Προς το περιεχόμενο

Διαδικασία και κόστος εκταφής νεκρού


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά μόνο στην Μακεδονία αφήνουν τους νεκρούς θαμμένους όταν έχουν χώρο;

Βλέπω εδώ ότι όλοι λέτε ότι τους ξεθάβουν ότι και να γίνει.

Νόμιζα μόνο Αθήνα-Θεσ/νικη και κάποια "περίεργα" χωριά το έκαναν.

Στις Σέρρες στο χωριό έθαψαν τη γιαγιά μου κ δεν θα την βγάλουν ποτέ.

Τον παππού τον είχαμε στη Θεσσαλονίκη, τον έβγαλαν στα 3 χρόνια και δεν είχε ολοκληρωθεί η διαδικασία. . Σοκαριστικό θέαμα όπως μου είπε ο μπαμπάς μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη, δεν θέλω να σε σοκάρω, αλλά το σκουληκάκι που θα φάει νεκρή σάρκα, θα το φάει κάποιο άλλο ζωάκι, κι εμείς με την σειρά μας θα φάμε αυτό το ζωάκι.

 

Η οργανική ύλη ανακυκλώνεται, δεν δημιουργείται από παρθενογένεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το σωστό είναι ότι θρεπτικά συστατικά παίρνουμε εν ζωή να επιστρέφουν πίσω στην φύση για να θρέψουν άλλους ζωντανούς οργανισμούς (ο φυσικός κύκλος της ζωής), αλλά αυτό δεν είναι ρεαλιστικό σε μέρη με υπερπληθυσμό (πχ μεγάλα αστικά κέντρα). Καλύτερα θάψιμο στην επαρχία όπου υπάρχουν άπειροι χώροι. Αυτή την μανία με τα διάσημα νεκροταφεία της Αθήνας δεν την κατάλαβα ποτέ. Το χώμα είναι κάκιστης ποιότητας με τις συνεχείς εκταφές και πολλοί νεκροί δεν προλαβαίνουν να λιώσουν, ακόμα κι αν δεν έχουν πάρει φάρμακα. Να μην αναφέρω τα ενοίκια (προσφορά/ζήτηση)...

 

Χωρίς να ειμαι σίγουρος δεν νομίζω οτι παίζει αυτό, ο νεκρός όταν θάβεται είναι μέσα στο φέρετρο ενώ μετά την εκταφή μπαίνει σε οστεοθήκη, άρα η όποια αποσύνθεση δεν συμβαίνει μέσα στο χώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ειμαι σίγουρος δεν νομίζω οτι παίζει αυτό, ο νεκρός όταν θάβεται είναι μέσα στο φέρετρο ενώ μετά την εκταφή μπαίνει σε οστεοθήκη, άρα η όποια αποσύνθεση δεν συμβαίνει μέσα στο χώμα.

 

Το ξύλο σαπίζει όμως... έχεις την εντύπωση ότι το φέρετρο μένει άθικτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξύλο σαπίζει όμως... έχεις την εντύπωση ότι το φέρετρο μένει άθικτο;

 

Σε τρία χρόνια δεν υπάρχει περίπτωση να έχει αποδομηθεί όλο το ξύλο και να μιλάμε για πλήρη επαφή του νεκρού με το χώμα, άντε μόνο εξωτερικά στο φέρετρο να υπάρχουν φθορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τρία χρόνια δεν υπάρχει περίπτωση να έχει αποδομηθεί όλο το ξύλο και να μιλάμε για πλήρη επαφή του νεκρού με το χώμα, άντε μόνο εξωτερικά στο φέρετρο να υπάρχουν φθορές.

 

Όταν είναι 2 μέτρα κάτω από το χώμα, αργά ή γρήγορα θα σπάσει το ξύλο και θα βρουν όλα τον δρόμο τους...

 

Στις εκταφές βγάζουν άθικτα φέρετρα και απλά τα ανοίγουν; Αν είναι από πλαστικό ή μέταλλο, ίσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη και  εμεις εχουμε εκταφη την αλλη εβδομαδα,μας ειπαν οτι  θα πας παει με το οστεοφυλακιο και το ενοικιο για 1 χρονο 120-150 ευρω καπου εκει λεει.Μιας και η μανα μου θελει να τα κρατησουμε δεν μπορω να πω τιποτα.

Επεξ/σία από D4rkshadow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τρία χρόνια δεν υπάρχει περίπτωση να έχει αποδομηθεί όλο το ξύλο και να μιλάμε για πλήρη επαφή του νεκρού με το χώμα, άντε μόνο εξωτερικά στο φέρετρο να υπάρχουν φθορές.

 

Όταν είναι 2 μέτρα κάτω από το χώμα, αργά ή γρήγορα θα σπάσει το ξύλο και θα βρουν όλα τον δρόμο τους...

 

Στις εκταφές βγάζουν άθικτα φέρετρα και απλά τα ανοίγουν; Αν είναι από πλαστικό ή μέταλλο, ίσως...

Ο σκωληξ τρωει και ξυλο! Αργα μεν σταθερα δε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει 2 εκταφές τον τελευταίο χρόνο της μάνας μου και της γιαγιάς μου και σε έναν χρόνο βγάζω και τον πατέρα μου.

 

Για το τρίτο Αθηνών η διαδικασία είναι η εξής αφού περάσουν 3 χρόνια από την ημέρα ταφής ο κοντινότερος συγγενής πάει με ταυτότητα του και το πιστοποιητικό θανάτου αν είναι πάνω από ένας πχ ο νεκρός έχει 2 παιδιά τότε θέλει εξουσιοδότηση η αλλιώς πάνε και οι δυο μαζί.

 

Πας στο γραφείο το πρωί κατά τις 7 παρά και παίρνεις σειρά αφού γράφεις το όνομα σου 8.30 ανοίγουν και πας σε κισσέ κάνεις την αίτηση και πας στο ταμείο και πληρώνεις 40 κάτι ευρώ.

 

Μετά φεύγεις και πας στον τάφο όπου έρχεται ο υπάλληλος και σπάει τον τάφο , μετά ένας άλλος υπάλληλος κάνει την εκταφή αν ο νεκρός έχει λιώσει όλα καλά αν δεν έχει λιώσει τότε πάει στα άλιωτα για έναν χρόνο.

 

Αν λοιπόν έχει λιώσει την βγάζει ο υπάλληλος και πάει τα οστά στο πλυντήριο , εκεί πας σου δίνουν ένα χαρτί αν θες να τα κρατήσεις στο οστεοφυλάκιο πας στο ταμείο πληρώνεις 30 ευρώ για ένα χρόνο και το δίνεις στον υπάλληλο στο πλυντήριο μαζί με ένα μπουκαλάκι κρασί nama εκεί τα κρατάνε 15 μέρες να φύγουν τα μικρόβια και τα βάζουν στην οστεοθήκη την οποία αγοράζεις και κάνει 20 με 25 ευρώ  

 

Αν δεν θέλετε να τα κρατήσετε πληρώνεται μόνο την εκταφή και τα οστά πάνε στο χωνευτήρι, επίσης έχετε δικαίωμα να κάνετε αίτηση να πάρετε τα οστά και να τα πάτε αλλού πχ στην γενέτειρα του νεκρού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είναι 2 μέτρα κάτω από το χώμα, αργά ή γρήγορα θα σπάσει το ξύλο και θα βρουν όλα τον δρόμο τους...

 

Στις εκταφές βγάζουν άθικτα φέρετρα και απλά τα ανοίγουν; Αν είναι από πλαστικό ή μέταλλο, ίσως...

 

Το ξύλο έχει ένα σεβαστό πάχος και αντοχές δεν είναι λεπτό, κατ' εμέ δεν θεωρώ πολλά τα 2μ. Άθικτο δύσκολα θα είναι το φέρετρο θα έχει μικροφθορές εξωτερικά από την υγρασία κυρίως αλλά δεν νομίζω να έχει σπάσει εντελώς το ξύλο και να έχει εισέλθει παντού χώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...