Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, dopermann είπε

Πρωτα εκανα για επιδομα και μετα για κοτ Εναντι λεει!!!!!Πωπω γιατι τοσα λεφτα??

Σου έβαλαν κατά προσέγγιση τις κιλοβατόρες, έτσι γίνεται στους έναντι.

Καλό είναι, να μετράς και να δίνεις μόνος σου ένδειξη κάθε μήνα στο site του ebill της ΔΕΗ.

Τώρα τα πληρώνεις και περιμένεις εκκαθαριστικό λογαριασμό, όπου λογικά θα έχει μέσα και το επίδομα θέρμανσης. Το ΚΟΤ θα το ξαναπάρεις μετά το 3μηνο που επιδοτεί το ρεύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Σου έβαλαν κατά προσέγγιση τις κιλοβατόρες, έτσι γίνεται στους έναντι.

Καλό είναι, να μετράς και να δίνεις μόνος σου ένδειξη κάθε μήνα στο site του ebill της ΔΕΗ.

Τώρα τα πληρώνεις και περιμένεις εκκαθαριστικό λογαριασμό, όπου λογικά θα έχει μέσα και το επίδομα θέρμανσης. Το ΚΟΤ θα το ξαναπάρεις μετά το 3μηνο που επιδοτεί το ρεύμα.

Μονος μου  μετραω παντα...Γραφω ημερισια και νυχτερινη στο εβιλλ ..Μια φορα ειχαν ερθει να μετρησουν αυτοι και δωσανε λαθος καταμετρηση....Τι κανω δηλαδη μενω οπως εχω να μην δω για αλλη εταιρια μου φαινονται παρα πολλα....Με πηρε μια κοπελα που εκπροσωπουσε ολες τις εταιριες και καλα μου ελεγα να παω ζενιθ αλλα δεν τα ξερω καλα...

Επεξ/σία από dopermann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dopermann είπε

Μονος μου  μετραω παντα...Γραφω ημερισια και νυχτερινη στο εβιλλ ..Μια φορα ειχαν ερθει να μετρησουν αυτοι και δωσανε λαθος καταμετρηση....Τι κανω δηλαδη μενω οπως εχω να μην δω για αλλη εταιρια μου φαινονται παρα πολλα....Με πηρε μια κοπελα που εκπροσωπουσε ολες τις εταιριες και καλα μου ελεγα να παω ζενιθ αλλα δεν τα ξερω καλα...

Δηλαδή οι κιλοβατώρες που σε χρέωσαν είναι σωστες;

Μπες στο νήμα με τους εναλλακτικούς παροχους να σε κατευθύνουν τα παιδιά από κει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EchiDNA είπε

Δηλαδή οι κιλοβατώρες που σε χρέωσαν είναι σωστες;

Μπες στο νήμα με τους εναλλακτικούς παροχους να σε κατευθύνουν τα παιδιά από κει

Ναι εγω τους εδωσα την μετρηση μαλλον σωστες πρεπει να ειναι....Σευχαριστω πολυ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Αφού έκανες αίτηση για επίδομα το έχασες το ΚΟΤ, το επίδομα δεν το έβαλαν ακόμα σε κανέναν.

Ο λογαριασμός είναι έναντι ή εκκαθαριστικός;

είσαι σίγουρος οτι κόβεται το ΚΟΤ ? νόμιζα απλά δεν παίρνεις επίδομα ....ας απαντήσει κάποιος με 100% βεβαιότητα

@ekrepali ? αν πάρει ΗΔΙΚΑ τηλ , ή ΔΕΔΔΗΕ ? θα βγάλει άκρη ?

Αν δε χάνεται το ΚΟΤ και απλά χάσει το επίδομα:

για τη μη έκπτωση ΚΟΤ έκανε υπέρβαση

όριο 1400 ημερήσιες το τετράμηνο , όχι τις 63 μέρες που αντιστοιχούν σε 63*1400/120=735 που είναι παραπάνω απο τις 949 που έκαψε ημέρας

αλλά είναι τυχερός μιας και άσχετα που έδωσε ο ίδιος κατανάλωση θα σπάσει αναλογικά το τετράμηνο άρα παίζει να την πάρει

επίσης θα πάρει και την έξτρα επιδότηση που δίνουν σε ΚΟΤ (δεν έχει σχέση με το επίδομα)

και κανονικά πρέπει να την πάρει παρόλο που έκανε υπέρβαση και χάθηκε η έκπτωση ΚΟΤ Β μιας και παραμένει δικαιούχος

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios Λογικό να μη μπει το ΚΟΤ στον έναντι αν έχει γίνει υπέρβαση... αλλά αν στην εκκαθάριση του 4μηνου είναι εντός ορίου, μπαίνει ΚΟΤ για όλη τη κατανάλωση κι εννοείται δε χρεώνονται ΥΚΩ.

Με το επίδομα θέρμανσης δε ξέρω τι παίζει, δεν ασχολήθηκα να διαβάσω όρους. Κι εγώ θυμάμαι πάντως ότι οι δικαιούχοι ΚΟΤ δε παίρνουν επίδομα θέρμανσης... κι όχι ότι παίρνουν επίδομα θέρμανσης και χάνουν το ΚΟΤ.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/2/2024 στις 9:45 ΠΜ, Greg29M είπε

ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ ΓΙΑ ΚΟΤ!

Το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας ανακοινώνει, σήμερα, Δευτέρα, 12 Φεβρουαρίου 2024, στοχευμένη, οικονομική στήριξη για τους λογαριασμούς ηλεκτρικού ρεύματος, που αφορούν σε πάνω από 730.000 νοικοκυριά, ενταγμένα στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ).

Οι ενισχύσεις καλύπτουν τους πρώτους δύο μήνες του 2024. Ειδικότερα, για τον Ιανουάριο η οικονομική στήριξη διαμορφώνεται σε 26€/MWh και για τον Φεβρουάριο σε 18€/MWh, αντιστοίχως, για το σύνολο της κατανάλωσης των δικαιούχων.

Ποτε θα μπουν αυτες οι εκπτωσεις? αναδρομικα στον επομενο λογ/σμο?

12 ώρες πριν, korakios είπε

είσαι σίγουρος οτι κόβεται το ΚΟΤ ? νόμιζα απλά δεν παίρνεις επίδομα ....ας απαντήσει κάποιος με 100% βεβαιότητα

Εγω ελαβα εκκ/κο τις προαλλες, με υπολογισμο εως 5/2,  και δεν εχει κοπει το ΚΟΤ ενω εχω αιτηθει και το επιδομα.

 

Επεξ/σία από dasos2024
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, korakios είπε

είσαι σίγουρος οτι κόβεται το ΚΟΤ ? νόμιζα απλά δεν παίρνεις επίδομα ....ας απαντήσει κάποιος με 100% βεβαιότητα

@ekrepali ? αν πάρει ΗΔΙΚΑ τηλ , ή ΔΕΔΔΗΕ ? θα βγάλει άκρη ?

Αν δε χάνεται το ΚΟΤ και απλά χάσει το επίδομα:

για τη μη έκπτωση ΚΟΤ έκανε υπέρβαση

όριο 1400 ημερήσιες το τετράμηνο , όχι τις 63 μέρες που αντιστοιχούν σε 63*1400/120=735 που είναι παραπάνω απο τις 949 που έκαψε ημέρας

αλλά είναι τυχερός μιας και άσχετα που έδωσε ο ίδιος κατανάλωση θα σπάσει αναλογικά το τετράμηνο άρα παίζει να την πάρει

επίσης θα πάρει και την έξτρα επιδότηση που δίνουν σε ΚΟΤ (δεν έχει σχέση με το επίδομα)

και κανονικά πρέπει να την πάρει παρόλο που έκανε υπέρβαση και χάθηκε η έκπτωση ΚΟΤ Β μιας και παραμένει δικαιούχος

 

13 ώρες πριν, ekrepali είπε

@korakios Λογικό να μη μπει το ΚΟΤ στον έναντι αν έχει γίνει υπέρβαση... αλλά αν στην εκκαθάριση του 4μηνου είναι εντός ορίου, μπαίνει ΚΟΤ για όλη τη κατανάλωση κι εννοείται δε χρεώνονται ΥΚΩ.

Με το επίδομα θέρμανσης δε ξέρω τι παίζει, δεν ασχολήθηκα να διαβάσω όρους. Κι εγώ θυμάμαι πάντως ότι οι δικαιούχοι ΚΟΤ δε παίρνουν επίδομα θέρμανσης... κι όχι ότι παίρνουν επίδομα θέρμανσης και χάνουν το ΚΟΤ.

 

Μάλλον έτσι είναι, υπάρχει εξαίρεση:

"Από τη χορήγηση της έκτακτης ενίσχυσης θέρμανσης με ηλεκτρισμό εξαιρούνται οι δικαιούχοι:

  • επιδόματος θέρμανσης άλλων πηγών (π.χ. πετρέλαιο, φυσικό αέριο, κ.λπ.), στους οποίους έχουν εγκριθεί οι αιτήσεις που υπέβαλαν για τη χειμερινή περίοδο 2023-2024, και
  • του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου (ΚΟΤ) οι οποίοι υπολογίζονται σε περίπου 700.000."
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω Κ.ΤΙΜ Β , και νυκτερινο ειμαι στον ηρων αρκετα χρόνια και εχω καιρο να ξανακοιταξω αν με συμφερει αλλη εταιρια. Με κοιν. Β το εχει ψαξει κ'αποιος ποια εταιρια συμφερει καλυτερα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας, τελικά δεν έχω καταλάβει , για κάποιον που είναι ΚΟΤ και θέλει να μείνει στην ΔΕΗ και καίει πάνω κάτω 350Khw τον μήνα τώρα που έγινε μηνιαίος εκκαθαριστικός τι συμφέρει πιο πολύ να μείνει στο πράσινο ή να πάει τελικά στο κίτρινο ? Θα μπορούσε σας παρακαλώ κάποιος να απαντήσει σε αυτή την ερώτηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες όλοι όσοι είσαστε σε ενεργό ΚΟΤ τιμολόγιο, να έχετε τον νου σας.
Έχουν καταγραφεί πρόσφατα, φαινόμενα από παρόχους που έχουν πάρει ΚΟΤ παροχές εν αγνοία των νόμιμων ιδιοκτητών και τις έχουν στείλει προς εκπροσώπηση με άγνωστα ονόματα, πιθανότατα για να προχωρήσουν σε αιτήσεις ΚΕΑ εις βάρος των πρώτων.

 

Επεξ/σία από Demetroula
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Demetroula είπε

Παίδες όλοι όσοι είσαστε σε ενεργό ΚΟΤ τιμολόγιο, να έχετε τον νου σας.
Έχουν καταγραφεί πρόσφατα, φαινόμενα από παρόχους που έχουν πάρει ΚΟΤ παροχές εν αγνοία των νόμιμων ιδιοκτητών και τις έχουν στείλει προς εκπροσώπηση με άγνωστα ονόματα, πιθανότατα για να προχωρήσουν σε αιτήσεις ΚΕΑ εις βάρος των πρώτων.

 

Mπορεις να κανεις μια... μεταφραση? Να μιλησεις πιο κατανοητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 01/03/2024 at 03:04, dasos2024 said:

Mπορεις να κανεις μια... μεταφραση? Να μιλησεις πιο κατανοητα?

Εδώ κι εδώ

Καλό είναι να κοιτάμε τακτικά την εφαμορμογή mydeddie --> μετρήσεις --> στατιστικά καταναλώσεων--> Ενδειξεις παροχής... και να ελέγχουμε αν εμφανιστεί καμιά περίεργη καταχώρηση ενδείξεων χωρίς να έχουμε εμείς αίτηση αλλαγής παρούχου ή χωρίς να έχει γίνει επιτόπια καταμέτρηση. Δεξιά απ'τις ενδείξεις αν πατήσουμε το ⓘ φαίνεται και ο πάροχος.

Μπορούν άγνωστοι να πάρουν τη παροχή μας είτε πλαστογραφώντας τα στοιχεία μας (για να πάρουν ΚΕΑ)... είτε από λάθος καταχώρηση του αριθμού παροχής όταν κάποιος πάροχος στέλνει αίτημα εκπροσώπησης στον ΔΕΔΔΗΕ.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2024 στις 2:58 ΜΜ, ekrepali είπε

Μπορούν άγνωστοι να πάρουν τη παροχή μας είτε πλαστογραφώντας τα στοιχεία μας (για να πάρουν ΚΕΑ)... είτε από λάθος καταχώρηση του αριθμού παροχής όταν κάποιος πάροχος στέλνει αίτημα εκπροσώπησης στον ΔΕΔΔΗΕ.


Aπατες και πλαστογραφησεις γινονται παντου και παντα, αλλα εχουν αναφερθει περιπτωσεις οπου απατεωνας πηρε την...  παροχη καποιου? Αν συμβει αυτο θα γινει αμεσως αντιληπτο απο το θυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...