Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, alexx είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Σε επιχείρηση (ενοικιαζομενα δωμάτια) μπορεί να μπεί νυχτερινό τιμολόγιο?

Λογικα ναι δε γράφει κατι εδω . 

Κάνει τη αίτηση αυτός που έχει και το ρολοί και πληρώνει και το αντίστοιχο ποσό.

Κάνε μια ερώτηση κιόλας . Το κάθε ενοικιαζόμενο έχει δικο του ρολοί ?

https://deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Λογικα ναι δε γράφει κατι εδω . 

Κάνει τη αίτηση αυτός που έχει και το ρολοί και πληρώνει και το αντίστοιχο ποσό.

Κάνε μια ερώτηση κιόλας . Το κάθε ενοικιαζόμενο έχει δικο του ρολοί ?

https://deddie.gr/el/upiresies/nikterino-timologio/

Όχι ένα ρολόι είναι και για τα 4 διαμερίσματα, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alexx είπε

Όχι ένα ρολόι είναι και για τα 4 διαμερίσματα, 

Κάνε μια ερώτηση , και πλήρωσε το συντομότερο δυνατόν παλιότερα ήταν 42,16€ .Γιατί ειναι και αναλόγως τη διαθεσιμότητα των μετρητων , εγω περίμενα 6 μήνες για περιοχή Νότια Αθηνων .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
8 λεπτά πριν, doomnx είπε

Πού μπορούμε να δούμε πόσοι έχουν νυχτερινό στην Ελλάδα; Η ΡΑΕ στην έκθεση αναφέρει μόνο το σύνολο των μετρητών.

Δεν το έχω δει ποτέ κάπου να το αναφέρουν, ίσως με ερώτηση στον ΔΕΔΔΗΕ να σου πουν, προσωπικά εκτιμώ πως είναι κάτω από το 5% των οικιακών παροχών (ίσως και κάτω από 2-3%)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/12/2023 στις 11:29 ΠΜ, navagos72 είπε

Καλημέρα στο φόρουμ!

Έκανα πρόσφατα αίτηση για νυχτερινό ρεύμα και τώρα μου ήρθε η επιστολή όπου εξακολουθούν να ζητάνε "ΥΔΕ εφόσον έχει γίνει τοποθέτηση αγωγού πρόσθετης εξυπηρέτησης"! Έψαξα το post και οι τελευταίες σχετικές αναρτήσεις είναι σελ. 78 και 100.

Γνωρίζουμε αν έχει αλλάξει κάτι, ή απλά εξακολουθούν και στέλνουν το ίδιο έντυπο;

Επίσης επειδή η οικοδομή είναι του '86 και έχει λήξη η ΥΔΕ θα χρειαστεί γενικότερα καινούργια (ανεξάρτητα από τον αγωγό κλπ);

Ευχαριστώ! :-) 

Καλησπέρα, update, ξέχασα να ενημερώσω, σχετικά με την αλλαγή σε νυχτερινό κλπ, για το αν χρειάζεται ΥΔΕ.

Με το που πλήρωσα, απλά ήρθαν και άλλαξαν τον μετρητή σε ψηφιακό με sim (προφανώς όχι "έξυπνο"). Details δεν έχω γιατί απουσίαζα, ήταν η σύζυγος σπίτι και ενημερώθηκα κατόπιν εορτής... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, navagos72 είπε

Καλησπέρα, update, ξέχασα να ενημερώσω, σχετικά με την αλλαγή σε νυχτερινό κλπ, για το αν χρειάζεται ΥΔΕ.

Με το που πλήρωσα, απλά ήρθαν και άλλαξαν τον μετρητή σε ψηφιακό με sim (προφανώς όχι "έξυπνο"). Details δεν έχω γιατί απουσίαζα, ήταν η σύζυγος σπίτι και ενημερώθηκα κατόπιν εορτής... 

Ούτε σε μένα ζήτησαν ΥΔΕ. Έχω πληρώσει και περιμένω την αλλαγή. Αλλά γιατί λες ότι δεν είναι έξυπνος; Αυτοί με τη SIM χρησιμοποιούνται στην τηλεμέτρηση και θεωρούνται έξυπνοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, doomnx είπε

Ούτε σε μένα ζήτησαν ΥΔΕ. Έχω πληρώσει και περιμένω την αλλαγή. Αλλά γιατί λες ότι δεν είναι έξυπνος; Αυτοί με τη SIM χρησιμοποιούνται στην τηλεμέτρηση και θεωρούνται έξυπνοι.

Πλέον δεν χρειάζεται ΥΔΕ.. Σε ποια περιοχή είσαι και δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα; Πόσο καιρό πάει; 

Ακόμα δεν ισχύει η τηλεμετρηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, takoulou είπε

Πλέον δεν χρειάζεται ΥΔΕ.. Σε ποια περιοχή είσαι και δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα; Πόσο καιρό πάει; 

Ακόμα δεν ισχύει η τηλεμετρηση.. 

Ντάξει 2 εργάσιμες έχει που πλήρωσα. Λογικά μες στη βδομάδα θα έρθουν. Καρδίτσα είμαι.

Γενικά δεν ισχύει η τηλεμέτρηση, όμως σε πολλούς μετρητές με SIM λαμβάνουν δεδομένα κανονικά χωρίς να έρθουν. Τα οποία μπορείς να δεις και μέσα στο app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/01/2024 at 20:19, alexx said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Σε επιχείρηση (ενοικιαζομενα δωμάτια) μπορεί να μπεί νυχτερινό τιμολόγιο?

Εφόσον είναι επιχείρηση, έχεις υποχρεωτικά επαγγελματικό τιμολόγιο σωστά; Το κανονικό τιμολόγιο για επιχειρήσεις είναι το Γ21 και το νυχτερινό είναι το Γ23.

Όμως α) πλέον ούτε στο οικιακό νυχτερινό γλυτωνεις ρυθμιζόμενες, θεωρώ ότι και στο γ23 χρεώνονται πλέον όλες οι ρυθμιζόμενες και β) δε ξέρω αν τα ανταγωνιστικά τιμολόγια της αγοράς παρέχονται και σε γ23, πρέπει να τα τσεκαρεις ένα ενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, doomnx είπε

Ούτε σε μένα ζήτησαν ΥΔΕ. Έχω πληρώσει και περιμένω την αλλαγή. Αλλά γιατί λες ότι δεν είναι έξυπνος; Αυτοί με τη SIM χρησιμοποιούνται στην τηλεμέτρηση και θεωρούνται έξυπνοι.

Απ΄ ότι ξέρω οι έξυπνοι μετράνε και στη διάρκεια της ημέρας τις εναλλαγές της τιμής και χρεώνουν αναλόγως για τα δυναμικά πορτοκαλί τιμολόγια. Δεν είμαι και 100% σίγουρος, αλλά κάπου το διάβασα ότι οι ψηφιακοί μετρητές με sim δεν είναι απαραίτητα και έξυπνοι. Μπορεί να κάνω και λάθος ή να μην κατάλαβα καλά!

6 ώρες πριν, doomnx είπε

Ντάξει 2 εργάσιμες έχει που πλήρωσα. Λογικά μες στη βδομάδα θα έρθουν. Καρδίτσα είμαι.

Σε μένα στη Ρόδο 22/12 πλήρωσα, 28/12 ήρθαν (ούτε 3 εργάσιμες, μεσολάβισε ΣΚ Χριστούγεννα και 26/12 αργία).

Επίσης να προσθέσω ότι είπαν στη γυναίκα μου (δεν ήμουν όπως είπα παρών) πως δε χρειάζεται να μετράμε πλέον... Ωστόσο έπεσε και πάνω στην αλλαγή (πήγα elpedison) οπότε δεν έχω σαφή εικόνα με τους λογαριασμούς. Μέχρι τώρα ότι έχω πάρει είναι με τις τελευταίες ενδείξεις του παλιού μετρητή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, navagos72 είπε

Απ΄ ότι ξέρω οι έξυπνοι μετράνε και στη διάρκεια της ημέρας τις εναλλαγές της τιμής και χρεώνουν αναλόγως για τα δυναμικά πορτοκαλί τιμολόγια. Δεν είμαι και 100% σίγουρος, αλλά κάπου το διάβασα ότι οι ψηφιακοί μετρητές με sim δεν είναι απαραίτητα και έξυπνοι. Μπορεί να κάνω και λάθος ή να μην κατάλαβα καλά!

Όσοι από τους νέους ψηφιακούς μετρητές έχουν ενεργή sim κάρτα, θεωρούνται "έξυπνοι" με δυνατότητα καταγραφής καθ' όλη την διάρκεια της ημέρας των καταναλώσεων. Απλά μέχρι σήμερα δεν υπάρχει κανένα πορτοκαλί πρόγραμμα από οποιονδήποτε πάροχο και κυρίως δεν έχει ενεργοποιηθεί η τηλεμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ για τις οικιακές συνδέσεις χαμηλής τάσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, jkoukos είπε

δεν έχει ενεργοποιηθεί η τηλεμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ για τις οικιακές συνδέσεις χαμηλής τάσης

Τηλεμέτρηση γίνεται, real time τιμολόγηση δεν γίνεται και μάλλον θα πάρει καιρό. Θέμα υποδομής και λογισμικού φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δεν γίνεται σε όλους τηλεμέτρηση, μεταξύ των οποίων και σε μένα. Υπάρχουν πολλοί που το έχουν αναφέρει στο σχετικό θέμα του φόρουμ και πρόσφατη επίσημη απάντηση σε ερώτημα κάποιου μέλους.

Το τι θα γίνει στο μέλλον το ξέρουμε. Το μήνυμά μου αφορούσε  το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έχω νυχτερινό στο σπίτι μου και θέλω να το βγάλω. Έχω παλιό μετρητή με Κ και Μ μέτρηση και δίπλα από το μετρητή την εντολή. Για να διακοπεί πρέπει να έρθει άτομο να αποξηλωσει και τα δύο κουτιά ή μόνο το κουτί της εντολής; Ή γίνονται εξ αποστάσεως;

IMG_20240214_112739.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...