Προς το περιεχόμενο

Διαδικασία και κόστος εκταφής νεκρού


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΝΦΙΑ θα πληρώσεις προκαταβολικά για 300 χρόνια?!

Είναι Royal Family Tomb οπότε το μοιράζεται η οικογένεια. Υπάρχει ενδεχόμενο για οριστική απαλλαγή φόρων αν το δηλώσω νεκροταφείο η ΚΙΣ. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ισως ειμαι πολυ κυνικος αλλα το μονο που βλεπω εγω στην ολη διαδικασια ειναι σπαταλη.

 

Τοσα σωματα θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν για να σωσουν ζωντανους ανθρωπους. Απ'οτι και να πασχει καποιος δεν μπορει, καποιο χρησιμο οργανο θα εχει μεινει.

 

Αλλα και το αλλο που αναφερθηκε με την ανακυκλωση σωστο ειναι. Ας προτιμουσαμε τελετες που ειναι πιο φιλικες προς το περιβαλλον. Green funerals...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ειμαι πολυ κυνικος αλλα το μονο που βλεπω εγω στην ολη διαδικασια ειναι σπαταλη.

 

Τοσα σωματα θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν για να σωσουν ζωντανους ανθρωπους. Απ'οτι και να πασχει καποιος δεν μπορει, καποιο χρησιμο οργανο θα εχει μεινει.

 

Αλλα και το αλλο που αναφερθηκε με την ανακυκλωση σωστο ειναι. Ας προτιμουσαμε τελετες που ειναι πιο φιλικες προς το περιβαλλον. Green funerals...

Σωστά, και το υπόλοιπο σώμα μετά το βγαλσιμο των χρήσιμων οργάνων να γίνει τροφή για τα ζωάκια. Έτσι λοιπόν όπως λες δεν θα υπήρχε καμία σπατάλη. Αν χάσω εγώ τη γυναίκα μου ποιος ο λόγος να δώσω 1000ε να τη θαψω και να μην τα φάω με πορνες να την ξεπεράσω και τη γυναίκα να τη φαει ο σκύλος του γείτονα?

 

Πάω να της το πω γιατί ειλικρινά δεν το είχαμε σκεφτεί...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Άλλο εψαχνα και άλλο βρηκα ...Επειδή θα μπω φετος για τριτη φορα στην διαδικασια σε χωριο το κοστος είναι μικρο

100-150  ευρω να παρει αυτος που θα κανει την εκταφη και αλλα 30-50 ένα κουτι.

 

Εγω επειδή στο χωριο δεν υπηρχε καποιος τον εφερα από το Δημοτικο κοιμητηριο κωμόπολης 20 χλμ μακρυα.

 

Στα χωρις τα βαζουν σε ραφια στο οστεοφυλακιο . Για Αθηνα πληρωνουν καποιο μικροποσο τον χρονο αλλα δεν ξερω ποσο .

 

Τις δυο προηγούμενες φορες που εκνα εκταφη τοω γονεων μου στα 5 χρονια κι αυτά χωρις πιεση μονο οστα βρηκα . Εχω ακουσει όμως για Αθηνα στα 3 χρονια τραγικες περιγραφες

 

Προσωπικα όταν ...φυγω σκασιλα μου τι θα με κανουν αλλα σεβομαι επιθυμιες συγγενών σε λογικα πλαισια  όπως της γυναικας μου για τους δικους της .

 

Σε χωριο Ευβοιας 500 ευρω αγορα τοπου περιπου 2-3 τμ με πληρωμη στον Δημο  . Κανουν και 10 δοσεις των 50 ευρω  με καταθεσεις στον λογαριασμο του Δημου.

 

Δεν ξερω αν μπορω να βρω ετοιμη μια μαρμαρινη κατασκευη να πατησει πανω σε μπετο που θα εχει για βαση αυτος ο χωρος

 να την παω εκει γιατι οι τοπικοι μαρμαραδες βαρανε στο κεφαλι .

 

Να χωραει δυο κουτια με οστα χωρις πολλα πολλα γυρω γυρω με ένα χωρο στην κορυφη να γραφτουν δυο ονόματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...