Προς το περιεχόμενο

Διαδικασία και κόστος εκταφής νεκρού


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά αν σου τύχει να μην έχει λιώσει ο νεκρός και να είναι και κοντινό σου πρόσωπο, καλύτερα μην το δεις. Τυγχάνουν πολλές περιπτώσεις όπου ο νεκρός έχει ξεκάθαρα χαρακτηριστικά απο όταν ήταν εν ζωή και τον αναγνωρίζεις άνετα στο πιο ταλαιπωρημένο.

 

Μετά τον βάζουν όπως είπαν σε ένα καρότσι, τον διπλώνουν στη μέση (αφού πιθανότατα βοηθήσουν με ένα φτυάρι το δίπλωμα και τον πάνε σε άλλο τάφο 1*1 για να πιάνει λιγότερο χώρο. Εκεί δίπλα έχει παρομοίου μεγέθους τάφους παιδιών...

 

Οι τιμές φυσικά ποικίλουν ανάλογα με το πόση ζήτηση έχει το νεκροταφείο, στην περιοχή που είναι κλπ. Σε μικρά χωριά μπορεί να μην σε ενοχλήσει ποτέ κανείς.

 

Δύο σχετικά άρθρα που προσεγγίζουν το θέμα κάπως εναλλακτικά...

 

http://fridge.gr/51525/stiles/scizophrenia/

 

http://fridge.gr/36922/stiles/scizophrenia/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά το shock factor ήταν ανύπαρκτο, προφανώς επειδή δεν ήταν δικός μου άνθρωπος. Είχε ενδιαφέρον βέβαια και θα ήθελα να δω καλύτερα αλλά ήταν πολύ βιαστικά όλα. Δεν είχε λιώσει τελείως οπότε θα πάμε πάλι του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι σχετικο ασχετο.. Το ειχα απορια και να μην ανοιξω νεο θεμα... :

 

Η καυση των νεκρων ποσο στοιχιζει;

Το κοστος της κανονικης κηδειας κυμαινεται απο 800 ευρω και πανω, απ οτι βλεπω στα γραφεια τελετων που υπαρχουν καπου στη περιοχη μου.

 

Αναρωτιεμαι εαν.. Ο ντορος περι νομιμοποιησης της καυσης των νεκρων εχει να κανει και με το οικονομικο ζητημα?;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαρντκοριλα φιλε οχι αστεια. αν κανεις τετοια δουλεια μετα δεν νιωθεις, βλεπεις walking dead και τρως παραλληλα.

 

εγω και τωρα τρώω και βλεπω walking dead :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι σχετικο ασχετο.. Το ειχα απορια και να μην ανοιξω νεο θεμα... :

 

Η καυση των νεκρων ποσο στοιχιζει;

Το κοστος της κανονικης κηδειας κυμαινεται απο 800 ευρω και πανω, απ οτι βλεπω στα γραφεια τελετων που υπαρχουν καπου στη περιοχη μου.

 

Αναρωτιεμαι εαν.. Ο ντορος περι νομιμοποιησης της καυσης των νεκρων εχει να κανει και με το οικονομικο ζητημα?;

 

Τα οποία 800€ -1300€ τα παίρνεις πίσω απο το ΙΚΑ όμως, οπότε δεν έγκειται τόσο στο κόστος.

 

Η καυση αυτή τη στιγμή κοστίζει απο 1.900-12.000€ για μεταφορά στη Βουλγαρία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε πόσο θα κάψει η νεκροφόρα να πάει και να έρθει Βουλγαρία, τα διόδια, την αμοιβή του οδηγού, πόσο θα πληρώσουν το αποτεφρωτήριο και φυσικά το κέρδος που θα βγάλει το κοράκι που θα το οργανώσει.

Το 12.000 δεν ξέρω πως προκύπτει, για το 2.000 μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά να πιάσουμε το κόστος του φούρνου μόνο... αν υπήρχε σχετική υποδομή στην Αθήνα, πόσο θα κόστιζε η καύση μόνο;

 

Τι διάολο, νιώθω ότι ξοδεύουν όση κηροζίνη καίει ένα Airbus με τα ποσά που ακούω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωω δουλειές δεν είχαμε σ' αυτή τη χώρα, τι είναι όλα αυτά που κάνουμε...  :eek:

Παρεμπιπτόντως τι θα γίνει με αυτά τα καγκουρονεκροταφία μας από μπετό και μάρμαρο; Μια ταφόπλακα δε μας έφτανε; Το καινούριο που είδα είναι να στρώνουν πλαστικό χλοοτάπητα στους τάφους από πάνω, ως κάλυμμα (αντί για μάρμαρο ή χαλίκια δηλαδή). Η γύρω βάση εξακολουθεί βέβαια να είναι από μπετό και μάρμαρο...  O____O

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά να πιάσουμε το κόστος του φούρνου μόνο... αν υπήρχε σχετική υποδομή στην Αθήνα, πόσο θα κόστιζε η καύση μόνο;

Τι διάολο, νιώθω ότι ξοδεύουν όση κηροζίνη καίει ένα Airbus με τα ποσά που ακούω.

Τα ίδια ίσως και παραπάνω. Θα γλιτώνες τη μεταφορά και θα πληρωνες το φούρνο και το κουτί που θα πάρεις μετά. Αυτά ξεπερνούν τη μεταφορά.

 

Επίσης ο φούρνος έχει κόστος κατασκευής, συντήρησης~φίλτρα, υποδομης και προσωπικού ενώ κάθε καύση κρατάει 1~2 ώρες.

 

Τσάμπα η φάση όποιος το πιστεύει, δεν γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα κάνω το εξής,

όταν φτάσει η ώρα μου (κτύπα Metalο) θα γίνει το εξής.

Θα έχω ένα οικόπεδο (και 100 με 200 τ.μ καλά είναι).

Στο οποίο θα στηθεί μια πυραμίδα.

Εκεί θα έχει ένα λαβύρινθο υπόγειο μέχρι να φτάσεις στην μεγάλη αίθουσα με τις 2 δάδες και τη κάσα. Φυσικά στη κάσα θα έχω μέσα το πρώτο gameboy με τη Pokemon Red. Το σώμα θα είναι τυλιγμένο με ταινία της 3M. Λευκού χρώματος όπως του Μάμρα.

Σε αυτή την αίθουσα θα έχει νυχτερίδες, βόα και 2 αγάλματα θεών (Palkia, Dialga).

Πριν την αίθουσα, στο λαβύρινθο θα υπάρχουν πολλές παγίδες, αλλά αυτές θα ενεργοποιηθούν μόνο όταν ο ιερέας ιλουμινάτος πει τη ψαλμωδία του και απομακρυνθούν όλοι. Έτσι θα είναι η πυραμίδα μου. :-D

Αυτός που θα χάνεται από το λαβύρινθο θα παγιδεύεται στη Glitch City.

 

Καθώς το να γίνει η κλασσική διαδικασία, είναι πολύ mainstream και δεν μαρέσει, το Αιγυπτιακό είναι ποιό κούλ και έχει περιπέτεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα κάνω το εξής,

όταν φτάσει η ώρα μου (κτύπα Metalο) θα γίνει το εξής.

Θα έχω ένα οικόπεδο (και 100 με 200 τ.μ καλά είναι).

Στο οποίο θα στηθεί μια πυραμίδα.

Εκεί θα έχει ένα λαβύρινθο υπόγειο μέχρι να φτάσεις στην μεγάλη αίθουσα με τις 2 δάδες και τη κάσα. Φυσικά στη κάσα θα έχω μέσα το πρώτο gameboy με τη Pokemon Red. Το σώμα θα είναι τυλιγμένο με ταινία της 3M. Λευκού χρώματος όπως του Μάμρα.

Σε αυτή την αίθουσα θα έχει νυχτερίδες, βόα και 2 αγάλματα θεών (Palkia, Dialga).

Πριν την αίθουσα, στο λαβύρινθο θα υπάρχουν πολλές παγίδες, αλλά αυτές θα ενεργοποιηθούν μόνο όταν ο ιερέας ιλουμινάτος πει τη ψαλμωδία του και απομακρυνθούν όλοι. Έτσι θα είναι η πυραμίδα μου. :-D

Αυτός που θα χάνεται από το λαβύρινθο θα παγιδεύεται στη Glitch City.

 

Καθώς το να γίνει η κλασσική διαδικασία, είναι πολύ mainstream και δεν μαρέσει, το Αιγυπτιακό είναι ποιό κούλ και έχει περιπέτεια.

 

 

ΕΝΦΙΑ θα πληρώσεις προκαταβολικά για 300 χρόνια?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...