Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν πιο καχύποπτος θα ρωτήσω, που γράφει ότι αυτό είναι έξτρα στην ισχύουσα ενίσχυση και δεν είναι αντικατάσταση της με χαμηλότερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Greg29M είπε

@ekrepali Μπορούμε να ζητήσουμε έκδοση έκτακτου λογαριασμού για Ιανουάριο με αυτό το δελτίο τύπου του υπουργείου η πρέπει να βγει σε ΦΕΚ πρώτα;

θα μπουν αυτόματα αναδρομικά είτε ζητήσετε είτε όχι

(και στην περίπτωση που έχετε αποχωρήσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

θα μπουν αυτόματα αναδρομικά είτε ζητήσετε είτε όχι

(και στην περίπτωση που έχετε αποχωρήσει)

Ναι επειδή όμως δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου… εδώ κάνουν ποσο καιρό να εκδώσουν ένα απλό τελικο λογαριασμο, κι όταν είναι να δώσουν κάνουν το κορόιδο…

αν ανοίξω αίτημα στη ΡΑΕ με παραπομπή στο δελτίο τύπου είναι οκ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Greg29M είπε

Ναι επειδή όμως δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου… εδώ κάνουν ποσο καιρό να εκδώσουν ένα απλό τελικο λογαριασμο, κι όταν είναι να δώσουν κάνουν το κορόιδο…

αν ανοίξω αίτημα στη ΡΑΕ με παραπομπή στο δελτίο τύπου είναι οκ; 

είτε το κάνεις είτε όχι , πρακτικά να ξέρεις δε θα έχει διαφορά

θα τα βάλουν όποτε . Μέχρι το Πάσχα πιστεύω θα τα δώσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

2 hours ago, Greg29M said:

@ekrepali Μπορούμε να ζητήσουμε έκδοση έκτακτου λογαριασμού για Ιανουάριο με αυτό το δελτίο τύπου του υπουργείου η πρέπει να βγει σε ΦΕΚ πρώτα;

α) Αν είναι έναντι λογαριασμός τον αγνοείς...κι απλά περιμένεις να βγει εκκαθαριστικός που να περιλαμβάνει τις έξτρα επιδοτήσεις.

β) Αν έχει εκδοθεί τελικός που περιλαμβάνει κατανάλωση Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου, κάνεις στο myrae ένα αίτημα αμφισβήτησης και ζητάς την έκδοση έκτακτου.

γ) Αν έχει εκδοθεί εκκαθαριστικός που περιλαμβάνει κατανάλωση Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου, περιμένεις την έκδοση του επόμενου λογαριασμο...  κι αν εκεί δεν υπάρχει αναδρομική επιδότηση κάνεις αμφισβήτηση και τη ζητάς.

Αλλά όπως είπε κι ο κοράκιος... ο καθένας πάροχος θα τηρήσει διαφορετικές διαδικασίες / χρονοδιαγράμματα και δεν πρόκειται να ασχοληθούν με μεμονομένα αιτήματα. Καλό θα είναι για τις περιπτώσεις β και γ, να υπάρχουν ανοιχτά αιτήματα σε περίπτωση που μας "ξεχάσουν".

Ο ΗΡΩΝ κι η Ελίν αν κρίνω από παρόμοιες περιπτώσεις, δε νομίζω να δώσουν χρήματα εάν δε βγει πρώτα το ΦΕΚ. Η ΔΕΗ φαντάζομαι θα μοιράσει χρήμα πρώτη. Οι άλλοι ποιος ξέρει τι θα πράξουν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, lazarnik said:

Ορίστε τα έξτρα που έλεγα.

  

On 08/01/2024 at 20:29, ekrepali said:

Τελικά η έξτρα επιδότηση για τους ευάλωτους (ΚΟΤ) τον Ιανουάριο χάθηκε κάπου στο δρόμο; Ή βγήκε κάποια ανακοίνωση και δε πήρα χαμπάρι;

Εγώ να πω την αλήθεια περίμενα την έξτρα επιδότηση να τη φάνε οι υπουργοί στα μπουζούκια... εξάλλου κανένας καταναλωτής δε διαμαρτύρεται, πέρα από 10 άτομα εδώ. 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα αιτηση ως δικαιουχος πολυτεκνικου κοτ-γ για φυσικο αεριο σταθερο....

αν κατάλαβα καλά και ας μου το επαληθεύσει κάποιος αυτη την στιγμή με 9 ευρω παγιο έχει χρέωση 0,123 οποτε ως δικαιούχος του κοτ γ που ειναι 10λεπτα κάτω θα χρεώνομαι με 0,023 ....

το κατάλαβα καλά ή παίζει κάτι άλλο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2024 στις 9:45 ΠΜ, Greg29M είπε

ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ ΓΙΑ ΚΟΤ!

Το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας ανακοινώνει, σήμερα, Δευτέρα, 12 Φεβρουαρίου 2024, στοχευμένη, οικονομική στήριξη για τους λογαριασμούς ηλεκτρικού ρεύματος, που αφορούν σε πάνω από 730.000 νοικοκυριά, ενταγμένα στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ).

Οι ενισχύσεις καλύπτουν τους πρώτους δύο μήνες του 2024. Ειδικότερα, για τον Ιανουάριο η οικονομική στήριξη διαμορφώνεται σε 26€/MWh και για τον Φεβρουάριο σε 18€/MWh, αντιστοίχως, για το σύνολο της κατανάλωσης των δικαιούχων.

https://ypen.gov.gr/enischyseis-stous-logariasmous-ilektrikou-revmatos-gia-ti-stirixi-evaloton-katanaloton/

Άραγε θα αφορά  και τα μπλέ τιμολόγια ? (ρητορικό το ερώτημα)
Θα δοθεί και στους ΚΟΤΓ? (που και καλά υπερκαλύπτει την αύξηση)
και πάνω, που ψηνόμουν για σταθερό...

Στις 13/2/2024 στις 6:09 ΜΜ, supermarioarv είπε

εκανα αιτηση ως δικαιουχος πολυτεκνικου κοτ-γ για φυσικο αεριο σταθερο....

αν κατάλαβα καλά και ας μου το επαληθεύσει κάποιος αυτη την στιγμή με 9 ευρω παγιο έχει χρέωση 0,123 οποτε ως δικαιούχος του κοτ γ που ειναι 10λεπτα κάτω θα χρεώνομαι με 0,023 ....

το κατάλαβα καλά ή παίζει κάτι άλλο?

 

Δε βλέπω κάποια παγίδα, δε ξέρω τι θα γίνει με την επιπλέον έκπτωση από ΤΕΜ, αλλά με μηδενική σχεδόν χρέωση στην κιλοβατώρα δεν υπάρχει πρόβλημα (και να χαθεί η επιπλέον έκπτωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εμενα μου ηρθε το ρευμα 330 ειμαι ασχετος τελειως ειμαι Δεη Γ1Ν οικιακο τιμολογιο ΚΟΤ Β οριο λεει 1400 kwh και για 63 μερες ο λογαριασμος λεει πως εκαψα 1466 kwh...Εκαψα λεει 949 μερα και 517 νυχτα τι να κανω να φυγω απο Δεη να παω σε αλλη εταιρια????Εγγυηση λεει 20 ευρω...

 

δει.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dopermann είπε

Ρε παιδια εμενα μου ηρθε το ρευμα 330 ειμαι ασχετος τελειως ειμαι Δεη Γ1Ν οικιακο τιμολογιο ΚΟΤ Β οριο λεει 1400 kwh και για 63 μερες ο λογαριασμος λεει πως εκαψα 1466 kwh...Εκαψα λεει 949 μερα και 517 νυχτα τι να κανω να φυγω απο Δεη να παω σε αλλη εταιρια????Εγγυηση λεει 20 ευρω...

 

δει.png

Την έκπτωση ΚΟΤ δεν σου την πέρασαν.

Μήπως έκανες αίτηση για επίδομα θέρμανσης με ρεύμα;

Είναι έναντι ή εκκαθαριστικός;

Μετρήσεις δίνεις εσύ;

Επεξ/σία από EchiDNA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, EchiDNA είπε

Την έκπτωση ΚΟΤ δεν σου την πέρασαν.

Μήπως έκανες αίτηση για επίδομα θέρμανσης με ρεύμα;

Ναι εκανα κ αυτο αλλα δεν ξερω που βλεπω αν το πηρα....Μου το εκανε ο λογιστης,...Και την αιτηση Για κοτ β εκανα αυτο τον μηνα νομιζω ευχαριστω πολυ για την απαντηση....Τι κανω τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dopermann είπε

Ναι εκανα κ αυτο αλλα δεν ξερω που βλεπω αν το πηρα....Μου το εκανε ο λογιστης,...Και την αιτηση Για κοτ β εκανα αυτο τον μηνα νομιζω ευχαριστω πολυ για την απαντηση....Τι κανω τωρα?

Αφού έκανες αίτηση για επίδομα το έχασες το ΚΟΤ, το επίδομα δεν το έβαλαν ακόμα σε κανέναν.

Ο λογαριασμός είναι έναντι ή εκκαθαριστικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Αφού έκανες αίτηση για επίδομα το έχασες το ΚΟΤ, το επίδομα δεν το έβαλαν ακόμα σε κανέναν.

Ο λογαριασμός είναι έναντι ή εκκαθαριστικός;

Πρωτα εκανα για επιδομα και μετα για κοτ Εναντι λεει!!!!!Πωπω γιατι τοσα λεφτα??Μονος μου μενω σε 74 τετραγωνικα κεντρο Αθηνα..

Επεξ/σία από dopermann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...