Προς το περιεχόμενο

Zyxel VMG1312-B10D


Alekos7575

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περασα το τελευταιο firmware απο το site της WIND μιας και δεν με αφηνε να περασω της μαμας εταιρειας.

Οι αποσυνδεσεις εχουν μειωθει, επαιξα και λιγο με τα καναλια μιας και στην γειτονια τα περιπου 60(!!) WiFi επαιζαν σε καναλι 1 και 3 οποτε με το 9 ειμαι καλυμμενος προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ευχαριστω

Υπαρχει περιπτωση να κανει restart μονο του σε τυχον αποσυνδεση ? Εχει καποια τετοια επιλογη στο interface και να το κανει αυτοματα ?

οχι δεν πρεπει να κανει Restart στην αποσυνδεση και δεν νομιζω να εχει τετοια επιλογη καπου.σε ενα Us robotics χρειαζοταν αυτο αλλα εκει το εκανεν με script.

 

Ολα τα ρουτερ σε περιπτωση αποσυνδεσης, προσπαθουν να ξανασυγχρονισουν αυτοματα. Δεν νομιζω να χρειαζετε να κανεις κατι εσυ...  :)

δεν χρειαζεται.θα πρεπει να συγχρονισει μονο του

 

Γεια σας,

μήπως ξέρει κανείς εάν στο συγκεκριμένο ρουτερ μπορώ να βάλω εκτυπωτή στο usb του για να τον χρησιμοποιούν ολοι στο δίκτυο; Γιατί εγώ προσπάθησα και δεν τα κατάφερα. Λογισμικο έχω το τελευταίο.

δες τι αναφερει το Manual.μπορει η Usb να μην ειναι για Printer αλλα για 3g και για Usb storage Πχ.

 

Περασα το τελευταιο firmware απο το site της WIND μιας και δεν με αφηνε να περασω της μαμας εταιρειας.

Οι αποσυνδεσεις εχουν μειωθει, επαιξα και λιγο με τα καναλια μιας και στην γειτονια τα περιπου 60(!!) WiFi επαιζαν σε καναλι 1 και 3 οποτε με το 9 ειμαι καλυμμενος προς το παρον.

δοκιμασε τωρα να ξαναβαλεις το official να δεις αν θα το παρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Με router από Wind, χθές εγώ έβαλα το τελευταίο από την Zyxel.

 

Firmware

VMG1312-B10D

5.13(AAXA.5)C0

July 20, 2017

Server 1
Server 2

 

Από εδώ

 

https://www.zyxel.com/uk/en/support/download_library/product/vmg1312_b_series_12.shtml?c=uk&l=en&pid=20120419163238&tab=Firmware&pname=VMG1312-B%20Series&mtname=Firmware

 

 

Έκανα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και τα έφτιαξα όλα από την αρχή.

Όλα μιά χαρά.

 

Αν χρειαστεί κανείς βοήθεια, ας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Με router από Wind, χθές εγώ έβαλα το τελευταίο από την Zyxel.

 

Firmware

VMG1312-B10D

5.13(AAXA.5)C0

July 20, 2017

Server 1

Server 2

 

Από εδώ

 

https://www.zyxel.com/uk/en/support/download_library/product/vmg1312_b_series_12.shtml?c=uk&l=en&pid=20120419163238&tab=Firmware&pname=VMG1312-B%20Series&mtname=Firmware

 

 

Έκανα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και τα έφτιαξα όλα από την αρχή.

Όλα μιά χαρά.

 

Αν χρειαστεί κανείς βοήθεια, ας πει.

 

Καλημερα φιλος, Εκνανα upgrade αλλα δεν πατησα στο κουτακι να κρατησει τα default settings. Στην αρχη μου λεει αν εχω specific ip απο τον ISP μου και εγω εβαλα οχι. Το μονο αλλο πραγμα που αλαξα ηταν το IPoE se PPPoE και εβαλα τους κωδικους μου. Τι αλλο πρεπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανες επαναφορά εργ. ρυθμίσεων; Μετά πρέπει να πειράξεις κάποια πεδία. Τώρα δεν είμαι στο σπίτι. Οπότε, δεν μπορώ να σου πώ. Θα σου στείλω το απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανες επαναφορά εργ. ρυθμίσεων; Μετά πρέπει να πειράξεις κάποια πεδία. Τώρα δεν είμαι στο σπίτι. Οπότε, δεν μπορώ να σου πώ. Θα σου στείλω το απόγευμα.

Ναι εκανα. Ευαριστω, θα περιμενω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν... Network Setting --> Broadband

 

Εκεί ότι έχει το σβήνεις και φτιάχνεις ένα καινούργιο από το Add new WAN interface

 

Εκεί βάζεις τις παρακάτω ρυθμίσεις...

 

post-45082-0-66231300-1504992707_thumb.png

 

post-45082-0-96717300-1504992713_thumb.png

 

Λογικά δες θες κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα φιλος, Εκνανα upgrade αλλα δεν πατησα στο κουτακι να κρατησει τα default settings. Στην αρχη μου λεει αν εχω specific ip απο τον ISP μου και εγω εβαλα οχι. Το μονο αλλο πραγμα που αλαξα ηταν το IPoE se PPPoE και εβαλα τους κωδικους μου. Τι αλλο πρεπει να κανω?

τα βασικα για να παιξει ειναι Pppoe/llc vpi 8 vci 35.Ολα τα υπολοιπα τα αφηνεις Default εκτος αν θες να πειραξεις κατι συγκεκριμενο για καποιο λογο. και auto connect .τωρα για το V4 ή v6 εσυ το διαλεγεις και αναλογως τι υποστηριζει ο παροχος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για να μην ξεκιναω αλλο θεμα υπαρχει τροπος σε αυτο το ρουτερ να ενεργοποιησουμε τα 5Ghz γιατι γραφει με αχνα 2.4 στο wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ξεκιναω αλλο θεμα υπαρχει τροπος σε αυτο το ρουτερ να ενεργοποιησουμε τα 5Ghz γιατι γραφει με αχνα 2.4 στο wifi

Δεν νομίζω ότι έχει αυτή την δυνατότητα.

 

https://www.zyxel.com/ee/et/products_services/Wireless-N-VDSL2-4-port-Gateway-with-USB-VMG1312-B-Series/

 

https://www.zyxel.com/ee/et/products_services/Wireless-N-VDSL2-4-port-Gateway-with-USB-VMG1312-B-Series/specifications

 

WLAN

  • IEEE 802.11 b/g/n compliance
  • Frequency: 2.4 GHz
  • Data rate: 300 Mbps
  • WPA/WPA-PSK, WPA2/WPA2-PSK
  • WEP data encryption 64/128 bit
  • Wireless Protected Setup (WPS)
  • Multi SSID (up to 4) and hidden SSID support
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν νομίζω ότι έχει αυτή την δυνατότητα.

 

https://www.zyxel.com/ee/et/products_services/Wireless-N-VDSL2-4-port-Gateway-with-USB-VMG1312-B-Series/

 

https://www.zyxel.com/ee/et/products_services/Wireless-N-VDSL2-4-port-Gateway-with-USB-VMG1312-B-Series/specifications

 

WLAN

  • IEEE 802.11 b/g/n compliance
  • Frequency: 2.4 GHz
  • Data rate: 300 Mbps
  • WPA/WPA-PSK, WPA2/WPA2-PSK
  • WEP data encryption 64/128 bit
  • Wireless Protected Setup (WPS)
  • Multi SSID (up to 4) and hidden SSID support

 

 

Ειδα το 2.4 αχνο και ειπα μπας και μπορει να αλλαξει σε 5

Πρεπει να παρω κανενα σοβαρο ρουτερ που να εχει AC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ξεκιναω αλλο θεμα υπαρχει τροπος σε αυτο το ρουτερ να ενεργοποιησουμε τα 5Ghz γιατι γραφει με αχνα 2.4 στο wifi

ειναι μονο 2,4ghz

 

Ειδα το 2.4 αχνο και ειπα μπας και μπορει να αλλαξει σε 5

Πρεπει να παρω κανενα σοβαρο ρουτερ που να εχει AC

οτι ειναι αχνο δεν λεει κατι.επισης το ac Παιζει στα 5 ghz και τα 5ghz δεν φτανουν τοσο μακρια οσο τα 2,4.πολλες φορες δηλαδη αν θες να καλυψεις μεγαλο χωρο ειναι προτιμοτερο να βαλεις και ενα access point πιο περα που θα ενωνεται με καλωδιο ethernet ή με powerline Με το adsl/vdsl router σου παρα να προσπαθεις να καλυψεις ολο το χωρο με ενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Powerline ισως για καλωδια λιγο δυσκολο με παιδια μεσα στο σπιτι.

 

Θελω να παρω nas για να βαλω εκει τους δισκους που θα ειναι με lan συνδεμενο στο router αλλα απο κει μετα θα το βλεπω ασυρματα και ελεγα για ac μηπως δουλευει καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η αποσταση ειναι normal τοτε θα παιξει μια χαρα.το καλωδιο ειναι το καλυτερο και μπορεις να το περασεις σε καναλι χαμηλα ή ψιλα στο σοβατεπι πως το λενε αυτο.και θα παιξεις και gigabit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδειγμα τον υπολογιστη τον εχω στην κρεβατοκαμαρα που εκει υπαρχει και μια 40αρα τηλεοραση που και τα δυο ειναι ασυρματα συνδεμενα στο ρουτερ που ειναι στο σαλονι με αποσταση σχεδον 10 μετρα.

 

Μεσα στον υπολογιστη εχω παιδικα και πολλες φορες θελω να βαλω στα παιδια κατι να δουν αλλα επειδη δεν παει απο τον υπολογιστη αμεσως στην τηλεοραση αλλα το σημα αν εχω καταλαβει καλα παει απο υπολογιστη στο ρουτερ και απο το ρουτερ στην τηλεοραση εχω κολληματα και ελεγα αφου ο υπολογιστης εχει καρτα AC το ιδιο και η τηλεοραση μπας με ενα καλυτερο ρουτερ με κανονικες κεραιες οχι ενσωματωμενη με βοηθουσε.

 

Τωρα για powerline θελω ενα για το ρουτερ ενα για την τηλεοραση και ενα για τον υπολογιστη και δεν ξερω ποσο ρευμα χαλανε αυτα,

 

Ασυρματα δουλευει ο υπολογιστης του γιου μου που ειναι στο χωλ και το κινητο μου την τηλεοραση και το nuc στο σαλονι τα εχω με lan συνδεση εχω vdsl 49.998 αν και δεν παιζει ρολο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...