Προς το περιεχόμενο

Διαδικασία και κόστος εκταφής νεκρού


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά μόνο στην Μακεδονία αφήνουν τους νεκρούς θαμμένους όταν έχουν χώρο;

Βλέπω εδώ ότι όλοι λέτε ότι τους ξεθάβουν ότι και να γίνει.

Νόμιζα μόνο Αθήνα-Θεσ/νικη και κάποια "περίεργα" χωριά το έκαναν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείωση, προσοχή που θα είναι το φυλάκιο. Πολλές φορές βάνδαλοι σπάνε τα φυλάκια, και βλέπετε το πρωί σκύλους με κόκκαλα γύρω από τα νεκροταφεία.

 

Μετά σου λέει ο άλλος 21ος αιώνας στην Ελλάδα. χεχ. Το πλάνο υπάρχει ήδη κύριοι. Διαμάντι μετά την αποτέφρωση.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά από αυτό το συνοθύλευμα πρωτεϊνών να μείνει κάτι στην αιωνιότητα.

 

Οι λοιποί εκεί στην Ελλάδα, ας τραβολογάνε τα κόκκαλα σας τα σκυλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδόξως δεν το βλέπω οπως αρκετοι παραπάνω. Ίσως να ειμαι "ρομαντικος" αλλα ακομα και σε "κουτι" νοιώθω οτι παραμένει ο δικος μου άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, η εκταφή του νεκρού στα νεκροταφεία δεν γίνεται λόγω εθίμου ή συνήθειου αλλά το κάνουν ώστε να συλλέξουν τα κόκαλα σε ένα κουτί οστών και έτσι να πιάνουν λιγότερο χώρο από οτι ολόκληρο το φέρετρο με τον νεκρό όταν πέθανε. Στα 3 χρόνια θεωρείται οτι έχει λιώσει το δέρμα και έχουμ μείνει τα κόκαλα οπότε κάνουν την εκταφή τότε, αλλά σε ένα ποσοστό νεκρών δεν έχει ολοκληρωθεί η αποσύνθεση του πτώματος οπότε το αφήνουν θαμμένο στο ίδιο σημείο για άλλο 1 έτος.

Τώρα στο τι συμβαίνει μετά την εκταφή του νεκρού με τα τέλη πληρωμής και όλα τα σχετικά, εξαρτάται κυρίως αν ο νεκρός έχει θαφτεί σε ατομικό ή σε οικογενειακό τάφο. Στον οικογενειακό τάφο τα οστά τοποθετούνται στο κουτί το οποίο θάβεται πάλι στον χώρο του τάφου ενώ υπάρχει η υποχρέωση πληρωμής των τελών καθαρισμού κάθε έτος. Αν ο τάφος είναι ατομικός όμως, σε αυτή την περίπτωση μετά την παρέλευση τριών ετών και της εκταφής πρέπει να πληρώσεις περισσότερα χρήματα για την δουλειά αυτή ενώ αυξάνεται περισσότερο και το ετήσιο τέλος για την διατήρηση του τάφου μετά την 3ετία.

 

Αυτά με τα λάδια τα ξύδια κτλ γνωστά, κάντε οτι νομίζετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αζητητα σωματα παντως που δεν ερχονται συγγενεις για εκταφη κλπκλπ πηγαινουν στα σπιτια φοιτητων (οποιος θελει). Πας με μια αίτηση,δινεις ενα ποσο στους υπαλληλους για να τα καθαρισουν , τα παιρνεις σπιτι.
Αυτο πολυ χονδρικα,λεπτομερειες δε ξερω, απλα γνωστη μου ανθρωπογιατρος εχει σκελετο σπιτι της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις να παρατεινεις την εκταφη  μετα τα τρια χρονια,κανε το.

Πληρωνεις βεβαια

Απ΄ότι θυμαμαι στον πατερα μου πηρα κρασι για πλυσιμο οστων ,ένα λευκο σεντονι και μια λευκη μαξιλαροθηκη για τα οστα.

Επειδη δεν θυμαμαι λεπτομερειες να πας στο γραφειο του νεκροταφειου να ρωτησεις

 

Η διαδικασια λοιπον.

Την ωρα της εκταφης καθομασταν  στο καφενειο και όχι στο μνημα,αλλα κάθε λιγο πηγαινα από μακρυα και ρωταγα.(παιρνει ωρα)

Αν δεν εχει λιωσει θα τον θαψουν αλλου ξανα ,αν εχει τον βαζουν σε ένα ... καροτσι οικοδομης  και παει για πλυσιμο και σε κασονι από μπυρες

Σε φωναζουν ,τα διαβαζει παπας ,τα αφηνουν καποιες μερες να στεγνωσουν και ξαναπας για να μπουν στην οστεοθηκη.

 

Παιδια εμενα ΚΑΨΤΕ με

 

 

 

ΥΓ.αν εχεις πραγματα στο μνημα πηγαινε παρτα, γιατι 2-3 μερες νωριτερα τον σπανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ετσι ακριβώς ειναι. Για καποιο λογο εγω ειχα καθησει στην εκταφη. Δε με ενοχλησε αν και ημουν στεναχωρημενος. Η αλήθεια ειναι οτι αν με ρωτουσε κανεις θα του έλεγα σίγουρα να το αποφυγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον τοπο καταγωγης μου οταν γεμισει το νεκροταφειο και δεν μπορουσαν να το επεκτινουν αλλο, απλα εφτιαξαν ενα δευτερο. υπαρχουν ταφοι απο το 1905 τον πιο παλιο που ειχα δει, ταφοι ξεχασμενοι απο ολους. οι περισσοτεροι παντως ειναι οικογενειακοι. στον ιδιο ταφο εχουμε γιαγια, παππου, νομιζω και προγιαγια και ποιος ξερει ποιον αλλον, πρεπει να ειναι απο τους πολυ παλιους ταφους δεδομενου οτι ειναι κοντα στην εισοδο του νεκροταφειου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αναρωτιεμαι, αν η εκταφη γινεται μετα απο 3 χρονια θα βρουν μονο κοκαλα ή θα εχει και ψαχνο γυρω γυρω;

 

Ο παππούς μου που έπαιρνε πολλά φάρμακα, είχε ψαχνό γύρω γύρω. Έκανε χρόνια η μάνα μου να συνέλθει από αυτό που είδε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακουσει οτι διαφορα χημικα που χρησιμοποιουν για να αντεξει το σωμα σε πιθανη μεταφορα η για να προλαβουν συγγενεις απο μακρια να φτασουν στην κηδεια,επηρεαζουν το αν θα μεινει "ψαχνο" η οχι.

Αυτα τα σωματα ειναι που τα ανοιγουν και βρισκουν μεσα κατι παραπανω απο κοκκαλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω την έκπληξη, είναι γνωστό ότι φάρμακα και χημειοθεραπείες κάνουν ανεπιθύμητη την σάρκα στα διάφορα ζωύφια.

 

Εσείς θα τρώγατε δηλητηριασμένη τροφή; Μάλλον όχι...

 

Σχετικά με την καύση, από την μια έχουμε το lobby των παπάδων που αντιστέκεται μην τυχόν και χάσουν πελατεία και από την άλλη το lobby του φαινομένου του θερμοκηπίου (η καύση εκλύει CO2). Φτηνή δεν είναι πάντως, γύρω στα €8000 πάει από ότι ξέρω, αν και στην Βουλγαρία πέφτει το κόστος, απλά δεν σου φέρνουν την στάχτη πίσω.

 

Για μένα το σωστό είναι ότι θρεπτικά συστατικά παίρνουμε εν ζωή να επιστρέφουν πίσω στην φύση για να θρέψουν άλλους ζωντανούς οργανισμούς (ο φυσικός κύκλος της ζωής), αλλά αυτό δεν είναι ρεαλιστικό σε μέρη με υπερπληθυσμό (πχ μεγάλα αστικά κέντρα). Καλύτερα θάψιμο στην επαρχία όπου υπάρχουν άπειροι χώροι. Αυτή την μανία με τα διάσημα νεκροταφεία της Αθήνας δεν την κατάλαβα ποτέ. Το χώμα είναι κάκιστης ποιότητας με τις συνεχείς εκταφές και πολλοί νεκροί δεν προλαβαίνουν να λιώσουν, ακόμα κι αν δεν έχουν πάρει φάρμακα. Να μην αναφέρω τα ενοίκια (προσφορά/ζήτηση)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από τι θέλει να κάνει η οικογένεια του νεκρού. Αν επιθυμείτε να παραμείνει κάτι στο οστεοφυλάκιο θα έχετε το κόστος που σας περιέγραψαν. Αν πάλι δεν σας ενδιέφερε τίποτα, θα το αφήνατε και θα έκαναν τα προβλεπόμενα όταν θα έφτανε ο χρόνος της εκταφής.

 

Προσωπικά να αναφέρω πως διαφωνώ με όλα αυτά και δεν θα συμβούλευα κανέναν να βρίσκεται μπροστά σε μια διαδικασία εκταφής (για διάφορους λόγους που δεν θέλω να αναφέρω στο παρόν topic). Αφήστε τη δουλειά στους "ειδικούς" και πάτε μόνο να παραλάβετε το κουτί με τα οστά όταν είναι όλα έτοιμα.

Γιατί; εννοείς να μη έχει λιώσει ας πούμε;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...