Προς το περιεχόμενο

Διαδικασία και κόστος εκταφής νεκρού


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω μακάβριο θέμα επειδή θα γίνει εκταφή σε λίγες μέρες και είμαστε άσχετοι. Το μόνο που ξέρουμε είναι πως τα κοράκια γδέρνουν με κάτι τέτοια και απλά θέλουν να σε χρεώσουν όσο πιό πολλά γίνεται επειδή "έτσι είναι η παράδοση" και αν δεν ξέρεις τα σκας και δεν μιλάς.

 

Ξέρει κανείς ποιά είναι η διαδικασία της εκταφής και τι πόσο κοστίζει κανονικά? Μου είπαν για οστεοφυλάκιο ανοξείδωτο στα 50 ευρώ, τρισάγιο, πληρωμή σε αυτούς που θα πλύνουν τα κόκκαλα, να πάω λέει ξίδι και κρασι και ίσως κάτι άλλα που δεν θυμάμαι.

 

'Εχει κάνει κανείς να με διαφωτίσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οστεοφυλάκια και μπούρδες, καλύτερα να τα πετάξουν στο χωνευτήρι. Σιγά μην πληρώνεις κάθε χρόνο για ένα κουτί με κόκκαλα.

 

Το κρασί αν δεν είναι φθηνιάρικο το κρατάνε και το πίνουν και ρίχνουν ένα ποτηράκι ρετσίνα φθηνιάρα οπότε μην πάτε τίποτα ακριβό. Έχουν κρατημένα απο άλλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εξαρτάται από τι θέλει να κάνει η οικογένεια του νεκρού. Αν επιθυμείτε να παραμείνει κάτι στο οστεοφυλάκιο θα έχετε το κόστος που σας περιέγραψαν. Αν πάλι δεν σας ενδιέφερε τίποτα, θα το αφήνατε και θα έκαναν τα προβλεπόμενα όταν θα έφτανε ο χρόνος της εκταφής.

 

Προσωπικά να αναφέρω πως διαφωνώ με όλα αυτά και δεν θα συμβούλευα κανέναν να βρίσκεται μπροστά σε μια διαδικασία εκταφής (για διάφορους λόγους που δεν θέλω να αναφέρω στο παρόν topic). Αφήστε τη δουλειά στους "ειδικούς" και πάτε μόνο να παραλάβετε το κουτί με τα οστά όταν είναι όλα έτοιμα. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε υποχρεωμένοι από ηλικιωμένους συγγενείς εν ζωή να πληρώσουμε οστεοφυλάκιο επειδή το θέλουν. Και ναι, θα παρευρεθούμε στην διαδικασία, η οποία μου είπαν κρατάει μια ολόκληρη ώρα (τι κάνουν τόση ώρα?)

Απλά θέλω να ξέρω τι άλλα εξτραδάκια μπορεί να ζητήσουν εκεί, πέρα από τα λαδόξιδα, το οστεοφυλάκιο και το ενοίκιο αυτού.

Αν έχει ψαχνό το ξαναθάβουν το πτώμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει ψαχνο το ξαναθαβουν σε αλλο μερος τπυ νεκροταφειου. Πιο ρηχη ταφη / πιο κοντα στην επιφανεια.

Παντως ειναι αρκετα ψυχοφθορα διαδικασία να παρευρισκεσαι. Το εχω ζησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτές τις "λεπτομέρειες" ήθελα να αποφύγω αλλά θέλατε να τις περιγράψουμε όπως βλέπω...

 

Προφανώς λοιπόν και μετά από 3 χρόνια μόνο, συνήθως δεν υπάρχουν μόνο τα οστά. Οκ, δεν μιλάμε για "κρέας" αλλά μπορεί να υπάρχει ακόμη το σχήμα του σώματος κλπ κλπ. Γι αυτό και θωρώ τη συμμετοχή των συγγενών σε μια τέτοια διαδικασία εντελώς περιττή και "άρρωστη" που δεν έχει καμία σχέση με θρησκεία, έθιμα κλπ. 

 

Τώρα αν κάποιος είναι απλά περίεργος και θέλει να το δει,why not! :)


Και επι τη ευκαιρία, να και ένα πολύ καλό ρεπορτάζ του BBC:

 

BBC Documentraries "Greece:No Place to Die" with Chloe Hadjimatheou Part 1

BBC Documentraries "Greece:No Place to Die" with Chloe Hadjimatheou Part 2

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ άσχημη διαδικασία,για αυτό οι δικοί μου προτίμησαν απλά να πάρουν το "οστεοκουτο" της γιαγιάς στο χέρι.

Τότε,περί τα 2009,όλα μαζί, εκταφή-πλύσιμο-αναλώσιμα-παπαδίστικα-μεταλλικό κουτί,όλα στα 50-70€ τελική τιμή.

Αυτό όμως σε χωριό της ορεινής Κεντρικής Ελλάδας,έτσι δεν ξέρω τι κάνουν στις μεγάλες πόλεις.

 

Η ειρωνεία είναι ότι το χωριό είναι ψιλοέρημο,γύρω-γύρω μπαϊρια και έρημα βοσκοτόπια,αλλά η εκταφή θεσμός...

Στην επαρχία της Β.Ελλάδας(που ξέρω από λοιπούς συγγενείς) πιο πολιτισμένα, απλά αυξάνουν το νεκροταφείο στους γύρω αγρούς δίχως τέτοιες καφρίλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλη μαλακία θα σκεφτούν μερικοί να κάνουν για την θρησκεία.

 

Άκου λέει να ξεθάβουν τα σάπια πτώματα και να πλένουν τα κόκκαλα... Δεν το πίστευα ότι γίνεται κάτι τέτοιο όταν το είχα πρωτακούσει κάποτε. Νόμιζα ότι τους θάβουν για χρόνια/δεκαετίες και παραπάνω.

 

 

Άμα πεθάνω χίλιες φορές να με αποτεφρώσουν ή να με θάψουν σε κανα βουνό για 1000 χρόνια μέχρι να λιώσω τελείως. Δεν έχει νόημα κάτι άλλο ούτε για τους συγγενείς, ούτε για τον νεκρό εννοείται.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλη μαλακία θα σκεφτούν μερικοί να κάνουν για την θρησκεία.

 

Άκου λέει να ξεθάβουν τα σάπια πτώματα και να πλένουν τα κόκκαλα... Δεν το πίστευα ότι γίνεται κάτι τέτοιο όταν το είχα πρωτακούσει κάποτε. Νόμιζα ότι τους θάβουν για χρόνια/δεκαετίες και παραπάνω.

 

 

Άμα πεθάνω χίλιες φορές να με αποτεφρώσουν ή να με θάψουν σε κανα βουνό για 1000 χρόνια μέχρι να λιώσω τελείως. Δεν έχει νόημα κάτι άλλο ούτε για τους συγγενείς, ούτε για τον νεκρό εννοείται.

Μην το γυρίσουμε σε flame φίλε μου.

 

Αν δεν πιστεύεις, δεν σε ενδιαφέρει να τηρήσεις κάποιες παραδόσεις, δικαίωμα σου.

 

Μην ποστάρεις "μαλακίες" (όπως αναφέρεις) όμως.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν έχει νόημα κάτι άλλο ούτε για τους συγγενείς, ούτε για τον νεκρό εννοείται.

 

Καλά, για τον νεκρό τίποτα δεν έχει νόημα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το γυρίσουμε σε flame φίλε μου.

 

Αν δεν πιστεύεις, δεν σε ενδιαφέρει να τηρήσεις κάποιες παραδόσεις, δικαίωμα σου.

 

Μην ποστάρεις "μαλακίες" (όπως αναφέρεις) όμως.

Δεν το έγραψα για να κάνω φλέιμ αλλά δεν μπορούσα να μην το πω.

 

Ακόμα και να πίστευα το συγκεκριμένο δεν θα το έκανα για κανένα λόγο πραγματικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, για τον νεκρό τίποτα δεν έχει νόημα.

165225.png

 

Πολύ μακάβρια ακούγεται η διαδικασία όπως την περιγράφετε ε...

 

Για να δούμε πότε η Ελλάδα θα μας δίνει την επιλογή να κάνουμε τα σώματα στάχτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...