Προς το περιεχόμενο

Ζωή χωρίς γάλα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πιστεύω το 20% από αυτά που ακούω,και έχω κόψει το γάλα εδώ και 5 χρόνια.

Να ξερες φίλε μου τι κακό σου έκαναν οι ότινανηδες που κάθεσαι και ακούς... Αυτό σου λέω μόνο, αχ και να ξερες!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 404
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στη φύση το γάλα καταναλώνεται από μητέρα, είτε άνθρωπο είτε αγελάδα, μέχρι τον απογαλακτισμό. Επίσης στη φύση το παιδί καταναλώνει μόνο το γάλα του είδους του—αλλά αμφότεροι αυτοί οι φυσικοί κανόνες παραβιάζονται από τους ανθρώπους. Αντικειμενικά η ανθρώπινη κατανάλωση γάλακτος άλλου είδους μετά τον απογαλακτισμό του ανθρώπου είναι αφύσικη.1

 

Αφύσικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης θυμηθηκα μια αντιστοιχη τιτανια παρελθουσα δηλωση:

 

Δεν χρειαζόταν να πας 7 μήνες πριν για να το βρεις :P

Ίδια ακριβώς πρόταση (ολόιδια) από το 0:20 στο παραπάνω βίντεο

 

Άντε να βγει και κανένας Richard Bandler να μας πει δεν χρειαζόμαστε γάλα, μόνο το NLP έχουμε ανάγκη και άλλες τέτοιες New Age φανφάρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξερες φίλε μου τι κακό σου έκαναν οι ότινανηδες που κάθεσαι και ακούς... Αυτό σου λέω μόνο, αχ και να ξερες!

 εαν μελέτες ετών δεν σου λένε τίποτα,και νομίζεις οτι γνωρίζεις καλύτερα από αυτούς οκ...και δεν μου έχει κάνει κανει κακό ,δεν έχω κάποια στέρηση  που έκοψα το αγελαδινό γάλα.αισθάνομαι καλύτερα με ταχίνι το πρωί.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_China_Study

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εαν μελέτες ετών δεν σου λένε τίποτα,και νομίζεις οτι γνωρίζεις καλύτερα από αυτούς οκ...

 

Και το Harvard μελέτες ετών κάνει με 27 references αλλά μερικοί το γράψατε εκεί που δεν πιάνει μελάνι για να μας πείτε ότι το γάλα είναι χειρότερο από τσιγάρο, αλκοόλ ή λιπαρά φαγητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το γαλα δεν ειναι επεξεργασμενο πιστευω οτι μια χαρα τροφη ειναι με μετρο. Εκτος αν ειμαι λαθος. Αν και βεβαια προσωπικα ποτε δεν πολυεπινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν μελέτες ετών δεν σου λένε τίποτα,και νομίζεις οτι γνωρίζεις καλύτερα από αυτούς οκ...και δεν μου έχει κάνει κανει κακό ,δεν έχω κάποια στέρηση που έκοψα το αγελαδινό γάλα.αισθάνομαι καλύτερα με ταχίνι το πρωί.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_China_Study

Γνωρίζω πολλά περισσότερα όχι λίγα, γι αυτό και στεναχωριέμαι για το κακό που σου κάνουν!

 

ΥΓ. Πίνω 40 χρόνια γάλα ανελλιπώς, δεν το έχω κόψει στιγμή, για καμιά δεκαετία μάλιστα έπινα 2 λίτρα την ημέρα, αν θες να σου δείξω αναλυτικά τις εξετάσεις μου δεν εδώ θέμα!

ΥΓ2 μπορώ να σου δείξω έρευνα από άλλους ότινανηδες που λέει ότι το κάπνισμα όχι μόνο δεν βλάπτει την υγεία μας αλλά κάνει καλό και από πάνω! Αν δεν καπνίζεις, μήπως να άρχιζες το κάπνισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1b8c8943_350x700px-LL-4ad90b08_Not-sure-

Α, δηλαδή τώρα το ερώτημα και το πρόβλημα δεν είναι αν τα ζώα ενός είδους πίνουν γάλα άλλου είδους, αλλά το αν το κάνουν ελεύθερα στη φύση.

 

Χαίρομαι που το κλείσαμε λοιπόν ότι δεν είναι μόνο ο άνθρωπος που πίνει γάλα άλλου είδους, I call it progress.

 

Πάμε τώρα για το 2 στα 2, εδώ είσαι.

 

Isla de Guadalupe [...]We have found that feral cats are also drinking elephant seal's milk, stealing it directly from the teats of nursing females. The amount of energy obtained this way might be significant for feral cats in the northern elephant seal rookeries on the island.

 

http://www.scielo.org.mx/pdf/therya/v1n3/v1n3a5.pdf

feralcats.JPG

 

Τώρα αντί του "όντως φίλε, έχεις δίκιο και είχα άδικο" περιμένω εξυπνακίστικο meme στυλ "ναι αλλά κλέβουν γάλα άλλου είδους μόνο όταν παρατηρούνται από επιστήμονες, δεν ξέρουμε τι συμβαίνει όταν είναι κλειστές οι κάμερες, φακ γιου Schrödinger"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 εαν μελέτες ετών δεν σου λένε τίποτα,και νομίζεις οτι γνωρίζεις καλύτερα από αυτούς οκ...και δεν μου έχει κάνει κανει κακό ,δεν έχω κάποια στέρηση  που έκοψα το αγελαδινό γάλα.αισθάνομαι καλύτερα με ταχίνι το πρωί.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_China_Study

 

Γιατί φυσικά το wikipedia είναι η πρώτη αξιόπιστη επιστημονική πηγή που θα πάει κάποιος να ψάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ2 μπορώ να σου δείξω έρευνα από άλλους ότινανηδες που λέει ότι το κάπνισμα όχι μόνο δεν βλάπτει την υγεία μας αλλά κάνει καλό και από πάνω! Αν δεν καπνίζεις, μήπως να άρχιζες το κάπνισμα?

 

Αν η έρευνα ισχυρίζεται ότι το κάπνισμα σε χαλαρώνει, τότε μάλλον δίκιο έχει. Αυτό (μαζί με την προσωπική μου παρατήρηση ότι βοηθάει στη διατήρηση του βάρους) είναι ένας λόγος υπέρ του καπνίσματος.

 

Έμφαση στα strike through. Δεν έκανα ανάλυση μειονεκτημάτων-προτερημάτων.

....

Τώρα αντί του "όντως φίλε, έχεις δίκιο και είχα άδικο" περιμένω εξυπνακίστικο meme στυλ "ναι αλλά κλέβουν γάλα άλλου είδους μόνο όταν παρατηρούνται από επιστήμονες, δεν ξέρουμε τι συμβαίνει όταν είναι κλειστές οι κάμερες, φακ γιου Schrödinger"

 

τσίμπα το

 

1emyg0.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το γαλα ξεκολλατε. Ολόκληρες γενιές με γάλα μεγάλωσαν. Όπως και τα αυγά και 10 ολόκληρα τη μέρα να τρώτε μια χαρά θα είστε. Τρώμε ένα σωρό βλακειες και το γαλα και τα αυγά μας πείραξαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Praetorianos, 

 

Από τις 5 γάτες του κάμπινγκ το έκαναν οι 3 και οι 2 από αυτές μόνο μία φορά. Η άλλη το έκανε 3 φορές. Η έρευνα είχε διάρκεια 5 μέρες. Από που συμπεραίνεις ότι το κάνουν όλες ή οι περισσότερες αγριόγατες; Από που συμπεραίνεις ότι το κάνουν συστηματικά (καθημερινά ή έστω τακτικά);

 

Η αγριόγατα είναι 1 από τα 5.500 θηλαστικά και είναι σαρκοφάγο. Η δίαιτά της είναι καιροσκοπική—τρώει οτιδήποτε είναι ευκολότερο να βρει και αγαπημένη πηγή τροφής της είναι τα σκουπίδια των ανθρώπων. 

 

21daff263f384b97d11a3ca37deec03f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε παρατηρήσει ότι όλα τα λογότυπα των εταιρειών αυτών εμπεριέχουν τρίγωνο ή κύκλο, δηλαδή τα απόκρυφα σύμβολα της μασωνίας; Τυχαίο;

 

Αρα πρεπει να καταργησουμε το κυκλο και το τριγωνο γιατι ειναι μασωνικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...