Προς το περιεχόμενο

Διαδικασία και κόστος εκταφής νεκρού


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλο αυτό το θέμα που διάβασα μου προκάλεσε σφίξιμο στο στομάχι.

Είναι πολύ άσχημο έτσι όπως τα περιγράφετε για εμάς που έχουμε χάσει νέους ανθρώπους της οικογένειας μας και καλούς φίλους.

Άκου εκεί ψαχνό..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Ναι επειδή σκέφτηκα ότι από τον άνθρωπο μου μπορεί να έχει μείνει τώρα "ψαχνό"

 

Όλα μια ιδέα είναι... Σκέψου πως τα λέω εγώ αυτά που τα τελευταία 4 αν αναφέρω το πόσοι άνθρωποι έφυγαν από την οικογένεια & την παρέα, θα αναρωτηθείς για την άνεση που έχω στο να τα περιγράφω. Αλλά από την άλλη αν είναι να σε "πάρει απο κάτω", δεν αξίζει τον κόπο να τα μελετάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι επειδή σκέφτηκα ότι από τον άνθρωπο μου μπορεί να έχει μείνει τώρα "ψαχνό"

 

προτιμας να πως οργανικη υλη σε κατασταση προχωρημενης αποσυνθεσης;  ή αυτο ;

Επεξ/σία από billdanos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποσο καιρο ειναι θαμενο το αγαπημενο σας προσωπο φιλε μου αλλα προς Θεου κανε οτι μπορεις να συμπηρωσει 5ετια .Για να μην βρεθεις σε δυσαρεστες εκπληξεις.

 

Ειναι μια οδυνηρη εμεπειρια και την εχω ζησει με τους δυο γονεις μου . Εινια μια δευτερη κηδεια .

 

Ευτυχως ολα "πηγαν καλα" .Στα χωρια δεν πιεζουν για εκταφη αλλα στην Αθηνα απο οτι ξερω πιεζουν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά η εκταφή στοιχίζει 150 ευρώ.Γενικά, η τιμή καθορίζεται από τον δήμο.

Θα βγω λιγο offtopic γιατι πραγματικά δεν ήξερα πως γίνεται εκταφή αλλά πως γινεται η εκταφή να είναι αποδεκτή αλλα ή καυση όχι??

Η εκταφή γίνεται εξαιτίας του περιορισμένου χώρου του κοιμητηρίου. Μπορείς όμως να αγοράσεις τον τάφο (ναι γίνεται και αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν θυμάμαι καλά η εκταφή στοιχίζει 150 ευρώ.Γενικά, η τιμή καθορίζεται από τον δήμο.

 

Η εκταφή γίνεται εξαιτίας του περιορισμένου χώρου του κοιμητηρίου. Μπορείς όμως να αγοράσεις τον τάφο (ναι γίνεται και αυτό).

 

 

Σε πολλά χωριά η εκταφή γίνεται και σαν ...θρησκευτικό έθιμο μιας και δεν έχουν πρόβλημα με το χώρο. Συνήθως γίνεται στα 7 χρόνια και μετά νομίζω πάει ανά 2 (7,9,11). Μετά την εκταφή βάζουν τα οστά σε μεταλλικά κιβώτια και τα τοποθετούν πάνω στο μνήμα του νεκρού και παραμένουν εκεί για πολλά χρόνια!

 

Δηλαδή μένει ο χώρος δεσμευμένος ακόμη και για 20-30 χρόνια ενώ ταυτόχρονα έχει πραγματοποιηθεί και η εκταφή... Για να φανταστείτε στο νεκροταφείο του χωριού υπάρχουν ακόμη τα μνήματα των παππούδων μου που έχουν πεθάνει εως και 15 χρόνια πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολύ μακάβρια ακούγεται η διαδικασία όπως την περιγράφετε ε...

 

Για να δούμε πότε η Ελλάδα θα μας δίνει την επιλογή να κάνουμε τα σώματα στάχτες.

Έχει νομοθετηθεί εδώ και 2 χρόνια.

Είναι καθαρά στην αρμοδιότητα των δήμων.

Ούτε η εκκλησία ανακατεύεται ούτε το κεντρικό κράτος.

 

Κάποιοι Δήμοι λένε ότι θα το προχωρήσουν.

 

Αλλά απαιτούνται πόροι, και η επένδυση πρέπει να έχει απόδοση (να υπάρχει ενδιαφέρον)..

 

Για τον απλό πολίτη δε θα σημαίνει τίποτα.

Τα ίδια λεφτά που έδινε στο Δήμο για ταφή, θα τα δίνει για αποτέφρωση.

Επίσης η τελετή θα κοστίζει πάνω κάτω το ίδιο, και η μόνη οικονομία που θα μπορεί να γίνει θα είναι στο ότι θα είναι μικρότερο το μνήμα (σε τοίχο , όπως τα οστεοφυλάκια) , ή η τεφροδόχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν το λείψανο φέρει πολύτιμα αντικείμενα, καλύτερα να υπάρχει κάποιος της οικογενείας.

 

 

Άλλο αυτό! Αν και δε νομίζω να έχουμε πολλές περιπτώσεις που να κηδεύεται κάποιος με πολύτιμα αντικείμενα (πλεον) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ενημερώθηκα πως δίνουν λέει και ένα πενηντάρικο στο παιδί που θα σκάψει για τον κόπο του. Ισχύει αυτό? Μισθό δεν έχουν τα "παιδια" που σκάβουν?

Επίσης κάποιοι λένε ξίδι άλλοι λένε οινοπνευμα. Να πάρω και τα δύο? Ενα φωτιστικό έχω, κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...