμενα χρόνια θα είμαι ελλάδα, που σημαίνει ενοίκιο σε σπίτι εκεί, άλλες αγορές σε ευρώ κλπ, ποιος θα ήταν ο τρόπος να μεταφέρω χρήματα στον ελληνικό λογαριασμό εθνικής (ή σε χρεωστική εθνικής) με τις λιγότερες δυνατές απώλειες;

απ' ότι καταλαβάινω, τα τράσνφερς από monzo για διεθνείς τράπεζες μέσω tranferwise έχουν ένα σταθερό κι ένα ποσοστιαίο fee. από την άλλη, για εισερχόμενα εμβάσματα από 20 ευρώ και πάνω η εθνική κρατά 3 ευρώ προμήθεια(;). επομένως, για συχνές μεταφορές πολύ μικρών ποσών χάνω λόγω σταθερού fee της transferwise, για μεγαλύτερα ποσά τα δίνω στην εθνική. υπάρχει κάποια άλλη επιλογή/ιδέα; αν χρησιμοποιούσα πχ revolut ως ενδιάμεσο κρίκο έχει κάποια διαφορά στο κόστος μεταφοράς;

ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!

Revolut και από κάνεις ότι θες. Δωρεάν μετατροπές δωρεάν εμβάσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 λεπτά πριν, alexiko είπε

Μπορείς απλά να χρησιμοποιήσεις την κάρτα της Monzo για αγορές.

ναι, σκοπεύω να χρησιμοποιώ τη monzo όσο μπορώ, αλλά μοιραία θα χρειάζομαι κάποια μετρητά ή μεταφορές σε λογαριασμούς άλλων

6 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Revolut και από κάνεις ότι θες. Δωρεάν μετατροπές δωρεάν εμβάσματα.

 οπότε για έμβασμα από revolut πληρώνεις μόνο την ελληνική τράπεζα (ή ούτε καν αν τα ποσά είναι μικρά);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, anotherandreas είπε

γεια χαρά στην ομήγυρη. ήθελα να κάνω μια ερώτηση, παίρνοντας πάσα και από τον διάλογο πιο πάνω

(συγχωρέστε για τη (μεγάλη) πιθανότητα να έχει ήδη απαντηθεί κάτι αντίστοιχο, αλλά το θρεντ είναι τεράστιο!)

είμαι αγγλία αυτό το διάστημα και έχω βγάλει μια κάρτα monzo όπου παίρνω τα λεφτά μιας υποτροφίας από πανεπιστήμιο εδώ. δεδομένου ότι για μεγάλα διαστήματα τα επόμενα χρόνια θα είμαι ελλάδα, που σημαίνει ενοίκιο σε σπίτι εκεί, άλλες αγορές σε ευρώ κλπ, ποιος θα ήταν ο τρόπος να μεταφέρω χρήματα στον ελληνικό λογαριασμό εθνικής (ή σε χρεωστική εθνικής) με τις λιγότερες δυνατές απώλειες;

απ' ότι καταλαβάινω, τα τράσνφερς από monzo για διεθνείς τράπεζες μέσω tranferwise έχουν ένα σταθερό κι ένα ποσοστιαίο fee. από την άλλη, για εισερχόμενα εμβάσματα από 20 ευρώ και πάνω η εθνική κρατά 3 ευρώ προμήθεια(;). επομένως, για συχνές μεταφορές πολύ μικρών ποσών χάνω λόγω σταθερού fee της transferwise, για μεγαλύτερα ποσά τα δίνω στην εθνική. υπάρχει κάποια άλλη επιλογή/ιδέα; αν χρησιμοποιούσα πχ revolut ως ενδιάμεσο κρίκο έχει κάποια διαφορά στο κόστος μεταφοράς;

ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!

Βγάλε monese που σου δίνει δύο κάρτες,μια σε λίρες και μια σε ευρώ.Θα μετατρέπεις τις λίρες σε ευρώ μεταφεροντάς τις στην ευρω κάρτα και θα κάνεις ανάληψη στην Ελλάδα.Τα μόνα έξοδα θα είναι η χρεώση των ΑΤΜ.Αλλιώς την χρησιμοποιείς παντού χωρίς πρόβλημα για αγορές και ηλεκτρονικές πληρωμές ,Αν θες κωδικό referral  που δίνει κάτι και στους δύο μας στείλε πμ.( δεν είναι στάνταρ πάντα το ποσο ,συνήθως 10€ )

Εγώ έτσι το κάνω,ούτε έξοδα μεταφοράς προς ελληνική τράπεζα, η ισοτιμία που έχουν η Revolut κλπ και με μηδενικά προβλήματα οπως κλείδωμα λογαριασμού που συμβαίνει σε Revo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Funny__boy είπε

Πως γίνεται η Monese να είναι κομπλε να δέχεται και δίπλωμα κτλ και η Ρέβο να μην είσαι σίγουρος για τι θα ξημερώσει ;

Εσύ είχες ρωτήσει πιο παλιά;

Γιατι έτσι θέλει.Δεν είναι υποχρεωτικό να βγάλεις revolut.

Βγάλε monese να ησυχάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Βγάλε monese που σου δίνει δύο κάρτες,μια σε λίρες και μια σε ευρώ.Θα μετατρέπεις τις λίρες σε ευρώ μεταφεροντάς τις στην ευρω κάρτα και θα κάνεις ανάληψη στην Ελλάδα.Τα μόνα έξοδα θα είναι η χρεώση των ΑΤΜ.Αλλιώς την χρησιμοποιείς παντού χωρίς πρόβλημα για αγορές και ηλεκτρονικές πληρωμές ,Αν θες κωδικό referral  που δίνει κάτι και στους δύο μας στείλε πμ.( δεν είναι στάνταρ πάντα το ποσο ,συνήθως 10€ )

Εγώ έτσι το κάνω,ούτε έξοδα μεταφοράς προς ελληνική τράπεζα, η ισοτιμία που έχουν η Revolut κλπ και με μηδενικά προβλήματα οπως κλείδωμα λογαριασμού που συμβαίνει σε Revo.

σε ευχαριστώ για την ιδέα! θα την κοιτάξω λίγο τη monese και θα σου στειλω, ναι.

τελευταία ερώτηση. με την κάρτα ευρώ της monese έχεις περιορισμό στο ποσό δωρεάν ανάληψης ανά μήνα - όπως πχ με τη monzo που είναι νομίζω στα 200; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εσύ είχες ρωτήσει πιο παλιά;

Γιατι έτσι θέλει.Δεν είναι υποχρεωτικό να βγάλεις revolut.

Βγάλε monese να ησυχάσεις.

Χαχαχα ωραίος 

έβγαλα Monese  και ησύχασα. Απλά το γιατί έτσι θέλει δεν είναι απάντηση εάν δεν ξερεις δεν χρειάζεται να πεις εξυπνάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Funny__boy είπε

Χαχαχα ωραίος 

έβγαλα Monese  και ησύχασα. Απλά το γιατί έτσι θέλει δεν είναι απάντηση εάν δεν ξερεις δεν χρειάζεται να πεις εξυπνάδα. 

μα όντως δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό.η κάθεμιά έχει τους κανόνες της και διαφορετικές άδειες.

γιατί η γερμανική N26 έφυγε απο UK και δεν έφυγε η ολλαδνική Bunq?

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, anotherandreas είπε

σε ευχαριστώ για την ιδέα! θα την κοιτάξω λίγο τη monese και θα σου στειλω, ναι.

τελευταία ερώτηση. με την κάρτα ευρώ της monese έχεις περιορισμό στο ποσό δωρεάν ανάληψης ανά μήνα - όπως πχ με τη monzo που είναι νομίζω στα 200; 

Το ίδιο όριο έχει,μετά χρεώνει.Εκτός αν πληρώνεις κάθε μήνα 6€ οπότε έχεις όριο τα 900€ χωρίς χρεώση.Το ανώτερο ποσό ανάληψης την ημέρα είναι 300€.Ολα αυτά δεν αφορούν έξοδα ΑΤΜ.Αυτα δεν τα γλυτώνεις.

1 ώρα πριν, Funny__boy είπε

Χαχαχα ωραίος 

έβγαλα Monese  και ησύχασα. Απλά το γιατί έτσι θέλει δεν είναι απάντηση εάν δεν ξερεις δεν χρειάζεται να πεις εξυπνάδα. 

Δεν είναι εξυπνάδα,έτσι θέλει έτσι κάνει.Δεν σου αρέσει ο τρόπος τους ;Μην βγάλεις κάρτα σε αυτούς.Πχ η N26 εχει live σύνδεση που δείχνεις τα χαρτιά σου και μιλάς με υπαλληλο τους.Γιατί;Γιατί έτσι θέλουν.

1 ώρα πριν, vagstef είπε

 

γιατί η γερμανική N26 έφυγε απο UK και δεν έφυγε η ολλαδνική Bunq?

Γιατί δεν κατάφεραν να τραβήξουν αρκετό κόσμο.Τα περι brexit ήταν απλά δικαιολογίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Γιατί δεν κατάφεραν να τραβήξουν αρκετό κόσμο.Τα περι brexit ήταν απλά δικαιολογίες.

Οι Εγγλέζοι είναι υπερήφανοι αποικιοκράτες προτιμούν τα δικά τους monzo, starling. Η γερμανική N26 από την αρχή δεν είχε μέλλον στην προ brexit κοινωνία της Αγγλίας. Πόσο μάλλον τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Tablet είπε

Αν στείλω από Ν26 χρήματα σε τρίτο πρόσωπο με λογαριασμό στην εθνική ή στην Πειραιώς θα έχω χρέωση; 

Ευχαριστώ!

Ο αποστολέας όχι,ο παραλήπτης ναι ,όσο είναι τα έξοδα για λήψη εμβάσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
36 λεπτά πριν, tasosonic είπε

για να κανω λογαριασμο Monese χρειάζεται διπλωμα νεου τυπου καρτας ?

Δεν δέχονται (Νομίζω Κατά 99%) δίπλωμα Για την Εγγραφή .Όπως Και να Έχει Ναι θα χρειάζεται του νεου τύπου αν δέχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...